26

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

Wiem, że nie do końca się to pokrywa, ale ja mam problem z NetUSBee na Falconie, ale tylko w trybie 060. W 030 działa idealnie, w 060 - są same problemy, włącznie z siecią. Komputer w trybie 060 działa bardzo stabilnie, nie udało mi się go zawiesić. Poza NetUSBee.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

27

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

Sprawdzone po raz drugi - odpalona TT na moment (plain TOS) - NetUSBee działa, tzn. pingi wracają. Wyłaczona, wyjęte NetUSBee, włączona TT na 15 minut, wyłączona, włożone NetUSBee, włączona TT - NetUSBee znalezione, ale sieć nie działa.

Włączony Freemint, ifconfig, route, brak odpowiedzi na pingi. in-packets=0, out-packets=0, wszystko inne też 0. Stabilne zero, żaden ping nie próbuje wrócić.

Za każdym razem NetUSBee JEST wykrywana przez sterowniki przy starcie systemu, pojawia się też poprawny adres Mac.

28

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

Jak sprawdzić rewizję płyty? W prawym "dolnym" rogu płyty, gdzie powinna być wpisana rewizja nie ma jej. (Jest tylko Copyright Atari Corporation 1991 CA400770- ____ REV ______ ). Naklejka, która może być numerem seryjnym (po lewej, obok TOSów), wskazuje T006527.

Edit: http://www.atariancomputing.com/blog/at … isionguide . Więc chyba mam D z poprawkami (dość dużo drutowania na płycie)... Za mało umiem w elektronikę, żeby to wszystko pewnie ocenić.

Ostatnio edytowany przez kamilbaranski (2021-03-15 03:48:03)

29

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

Dobra. Kochani, doszliśmy do wniosku z Lotharkiem, że najlepiej będzie sprawdzić moją NetUSBee na innym Atari. Czy ktoś z Warszawy zgodziłby się udostępnić kilkanaście minut czasu i swój komputer na testy? Najlepiej ktoś, u kogo NetUSBee śmiga :)

Pozdrawiam!

30

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

tylko informacyjnie: netusbee trafila do mnie. po godzinie zabawy na ste 2.06 zadnych problemow. Odsylam inny egzemplarz i zobaczymy co z tego bedzie.

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

31

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

Pewnie będzie to samo. Fajnie by było, gdybyś to przetestował z TT, żebyśmy mogli się dowiedzieć co jest nie tak z taką kombinacją. Podejrzewam, że niektóre TT-ki są jakieś inne...

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

32

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

Tak dokladnie watek o tym jest na forum.com, sa plyty głowne TT, ktore za diabla nie cha wspołpracować z netusbee. Ja ukarat na zadna taka Tetke nie trafilem a kilka mialem w rekach, ale znam jednego, ktoremu netusbee przestalalo dzialac po ok 15 minutach, tak jakby TT-etka po nagrzaniu odmowila współpracy, innemu w ogole netusbee nie chce wspolpracowac. Oczywscie to samo netusbee np z Atari STe dziala bez zastrzezen.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

33

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

Pytanie nr 1: kłopotliwa TTka ma zegar 16 czy 32MHz?
Pytanie nr 2: rewizja płyty z dautherboardem czy bez?

Sikor umarł...

34

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

Od razu mi się kojarzy mój Falcon, który w standardowym trybie 030@16MHz pięknie współdziała z NetUSBee, a jak włączę CT60e to od razu są same problemy.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

35

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

Sikor napisał/a:

Pytanie nr 1: kłopotliwa TTka ma zegar 16 czy 32MHz?
Pytanie nr 2: rewizja płyty z dautherboardem czy bez?

Ad1: wszystkie te przypadki o ktorych ja mowie to byly plyty 32MHz
Ad2. Czy dautherboard dotyczą tylko plyt 16MHz ?

Ostatnio edytowany przez Kroll (2021-04-13 22:43:14)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

36

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

perinoid napisał/a:

Od razu mi się kojarzy mój Falcon, który w standardowym trybie 030@16MHz pięknie współdziała z NetUSBee, a jak włączę CT60e to od razu są same problemy.

