Temat: Atari Falcon - zwis myszki

Cześć,

robię porządki ze swoją kolekcją Atarynek i zdecydowałem pożegnać się z jednym Falconem. Falcona miał przejąć kolega, niestety mam z nim jeden problem: po jakimś czasie od włączenia myszka przestaje działać. Dalej działa klawiatura, można ruszać kursorem za pomocą alta i strzałek, ale z myszką kaplica. Mega dziwne, nagrałem filmik wygląda to tak:

https://drive.google.com/file/d/1iAr2TA … sp=sharing

Tego Falcona odpalałem od święta, więc cieżko mi powiedzieć, czy tak było zawsze, czy to się stało od leżakowania. Nieraz na ten efekt trzeba czekać nawet 1h. Podłączyłem testowo moduł klawiatury z drugiego Falcona i to nie pomogło. Na płycie zainstalowany clock patch oraz wyprowadzona bateryjka CR2032, załączam kilka fotek płyty. Clock patch przetestowany za pomocą toola f030test stąd https://mikrosk.github.io/clockpatch/ i działa, to nie to. Jak macie jakieś pomysły, to pomóżcie plz :)

Post's attachments

IMG_1622.jpeg 1.35 mb, liczba pobrań: 42 (od 2021-03-14) 

IMG_1623.jpeg 1.12 mb, liczba pobrań: 22 (od 2021-03-14) 

IMG_1624.jpeg 1.76 mb, liczba pobrań: 18 (od 2021-03-14) 

IMG_1625.jpeg 1.86 mb, liczba pobrań: 18 (od 2021-03-14) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

Z punktu widzenia płyty nie ma różnicy między poruszaniem myszką a wciskaniem kombinacji Alt+kursory. Za obsługę myszy w całości odpowiada klawiatura. Komunikacja płyta główna - klawaitura odbywa się za pomocą łącza szeregowego (wspólnego dla klawiatury, myszy i joysticka).
Jeśli obie klawiatury nie mają identycznego uszkodzenia (w sumie to częsta usterka), to winna jest sama myszka.

Do Falcona można też podłączyć klawiaturę z STf/e.

Ta bateria od RTC na zdjęciu jest odłączona... to tak specjalnie do zdjęcia? Minus baterii ma być podłączony do tej drugiej odgiętej nóżki (chyba 16).
***
W sumie nie ważne, może być do masy na PCB, są połączone.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2021-03-14 22:36:54)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

3

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

_tzok_ napisał/a:

Z punktu widzenia płyty nie ma różnicy między poruszaniem myszką a wciskaniem kombinacji Alt+kursory. Za obsługę myszy w całości odpowiada klawiatura. Komunikacja płyta główna - klawaitura odbywa się za pomocą łącza szeregowego (wspólnego dla klawiatury, myszy i joysticka).
Jeśli obie klawiatury nie mają identycznego uszkodzenia (w sumie to częsta usterka), to winna jest sama myszka.

Tzn. te klawiatury często padają w podobny sposób?

Do Falcona można też podłączyć klawiaturę z STf/e.

Mam też STF, może uda mi się w tyg podłączyć i dłużej potestować.

Ta bateria od RTC na zdjęciu jest odłączona... to tak specjalnie do zdjęcia? Minus baterii ma być podłączony do tej drugiej odgiętej nóżki (chyba 16).
***
W sumie nie ważne, może być do masy na PCB, są połączone.

Bateria chyba dobrze podłączona, bo po wyjęciu i włożeniu boot screena zrzucił mi do low resa. Spróbuję jutro na jakiejś innej myszce, ale ten trackball działa na drugim Falconie bez problemów.
Ach, nadmienię, że reset przyciskiem z tyłu przywraca myszkę do życia. Oczywiście tak jak i power off / on :)

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

_tzok_ napisał/a:

Z punktu widzenia płyty nie ma różnicy między poruszaniem myszką a wciskaniem kombinacji Alt+kursory.

Nie. Kombinacje Alt+kursory działaja dzięki TOSowi,

Sprawdziłbym czy w gnieździe do którego podłączasz myszkę nie ma zimnych lutów, i czy kabel od myszki jest ok.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

Adam Klobukowski napisał/a:

Nie. Kombinacje Alt+kursory działaja dzięki TOSowi,

Faktycznie, masz rację, tego nie obsługuje IKBD.

Uszkodzenia portu myszy są częste, tylko wtedy reset by nie pomagał. Więc raczej problem z IKBD, czyli procesorem klawiatury. Jest jeszcze nadzieja, że to tylko bufor 74LS244 portów M/J. Na szczęście, nie licząc koloru przycisków, klawiatura Falcona jest zamienna z STf/e.

Z drugiej strony - na innej klawiaturze to samo? Dziwne. Może to jakiś wirus? Pamiętam, że na ST były jakieś wirusy, które ingerowały w ruchy myszki, albo ją wyłączały, albo odwracały jej ruchy i działo się to po losowym czasie od resetu komputera.

