1

Temat: Zaślepka na brak WD1772

W dobie deficytu układów WD1772, chodziło mi po głowie czy dało by się odpalić ST bez tego układu rezygnując z posiadania flopa. Przykładowo mam "krótkie" 520ST, w którym mam interfejs IDE, a stacji zewnętrznej w ogóle nie posiadam, więc wydaje się, że układ kontrolera FDD jest mi w tym przypadku zbędny i mógłbym go przełożyć do innej potrzebującej płyty, albo np. stacji XF551 do małego Atari.

Jak odpalimy ST tak po prostu bez układu WD1772, to dostajemy dwie bomby, czyli bus error. Zastanawiałem się nad tym chwilę, że przecież WD1772 zajmuje się tylko i wyłącznie obsługą FDD, więc co stoi na przeszkodzie, żeby Atari działało bez niego?
Przejrzałem schematy i okazuje się, że jedyny problem polega na tym, że układ DMA komunikuje się z WD1772 i jak wyciągniemy scalaka, to na dzień dobry DMA dostaje poziomy wywołujące błąd, a rzecz dotyczy tylko dwóch linii.
I tak mamy:
- DRQ (data request) -pin27
- INTRQ (interrupt request) -pin28
Oba te wyjścia są aktywne w stanie wysokim, więc po wyciągnięciu WD1772 mamy dwie bomby, bo DMA cały czas rejestruje data request, ale nie ma dalszej komunikacji, no bo nie ma z czym się komunikować jak nie ma WD1772.
Wobec tego poeksperymentowałem z podpięciem tych linii do masy. Wyjąłem scalaka, wsadziłem "zaślepkę" w postaci drutu łączącego w podstawce piny 27 i 28 z masą na pin 14 i Atari wstało sobie elegancko do desktopu.

Niestety w obecnym momencie nie mam klawiatury, więc nie za bardzo mogę sprawdzić co dalej (jedyna luźna klawiatura jest zepsuta, więc do dalszych testów muszę najpierw naprawić klawiaturę).

Ale zauważyłem jeszcze dwie rzeczy:
- po pierwsze podpięcie obu wspomnianych linii powoduje, że komputer startuje normalnie, ale mamy 20 sekund białego ekranu i dopiero desktop
- jak do masy podepniemy tylko linię DRQ (pin27), to komputer wstaje natychmiast i od razu po włączeniu zasilania mamy desktop.

Pytanie jest takie: co to oznacza - tzn. co się dzieje w czasie tych 20sek. białego ekranu, oraz z kolei czy jak się od razu pojawia desktop, to nie jest pominięty jakiś istotny fragment procedury bootowania, albo coś?

Przetestował bym samemu dalej, ale tak jak mówię: chwilowo nie mam klawiatury sprawnej pod ręką, nie mam też z czego próbować bootować, bo mam co prawda interfejs ACSI-CF, ale również chwilowo nie mam pod ręką luźnej karty CF do testów.
Ja to wszystko przetestuję za jakiś czas na pewno do końca, ale postanowiłem zapytać, bo może kilka słów teorii od kogoś rozwieje jakieś wątpliwości z góry bez testów:-)

Ostatnio edytowany przez Mq (2021-06-03 14:37:20)

2

Odp: Zaślepka na brak WD1772

Nie jest to przypadkiem oczekiwanie na dysk (zainicjowanie się dysku a'la Megafile). Do jednoczesnego włączania komputera i dysku.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2021-06-03 17:23:32)

Było miło :) Do widzenia.

Odp: Zaślepka na brak WD1772

W tych 20 sekundach, TOS próbuje odczytać dyskietkę.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

4

Odp: Zaślepka na brak WD1772

Czy te 20 sekund (około) to jest czas, kiedy TOS szuka _różnych_urządzeń_, z których mógłby zastartować, czy dotyczy to tylko dyskietki? Bo jak linię INTRQ ściągnę do masy, to owe 20 sekund występuje, co jest logiczne o tyle, że ten sygnał nigdy nie wystąpi, bo nie ma flopa, ale TOS czeka sobie cierpliwie. Z tym że być może w tym czasie TOS również sprawdza inne urządzenia, czyli np. dyski twarde na ACSI itp. Jeśli tak jest, to znaczyło by, że jak podepnę dysk, to owych 20 sekund nie będzie, tylko system zastartuje sobie z ACSI, tak? To by było prawidłowo. Natomiast pomyślałem o tym, bo jeżeli nie ściągnę tej linii INTRQ do masy, to natychmiast po włączeniu pojawia się desktop, więc nie wiadomo czy dysk by w ogóle wystartował, czy przypadkiem TOS nie myśli wtedy, że ma startować z dyskietki, tyle że jej nie ma, więc po prostu wyświetla mi desktop, ale w sumie nie wiadomo czy cokolwiek więcej działa?