Netusbe zeby nie dzialalo z CT6x sie nie spotkalem, a instalowalem je na kilkunastu plytach osobiscie albo zdalnie :). Wiec twoj przypadek jest raczej odosobniony

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

37

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

Już Ci o nim pisałem i gadaliśmy przez telefon. No, ni cholery poprawnie to nie chce z 060 hulać. Nie wiem czemu. Mo, e kiedyś uda się inne NetusBee dorwać to się wtedy sprawdzi - ale to działa poprawnie i z STe, i w trybie 030 więc raczej jest dobre. Ot, ciekawostka.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

38

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

Tak wiem, dlatego moze bedzie kiedys okazja spawdzic to twoje Netusbe na innym falconie 060 ewentulanie odwrotnie :)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

39

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

U mnie na Falconie nie działa ze Sting-iem (bombki), ale działa z uIPTool i to mi na razie styknie.

Było miło :) Do widzenia.

40

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

sqward napisał/a:

Pewnie będzie to samo.

No właśnie niekoniecznie, mój NetBee (bez USB) działał bez problemu na tej TT, a prób wykonaliśmy wiele.
Choć może to być spowodowane np:
- że nie mam modułu USB i to on coś wnosi co sprawia to dziwne zachowanie
- ja kupowałem tą kartę kupę czasu temu od zaxona, więc może w między czasie były jakieś zmiany w projekce?


Kroll napisał/a:

Ja ukarat na zadna taka Tetke nie trafilem a kilka mialem w rekach, ale znam jednego, ktoremu netusbee przestalalo dzialac po ok 15 minutach, tak jakby TT-etka po nagrzaniu odmowila współpracy

W przypadku tej TT też to się zaczyna wydarzać po jakimś czasie, zdecydowanie szybciej niż 15 minut, ale po kilku minutach absolutnie ZAWSZE się zaczynało na tamtej karcie NetUSBee. Coś jest na rzeczy ewidentnie.

41

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

Kochani! Zgodnie z tym, co Lotharek napisał, odesłałem moje NetUSBee, w zamian Lotharek wysłał nowe. Podłączyłem, ustawiłem z powrotem IP i route.tab (po wizycie u jury'ego, u którego sieć ma inną adresację). Pingi działały, mogłem również zamknąć STinGa i uruchomić uIPTool. Ten nie odpowiada na pingi (ale chyba tak ma być?), natomiast przesyłanie plików działa stabilnie. Do pewnego momentu...

Wszystko działało przez ~20 minut. Po 20 minutach w identyczny sposób urywa się połączenie, a NetUSBee jest nieosiągalne z poziomu zarówno sieci jak i podawania adresu MAC w uIP (podaje MAC: 0:0:0:0:0:0). Taki test przeprowadziłem dwukrotnie z identycznymi rezultatami. (M.in. w załączniku: ping netusbee.png).

Wyraźnie widać, że to NetUSBee działa dłużej (ok. 20 minut) od poprzedniego (ok. 7 minut). Jedno i drugie nie startuje po twardym wyłączeniu i włączeniu. Trzeba odczekać dłuższy czas, żeby NetUSBee zaczęło działać (np. kilku godzin).


Odpowiadając na pytania i spostrzeżenia kolegów:
  • Lotharek: dziękuję, dojdziemy do rozwiązania :)

  • Kroll: no to u mnie podobnie...

  • Sikor: kłopotliwa TTka ma zegar 32 MHz. W załączniku zdjęcie płyty. Wystarczy do określenia rewizji? Wg informacji z revision guide wydawało mi się, że mam wersję D z poprawkami.

  • jury: może powinienem pożyczyć od Ciebie NetBee - w końcu każdy nasz test trwał max kilkanaście minut. A może Twoje NetBee przestanie działać np. po 40 minutach? Poza tym zgadza się dokładnie, jak pisze jury: po kilku minutach ZAWSZE moje pierwsze NetUSBee się wywalało. Tak jak nowe wywala się zawsze po kilkunastu. PS. Dzięki za tamtą pomoc z diagnozą!

A może
  • to jednak kwestia elektryczna w TT lub jej zasilaczu? Kto w Warszawie mógłby zajrzeć do TT i podjąć się diagnozy? (W końcu te elementy mają już kilkadziesiąt lat.)

