1

Temat: Gotek zewnetrzny jaki soft

Hejka, niebawem dotrze do mnie wtyczka 14din czyli wiadomo ze gotek 3Dbedzie zewnetrzny, czy ktoś się podejmie jej podlaczenia do goteka i wsadzenia do obudowy zewnetrznej? Najlepiej W-wa. Druga sprawa to goteka jeszcze nie mam i wlasnie planuje zakup tylko nie wiem jaki soft lepszy HxC czy flashfloppy? Moze ktos ma na zbyciu goteka, kabel, obudowe zewnetrzna?

2

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

FlashFloppy działa bezproblemowo, goteki są w sumie w plastikowych obudowach standardowo. Tak jak pisałem ci już w KSZ, że najtaniej to kupić goteka bezpośrednio od Azjatów, do tego dokup wyświetlacz oraz enkoder:

https://github.com/keirf/FlashFloppy/wiki/Hardware-Mods

Ostatnio edytowany przez lopez (2021-04-21 20:45:33)

3

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

Dzieki bardzo za info. Fajny ten link z opisami, podzialalbym. Niestety brak czasu na wszystko i umiejetnosci nie takie dobre wiec wolałbym zaplacic i miec z glowy.

4

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

lopez napisał/a:

FlashFloppy działa bezproblemowo, goteki są w sumie w plastikowych obudowach standardowo. Tak jak pisałem ci już w KSZ, że najtaniej to kupić goteka bezpośrednio od Azjatów, do tego dokup wyświetlacz oraz enkoder:

https://github.com/keirf/FlashFloppy/wiki/Hardware-Mods

Z kupowaniem Goteków trzeba teraz uważać. Była podobno zmiana kontrolera bo poprzedni "wybył". Nowy nie jest w 100% kompatybilny i może się nie udać sflashować na FF. Póki co. Sugeruję poczytać na stronie FF, których modeli/wersji unikać: https://github.com/keirf/FlashFloppy/wi … patibility

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

ok dziekuje bardzo, juz sie biore za lekture, moze na probe tego od amigi co mam rozkrecic i podpiac?

6

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

Jak masz jakiś, który możesz użyć to na pewno. Nie musisz niczego przeprogramowywać, tylko drugi pendrive by się przydał.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

no.mam drugi pen z dedykowanym.softem , koles mi nagrawał specjalnie pod atari. Czyli na początek tylko.kabel.

8

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

ramik a do czego chcesz go używać? Bo bez przełącznika stacji A/B to ze stacji zewnętrznej nie zabootujesz gier/dem całodyskowych. Będziesz mógł odpalać w GEMie binarki z "plikowych" obrazów .st / .msa podmontowanych w goteku jako stacja B, odpowiednim kopierem nagrywać obrazy .st / .msa ("plikowe" i "całodyskowe") ze stacji B na fizyczną dyskietkę w stacji A i bootować się z tych dyskietek w A.

To tak dla przypomnienia z poprzednich wątków o tej italiańskiej STE, żebyś nie był rozczarowany jak podłączysz go jako stację zewnętrzną.
Nagranie fizycznych dyskietek będzie może i dobre do poczucia feelingu zabawy z STE jak w epoce, ale na dłuższą metę stanie się niepraktyczne. Dyskietki będą z czasem się psuły. Wg mnie docelowo to praktyczniejsze będzie jednak bootowanie z goteka - albo przez jego montaż do środka jako A, albo instalacja przełącznika A/B jeżeli ma zostać na zewnątrz.
Druga praktyczna opcja to oczywiście któryś z emulatorów twardego dysku i używanie gier przerobionych na hdd. O tym też pisaliśmy w poprzednich Twoich wątkach.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

9

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

skłaniam się najbardziej ku przełacznikowi, tak mam w amidze bo jest podobnie z bootowaniem i tak paniętsm dyskusje nt. temat bo wlasnie ją studiuje ;)

10

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

perinoid napisał/a:

Z kupowaniem Goteków trzeba teraz uważać. Była podobno zmiana kontrolera bo poprzedni "wybył". Nowy nie jest w 100% kompatybilny i może się nie udać sflashować na FF. Póki co. Sugeruję poczytać na stronie FF, których modeli/wersji unikać: https://github.com/keirf/FlashFloppy/wi … patibility

Zmienił się procesor (oczywiście na jakiś tańszy, bardziej okrojony) oraz odpadły na płytce piny przy pinach wyświetlacza, do których można było podpiąć enkoder (trzeba go dopinać w inne miejsce). Autor flashfloppy zareagował jednak błyskawicznie i w dniu, w którym dostałem takiego Goteka już trwała dyskusja nad rozwiązaniem problemu. Z godzinę później miałem działającą betę, a następnego dnia ściągnąłem wersję, która działa poprawnie na starszych i nowszych prockach. Tak więc wielkie brawa dla Keira :)
Czyli Goteków z chipem Artery nie ma się co bać, zresztą pewnie niedługo tylko takie będą dostępne. Za to aktualne są wszystkie przestrogi z podanego przez Ciebie linku, dotyczące innych modeli.

Ostatnio edytowany przez maciekb (2021-04-22 09:13:24)

65xe, 520st, 1040stf

11

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

HxC również obsługuje już MCU Artery. Plus dla HxC jest taki, że jako napęd wewnętrzny obsługuje OSB, bez konieczności używania dodatkowego MCU.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

12

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

uicr0Bee napisał/a:

ramik a do czego chcesz go używać? Bo bez przełącznika stacji A/B to ze stacji zewnętrznej nie zabootujesz gier/dem całodyskowych. Będziesz mógł odpalać w GEMie binarki z "plikowych" obrazów .st / .msa podmontowanych w goteku jako stacja B, odpowiednim kopierem nagrywać obrazy .st / .msa ("plikowe" i "całodyskowe") ze stacji B na fizyczną dyskietkę w stacji A i bootować się z tych dyskietek w A.

