76

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Może da się je odkleić jakimś środkiem do odklejania i chociaż przesunąć? Może namoczenie w zwykłym IPA wystarczy i podcięcie kleju żyletką jeśli upierasz się, żeby mieć taką pamiątkę? W razie czego podrzuć, mogę się pobawić. Tylko co do TOSu, to ja nie mam składu EEPROMów, ani nawet EPROMów, więc najlepiej kup coś (w okolicy masz Piekarza, Slawmira, za Wisłą AVT), a ja Ci zaprogramuję. Ewentualnie zamów na Ali i widzimy się za miesiąc ;)
Goteka najtaniej kupisz na Ali (80-parę zł), najlepiej jakiś SFR1M44-U100K. Potem trzeba go przeprogramować i tyle. Jeśli chcesz jakieś opcje w stylu wyświetlacz OLED, enkoder, buzzer itp to trzeba dokupić kolejne elementy. Mogę podłączyć swojego Goteka, żeby poodpalać jakieś programy, ale znów nie mam sklepu z Gotekami, żeby Ci coś od ręki zaproponować.

Ostatnio edytowany przez maciekb (2021-04-06 22:07:21)

65xe, 520st, 1040stf

77

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

dzieki wielkie za info. ok to na wolumen podskocze tylko napisz dokladnie co mam.kupic.na ten tos. Goteka chce tylko zewnetrznego, moge kuoic na allegro, na pewno z wyswietlaczem, mam taki do amigi i innego nie chcialbym, ale tak jak pisalem  i pytalem , czy nie da sie tego z amigi jakos podpiąć, ale chcialbym zeby dzialal z amiga i atari zamiennie

78

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Chyba nie powinno być problemu (poza zdobyciem wtyczki DIN14). Ja bym to zrobił w ten sposób, że na tył tego Goteka wyprowadziłbym standardowe gniazdo DB25 i dorobił wymienne kabelki do Amigi DB25-DB23 i do Atari DB25-DIN14.

65xe, 520st, 1040stf

79

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Da się tego z Amigi podpiąć, pod warunkiem, że zdobędziesz wtyk do ST. Gotek jest ten sam, firmware, o ile to HxC albo FF, też.

EPROMy, jak chcesz mieć 2 TOSy to 2Mbit, czyli 27C020, albo jakiś Flash np. 39SF020, W29C020 - sztuk 2.

Plomby zdejmiesz przy użyciu WD-40 (ale jak są papierowe to się poplamią), albo opalarki i żyletki (ale ostrożnie, żeby nie stopić obudowy).

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

80

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Tutaj masz coś w ludzkiej cenie. Musisz kupić 2 i zmieści się tylko jedna wersja TOS, z drugiej strony jeśli nie chcesz zdzierać naklejek, to nie wierzę, że będziesz chciał wiercić dziury w obudowie pod przełączniki ;) W razie czego jutro lub w czwartek będę tam jechał odebrać zamówienie, więc mogę Ci je kupić.

Ostatnio edytowany przez maciekb (2021-04-06 22:37:33)

65xe, 520st, 1040stf

81

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

maciekb napisał/a:

z drugiej strony jeśli nie chcesz zdzierać naklejek, to nie wierzę, że będziesz chciał wiercić dziury w obudowie pod przełączniki

Przełącznik można wyprowadzić na gniazdo (nie pamiętam czy RS, czy Centronics) - ma w ST nieużywane sygnały. Lutujesz od środka i zakładasz wtyk(zaślepkę) DB25 z przełącznikiem, a obudowa zostaje niedraśnięta.

Sikor umarł...

82

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Słuszna uwaga. Tylko takie pytanie: czy to przełączanie TOSów się obecnie do czegoś przydaje? Ktoś jeszcze z tego korzysta? Jaki procent softu nie pójdzie pod 1.62 albo pod 2.06, żeby instalować obie wersje? Żyjemy w takich pięknych czasach, że jak coś nie pójdzie na oryginale, to sobie przestawimy emulator w dowolną kombinację TOS/RAM/CPU/itp/itd i przynajmniej odpalimy na 40" TV bez bólu oczu ;)

65xe, 520st, 1040stf

83

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

maciekb napisał/a:

Jaki procent softu nie pójdzie pod 1.62 albo pod 2.06, żeby instalować obie wersje?

Wbrew pozorom - jak się nie ma HD (lub odpowiednika) to sporo. Jak jest HD - większość jest przerobiona na wersję odpalającą się z tego. tu wskazany 2.06.

Sikor umarł...

84

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Można też tak:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15042

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

85

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Co do wymiany TOSu, to może lepiej poczekać na te cudo?  http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=17277

"Przełączanie" TOSów będzie w nim programowe, więc odpada problem z przełącznikami.

86

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Bardzo ładny komputerek, dobrze, że dotarł w całości, co w przypadku ST/E czasami się nie udaje, bo mają kruche obudowy.

Gratulacje!

Co do goteka, aby zrobić DB25 i dwie przejściówki było by fajnie, ale w środku siedzi zapewne Sakura do Amigi wiec to nie takie proste będzie.
IMHO trzeba zrobić dwa gniazda z tyłu jedno do ST (bezpośrednio z IDE) drugie do Amigi (z sakury).