  • inne pomysły? :)

Post's attachments

ping netusbee.png 34.61 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

tt wersja1.jpg 598.84 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

42

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

Taki (być może głupi) pomysł - sprawdź, jak masz ustawione przydzielanie adresów na routerze (bo zakładam, że tam masz DHCP). Może tutaj jest jakiś zonk? Np. masz grace dla adresu równy 20 minut a po tym czasie NetusBee nie umie się dogadać z routerem? Albo dokładnie odwrotnie - po 20 minutach NetusBee próbuje na siłę odnowić lease ale router go nie rozumie i nie przydziela adresu?

Reasumując - sprawdź, czy problem nie jest po stronie twojej sieci. Jakiś inny router? Inna sieć?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

43

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

Nie. Adres IP oraz routing mam ustawiony na sztywno w STinGu (czy w ogóle STinG umie w DHCP?). Przy uIPTool natomiast działało DHCP, które w mojej sieci przydziela się na 24h. Urwanie działania na nowym NetUSBee dzieje się jednorazowo i definitywnie (właśnie po 5h wyłączenia, udało mu się pingować przez 17 minut, po czym połączenie się przerwało). Natomiast na starym, na początku gubiły się pakiety, potem znowu były, potem znowu się gubiły, potem znowu były, no tak jakby chciał a nie mógł. Ten tryb, powiedzmy "variable", trwał jakieś 2-3 minuty, potem już nie wstawał. Te schematy przy obu NetUSBee i mojej TT są powtarzalne (uff, chociaż coś powtarzalnego, jak za starych dobrych czasów :D ).

W sieci w domu hula ze 20 urządzeń, od Windowsów, przez różne Linuxy i Maki, do Androidów i jeszcze trochę smartczegoś, DHCP stoi na WRT54GL z Tomato. Na tym samym fizycznym porcie w switchu (bodajże SD2008) i tym samym kablu inne komputery działają bez problemu np. kopiując pliki przez całą noc.

Miesiąc temu pojechałem z TTką i (odesłanym Lotharkowi) NetUSBee do jury'ego i sytuacja była identyczna - NetUSBee zaczynało padać po ~5-7 minutach.

44

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

Czyli spudłowałem :-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

45

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

Ale ja bym bardzo chciał, żeby to nie wiązało się z elektroniczną naprawą <3

46

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

kamilbaranski napisał/a:

jury: może powinienem pożyczyć od Ciebie NetBee - w końcu każdy nasz test trwał max kilkanaście minut. A może Twoje NetBee przestanie działać np. po 40 minutach?

Nie ma sprawy, tylko za chwilkę (mam nadzieję krótką). Potrzebuję obecnie przenieść około 4 giga na Falcona, ale coś mi się nie udaje. Wczoraj wykonałem trzecią próbę i też nieudana, bo jak próbuję już na Falconie od'tar'ować lub rozpakować unzip'em owe archiwa, to albo niektóre pliki krzyczą "bad CRC", albo rozpakowywanie przerywa się z np komunikatem "unexpected EOF in archive". Na razie nie wiem o co chodzi.

47

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

Jeśli na chwilę to ja mogę swojego pożyczyć. Tylko na Kabaty musiałbyś się przejechać (2 razy bo oddać też trzeba).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

48

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

Idealnie, z Kabat mam blisko ;) . Jury, ogarniaj te 4 GB (chętnie się umówię jakoś po majówce, jak już spokojnie ogarniesz), a na razie spróbuję lokalnie.

49

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

Pisz na priv, dogadamy się.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

50

Odp: Atari TT + NetUSBee (długie, ale jest z koleżanką ;) )

Pierwszy test: NetUSBee perinoida podziałało z TTtką 10 minut. Pierwszy pojedynczy utracony pakiet pojawił się po 6 minutach (ale to może przypadek), cztery minuty dalej było tak jak w załączniku (urwane dwa pojedyncze pakiety, następnie urwana łączność na stałe).

Kto w Warszawie (czy może powinienem już rozszerzyć zakres poszukiwań do całego kraju) może sprawdzić elektronikę w TT? Dodam, że poza tą kwestią, komputer wydaje się działać ultrastabilnie.

Post's attachments

ping netusbee 2.png 65.15 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.