1

Temat: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

Chciałem się pochwalić nowym układem do małego ATARI ale ze względu na chorobę i brak mocy "produkcyjnych" nie będę tutaj opisywać tych urządzeń.

Aby nie ciekła Wam ślinka na te moje wypociny pokasowałem posty mimo, że posiadałem jeszcze po kilka (4-5) płytek.

Ostatnio edytowany przez kkrys (2022-02-21 08:20:13)

2

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

Ooo fajnie się zapowiada :)

3

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

Bardzo fajny projekt!

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

4

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

Wow!

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

5

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

.

Ostatnio edytowany przez kkrys (2022-02-21 07:48:55)

6

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

"XE Mega Combo Reset" mieści się oczywiście pod ekranem.

Jeżeli chodzi o śmieszny kształt płytki - starałem się uwzględnić wszystkie rewizje płyt XE i rozmieszczenie okolicznych elementów.

Płytka znajduje się na wysokości górnej płaszczyzny pobliskich układów MC14051 - jest obniżona na goldpinach kątowych, zaraz za oryginalnym gniazdem klawiatury.

Nowe gniazda klawiatury znalazłem tylko w wersji z blaszkami po obydwu stronach taśmy, więc akurat do tych gniazd nie można włożyć niestety klawiatury serwisowej od Mq ze względu na możliwość powstania zwarcia na liniach.

kkrys, który jest autorem oprogramowania, wykonał świetną robotę za pomocą oscyloskopu, dzięki czemu mamy do dyspozycji jako skróty klawiaturowe, kombinacje klawiszy: Start, Select, Option, Reset, Shift, Control, Break.

Jak już wspomniał kkrys, płytka RAM/ROM jest klonem projektu płytki Mq - SIMMexp w/g Pasia ( dzięki Pasiu / dzięki Mq za zielone światło ;) ).
Nawet nie próbowałem zmieniać ułożenia elementów - Mq zrobił to w najbardziej optymalny sposób, więc mijało by się to z jakimkolwiek sensem...
Przepraszam Pasia - na prototypowych PCB zapomniałem napisać że jest to jego projekt  - jeżeli powstaną kolejne płytki, ten niewybaczalny błąd zostanie naprawiony.

...Zapomniałem dodać n/t Resetu, że "wkładka" do gniazda klawiatury Atarynki ma 0,6mm i wchodzi gładko - cienki laminat jest przy okazji solidnie wzmocniony rzędem goldpinów.

Ostatnio edytowany przez infarmotyk (2021-03-25 12:41:25)

Post's attachments

XE_RESET.jpg 220.25 kb, liczba pobrań: 1 (od 2021-03-25) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

7

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

Ladne.
Gdzie kupujecie nowe złącza klawiatury?

8

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

Jestem pod wrażeniem... kiedy ktoś coś zapisy?

1. pancio - komplecik

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

9

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

Zróbcie jeszcze jakiś opis tej płytki "resetu", bo widać tam kawałek elektroniki, piszecie, że obsługa jest kilku klawiszy, ale co konkretnie i w jaki sposób się przełącza, czy tylko podczas startu komputera, czy w dowolnym momencie, jak z sygnalizacją tego co przełączamy, jak z wygodą, jak się to obsługuje itd. Jakaś lista skrótów klawiszowych czy coś.

10

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

Opis jest w trakcie "tworzenia"

11

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

1. pancio - komplecik
2. sun - się okaże po pelneijszym opisie :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

12

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

.

Ostatnio edytowany przez kkrys (2022-02-21 07:49:47)

13

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

Uuu panie... Nie wyobrażam sobie tego używać, trzeba mieć już na zawsze całą tą instrukcję przypiętą nad biurkiem, a osobiście gdybym miał sobie przestawić np. system na inny, a przypomniał bym sobie jakie w tym celu trzeba zrobić wygibasy, to bym już wolał wyłączyć Atari i iść sobie pojeździć zamiast tego na rowerze.
Nie wspomnę już o tym, że niektóre kombinacje klawiszy kolidują z funkcjami QMEG-a.
Jak dla mnie idea jest tutaj fajna, urządzenia fajnie pospinane sprzętowo, ale obsługa tego wymaga zatrudnienia architekta od konstruowania menu/interfejsów użytkownika.

