1

Temat: Interface magnetofonu TOMS

..aaaa, kupiłem sobie takie coś od mr. Bluki'ego. Teraz pytanie. Zastosowano tutaj DIN7, spotkał się ktoś z Was z opisem takiego DIN'a? (np. w jakimś magnetofonie itd.)

Nie chcę tego rozbierać bo wygląda, że zbyt mocno trzyma bolec w obudowie carta, więc nie chcę tego połamać. W DIN'ie mam masę i 3 kabelki, pytanie teraz co jest co.

Jakieś sugestie?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: Interface magnetofonu TOMS

7 noga to sterownie silnikiem magnetofonu. Jeśli dobrze pamiętam, zwarcie do masy zatrzymuje silnik. Taką funkcję miał m.in MK232.

3

Odp: Interface magnetofonu TOMS

To dobrze, że zapytałem ... :)

EDIT:

Ten "TOMS" to jak by tylko zapisuje. Trzeba będzie jednak pudło otworzyć.

Ostatnio edytowany przez Pin (2021-03-20 00:27:36)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: Interface magnetofonu TOMS

Dasz radę. Zrób rozpiskę dina co je co. No, i podziel się ;)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

5

Odp: Interface magnetofonu TOMS

Jak wspomniałem w opisanym DIN'ie(7) mam 3 sygnały. Na tym opisanym jako 7 faktycznie jest jakieś sterowanie "silnikiem" bo jest reakcja na wpis do $D302. Motor off = 0.5V, Motor on = 1.5V. Wnioskuję więc, że pozostałe dwa to in/out z czego out mam bo zapisuje, problem jest natomiast z odczytem. Testy robię na .... AKAI 4000DS Mk-II :)

Jak mi się dziś chwila pojawi wolna to sprawdzę to drugie "międzymordzie".

Ostatnio edytowany przez Pin (2021-03-20 11:45:55)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: Interface magnetofonu TOMS

Bluki - ten drugi działa dla odczytu i zapisu (ten nie turbo). Różnica jest też taka, że przy zapisie ten drugi daje tak na oko 3x wyższy poziom sygnału. Bardzo dobrze, teraz zobaczymy jak to sobie poradzi z magnetofonem szpulowym i turbo 2600 ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2021-03-20 14:46:46)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Interface magnetofonu TOMS

Pin, czy to jest ten szalony pomysł, o którym wspominałeś w którymś z wątków? Bo jeżeli tak, to liczyłem raczej, że spróbujesz tym załadować coś z winyla w turbo/normal.
A wykorzystując szpule i to międzymordzie mamy prawie bibliotekę taśmową :)

8

Odp: Interface magnetofonu TOMS

Pin, tylko jaki system turbo? Bo jeśli T2600, to nie jest zgodny z T2000/2001. Może w tym problem?

9

Odp: Interface magnetofonu TOMS

ZTCP, to Seban kiedyś wspominał, że używał na początku swojego atarowania szpulowca :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

10

Odp: Interface magnetofonu TOMS

Bluki napisał/a:

Pin, tylko jaki system turbo? Bo jeśli T2600, to nie jest zgodny z T2000/2001. Może w tym problem?

No ale jak domniemam, ten interface powinien "umieć" przeczytać coś w normalu (choćby i loader) - czy się mylę i to działało wyłącznie z jakimś cartem do turbo?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: Interface magnetofonu TOMS

Pin napisał/a:

No ale jak domniemam, ten interface powinien "umieć" przeczytać coś w normalu

On "umie" tylko turbo. Niczego innego go nie nauczono :(
Tak, potrzebny kartridż lub turbo w OS-ROM komputera.

12

Odp: Interface magnetofonu TOMS

aaa, no to wszystko jasne.

Tymczasem gdzieś na południu cebulandii :) :

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: Interface magnetofonu TOMS

Robi wrażenie ten szpulowiec!

14

Odp: Interface magnetofonu TOMS

Owszem. Zwłaszcza jak trzeba go przenieść. Serio :)

@Bluki - a pytanie. Jak używałeś tego kiedyś tam, to audio przez zten interface w Atarce miałeś? Tu mam tak, że nie słychać np. pilota, no i jeśli ładowany program wyciszy dźwięk transmisji to nie będzie w czasie ładowania słychać kompletnie nic.

