1

Temat: Flakon, bombeczki i inne

Ok, to tym razem będzie sprzętowo. Falcon dotarł cały, jedyne, czego mu brakuje, to dioda, ale z tym sobie poradzę. Natomiast jest taka zagwozdka: kolega użyczył mi obrazu swojej karty, nagrałem obraz, podpiąłem do komputera i po teście pamięci witają mnie dwie bombki jak na foto (tutaj przepraszam za jakość obrazu, ale kabel VGA w drodze). Jakieś pro tipy?

- obraz jest ok (pod Hatari wszystko bangla)
- jest to obraz karty 16 GB, nagrywałem zarówno na 16, na 32 (microSD), jak i na 16 GB zwykłą SD
- używam nieco "przerobionego" pod Amigę zwykłego chińskiego adaptera SD->IDE (który, o ile mnie pamięć nie myli, normalnie współpracował z moją niegdysiejszą A600). Przeróbka polegała na przecięciu jednej ścieżki i wlutowaniu tranzystora 2N7000, żeby dioda HDD w Amidze nie świeciła ciągłym światłem)
- próbowałem z krótszą taśmą niż oryginalna falconowa, efekt ten sam
- odpinałem FDD, efekt ten sam
- nagrywałem obraz jeszcze raz, po uprzednim sformatowaniu karty SDCardFormatterem, efekt ten sam

...jedyne, co mi przychodzi do głowy, to:
- uwalony adapter (mam jeszcze jeden na CF, ale nie mam 16-gigowej karty)
- uwalony Falcon (oby nie)

W weekend spróbuję jeszcze zmontować na szybko jakiegoś peceta ze stacją (nie mam w tej chwili) i sprawdzić czymś na Atari, czy da się kartę sformatować.
Ewentualnie podepnę zwykły dysk 2,5 cala.

Tymczasem... jakieś sugestie?

Komp bez włożonej do adaptera karty pracuje normalnie, stabilnie.

PS Jaka to wersja TOSu na zdjęciu? :)
PS2 To na foto, to naprawa, czy jakiś mod?

https://i.ibb.co/BKMZ8tx/img-20210401-173617.jpg

https://i.ibb.co/6rSJjD7/img-20210401-185651.jpg

https://i.ibb.co/mcJNVf6/img-20210401-185810.jpg

https://i.ibb.co/300kPP4/img-20210401-190004.jpg

https://i.ibb.co/YXnDbwG/img-20210401-201956.jpg

https://i.ibb.co/KFtXYgW/img-20210401-202523.jpg

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

2

Odp: Flakon, bombeczki i inne

Od końca - patch zegara. Standard.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Flakon, bombeczki i inne

Tu jest kompendium wiedzy o tym "patchu":
https://mikrosk.github.io/clockpatch/

Twój to fabryczny patch v1.2:
https://mikrosk.github.io/clockpatch/74F04img.gif

...ale nie podoba mi się polutowanie R216 i R221 - przewody powinny być przylutowane tylko do jednego pada po rezystorze.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2021-04-01 22:08:11)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

4

Odp: Flakon, bombeczki i inne

O, dzięki! Świetna lektura :)

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

5

Odp: Flakon, bombeczki i inne

to uwala się hd driver. podpiąłbym stację z hd driverem, odpalił komputer z altem(pominięcie bootowania z hdd). potem odpalił hd drivera z dyskietki i go spróbował przeinstalować i zrobić reboot. Jak będą bomby to trzeba by było inny adapter sprawdzić..

saulot / [nokturnal]
==================================
wiki Atari 16/32 bit: https://bus-error.nokturnal.pl

6

Odp: Flakon, bombeczki i inne

@Drakon, co do bootowania, podstawa to miec na dyskietce sterownik dysku twardego najlepiej HDDriver-a (fakt komercyjny), odpalasz go z dyskietki nawet nie instaluj go (wersja demo ze strony Seimeta powinna wystarczyc ?) i na poczatek powinienes miec dostep do partycji dysku twardego

Rozumiem ze kolega uzywa HDdrivera 8.31 (widze ze zdjecia) na swoim falconie bootuje go z IDE2SD i u niego wszystko hula ?
Ale, skoro pojawia sie napis Hdriver 8.31 tzn ze probuje sie bootowac i napotyka problem.