14

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

Panowie nie napisali, że kolejna wersja FW wprowadzi obsługę głosową :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

15

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

.

Ostatnio edytowany przez kkrys (2022-02-21 07:50:10)

16

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

Ok, przyjrzałem się jeszcze raz instrukcji, więc sprostuję co napisałem:

1. Faktycznie większość skomplikowanych kombinacji służy tylko jednorazowo do konfiguracji. Reszta jest do zapamiętania.

2. Kolizje z QMEG-iem chyba jednak nie występują - pierwszy rzut oka na instrukcję i zobaczyłem Select+Reset, ale nie doczytałem, że nic nie robi, więc nie koliduje, a inne chyba też nie kolidują.

Biję się w pierś, przepraszam za zamieszanie :)

17

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

Dla mnie osobiście najważniejszym założeniem dla Resetu była możliwość umieszczenia 2 różnych urządzeń wewnątrz komputera i sterowanie nimi bezpośrednio z klawiatury. Także magistrala I2C zostawia sporo możliwości, jednak w założeniu miał tu być podłączany tylko opcjonalny wyświetlacz - z którego zresztą nie korzystam. Nawet czytników kart SD nie wyprowadzam z obudowy, ale jak kto lubi ;)

Po kilku miesiącach zabawy nie wyobrażam sobie korzystania z Atarynki pozbawionej Resetu. Nawet nie zastanawiam się podczas korzystania ze skrótów - robię to odruchowo. Oczywiście, jeżeli ktoś odpala Atari raz do roku, może zapomnieć jak to leciało... Pewnym ułatwieniem będzie manual w wersji na Atari, który niedługo powstanie.

Obecnie w planach jest kolejny element zestawu - płytka z tandemem SIO2SD + FujiNet (PEŁNA separacja linii SIO), dla niektórych rewizji płyt XE nakładana na przedłużonych goldpinach nad gniazdem SIO... Na razie warto jeszcze chwilę zaczekać na twórców FujiNetu i ewentualne zmiany w tym projekcie.

Ale będzie także trochę niespodzianek z zupełnie innej beczki :D

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

18

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

Jeśli masz miejsce w pamięci kontrolera to możesz dodać Help wyświetlający się na ekraniku LCD po wciśnięciu jakiejś kombinacji. Oczywiście nie na raz ale automatyczny "sideshow" z najważniejszymi kombinacjami powinien wystarczyć.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

19

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

@perinoid:

Pomyślimy - zobaczymy :)

Jeszcze trochę miejsca jest w procku :)

Niestety nie tylko Atarynką się żyje więc czeba będzie chwilę poczekać... :)

Ostatnio edytowany przez kkrys (2021-03-26 22:41:59)

20

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

Zmieści się to w budzie z VBXE? :D

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

21

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

@Drakon:

Zerknij na fotki i sam oceń gdyż nie mam VBXE

22

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

HELP opanowany... :)

Na wyświetlaczu w formie "sideshow" wyświetlane są podstawowe kombinacje klawiszy.

Poprawiona instrukcja jest w poście 12.

Ostatnio edytowany przez kkrys (2021-03-28 09:14:14)

23

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

kkrys, czy ktos to bedzie sprzedawal i ewentualnie za ile?

24

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

Po tym jak kolega zrobił ci reklame http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 86#p285686 powtarzam moje pytanie. Czy bedziesz sprzedawal wysyłkowo i proszę ewentualnie o cennik.

25

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania (ciąg dalszy)

.

Ostatnio edytowany przez kkrys (2022-02-21 07:51:08)