1

Temat: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

Witam,

wiem, że juz bylo ale mam prośbę o informację jak mogę nagrać dyskietkę z programem/grą na PC dla atari STE. Mam stacje dysków na USB i WIN10, wyczytałem, że potrzebuje Fdrawcmd i programik Floppy Image, ale post jest z 2010 linki wygasły i jak szukam pierwszego pliku to w info jest , że nie obsluguje stacji usb na github taki znalazlem. Floppy image natomiast nie widzi plik ów z rozszerzeniem .ST :(

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-04-10 07:25:40)

2

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

Stacje na USB to loteria. Wszystkie obsługują format 1,44 MB, niektóre obsługują również niższe, gdzie możesz sformatować dyskietkę na 720 KB.

Natomiast jeśli chodzi o fdrawcmd.sys: nie będzie działał z żadną stacją FDD podłączaną przez USB. Kup sobie PC z kontrolerem FDD na płycie, względnie starego laptopa, który ma FDD i umie uruchomić Windows XP.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

Ok czyli stacja usb o kant tylka ;( a specjalnie kupilem. Nie ma innej opcji nagrac programy na  dyskietke na fdd usb?

4

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

Nie o kant tyłka. Koledzy pisali że nie każda działa z dyskietkami DD i że nadaje się tylko przenoszenia programów "plikowych".
Moja Mitsumi działa przyzwoicie.

A co do przenoszenia danych z obrazów dyskietek przeczytaj dokładnie watek, który już wcześniej polecałem: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 93#p270593

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

5

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

ramik napisał/a:

Ok czyli stacja usb o kant tylka ;( a specjalnie kupilem. Nie ma innej opcji nagrac programy na  dyskietke na fdd usb?

Niektóre na USB działają - mam dwie, jedna daje radę a druga nie. Najlepszym rozwiązaniem z ceną porównywalną do stacji jest zakup starego lapka, który jeszcze ma stację. Nawet klasy Actina/Medion itp, czyli najtańsze, najprostsze "G" - one mają normalne stacje i nie mają problemów.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

W czasach kiedy moje STE nie było zakurzone (aktualnie wróciłem do 8bit), pamiętam, że nagrywanie dyskietek z obrazów pod PC było niestety problematyczne. Kolekcja oprogramowania Paskuda (3 lub 4 płyty softu) zapisana była w formacie DIM programem FcopyPro. Na ST można osiągnąć zapis 920 lub 930KB (nie pamiętam dokładnie), zwiększając ilość sektorów per track. Stacje na PC nie radzą sobie z zapisem więcej jak 880KB. Dlatego w przypadku takich obrazów przydatny okazuje się Satan lub Ultrasatan lub ostatnie wgrywadełko sprzedawane przez Zaxona. Obraz przywraca się na dyskietkę bezpośrednio z poziomu Atari i wszystko będzie śmigać. Dane Atari-PC i odwrotnie można było też przerzucać odpowiednio wykonanym kablem Centronics, ale szybkość takiej transmisji zostawiała wiele do życzenia...

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

7

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

czyli generalnie da sie pliki z grami przegrac na PC na stacje usb zeby na atari dzialalo czy jest problem bo juz zglupialem

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

Masz dwa rodzaje gier: plikowe i całodyskowe
Plikowe da się ogarnąć stacją USB na PC, przy odrobinie szczęścia: jeśłi stacja obsłuży format 720KB i tyle wystarczy na pliki gry.
Całodyskowe: nie da się ogarnąć stacją USB na PC.

Finalna konkluzja: większkość gier na ST (przynajmniej rozpowszechniana w popularnych pirackich wersjach), jeśli jest w formie plikowej to nie mieści się na 720KB, lub jest w wersji całodyskowej.

Najlepszym rozwiązaniem jest transfer obrazów gier na ST i tam ich zapis.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

9

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

Z doświadczenia dodam jeszcze, że warto dyskietkę sformatować na Atari, a nie na PC.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

10

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

zawsze formatuje w atari ale pozniej czesto pc jej nie widzi i kaze formatowac

11

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

Adam Klobukowski napisał/a:

Masz dwa rodzaje gier: plikowe i całodyskowe
Plikowe da się ogarnąć stacją USB na PC, przy odrobinie szczęścia: jeśłi stacja obsłuży format 720KB i tyle wystarczy na pliki gry.
Całodyskowe: nie da się ogarnąć stacją USB na PC.

Finalna konkluzja: większkość gier na ST (przynajmniej rozpowszechniana w popularnych pirackich wersjach), jeśli jest w formie plikowej to nie mieści się na 720KB, lub jest w wersji całodyskowej.

Najlepszym rozwiązaniem jest transfer obrazów gier na ST i tam ich zapis.

Dzieki wielkie, a gdzie znajde zapisy pkiowe i jakie maja rozszerzenie?