BTW: śmieszny ten włoski TOS, ale i tak o niebo bardziej przyjazny od germańskiego, bo przyjemniej część rzeczy jest po angielsku :)

87

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

maciekb napisał/a:

Tutaj masz coś w ludzkiej cenie. Musisz kupić 2 i zmieści się tylko jedna wersja TOS, z drugiej strony jeśli nie chcesz zdzierać naklejek, to nie wierzę, że będziesz chciał wiercić dziury w obudowie pod przełączniki ;) W razie czego jutro lub w czwartek będę tam jechał odebrać zamówienie, więc mogę Ci je kupić.

To jak mozesz to proszę kup. Co do TOS to nie zrozumiałem, jezeli mam sie przelaczac miedzy ang a wloskim to nie potrzebuje, po prostu angielski niech bedzie a wloski do pudełka, jezeli natomiast mam sie przelaczac pomiedzy roznymi wersjami ang bo tego potrzebują programy/gry to ok, ale czy to az tak potrzebne?

88

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

_tzok_ napisał/a:

Da się tego z Amigi podpiąć, pod warunkiem, że zdobędziesz wtyk do ST. Gotek jest ten sam, firmware, o ile to HxC albo FF, też.

EPROMy, jak chcesz mieć 2 TOSy to 2Mbit, czyli 27C020, albo jakiś Flash np. 39SF020, W29C020 - sztuk 2.

Plomby zdejmiesz przy użyciu WD-40 (ale jak są papierowe to się poplamią), albo opalarki i żyletki (ale ostrożnie, żeby nie stopić obudowy).

HXC jest , chce miec jeden TOS

89

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

tanio nie jest...

maciekb napisał/a:

Chyba nie powinno być problemu (poza zdobyciem wtyczki DIN14). Ja bym to zrobił w ten sposób, że na tył tego Goteka wyprowadziłbym standardowe gniazdo DB25 i dorobił wymienne kabelki do Amigi DB25-DB23 i do Atari DB25-DIN14.

jest, ale tanio nie jest ok 80zł :( https://www.ebay.de/itm/Conector-DIN-14 … 2181388871 ale te wymienne kabelki jak sie da to mistrz

90

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

ramik napisał/a:

tanio nie jest...

maciekb napisał/a:

Chyba nie powinno być problemu (poza zdobyciem wtyczki DIN14). Ja bym to zrobił w ten sposób, że na tył tego Goteka wyprowadziłbym standardowe gniazdo DB25 i dorobił wymienne kabelki do Amigi DB25-DB23 i do Atari DB25-DIN14.

jest, ale tanio nie jest ok 80zł :( https://www.ebay.de/itm/Conector-DIN-14 … 2181388871 ale te wymienne kabelki jak sie da to mistrz

Już wyżej pisałem, że nie da rady tego zrobić od tak, bo Amiga wymaga dodatkowych układów do działania jako DF1.

91

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

@lopez nie za bardzo rozumiem, z amigą działa, pytanie było co zrobic żeby działał jeden gotek z Amiga i Atari ST

92

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

lopez napisał/a:

Już wyżej pisałem, że nie da rady tego zrobić od tak, bo Amiga wymaga dodatkowych układów do działania jako DF1.

A zerknąłbyś na zdjęcia wnętrza Goteka zamieszczone przez ramika? Żadnych dodatkowych układów nie widać.

65xe, 520st, 1040stf

93

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

lopez napisał/a:

Już wyżej pisałem, że nie da rady tego zrobić od tak, bo Amiga wymaga dodatkowych układów do działania jako DF1.

A zerknąłbyś na zdjęcia wnętrza Goteka zamieszczone przez ramika? Żadnych dodatkowych układów nie widać.

65xe, 520st, 1040stf

94

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Faktycznie nie ma (sorki nie popatrzałem na zdjęcia), w takim wypadku po podłączeniu do Amigi to nie ma prawa działać w 100% poprawnie :) będą się pojawiały różne objawy, typu:
workbench/x-copy nie widzi stacji bez zamontowanego obrazu dyskietki oraz restartu etc. ogólnie da się z tym żyć, ale nie działa jak oryginalna stacja.

Jeżeli ci to nie przeszkadza to wówczas spoko dało by radę zrobić DB25 przylutować do niego przewody i dorobić dwie przejściówki i mieć dwa w jednym.

Ostatnio edytowany przez lopez (2021-04-07 10:28:28)

95

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

sorki , zdjecie bylo pogladowe, na amidze dziala moj gotek

96

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Amiga wymaga zatrzasku do sygnału Motor-ON, ale Gotek tego sygnału w ogóle nie używa... zatrzask, jeśli jest, to siedzi we wtyku DB-23 po stronie Amigi.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

97

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

ramik napisał/a:

sorki , zdjecie bylo pogladowe, na amidze dziala moj gotek

Ja nie piszę, że nie będzie działać tylko, że będzie miał dziwne objawy, chyba, że jest tak jak pisze _tzok_ :)

Podstawa to zdobycie DIN14, później będziesz mógł kombinować, czy zrobisz wyprowadzenie na drugi przewód, czy inaczej to już nie ma znaczenia, wszystko zależy od fantazji twórcy. Tak czy inaczej jest to do zrobienia.

98

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

zdobywam  din 14

99

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Ja tam zamiast "zdobywać" to drukuję, a jak przyjdą płytki, to będzie całkiem luksus. Niedługo będę robił próby z Easy PET-G, a jak nie wyjdzie to spróbuję Impact PLA.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

100

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

_tzok_ te płytki zamówiłeś taki kwadratowe jak na gtihub? czy przerobiłeś na okrągłe, aby pasowały do twojej obudowy?