Sam uzywam takiego adaptera kupowany na alledrogo bez przerobek i chodzi, wieksze problemy mialem z IDE2CF i te nie kazde chcialy dzialać.
Ja podepenies normalny dysk IDE 2.5 cala to do zbutowania wystarczy Ci darmowy AHDI czy ICD.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

7

Odp: Flakon, bombeczki i inne

Niestety nie mam aktualnie żadnego PC ze stacją dysków, żeby nagrać cokolwiek.
Ale... mam Goteka z FlashFloppy, może pójdę tą drogą.
Podepnę jeszcze adapter CF i zwykł dysk i zobaczymy. Chcę po prostu na starcie wyeliminować jakiś błąd sprzętowy kompa - niestety zupełnie nie znam architektury Falcona (ale poznam ;)).
Wrzuciłem też na jedną z kart wersję demo HDDrivera i zobaczę, czy w ogóle zabootuje :)

Co do pytania, to tak, na Falconie kolegi wszystko działa (pod emulatorem też).

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

8

Odp: Flakon, bombeczki i inne

A ja tak głupio spytam: a ten obraz na karcie SD to pod jakim masz systemem plików? Bo może tu jest pies pogrzebany? No i drugie - a ten Twój kolega to używa tylko jednej karty, czy ma kilka?  Bo z tego co widzę - kartę widzi (pojawia się HD Driver), po czym "napęd dyskowy nie odpowiada" (dwie bomby). Wygląda to na to, że HD Driver odwołuje się do partycji, której nie ma na karcie (bądź osobnego napędu). Może kolega ma HD Drivera właśnie na dyskietce? Zapytaj go.

Sikor umarł...

9

Odp: Flakon, bombeczki i inne

Drakon napisał/a:

PS Jaka to wersja TOSu na zdjęciu?

1993 to raczej zdecydowanie już 4.04, ale sprawdź za pomocą Sysinfo to się jeszcze wielu innych rzeczy o tym egzemplarzu dowiesz:
https://sites.google.com/site/stessenti … ls/sysinfo

Ostatnio edytowany przez jury (2021-04-02 10:43:02)

10

Odp: Flakon, bombeczki i inne

Sikor napisał/a:

A ja tak głupio spytam: a ten obraz na karcie SD to pod jakim masz systemem plików? Bo może tu jest pies pogrzebany? No i drugie - a ten Twój kolega to używa tylko jednej karty, czy ma kilka?  Bo z tego co widzę - kartę widzi (pojawia się HD Driver), po czym "napęd dyskowy nie odpowiada" (dwie bomby). Wygląda to na to, że HD Driver odwołuje się do partycji, której nie ma na karcie (bądź osobnego napędu). Może kolega ma HD Drivera właśnie na dyskietce? Zapytaj go.

To obraz z mojego Falcona zrobiony zaraz po tym, jak go kupiłem. Jedna karta. Działał.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: Flakon, bombeczki i inne

Czyli jedno mamy pewne. Teraz pytanie: Twój Falcon miał wtedy 030 i 4MB RAM, czy 060 i/lub więcej RAM?

Sikor umarł...

12

Odp: Flakon, bombeczki i inne

Mały update - IDE w Falconie działa. Ściągnąłem wersję demo HDdrivera. To znaczy że komputer widzi kartę, więc przejściówka raczej działa poprawnie.

W międzyczasie pożyczyłem od znajomego stację dysków na USB, gdzieś z odmętów Pigwy wygrzebałem piracką wersję jakiegoś zamierzchłego HDDrivera (nie, nie mam zamiaru tego używać, chciałem jedynie sprawdzić formatowanie), ale niestety podczas próby partycjonowania pojawia się problem pod tytułem "disk is write protected" (chociaż nie jest). No ale gdzieś tam coś się klaruje ;).