PS. Klawiaturę już naprawiłem, usterka była mechaniczna spora, bo ktoś walnął konkretnie ciężkim tępym narzędziem w płytę i zrobił w niej 3cm dziurę. Naprawione kilkunastoma drutami przylutowanymi po całej płycie, nie jest pod spodem pięknie, ale klawa okazała się w pełni sprawna, tylko kilka gumek niechętnie odbija, więc się ze cztery klawisze wciskają i nie chcą wracać, ale to do ogarnięcia.

PS2. Muszę z jakiegoś urządzenia kartę CF wydobyć i wsadzić do interfejsu ACSI-CF, to zrobię dalsze testy czy to wystartuje bez tego WD1772.

Odp: Zaślepka na brak WD1772

Z tego co wiem chodzi tylko o flopa. Z tym że flop i ACSI współdzielą przerwanie o ile się nie mylę, więc może tu być jakaś interakcja.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

6

Odp: Zaślepka na brak WD1772

Adam, tak, z tym przerwaniem to prawda. I właśnie o to mi chodzi i dlatego pytam, bo wg schematu linia INTRQ z WD1772 idzie do bramki OR (czy tam NOR, nieważne), a do tej samej bramki na drugie jej wejście idzie właśnie linia żądania przerwania z ACSI. Jeśli nie podaję masy (zera logicznego) na wejście bramki pochodzenia FDD, to myślę, że TOS może interpretować to jako żądanie przerwania natychmiast po uruchomieniu komputera, więc wcześniej to wystąpi niż przerwanie pochodzenia ACSI, więc komputer nie zabootuje z ACSI w ogóle, a i później ACSI nie będzie miało szansy działać, bo nie będą działały sygnały żądania przerwania od ACSI.

Pod górkę i schodów ciąg dalszy jest taki, że ja to wszystko testuję na płycie, na której mam TOS 1.2, więc i tak nie zabootuję z interfejsu ACSI-CF, a z kolei nie mając flopa, jedyna możliwość załadowania drivera, to jest kartridż, więc muszę jeszcze taki kartridż najpierw przygotować... Albo przenieść się z tymi eksperymentami na mojego 520ST krótkiego, bo tam mam TOS 2.06.

7

Odp: Zaślepka na brak WD1772

Albo wypalić TOS ze sterownikiem.

8

Odp: Zaślepka na brak WD1772

Też mogę, ale to jeszcze muszę płytę przerobić najpierw pod dwie kości, bo mam TOS w sześciu, a z kolei sześciu pustych kostek nie mam w domu:-)

9

Odp: Zaślepka na brak WD1772

Mq napisał/a:

Pod górkę i schodów ciąg dalszy jest taki, że ja to wszystko testuję na płycie, na której mam TOS 1.2, więc i tak nie zabootuję z interfejsu ACSI-CF

czemu nie?
bootowanie z ACSI jest w każdej wersji TOS od 1.0 wzwyż

Mq napisał/a:

Ale zauważyłem jeszcze dwie rzeczy:
- jak do masy podepniemy tylko linię DRQ (pin27), to komputer wstaje natychmiast i od razu po włączeniu zasilania mamy desktop.

w TOS 1.x taki efekt jest jak odepnie się stację dyskietek od kontrolera dysków.

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2021-06-03 22:55:27)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

10

Odp: Zaślepka na brak WD1772

Cyprian, ale ja na ACSI mam tylko i wyłącznie interfejs ACSI-CF wg pierwotnego projektu Putnika, eksperymentowany przeze mnie, a ostatecznie poprawiony później przez tOri'ego - i ten interfejs wymaga specjalnego drivera od Putnika, inaczej nie jest widoczny.

11

Odp: Zaślepka na brak WD1772

Dobra Panowie, sprawdziłem wszystko.

Zaślepka działa poprawnie.
Tak jak przypuszczałem, po wyjęciu WD1772 trzeba do masy (zera logicznego) ściągnąć obie linie DRQ i INTRQ.
DRQ podłączone do masy powoduje, że układ DMA ma cały czas informację, że FDD niczego nie żąda, nie ma flopa, nie ma dyskietki, whatever.
INTRQ podłączone do masy z kolei powoduje, że na bramkę OR łączącą żądanie przerwania od FDD lub od ACSI, po stronie FDD mamy ciągle brak jakiegokolwiek żądania, a więc żądanie nadchodzące z ACSI działa wtedy poprawnie.

Po takim podłączeniu przetestowałem, że działa poprawnie zarówno kartridż z oprogramowaniem (testowałem z ramcartem od tOri'ego), oraz startują dyski zewnętrzne podłączone pod ACSI (testowałem z interfejsem ACSI-CF), programy działają poprawnie, system zachowuje się całkowicie normalnie (oczywiście tak jak się zachowuje jak nie ma flopa).

Poniżej zdjęcia mojej "zaślepki", żeby łatwo było wiadomo jak taki gadżet sobie wykonać w razie potrzeby.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=7888
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=7889

Ostatnio edytowany przez Mq (2021-06-04 13:40:54)

Post's attachments

no_wd1772_1.jpg 18.29 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

no_wd1772_2.jpg 81.48 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.