EDIT:

Chyba, że ten sygnał od "motor on" zewrzeć do masy? Jer?

Ostatnio edytowany przez Pin (2021-03-20 19:30:53)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

15

Odp: Interface magnetofonu TOMS

Pin napisał/a:

Jak używałeś tego kiedyś tam, to audio przez ten interface w Atarce miałeś?

Nie. Był przeznaczony do magnetofonu monofonicznego (czyli taniego), w którym drugi (lewy) kanał po prostu nie istnieje. Poza tym taki magnetofon miał głośnik, więc...

"Motor on" możesz zewrzeć do masy, ale nie ma takiej potrzeby. To działa tak. Sterowanie (czyli jakieś napięcie) przychodzi z magnetofonu na interfejs poprzez n. 7 i to interfejs zwierając je do masy (pewnie za pomocą jakiegoś tranzystora) zatrzymuje silnik. Niektóre programy, jak wiesz, to robią w trakcie wczytywania. Choćby ENTER w BASIC-u wymaga zatrzymanie odczytu po każdym bloku na chwilę.

16

Odp: Interface magnetofonu TOMS

Nie o to chodzi. Jak chcesz normalnie ustawić taśmę na początek danych, to możesz np.

poke 54018,52

i masz motor on. Ustawiasz (bo słyszysz co magnetofon odtwarza), robisz reboot i ładujesz.

No i przez ten interface tego właśnie nie zrobisz. By wykluczyć jakąś usterkę sprawdziłem to teraz z XC12 i tak to działa. Podłączam interface i nie działa. Teraz więc, by ustawić początek to wyjście audio muszę najpierw wpiąć w jakiś "głośnik", następnie odłączyć i podłączyć wejście danych z interface'u.

O to pytałem czy tak ma być.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: Interface magnetofonu TOMS

Ale który interfejs. Turbo ma przełącznik, więc nie powinno być problemu, a normal, to nie pamiętam, czy Poke... wystarczyło do włączenia silnika. Teoretycznie powinno Poke zadziałać.

Ostatnio edytowany przez Bluki (2021-03-20 21:16:29)

18

Odp: Interface magnetofonu TOMS

nie turbo, tylko ten drugi.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

19

Odp: Interface magnetofonu TOMS

To nie pamiętam, jak tam było.

20

Odp: Interface magnetofonu TOMS

dobra, ale jest może tak, że oryginalny magnetofon "firmowy" to, co wrzuca na data/in do komputera to wrzuca po prostu też do audio in w porcie sio. Jeśli tak jest, to pewnie ten interface tego nie robi choć - "pin" od audio in we wtyku sio ma jakby podłączony. Chyba to trzeba będzie rozebrać faktycznie.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

21

Odp: Interface magnetofonu TOMS

Firmowy to wrzuca data do data + ew. ze znacznikami dla programu, a na audio in wrzuca ew. muzyczkę czy tam jakąś bajkę . Ale data jest nagrywana na lewym kanale, a te muzyczkobajeczki na prawym.

Ostatnio edytowany przez jer (2021-03-20 23:19:19)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

22

Odp: Interface magnetofonu TOMS

no to dlaczego w takim razie nie słychać "pilota" w czasie odczytu? (chyba, że czegoś nie rozumiem).

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

23

Odp: Interface magnetofonu TOMS

Pilota słychać wskutek przesłuchu między kanałami lewym i prawym. A przesłuch zależy od jakości głowicy i pojemności pasożytniczych między elementami wzmacniaczy L i P. W magnetofonach hifi nie będzie słychać pilota.
Kanał prawy w xc12 itp ma wzmacniacz o dużym wzmocnieniu, który "słyszy" lewy kanał, ale też brzęczy jak pierun, bo "słyszy" też swój silnik, sieć elektryczną i nawet stacje radiowe.

Ostatnio edytowany przez jer (2021-03-21 08:46:39)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

24

Odp: Interface magnetofonu TOMS

@Jer - dzięki, teraz wszystko jasne. Ty to jesteś chodząca encyklopedia normalnie :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

25

Odp: Interface magnetofonu TOMS

Wszystko się zgadza, poza tym, że dane zapisywane są w prawym kanale (tym bliżej środka taśmy), a audio w kanale lewym (tym bliżej krawędzi taśmy).