Komunikacja ST - IKBD odbywa się pojedynczym portem szeregowy. Tym kanałem wspólnie idą informacje o klawiszach, myszy i joystickach.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2021-03-15 16:49:01)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

6

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

Wirus? Odpalamy kompa bodajże z ALT, bez sterowników i obserwujemy.

Sikor umarł...

7

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

Rozwinę trochę wątek, bo falcon trafił do mnie. Wydaje się, że problemem jest gniazdo myszki, które trzeba przelutować. Po podłączeniu myszki ps2 z przejściówką działał normalnie. Natomiast stała się rzecz straszna. Wyjąłem na chwilę pamięć, odłączając klawiaturę i po podłączeniu już nie działa. Nie działa również druga klawiatura od stfm. Falcon butuje się normalnie, nie mogę anulować testu pamięci, zero dźwięków spod klawiszy i potem oczywiście też klawiatura martwa

8

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

To w takich "okolicznościach przyrody" szukałbym problemów z zasilaniem. Poniżej 4,4V IKBD odmawia posłuszeństwa.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

9

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

@Jarema sprawdziłbym czy na złączu klawiatury jest 5v(jak nie pali się dioda). Miałem jedną flaszkę ze zjaraną ścieżką i 5v trzeba było podprowadzić 5v z płyty.

saulot / [nokturnal]
==================================
wiki Atari 16/32 bit: https://bus-error.nokturnal.pl

10

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

Dioda działa

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

Może padła ACIA na trasie do klawiatury.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

12

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

Możesz mieć rację. Ktoś już miał taki problem:

https://www.nightfallcrew.com/05/01/201 … -keyboard/

W każdym razie potrzebuję pomocy. Kogoś, kto zechce i potrafi to naprawić. Wymienić kondensatory...

13

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

Panowie, przede wszystkim dzięki za wskazówki, ja niestety początek tygodnia to orka w robocie, nie miałem czasu przysiąść i potestować. Wracając na moment do oryginalnego problemu, to u mnie ostatecznie na 1 module klawiatury (to jest ten od STF, o którym pisze Jarema) ani razu nie zwiesił się, a testowałem naprawdę długo i aktywnie - ok 5h. Na dwóch innych klawiaturach problem występował. Myśleliśmy, że to jest coś z modułem klawiatury, ja z braku czasu przekazałem Jaremie sprzęt, żeby wziął do siebie i potestował, no i stało się to, co się stało, pech :(
No trudno, z drugiej strony nie takie usterki już naprawiano ;), więc jakbyście byli w stanie kogoś polecić, kto zechciałby spojrzeć na to i uratować ten sprzęt, byłoby ekstra.

14

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

Panowie, wszystko działa jak należy!
Sprawa była bardzo prosta, wystarczyło przelutować piny od klawiatury na płycie. Był zimny lut. Zadzowoniłem tu: https://www.nogame.pl/pl/i/Serwis/13 dział "retro" wyjaśnił mi, że to typowa usterka z pinami, wystarczy pomierzyć i zlutować.

Ale jeśli ktoś szuka pomocy w Warszawie, to polecam http://retrospection.pl. Dziś podjechałem, wszystko zostało pomierzone, polutowane i wyczyszczone,  trochę pogadaliśmy o wartościach:) Przy okazji wyszło, że kondesnator przy modulatorze wisiał na włosku, ten taki pod kątem. Sysinfo pokazywało mi wcześniej tos 4.01 i gem 0.20. Falcon odżył, jest 4.04 i 0.30, czyli jak trzeba. Facet zna się na rzeczy i naprawia różne sprzęty, pełna profeska, a znalazłem przez allegro lokalnie.
Mam nadzieję, że będzie bana za reklamę:)

15

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

Że nie będzie oczywiście:)

16

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

Zapomniałem dodać, że wszystko gratisowo:)

17

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

gratulacje @jarema,
W tym roku wybiorę się tam

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

18

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

qrde, dzieje się ...
Mam nadzieję że nie jest to "mina"

19

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

Pozwolę sobie odpowiedzieć, bo nie wiem, czy nie robi się offtop w temacie uszkodzonego portu myszki i temat zaraz nie przerodzi się w brazylijską telenowelę :) Jarema po naprawie zdecydował się zrezygnować z Falcona i sprzęt wrócił do mnie. Ja wystawiłem tego Falcona na Allegro, sprzęt kliknął AS... i jako osobie z tego forum *sam* wkleiłem link do tego tematu. Uważałem, że tak będzie po prostu uczciwiej

W odpowiedzi AS... postanowił zrezygnować z zakupu. Wydaje mi się to trochę dziwne, bo na aukcjach chyba wszyscy sprzedają retrosprzęt w stanie "jak jest", na eBayu normalną praktyką jest sprzedaż sprzętu jako uszkodzonego / na części, a tymczasem ja zaproponowałem własne testy przy odbiorze osobistym (taką formę wybrał AS...), zaproponowałem też, że nagram filmik z dowolnie wybranej serii demek przed odbiorem, a na koniec zasygnalizowałem, że zgodziłbym się nawet na spokojne przetestowanie w domu (np. 1 dzień). Gdybym chciał wcisnąć, to bym chyba nie wklejał linka do tego tematu. Nic, to między nami do transakcji nie doszło, więc ten temat chyba możemy zamknąć.