Natomiast mam kolejne pytanie - czy ktoś używa z Falconem interfejsu Tom rev 2? Podpiąłem, przekonfigurowałem na tryb ST/TT/Falcon i niestety mysz szaleje. Jedna, druga, także trzecia, bezprzewodowa. Dodam, że wszystkie trzy działają doskonale z A1200. Nie wiem, czym to może być spowodowane. Na razie jestem zmuszony więc korzystać z klawiatury... co jest nieco upierdliwe.

https://i.ibb.co/M2sLzLG/img-20210402-182312.jpg

https://i.ibb.co/w0604wD/img-20210402-182333.jpg

https://i.ibb.co/bbj17vn/img-20210402-182445.jpg

Ostatnio edytowany przez Drakon (2021-04-02 19:54:02)

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

13

Odp: Flakon, bombeczki i inne

OK, tak wersja demo ma duze ograniczenia, ale wiemy jedno wszystko jest sprawne.

Napewno bez problemu zadziala Ci sterownik ICD, AHDI ale musialbys podlaczyc fizycznie dysk IDE (np. 2.5 cala).

Ostatnio edytowany przez Kroll (2021-04-02 20:50:29)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

14

Odp: Flakon, bombeczki i inne

Na pewno tylko zwykły dysk? Na YT natrafiłem na film, gdzie człowiek bez problemu formatuje kartę CF (w adapterze CF-IDE) przy pomocy ICD. Właściwie, czym na minus różni się darmowe ICD od płatnego HDDrivera?
No i czy HDD 2,5 cala to dobry pomysł? Korzystałem przez jakiś czas z kart SD w Amigach, ale ostatecznie przesiadłem się na zwykły talerzowy dysk. Jakoś tak... bardziej koszernie ;)

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

15

Odp: Flakon, bombeczki i inne

Oczywiscie ze bez problemu ja po prostu od wieków korzystam z Hddrivera tylko i wylacznie i uzywam go na STE/TT/Falconie zarowno kart CF/SD wczesniej korzystalem z dysków IDE 3.5 cala. Dysk 2.5 cala mialem jak kupowalem swojego falcona w 94 r (120 MB).
Np w TT uzywam dysków talerzowych SCSI etc. Kto co lubi
Po prostu Hddriver ma wiele opcji jest ciagle rozwijany z wszelakimi dobrodziejstwami wspolpraca praktycznie z kazdym urzadzeniem Satan/Ultrasatan etc kompatybilnosc z partycjami PC (partycje ETX2, FAT32), mozliwosc ladowania do FastRamu, robienia backopow partycji/dysków etc.
Mosliwosc botowania nie tylko z partycji C: Zmiana kolejności wykrywania urzadzen, mozliwosc dowolnego ustawiania pierwszej litery partycji danej pamieci masowej etc. Bardzo przejrzysty interfejs.

Ostatnio edytowany przez Kroll (2021-04-02 22:43:52)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

16

Odp: Flakon, bombeczki i inne

No właśnie moje jedyne wymagania to bezproblemowa praca z dyskiem/kartą SD.
Falcona kupiłem głównie do używania Ace Trackera, nie potrzebuję wodotrysków, z UltraSatana nie będę korzystał.

Przycebulę: dla mnie ponad 200 zł za sterownik HDD to dość sporo, a widziałem na stronie, że Uwe nawet za dokumentację po angielsku żąda 12 euro. Sporo.

Jedyne, co mnie interesuje, to czy kartę sformatowaną pod ICD będe mógł wyciągnąć i podmontować pod PC w celu wymiany danych (aczkolwiek NetUSBee rozważam mocno).

Wiem, że pytania są lamerskie, ale (na razie) się nie znam.

I dzięki za obszerną odpowiedź, Piotr :).

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

17

Odp: Flakon, bombeczki i inne

Drakon napisał/a:

No właśnie moje jedyne wymagania to bezproblemowa praca z dyskiem/kartą SD.
Falcona kupiłem głównie do używania Ace Trackera, nie potrzebuję wodotrysków, z UltraSatana nie będę korzystał.

