Temat: Joystick CX-40 - naprawa // modyfikacja

Moje joysticki CX-40 które uważam za najbardziej kultowe dla 8-bitowych ATARI mocno się juz wysłużyły.

Znalazłem 2 drogi poprawy sytuacji:

1. Zamówić repair kit z www.best-electronics-ca.com ze Stanów od Bradleya - dość kosztowne - zwłaszcza jak chodzi o koszty przesyłki

2. Samodzielnie przerobić płytkę na mikroprzełączniki Tact

Znalazłem taki oto filmik: https://www.youtube.com/watch?v=1hZ5mIIXWkk&t=763s

Myślę że każdy sobie poradzi :-)
Należy pamiętać aby ostrożnie przycinać nóżki na białym handlerze - u mnie musiałem je ściąć do zera.

Efekt po przeróbce jest oszałamiający. Joystick chodzi mega lekko i precyzyjnie. Po prostu rewelacja.
Gorąco polecam!

2

Odp: Joystick CX-40 - naprawa // modyfikacja

@szymonu: opcja 3 - zamówić replikę z aliexpress. Są też dostępne te blaszki.
W moim wypadku Twoja metoda nie zadziała - połamana dźwigienka w środku :/ Ale link przydatny
Btw, best-electronics link nie działa, ale tam jakieś problemy ponoć czasowe są, jest wątek na atariage.

Sikor umarł...

3

Odp: Joystick CX-40 - naprawa // modyfikacja

1. Kupiłem z Alli i nie jestem zadowolony - poza tym chciałem coś zmienić aby joystick chodził lżej :-)

2. Joystick działa już miesiąc - jest mocno używany. Póki co jeden tact się oderwał bo był za słabo przylutowany. Po poprawce działa bez zarzutu. Dzwigienka ma się dobrze. Jedyny warunek żeby była cała i nie połamana - wtedy powinna chodzić. Zdam relację po kwartale :-)

3. Best-electronics działa - w ubiegłym tygodniu dostałem kosztorys - czas dostawy to 2 miesiące - oczywiście jak poczta polska jeszcze nie przetrzyma na cło (wtedy plus 2-3 tygodnie) :-)

Z tą modyfikacją wiadomo - co kto lubi - ale koszt przeróbki to grosze a chodzi naprawdę super.

4

Odp: Joystick CX-40 - naprawa // modyfikacja

Te przełączniki z video nie nadaja sie do tak intensywnej pracy jak w joysticku. Sa inne przelaczniki, ktore maja o wiele wieksza zywotnosc. Ja bym poszukał nowej plytki PCB z nowymi przelacznikami, w sieci jest wiele gotowych projektow, mozna sobie samemu zamowic, np https://twitter.com/mozzwald/status/1096541753409191937

5

Odp: Joystick CX-40 - naprawa // modyfikacja

szymonu napisał/a:

1. Kupiłem z Alli i nie jestem zadowolony - poza tym chciałem coś zmienić aby joystick chodził lżej :-)

Bardziej chodzi o "części zamienne". Chodzą gorzej niż atarowskie, fakt ;)

szymonu napisał/a:

2. .. Dzwigienka ma się dobrze. Jedyny warunek żeby była cała i nie połamana - wtedy powinna chodzić. Zdam relację po kwartale :-)

Dlatego napisałem, że u mnie nie zadziała. Rozważam zakup na ali właśnie w ramach tanich części zamiennych ;)

szymonu napisał/a:

3. Best-electronics działa - w ubiegłym tygodniu dostałem kosztorys - czas dostawy to 2 miesiące - oczywiście jak poczta polska jeszcze nie przetrzyma na cło (wtedy plus 2-3 tygodnie) :-)

O ile wiem - jest na urlopie i dlatego strona wisi. Potrwa to ponoć jeszcze około 2-3 tygodnie (nie pamiętam z wątku)

szymonu napisał/a:

Z tą modyfikacją wiadomo - co kto lubi - ale koszt przeróbki to grosze a chodzi naprawdę super.

Dlatego napisałem, że ciekawa opcja. trzeba rozważyć, jak dźwigienki będę miał niepołamane. Tyle, że jak napisał potem ZuluGula - dobre switche są potrzebne. Ale daj znać jak się sprawują w praniu ;)

Sikor umarł...

6

Odp: Joystick CX-40 - naprawa // modyfikacja

Sikor napisał/a:


Btw, best-electronics link nie działa, ale tam jakieś problemy ponoć czasowe są, jest wątek na atariage.

Link znowu działa przeglądałem co tam można kupić , ale intuicyjna i przyjazna dla człowieka to ta strona nie jest.

7

Odp: Joystick CX-40 - naprawa // modyfikacja

Ale jest przyjazna jak laczysz się przez 0202122.