12

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

Obrazy dyskietek mają rozszerzenia .st i .msa, ew. stare .dim
1. Odpalasz jakiś emulator ST (Hatari, Steem SSE),
2. W konfiguracji ustawiasz dysk twardy ST w postaci katalogu na dysku PeCeta. Na desktopie zobaczysz oprócz ikon A i B, dodatkowo C
3. Podłączasz interesujący obraz pod wirtualną stację A, otwierasz A na desktopie i jeżeli w otwartym oknie widzisz strukturę plików i ew. katalogów, to jest to obraz "plikowy"
4. Na C robisz katalog, kopiujesz z dyskietki A do katalogu na C
5. Kopiujesz z C na dyskietkę w stacji USB, oczywiście sformatowaną w ST

UWAGA #1, to wszystko powyżej środki zastępcze, w sytuacji gdy nie ma się PC z prawdziwą stacją - bo wtedy możesz każdy obraz .st / .msa łatwiej zapisywać na fizyczną dyskietkę, bez różnicy czy plikowy czy całodyskowy.

UWAGA #2, cała zabawa z dyskietkami jest zbędna gdy podłączy się:
a) Goteka jako stację A i odpala z niego obrazy bez kombinacji
lub / i
b) jakiś emulator dysku twardego (np. UltraSatan) i używa gier przerobionych na hdd - linki były podawane wcześniej, w drugim wątku i/lub w wątku http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 93#p270593

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2021-04-11 09:02:30)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

@ramik: najpopularniejsze typy obrazów mają rozszerzenie MSA, ST i DIM. Do MSA jest na ST program MSA, albo JayMSA, ST na ST ogarnie JayMSA, DIM ogarnie program Ecopy.

Co do znalezienia, to cóż, Google twoim przyjacielem jest, ale mogę polecić 2 miejsca:
http://d-bug.me/ - tu jest kolekcja D-Bug i Automation
http://ftp.pigwa.net/stuff/collections/paskud/ - kolekcja Paskuda, w różnorodnych formatach

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

14

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

Do nagrywania obrazów dyskietek w formacie ST , MSA polecam program:
Trackcopy
http://atari.8bitchip.info/TRACCPR.ZIP

15

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

Odkąd pan Kroll przedstawił mi JayMSA, skończyły się wszystkie moje problemy z nagrywaniem dyskietek. Tylko trzeba mieć jakiś inny nośnik do ST, aby mieć z czego nagrać.

grzybson/SSG^NG

16

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

Wielkie dzieki ale rozumiem, ze do stacji dyskietek na usb nie podejdą?? ;(

17

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

Zobacz gry z tej strony http://www.klapauzius.net/index.html
masz tam obrazy dyskietek (image) i pliki (files) , zmieszczą się na dyskietkę 720Kb.

Ostatnio edytowany przez RaDeK (2021-04-11 14:47:59)

18

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

Tutaj ci podałem linka z zestawem:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 96#p277296

ja część z nich nagrywałem na stacji usb pod linuxem, za pomocą polecenia dd i działały, trzeba sobie wybrać pliki <= 720Kb:

dd if=/home/xxx/source.st of=/dev/fdd bs=512

czy jakoś tak, da się ogarnąć. Działała tylko część, później stwierdziłem, że łatwiej podłączyć goteka razem z wewnętrzną stacją na jednym kablu i się nie męczyć.

19

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

RaDeK napisał/a:

Zobacz gry z tej strony http://www.klapauzius.net/index.html
masz tam obrazy dyskietek (image) i pliki (files) , zmieszczą się na dyskietkę 720Kb.

super dzieki czyli plik files kopiuje nirmalnie pod windowsem bez, żadnych programów? Bo obrazy to juz temat ze specjalnymi programami?

20

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

RaDeK napisał/a:

Zobacz gry z tej strony http://www.klapauzius.net/index.html
masz tam obrazy dyskietek (image) i pliki (files) , zmieszczą się na dyskietkę 720Kb.

super dzieki czyli plik files kopiuje nirmalnie pod windowsem bez, żadnych programów? Bo obrazy to juz temat ze specjalnymi programami?

lopez napisał/a:

Tutaj ci podałem linka z zestawem:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 96#p277296

ja część z nich nagrywałem na stacji usb pod linuxem, za pomocą polecenia dd i działały, trzeba sobie wybrać pliki <= 720Kb:

dd if=/home/xxx/source.st of=/dev/fdd bs=512

czy jakoś tak, da się ogarnąć. Działała tylko część, później stwierdziłem, że łatwiej podłączyć goteka razem z wewnętrzną stacją na jednym kablu i się nie męczyć.

dziekuje bardzo aza info, no nie jest to intuicyjne ale sprobuje

21

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

Tak files kopiujesz na dyskietkę wcześniej formatowana na atari.
Jak masz dyskietki typu HD nie zapomnij zakleić dziury taśmą.