To w takim wypadku chyba najlepszym wyjsciem jest zakup sterownika Putnika (15EUR)

Drakon napisał/a:

Przycebulę: dla mnie ponad 200 zł za sterownik HDD to dość sporo, a widziałem na stronie, że Uwe nawet za dokumentację po angielsku żąda 12 euro. Sporo.

Jedyne, co mnie interesuje, to czy kartę sformatowaną pod ICD będe mógł wyciągnąć i podmontować pod PC w celu wymiany danych (aczkolwiek NetUSBee rozważam mocno).

ICD uniemozliwia sformatowanie partycji zeby byla kompatybilna z PC pod TOSem (Putnik tak). A Netusbe to naprawde bardzo swietne rozwiazanie, latwe przenoszenie danych np przez pendrive pamieci flash (na USB) mozliwosc podpiecia przez USB w tej chwili juz wielu urzadzen: Mysz, klawiatura, napedy CD/DVD, tabletów :). I najwazniejsze nawet latwe przenoszenie danych przez sieć (UIPTool)

Drakon napisał/a:

Wiem, że pytania są lamerskie, ale (na razie) się nie znam.

I dzięki za obszerną odpowiedź, Piotr :).

Spoko luzik.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

18

Odp: Flakon, bombeczki i inne

Drakon napisał/a:

No właśnie moje jedyne wymagania to bezproblemowa praca z dyskiem/kartą SD.
Falcona kupiłem głównie do używania Ace Trackera, nie potrzebuję wodotrysków, z UltraSatana nie będę korzystał.

Przycebulę: dla mnie ponad 200 zł za sterownik HDD to dość sporo, a widziałem na stronie, że Uwe nawet za dokumentację po angielsku żąda 12 euro. Sporo.

.

Ja na Twoim miejscu nie szedł bym w półśrodki,  200pln ?, nie wiem za ile kupiłeś Falcon-a, ale to i tak pewnie bardzo mało.
Hddriver to taki std.  To świetna sprawa.
I bardzo polecam to rozwiązanie.

19

Odp: Flakon, bombeczki i inne

Aż będę musiał sobie przypomnieć wszystko.
-choroba postępuje u mnie, kolejny Falcon kupiony :(

Ale nie ten będzie tylko 030 .:.
Przecież nie tylko Tomsami Atarowiec żyje.

p.s.
Dzięki Piffko!

20

Odp: Flakon, bombeczki i inne

Kroll napisał/a:

A Netusbe to naprawde bardzo swietne rozwiazanie, latwe przenoszenie danych np przez pendrive pamieci flash (na USB)

Może i łatwe, ale bardzo powolne... mam UltraSatana i NetUSBee, ten drugi leży w szafie. Sieć na ST jakoś mi nigdy potrzebna nie była, nawet nie próbowałem tego uruchamiać.

Jaką przewagę nad driverem Putnika ma HDDriver?

Z driverem Putnika dostajesz narzędzie do partycjonowania, jest autoboot, można wybrać partycję startową, a zakładane przez niego partycje są kompatybilne zarówno z ST (można bootować), jak i PC. Windows 10 wreszcie widzi partycje na dyskach wymiennych, więc w ogóle jest super.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2021-04-03 11:21:59)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

Odp: Flakon, bombeczki i inne

Przewagą Hddrivera nad driverem Putnika jest to że jest lepszy :P Ma wszystko co driver Putnika i sporo więcej. No i nie jest napisany przez Putnika, w związku z czym jego autor dba o kompatybilność ze wszystkim, a nie tylko z tym co mu się podoba.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

22

Odp: Flakon, bombeczki i inne

Pewnie różni ludzie mają różne potrzeby, które także zmieniają się z czasem. Wydaje mi się, że dla człowieka, który się nie zna i nie wie co będzie mu potrzebne cena HDDrivera jest zaporowa, szczególnie, że tak naprawdę nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie co takiego on zapewnia i zawsze kończy się na ogólnikowych stwierdzeniach, że jest lepszy.
Ja np. w tej chwili nie pracuję na ST w sensie korzystania z programów na platformie. Pewnie ludzie dłubiący w jakichś Calamusach mają większe potrzeby, ale ja potrzebuję tylko przenosić dane z PC na ST i je tam uruchamiać. Podejrzewam, że potrzeby większości użytkowników na tym się kończą i nie rozumiem tego namawiania na sterownik za 200 zł (bez podawania konkretów, co się w zamian dostaje) jeśli ktoś chce po prostu przenieść plik i go odpalić. Ja np. nawet nie potrzebowałbym sterowników Putnika, gdyby darmowe ICD pozwalały na przenoszenie danych.

