Temat: Atari ST ATX - czy się uda?

No to już oficjalnie chciałbym się pochwalić powstaniem powiedzmy prototypu nowej płyty Atari ST w formacie ATX:
Atari ST ATX

Do podłączenia klawiatury i myszy został wbudowany interface Eiffel (na zdjęciu brak scalaka, na razie podłączam oryginalną klawiaturę Atari, a scalaki jadą z Chin).

Nie obeszło się bez mniejszych i większych wtop.
Z mniejszych to brak podwieszenia kilku linii do Vcc, błędy w wartościach elementów układu reset i jakieś tam inne mniejsze.
Z większych to jakoś mi umknęło, że układy 6850 oraz YM2149 mają podłączone linie danych A8-A15 zamiast A0-A7 ale po poprawce ruszyło. W sumie nawet bez tej poprawki ruszyło, ale oczywiście nie działała klawiatura i mysz i nie było dźwięku.
Yamaha nie miała podłączenia do masy ale i bez tego działała, tylko mocno bzyczało w głośnikach :)

Na razie płyta wstaje, bootuje z flopka, jestem na etapie odpalania kolejnych funkcjonalności, konkretnie chcę sprawdzić, czy działa ACSI, czy działa IDE i może na koniec ISA, MIDI itp.

Na razie na tym etapie mam już jeden spory problem, który mnie trochę wstrzymuje, bo zachowanie jest dziwne i nigdy wcześniej z czymś takim się nie spotkałem. Nie działają mi tryby graficzne, po odpaleniu czegokolwiek (na razie mam na dyskietce tylko grę Chuckie Egg i jakieś demo) dostaję z monitora "no signal". Nie wiem, czy to jakiś drobiazg typu nie podpięty/źle podpięty sygnał, czy jakaś dość poważna sprawa.

Atari śmiga z 5V, pobiera koło 0.8A. Napięcia +12V i -12V są potrzebne tylko do RS232, prawdopodobnie w finalnej wersji będą potrzebne również do ISA, ale raczej zostaną pociągnięte z zasilacza ATX.

Wrzucam również schemat:

Post's attachments

AtariST microATX 1.pdf 52.5 kb, liczba pobrań: 24 (od 2021-05-09) 

AtariST microATX 2.pdf 51.95 kb, liczba pobrań: 11 (od 2021-05-09) 

AtariST microATX 3.pdf 40.15 kb, liczba pobrań: 8 (od 2021-05-09) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

!3mam kciuki!

Co do błędnego działania. Jest taka możliwość, że coś z oryginalnymi schematami jest nie halo?

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

3

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

Ciężko powiedzieć, robiłem posiłkując się dosłownie wszystkim, co jest dostępne w sieci. Jakość tych skanów często jest okropna, do tego dochodzi angielski zapis cyfr, który u nas powoduje zamieszanie.
Jeśli ktoś nie wie o co chodzi, to niech rzuci okiem, jak są zapisane cyfry na skanach schematów ST i podpowiem, że w UK jak się wypełnia urzędowe papiery to właśnie tak się powinno pisać cyfry :) Szczególnie chodzi tu o cyfry 1, 7 oraz 4.
Myślałem, że to może problem z typem/timingami pamięci której użyłem, ale zlutowałem wczoraj nową i dalej to samo. Muszę zlutować jeszcze jakiś inny moduł na zupełnie innym typie pamięci i obadać. Chodziły kiedyś jakieś słuchy o problemach z pamięciami EDO itp ale nie wiem czy to prawda, czy miejskie legendy. W każdym razie memtesty (YAART)  przechodzi, chętnie bym odpalił diag carta, ale nie mam złącza. Oczywiście nie robiłem go na tej płycie celowo, bo złącze carta w ST jest że tak powiem "mało używane".
Próbowałem wgrać wsady od diag carta do "głównych" kości ale nie rusza. Jeśli będę zmuszony, to potnę ścieżki i podłączę sygnały ROM3 i ROM4 i jakoś to odpalę.

A może ktoś dysponuje wsadami diag carta do głównych kości? Nie wiem, czy coś takiego w ogóle powstało, ale może nie powinienem wyważać otwartych drzwi? :) Coś w podobie diag romów do C64 mi chodzi po głowie.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2021-05-09 22:15:04)

4

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

Świetny pomysł!