Odświeżony LOTUS 1 też się da w ten sposób przegrać

Ostatnio edytowany przez RaDeK (2021-04-11 19:06:11)

Post's attachments

LOTUS_STE.zip 570.01 kb, liczba pobrań: 3 (od 2021-04-11) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

22

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

lopez napisał/a:

[...]dd if=/home/xxx/source.st of=/dev/fdd bs=512
czy jakoś tak, da się ogarnąć. Działała tylko część,

lopez, a stwierdziłeś jakie działają a jakie nie? Jakaś regularność? Zależy od ilości ścieżek, ilości sektorów na ścieżce?

ramik napisał/a:

super dzieki czyli plik files kopiuje nirmalnie pod windowsem bez, żadnych programów? Bo obrazy to juz temat ze specjalnymi programami?

ramik, miałeś już wyjaśnione, obraz obrazowi nierówny. Zawartość obrazu może być plikowa albo całodyskowa. Pliki atarowskie z obrazów "plikowych" możesz na PC wyekstrahować na stację USB albo a pomocą emulatora - patrz wyżej, albo programem FloImg, co masz wyjaśnione w tym poście - pkt. 3 (a linkuję go już trzeci raz).

Wydaje mi się że nie czytasz dokładnie tego co piszemy, co robi się trochę zniechęcające ;-)
Rozumiem że poznawanie nowej platformy jest trudne (sam tak mam z amigą :-) ), ale jeżeli nie rozumiesz czegoś konkretnego, to zacytuj niezrozumiały fragment i dopytaj o szczegóły.

Zainstalowałeś FloImg, choćby bez sterownika fdrawcmd?
Zainstalowałeś emulator?
Ściągnąłeś jakieś .st .msa z naszych linków?

Jak nie to spróbuj i pobaw się zgodnie ze wskazówkami.

Kilka osób podało różne sposoby nagrywania dyskietek, wypróbuj każdy i zobacz który pasuje Tobie najbardziej.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

23

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

lopez napisał/a:

Tutaj ci podałem linka z zestawem:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 96#p277296

ja część z nich nagrywałem na stacji usb pod linuxem, za pomocą polecenia dd i działały, trzeba sobie wybrać pliki <= 720Kb:

dd if=/home/xxx/source.st of=/dev/fdd bs=512

czy jakoś tak, da się ogarnąć. Działała tylko część, później stwierdziłem, że łatwiej podłączyć goteka razem z wewnętrzną stacją na jednym kablu i się nie męczyć.

Ja dodam coś ważnego - dyskietka MUSI być najpierw sformatowana adekwatnie do obrazu. Czyli jeśli to zwykłe DD 720KB - to 80 ścieżek, 2 strony, 9 sektorów na ścieżkę. I oczywiście formatujemy z zaklejonym otworem gęstości. Można sformatować na Atari. Jeśli włożysz dyskietkę, która nie została najpierw poprawnie przeformatowana, to albo nie nagrasz, albo to co nagrasz nie będzie w żaden sposób użyteczne.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

24

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

uicr0Bee niestety, było to dawno temu i nie robiłem zapisków. Była to raczej metoda prób i błędów aby mieć cokolwiek odczytywalne na STka bo potrzebowałem sprawdzić czy otrzymany STek w ogóle działa i no i chciałem się pobawić. Obstawiam, że mój główny problem to było to o czym pisze perinoid, czyli zapewne formatowałem dyskietki na 720KB a nie tak jak obraz tego wymaga i pewnie dlatego część działała a część nie.

Ostatnio edytowany przez lopez (2021-04-12 09:15:02)

25

Odp: Nagranie dyskietki PC dla Atari STE

uicr0Bee napisał/a:
lopez napisał/a:

[...]dd if=/home/xxx/source.st of=/dev/fdd bs=512
czy jakoś tak, da się ogarnąć. Działała tylko część,

lopez, a stwierdziłeś jakie działają a jakie nie? Jakaś regularność? Zależy od ilości ścieżek, ilości sektorów na ścieżce?

ramik napisał/a:

super dzieki czyli plik files kopiuje nirmalnie pod windowsem bez, żadnych programów? Bo obrazy to juz temat ze specjalnymi programami?

ramik, miałeś już wyjaśnione, obraz obrazowi nierówny. Zawartość obrazu może być plikowa albo całodyskowa. Pliki atarowskie z obrazów "plikowych" możesz na PC wyekstrahować na stację USB albo a pomocą emulatora - patrz wyżej, albo programem FloImg, co masz wyjaśnione w tym poście - pkt. 3 (a linkuję go już trzeci raz).

Wydaje mi się że nie czytasz dokładnie tego co piszemy, co robi się trochę zniechęcające ;-)
Rozumiem że poznawanie nowej platformy jest trudne (sam tak mam z amigą :-) ), ale jeżeli nie rozumiesz czegoś konkretnego, to zacytuj niezrozumiały fragment i dopytaj o szczegóły.

Zainstalowałeś FloImg, choćby bez sterownika fdrawcmd?
Zainstalowałeś emulator?
Ściągnąłeś jakieś .st .msa z naszych linków?

Jak nie to spróbuj i pobaw się zgodnie ze wskazówkami.

Kilka osób podało różne sposoby nagrywania dyskietek, wypróbuj każdy i zobacz który pasuje Tobie najbardziej.

Ok przepraszam faktycznie, musze się przyłożyć i na żywym organiźmie popróbowac.