Nie wiem, wydaje mi się, że tutaj dał znać o sobie strach, że skoro jarema zrezygnował, to ten sprzęt może być uszkodzony. Nie wiem, wedle mojej wiedzy nie jest uszkodzony. Może lepiej było prywatnie zapytać jaremę, dlaczego zrezygnował, zamiast sugerować innym, że pakuję ludzi na minę i bez porządnego sapera ani rusz :). Ja chyba ze swojej strony zrobiłem wszystko, żeby uwiarygodnić się, że nie wciskam kitu?

Pozdrawiam i życzę wszystkim Wesołych Świąt.

P.s. Z tym Falconem zdecydowałem się rozstać, bo po prostu mam 2 inne :)

Ostatnio edytowany przez mciepielski (2021-04-03 22:38:32)

20

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

Ja też mam dwa Falcony,
Oba działające :(

NIE WNIKAM W PERYPETIA ORAZ ITD. ITP.

Cena świetna, chętnie w takiej cenie kupił bym 3 niego Falcon-a, czeka na niego ct63 110 mhz :(

Falcon-a da się naprawić i uratować, woziłem kolegom takie sprzęty do MISTRZA JER-A...

TAK JER, to MISTRZ.!.

Ostatnio edytowany przez AS... (2021-04-03 22:50:23)

21

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

A ten tego... To po ile tan "felerny" Falcon?

Sikor umarł...

22

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

....też jestem ciekaw jego ceny.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

23

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

Ja bym kupił zapasowego Falcona, ale dopiero w przyszłym roku :)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

24

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

Sikor napisał/a:

A ten tego... To po ile tan "felerny" Falcon?

No jest cena podana na aukcji zalinkowanej wcześniej tu:

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 18#p276618

Ostatnio edytowany przez jury (2021-04-04 15:01:54)

25

Odp: Atari Falcon - zwis myszki

Dobra, domknijmy temat problemów z tym Falconem, chyba tak będzie lepiej, bo zaraz powstaną legendy o krążącym na allegro niesprawnym Falconie. Tak przejrzałem sobie korespondencję z jaremą i wychodzi na to, że zgłosił takie oto problemy:

1. Zawiesił mu się kilka razy Defender of the Crown (jeszcze przed oddaniem do serwisu retrospection)
2. Problem z MagiC - nie mógł go odpalić, bombiło mu
3. Sypało mu błędami przy kopiowaniu plików

Generalnie czułem, że nie był zadowolony z Falcona, więc od razu zaproponowałem mu zwrot - taka była umowa.
Co do pierwszego problemu, to nie wypowiadam się :)  Szczerze, to nie chciało mi się trochę odpalać Defendera, nie traktuję Falcona jako odpalarki do gier z ST, poza tym możliwe, że to było związane z dwoma pozostałymi błędami. Źródło problemu okazało się dość trywialne - karta pamięci niekompatybilna z przejśćiówką IDE -> 2 x CF.

Zdjęcie przejściówki załączam. To jest fajny sprzęt, podpinamy sobie 2 karty CF i można łatwo przerzucać dane, ale jak się okazało - jest to sprzęt wybredny. Jeśli są wpięte do niej np. 2 karty SanDiska, to wszystko hula, niestety karta którą dałem jaremie (swoją drogą jest też w sprzedawanym zestawie) powodowała problemy. Po prostu sypała błędami przy zapisie. Wtedy myślałem, że coś źle wyklikał w driverze (on używa PP, ja HDDriver)

MagiC mam zainstalowanego, mogę wrzucić zdjęcie. Na kartach SanDisk przerzuciłem 1GB w jedną i w drugą stronę - problem nie wystąpił. Karta, która powodowała problemy z przejściówką ze zdjęcia nie powoduje problemów przejściówką na jedną kartę CF. Jarema w międzyczasie zdecydował się, że kupi inną zabawkę i temat został pogrzebany. Trochę szkoda, bo myślałem, że się wkręci, ale życie...

No i to tyle jeśli chodzi o tego "felernego" Falcona. Chyba o niczym nie zapomniałem, ale najlepiej pytajcie jaremę, dlaczego nie chciał Falcona :)

Ostatnio edytowany przez mciepielski (2021-04-05 23:37:10)

Post's attachments

IMG_1666.jpeg 78.77 kb, liczba pobrań: 17 (od 2021-04-06) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.