Jedna uwaga - brak carta to spory problem.
Nie zadziała żaden oryginalny program zabezpieczony donglem.
Netusbee również odpada

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

Ładne. Widzę miejsce na slot ISA. Czy płyta przewiduje inne rozszerzenia?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

6

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

Kartridż diagnostyczny znalazłem kiedyś tutaj, może się przyda, na dole strony są romy do ściągnięcia:
http://gossuin.be/index.php/archives/2- … t-atari-st

Co do złącza kartridża, to przyłączam się do tego co napisał Cyprian: są dongle do popularnych programów używanych przez ludzi, jak Cubase, Notator i inne. Jest wspomniany NetUSBee. Oprócz tego jest RAMcart od tOri'ego, a także właśnie wspomniany kartridż diagnostyczny, oraz można robić sobie własne kartridże przecież z dowolnym wsadem i np. jest wersja driverów Putnika do ACSI-CF na kartridż.
Jeśli złącze takiego kartridża nie jest łatwo dostępne (nie wiem, nie sprawdzałem), lub nie masz pomysłu gdzie i jak umieścić je na płycie, to może zrób chociaż na płycie zwykłą listwę goldpinową w układzie wyprowadzeń jak kartridż, żeby się dało dopiąć w to miejsce choćby krótką taśmę ze złączem kartridża przygotowanym osobno we własnym zakresie "dla chętnych":-)

A projekt ogólnie super, powodzenia w dalszych pracach:-)

7

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

x_angel napisał/a:

Nie obeszło się bez mniejszych i większych wtop.
Z mniejszych to brak podwieszenia kilku linii do Vcc, błędy w wartościach elementów układu reset i jakieś tam inne mniejsze.
Z większych to jakoś mi umknęło, że układy 6850 oraz YM2149 mają podłączone linie danych A8-A15 zamiast A0-A7 ale po poprawce ruszyło. W sumie nawet bez tej poprawki ruszyło, ale oczywiście nie działała klawiatura i mysz i nie było dźwięku.

a to ciekawe, bo ACIA i YM są pod adresami parzystymi. Z zapisem bajtu "move.b #8,(A0)" nie będzie problemu bo 68000 wtedy na szynę danych wystawia $88, ale zapis słowa wydaje się problematyczny. Sprawdzę na realnym sprzęcie zapis słowa.



x_angel napisał/a:

Na razie na tym etapie mam już jeden spory problem, który mnie trochę wstrzymuje, bo zachowanie jest dziwne i nigdy wcześniej z czymś takim się nie spotkałem. Nie działają mi tryby graficzne, po odpaleniu czegokolwiek (na razie mam na dyskietce tylko grę Chuckie Egg i jakieś demo) dostaję z monitora "no signal". Nie wiem, czy to jakiś drobiazg typu nie podpięty/źle podpięty sygnał, czy jakaś dość poważna sprawa.

Czy chodzi tu o to że w ogóle nie masz żadnego sygnału wizji, czy o to że obraz jest ale znika po odpaleniu gry?


nie chciałbym robić koncertu życzeń ale jakby co to drugi port ISA i port karta były wypasem.


No i jakbyś mógł napisać jak w ogóle do tego doszło :)

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2021-05-10 07:38:07)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

8

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

Skoro i tak będą poprawki, to chciałbym się spytać jaka jest szansa na dołożenie złącza, względnie łatwych wyprowadzeń do MegaBUS i / lub VME?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

9

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

złącza krawędziowe w rastrze 2.0mm generalnie nie są dostępne w ogóle
niech żyje komodore i jego konstruktorzy (plus4)

przechodze na tumiwisizm

10

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

No to jest odpowiedź na temat złącza kartridża. Z drugiej strony, żeby sobie zbudować takie Atari ST ATX, to i tak trzeba wybebeszyć jakąś płytę oryginalną Atari ST z prawie wszystkiego, więc co za problem wziąć sobie z niej przy okazji też złącze kartridża:-)

11

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

Fajne! Zapisuje się :)

W jaki sposób adresowana jest ISA? Jakiś istniejący projekt?

Fajnie by było gdyby komp miał:
3 sloty ISA
Adresowanie TOS 2.06 jako opcję
Złącze kartridża - ludzie od MIDI potrzebują
Złącze MegaBUS (więcej niż jedno jeśli nie będzie TT ram na płycie)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

12

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

przydał by się też port VGA

Jakby co to też byłbym zainteresowany.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

13

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

Na szybko:
ISA jest według projektu STGA1040 czyli pod grafę. Chciałem jeszcze zrobić pod sieciówkę ISA ale każde kolejne złącze mocno powiększy płytę.

Nie bardzo jest miejsce na MegaBUS/VME.

