1

Temat: Uszkodzone wyswietlanie

Witam jestem nowy i chciałem wszystkich przywitać.
Proszę o poradę. Z pochodzenia jestem commodoro - amigowcem . W ostatnim czasie udało mi się nabyć  2 Atari 520stfm oraz 1040 St  dodatkowo w kolekcji posiadłem megafile 30.  Obydwie atarki były sprawne podłączane do monitora  zachowywały się poprawnie. Jednak nie posiadałem kabelka do megafile. W końcu udało mi się kabelek taki zdobyć jako ze ręce mam koślawe poprosiłem kolegę o przylutowanie 1:1. W dniu dzisiejszym z biciem serca podłączyłem megafile do 520 i monitor był czarny. Po dopięciu kabelka wszytki wróciło do normy kolejne podpięcie spowodowało znów czerń monitora i tak już zostało . Atari po włączeniu swieci się dioda power ale monitor czarny. Oczywiście zaraz podłączyłem druga atarke 1040 slcelwm sprawdzenia czy to nie kwestia monitora i okazało się ze wszystko ok monitor i Atari 1040 działają pokusiłem się  o podpięcie kabelka do 1040 i znów monitor czarny  szybciutko wyłączyłem Atari i odpisałem kabelek  na szczęście nie udało minsie zepsuć 1040. Ale 520 uszkodzona nie wyświetla nic. I tu prośba do kolegów jakieś pomysły co mogło zostać uszkodzone i jak to naprawić ?

2

Odp: Uszkodzone wyswietlanie

Ja bym zrobił tak:
- Jeśli masz miernik, sprawdź, czy w kablu nie ma jakichś zwarć (mogło coś nie wyjść z lutowaniem, zdarza się najlepszym).
- Potem podepnij kabelek pod Megafile i ponownie sprawdź, czy nie ma zwarć (to wyeliminuje ewentualne zwarcie w samym Megafile).

Napisz skąd jesteś, może ktoś lokalny się znajdzie do pomocy.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Uszkodzone wyswietlanie

No tak tez po cichu planuje zrobić ale teraz priorytetem dla mnie jest zlokalizowanie usterki Atari dlaczego nie wyświetla co mogło zostać uszkodzone w Atari tym kabelkiem stąd pytanie czy ma ktoś pomysł co należałoby naprawić w atari. Jestem z Krakowa może któryś z kolegów również ??

Ostatnio edytowany przez Soyer (2021-03-26 06:25:28)

4

Odp: Uszkodzone wyswietlanie

Jeśli było jakieś zwarcie to po ścieżce do kłębka może dojdziesz, co mogło się sfajczyć. Przy okazji, warto płytę wyjąć i ją obejrzeć.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: Uszkodzone wyswietlanie

Na szczęście udało mi się znaleźć serwis w Krakowie i jestem umówiony na przyszły tydzień. Ale oczywiście jeśli ktoś ma jakiś pomysł to proszę  o info a ja jak rozwiąże temat to napisze

6

Odp: Uszkodzone wyswietlanie

Udało się naprawić moje Atari w jednym serwisie w Krakowie, niestety nie potrafię opowiedzieć co było uszkodzone podobno nawet procesor a połowy informacji nie zrozumiałem. najważniejsze dla mnie  że działa i w moim mniemaniu rozsądne pieniądze czyli 150 zł za robotę. Pomijając fakt czy było coś mocno uszkodzone czy pierdoła za 10 gr. Zapłaciłem za wiedzę mechesa.
Natomiast pozostał problem kabelka i mega file. podłączone megafile30 innym kabelki powoduje nie uruchamianie się komputera ?? jakieś pomysły?

Ostatnio edytowany przez Soyer (2021-05-10 11:45:52)

7

Odp: Uszkodzone wyswietlanie

Konkretnie jeden ls, masz go juz w podstawce celem kolejnych eksperymentów. Co do CPU powiedziałem, że po wymianie na inny komp wstał. Zakładam więc że też z nim był problem. Ciesze się że komp działa i oby służył długo i bezawaryjnie :)

JiL Fan.