To tak dla przypomnienia z poprzednich wątków o tej italiańskiej STE, żebyś nie był rozczarowany jak podłączysz go jako stację zewnętrzną.
Nagranie fizycznych dyskietek będzie może i dobre do poczucia feelingu zabawy z STE jak w epoce, ale na dłuższą metę stanie się niepraktyczne. Dyskietki będą z czasem się psuły. Wg mnie docelowo to praktyczniejsze będzie jednak bootowanie z goteka - albo przez jego montaż do środka jako A, albo instalacja przełącznika A/B jeżeli ma zostać na zewnątrz.
Druga praktyczna opcja to oczywiście któryś z emulatorów twardego dysku i używanie gier przerobionych na hdd. O tym też pisaliśmy w poprzednich Twoich wątkach.

Dla mnie jak na razie to opcja z przelacznikiem A/B najlepsza. Tak jak napisales bede probowal podpiać tego Amigowego goteka na początek. Rozkrece go i zobaczymy co w srodku jest. Wielka prosba o przelacznik A/B trochę tez trzeba porzeźbić, samemu da rade czy wyzsza szkola jazdy? Do amigi sprzedaja gotowe na podstawce pod uklad scalony z wyprowadzonymi kabelkami i pstryczkiem.a tu trza sciezke przeciac ? Dyskietek nie chce duzo nagrywac, kilka dla frajdy, glownie programy i gry z goteka a stare dyskietki jak wpadna jakkes zeby odpalic zobaczyc czy dzialają itp. Nic specjalnego. Ale stacje oryginalna chce zachowac w srodku ;)

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-04-22 22:13:03)

13

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

Tak, w STe trzeba ciąż ścieżki (lub nóżki układu), żeby podłączyć przełącznik. Jeśli się boisz, a nie masz dużej kolekcji dyskietek, wstaw Goteka do środka - nic nie trzeba przerabiać i w każdej chwili można wrócić do "oryginału".

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

14

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

zaraz bede mial wtyczke din14 i chcialbym mieć i stacje i goteka, a atari jak najbardziej zblizone do oryginału

15

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

Polecam jeszcze zapoznać się dwoma rozwiązaniami:

1. kolegi Mq: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=14946 - nie wiem czy jeszcze ma płytki, ale może ma ktoś kto kupił z pierwszej partii i nie wykorzystał wszystkich.. Możesz zapytać w tamtym wątku.

2. kolegi zaxona: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15664

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

16

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

Widzieliście takie cudo 6$ , druga sprawa jest tu ktos kto by ogarnał mi przelącznik A/B w mojej STE?

Post's attachments

Screenshot_20210422_232929_com.facebook.katana.jpg 651.26 kb, liczba pobrań: 2 (od 2021-04-23) 

Screenshot_20210422_232944_com.facebook.katana.jpg 561.01 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

17

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

Przecież było w Twoim wątku: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 75#p276675

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

18

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

Moze nie wszyscy z tego czytli tamten? Ktos pisał, że dużo wiadomości tam.

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-04-24 20:38:02)

19

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

Mam jeszcze jeden pomysł, czy nie da sie  zostawić goteku podłączonego kabla do gniazda IDC34 który jest do Amigi i dolutować bezposrednio do płytki lub inaczej podłączyć 14 przewodów ktore będą szły do wtyczki din14 do atari? Zasilanie zostawić juz tylko oddzielnie na usb, a od wtyczki amigi odlutowac. Czy takie cos ma prawo dzialac? Wtedy nie trzeba problematycznej przejsciówki tyko wychodziłyby 3 kable. Do 1.amigi, 2.atari (din14) 3.usb zasilanie. Wtedy zamiennie mozna by było podłączac goteka do Amigi i Atari? Ewentualnie jak jest problem tylko z zasilaniem to odłączyć zasilanie i zrobić przejściówkę z wtyczki do amigi na din14, a zasilanie jak wyżej tylko usb.

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-05-06 00:47:06)

20

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

Niby można, tylko jaki to ma sens? Nie lepiej zrobić osobny kabel do Atari IDC34-DIN14? Prawidłowa przejściówka do Amigi ma też elektronikę ingerującą w kilka sygnałów (choć do Goteka zbędną), która mogłaby zakłócać działanie Atari.

https://obrazki.elektroda.pl/4662970800_1620304851_thumb.jpg

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

21

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

Z tego co widzieliśmy wcześniej, to kolega ramik ma zestaw do Ami, bez takiej prawidłowej logiki, tylko druty na wprost, przez co ma wady zasygnalizowane przez lopeza

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

22

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

Ok to wsio jasne juz, jak jest elektronika w kablu do ami no to lipa, ale przylutowanie kabla od atari din14 bezposrednio do plyty goteka zostawiajac kabel do amigi ma prawo zadzialac?

23

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

tylko u mnie nie ma zadnej dodatkowej elektroniki wiec powinno dzialac!!!??

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-05-06 19:44:45)

Post's attachments

IMG_20210506_204213.jpg 527.27 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20210506_204227.jpg 1.59 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20210506_204242.jpg 538.67 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20210506_204300.jpg 461.72 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

24

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

To zamiast dolutowywać się do Gotek'a, możesz się dolutować do tej płytki ze złączem IDC (pierwsze zdjęcie).

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

25

Odp: Gotek zewnetrzny jaki soft

I to chyba było by najprostsze, o ile są tam wszystkie potrzebne sygnały.