Edit: może to trochę bełkotliwie napisałem, ale nie krytykuję HDDrivera bo na pewno jest świetny i na pewno jest wart swojej ceny, tylko uważam, że to całkiem naturalne mieć wątpliwości, czy taki wydatek jest uzasadniony, jeśli nie ma się dostatecznej wiedzy, żeby samemu to ocenić.

Ostatnio edytowany przez laoo/ng (2021-04-03 14:19:30)

23

Odp: Flakon, bombeczki i inne

Zgadzam się, że to kwestia tego, co komu potrzebne. Ja kupiłem HDDrivera i nie natrafiłem na problemy w jego użytkowaniu, działał ze wszystkim co podłączałem i się go trzymam. Fajnie, że ktoś rozwija jeszcze coś na Atari (nawet jeśli komercyjnie) :) Dlatego też kupiłem ExtenDOS, zanim stał się darmowy :)
A co do przenoszenia danych to mając USB najwygodniejsza wydaje się zwykła partycja PC<32MB widoczna na Atari bez dodatkowych kombinacji. Większe partycja to też nie problem, wystarczy uruchomić EmuTOS.PRG przerzucić co potrzeba i gotowe. Szybko i wygodnie.

Skoro wątek dotyczy Falcona, to moja płyta w końcu znalazła "dach nad głową" i po kilku przeprowadzkach siedzi w szafie :)
http://artik-wroc.pl/pliki/falc.jpg

Było miło :) Do widzenia.

24

Odp: Flakon, bombeczki i inne

No dobra, kolega Perinoid przygotował drugi obraz, ale i tym razem coś się wywalało na starcie (znowu dwie bombki). Zakupiłem więc dzisiaj drivery od Petera i efekt jest taki: :)

https://i.ibb.co/7R8SHgS/aaa.jpg

Właściwie jedyne, co mnie boli, to to, że nie mogłem za cholerę zrobić partycji większych niż 512 MB (choć wiem, że można)...

...to teraz najgorsze, czyli konfiguracja :). Ale to już pociągnę w wątku software'owym ;)

Ostatnio edytowany przez Drakon (2021-04-03 22:42:50)

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

25

Odp: Flakon, bombeczki i inne

laoo/ng napisał/a:

Pewnie różni ludzie mają różne potrzeby, które także zmieniają się z czasem. Wydaje mi się, że dla człowieka, który się nie zna i nie wie co będzie mu potrzebne cena HDDrivera jest zaporowa, szczególnie, że tak naprawdę nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie co takiego on zapewnia i zawsze kończy się na ogólnikowych stwierdzeniach, że jest lepszy.
Ja np. w tej chwili nie pracuję na ST w sensie korzystania z programów na platformie. Pewnie ludzie dłubiący w jakichś Calamusach mają większe potrzeby, ale ja potrzebuję tylko przenosić dane z PC na ST i je tam uruchamiać. Podejrzewam, że potrzeby większości użytkowników na tym się kończą i nie rozumiem tego namawiania na sterownik za 200 zł (bez podawania konkretów, co się w zamian dostaje) jeśli ktoś chce po prostu przenieść plik i go odpalić. Ja np. nawet nie potrzebowałbym sterowników Putnika, gdyby darmowe ICD pozwalały na przenoszenie danych.

Edit: może to trochę bełkotliwie napisałem, ale nie krytykuję HDDrivera bo na pewno jest świetny i na pewno jest wart swojej ceny, tylko uważam, że to całkiem naturalne mieć wątpliwości, czy taki wydatek jest uzasadniony, jeśli nie ma się dostatecznej wiedzy, żeby samemu to ocenić.


110mhz nie wyciśniej więcej, mając chłodzenie wodne.
Diter to katował...