Pinheader pod gniazdo carta można by gdzieś wcisnąć w okolicy TOSu, ale potem trzeba będzie rzeźbić gniazdo na taśmie - trochę bez sensu. A na brzegu płyty nie bardzo jest miejsce. Ale zgadzam się, że by się mocno przydało dla użytkowników MIDI oraz NetUSBee.
Pinheader do VGA jest koło gniazda monitora ale jeszcze nie testowany. Problem jak przełączać Hi-res/Lo-res - trzeba chyba dodać jakiś przełącznik. Dlatego dałem oryginalne gniazdo i każdy będzie mógł używać kabli/przejściówek, których do tej pory używa.

TOSy prawdopodobnie da się przełączać między 1.04 i 2.06 - GAL od IDE powinien to obsługiwać, jak w c't IDE

Co do ginącego obrazu - normalnie w TOS-ie jest obraz, jak odpalam grę lub demo z dyskietki, to giną sygnały z Shiftera.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2021-05-10 10:29:18)

14

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

Fajny projekt,
już wiem co zrobię z płytą luzem do Atari 520ST kupioną ongiś na targu owocowo-warzywnym ;)
Na dodatek działającą.

15

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

x_angel napisał/a:

TOSy prawdopodobnie da się przełączać między 1.04 i 2.06 - GAL od IDE powinien to obsługiwać, jak w c't IDE

Czyli co, dałeś c't IDE na płycie od razu?

x_angel napisał/a:

Co do ginącego obrazu - normalnie w TOS-ie jest obraz, jak odpalam grę lub demo z dyskietki, to giną sygnały z Shiftera.

A to może problemy z zasilaniem jakieś? Może jak rośnie zapotrzebowanie na moc, to siada zasilanie i prądu brakuje? Nie widzę na tej Twojej płycie ani jednego kondensatora elektrolitycznego dużego, może trzeba by gdzieś dołożyć w newralgicznych punktach?

16

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

x_angel napisał/a:

Na szybko:
ISA jest według projektu STGA1040 czyli pod grafę. Chciałem jeszcze zrobić pod sieciówkę ISA ale każde kolejne złącze mocno powiększy płytę.

a może gdzieś na rynku jest rizer ISA, który z jednego portu zrobił by dwa, równoległe do płyty głównej?

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

17

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

Problem zasilania raczej to nie jest - flopka też zasilam z płyty i swoje szarpie podczas działania i nic dziwnego się nie dzieje. Chociaż z kondensatorami masz rację Mq :)

Riser ISA nic nie da, bo te połączenia do karty są mocno "customowe" - pozamieniane linie D0-D7 z tymi D8-D15 i tak dalej. Każde gniazdo musi być pod konkretny projekt, nie będą to uniwersalne ISA.

c'tIDE to nie jest, ale robiłem według tego schematu:
https://www.8bitchip.info/atari/aidesch.htm
Wydaje mi się, że da się to dostosować. Jeśli nie, to przerobię w kolejnej wersji.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2021-05-10 11:05:22)

18

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

A z tych po przycięciu by nie było złącza carta: https://pl.rs-online.com/web/c/zlacza/z … 22:true%7D

Sikor umarł...

19

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

Ja tam widzę duże szpary pomiędzy układami :) Może kilku warstwowa płyta by pozwoliła zagęścić scalaki na PCB.

Osobiście wolałbym full ATX jeśli w zamian było by więcej złącz/opcji.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

20

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

x_angel napisał/a:

Co do ginącego obrazu - normalnie w TOS-ie jest obraz, jak odpalam grę lub demo z dyskietki, to giną sygnały z Shiftera.

ciekawe jak wyglądają sygnały synchronizacji pionowej i poziomej przed i po uruchomieniu gry

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

21

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

Przed wyglądają, po znikają :) Poważnie.
Ale jeśli trzeba, wrzucę oscylogramy przed.

22

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

No to może jednak jakiś kondensator?:-)

23

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

sygnały V, H i DE generowane są przez GLUE, bez nich MMU nie wyśle danych do SHIFTERa

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

24

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

nie widzę podstawki pod BLiTTER  :)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

25

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

Nie robiłem, Blitter jest ciężko dostępny :) Natomiast mogłem coś tam namieszać przy połączeniu sygnałów BGI/BGO

[EDIT]

TADAMMMMMMMM!!!!!!!!!!!
https://obrazki.elektroda.pl/5733068400_1620661537_thumb.jpg

Do GLUE do pinów D0/D1  trzeba dociągnąć D8/D9 zamiast D0 i D1.
Już śmiga.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2021-05-10 16:47:43)