76

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

x_angel napisał/a:

A no zgadza się. Na wiele nie liczę, ale każdy patron to mobilizacja do dalszego działania, poza tym rozważam uwolnienie projektu.

X_angel to co zrobiłeś to jak dla mnie mistrzostwo swiata. Co do dopałek/rozszerzeń to mysle ze każdy we własnym zakresie będzie kombinował.

Ostatnio edytowany przez macko76 (2021-06-06 21:39:57)

77

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

W sumie tak, ale trzeba przemyśleć rozmieszczenie gniazda procka, aby w ogóle wchodziły te rozszerzenia.
A prawda jest taka, że ja nie wiem, co tam rozszerzać za bardzo - jak będzie IDE i 4MB ramu to już można gierki odpalać.

Zastanawia mnie, jaki odsetek ludzi, którzy mają dopałki, naprawdę z nich korzysta? W sensie do czego konkretnie.
Bo rozumiem, że takiej dopałki nie zamontujemy do STe, więc montujemy ją w ST.
A ST nie ma stereo, nie ma DAC-ów, w większości nie ma Blittera. Do czego taką "pokrakę" używać? :) To znaczy poważnie się pytam właścicieli dopałek, do czego używają swoich maszyn?

78

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

Dobre pytanie, w sumie to możemy też zadać sobie pytanie, po co w ogóle w dzisiejszych czasach zawracać sobie głowę starociami.
Ja aktualnie używam Atari do oglądania demosów, programowania i czasami dla aplikacji (kiedyś to samo tylko w odwrotnej kolejności).
Po co dopałka w ST? Pewnie dla samej przyjemności posiadania jej, ale również do oglądania demosów które z niej korzystają. Szybszy procesor pozwala zrobić ciekawsze efekty.
A to że ST nie ma DACów to nie jest jakiś problem, demo "No Pigs and Mosquitos" https://www.youtube.com/watch?v=XRlsrEYml1E odtwarza samplowaną muzykę na zwykłym ST.

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2021-06-07 18:54:47)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

79

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

x_angel napisał/a:

A ST nie ma stereo, nie ma DAC-ów, w większości nie ma Blittera. Do czego taką "pokrakę" używać? :) To znaczy poważnie się pytam właścicieli dopałek, do czego używają swoich maszyn?

Pseudo stereo robili w epoce w Anglii. Do DTP raczej nikt obecnie nie będzie używał (mogę się mylić), warto dobrze MIDI zrobić. Poza tym - nie wiem, nie znam się, ale pomyślałbym nad zwykłym gniazdem VGA (o ile nie ma) z przełącznikiem mono/color, przy wyraźnym zaznaczeniu 15KHz na RGB...

Sikor umarł...

80

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

Cyprian: to że dla zasady to ja wiem, ale bardziej pytam tak realnie. Bo nawet jak zrobię "po mojemu" i dopałki nie da się włożyć, to jak ktoś się uprze, to da się włożyć - do Amigi powstały adaptery "przesuwające" CPU.

Co do MIDI to wiem, że warto dobrze zrobić, ale koniecznie musi być gniazdo carta, gdyż programy muzyczne go wymagają. Tak więc w przyszłej wersji muszę to zrobić.

Co do gniazda VGA to jest pinheader obok DIN13 i on jest właśnie przewidziany na gniazdo VGA. Natomiast jeszcze nie wymyśliłem jak zrobić, żeby Atari wiedziało, czy podłączamy VGA mono HI-RES, czy jednak VGA color LO/MID-RES.
Można zrobić tak, że kabelek między pinheaderem, a gniazdem VGA będzie dodatkowo łączył pin do masy i przełączał tryb. Ale to będzie upierdliwe, bo będziemy musieli dawać odpowiedni kabelek w zależności od tego, jakiego trybu chcemy używać. Trochę bez sensu. Może przełącznik? Tu jestem otwarty na propozycje.

I jeszcze pytanie: czy da się używać jednocześnie IDE i ACSI-CF lub USatana? Nie tylko teoretycznie, tylko czy ktoś używa?

Ostatnio edytowany przez x_angel (2021-06-07 20:30:04)

81

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

x_angel napisał/a:

Może przełącznik?

Tak pisałem przecież ;)

Sikor umarł...

82

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

Ogólnie fajnie by było mieć takie gniazdo, ale prawda jest taka, że wiekszość użytkowników ST już ma przewody, jakich potrzebuje.
Pomyślimy :)
Może mi ktoś na szybko powiedzieć, czy demo Bad Apple działa na ST czy tylko na STe? Bo mam już taki bajzel na biurku, że nie ogarnę wyciągania i podłączania kolejnego kompa.

Co do działania IDE i ACSI-CF to już sobie odpowiadam, że działa. Bootuje z IDE, potem mogę załadować sterownik ACSI i podmontować kolejne dyski. Pewnie mogę go nawet wrzucić do AUTO, ale już się więcej nie bawiłem.

Za to z USatanem jest tak, że jak wyjmę kartę w interfejsie IDE, to mi bootuje z USatana, a jak włożę kartę do IDE, to bootuje najpierw z IDE. I teraz pewnie muszę załadować jakiś driver, bo mi nie widzi tych partycji w USatanie.

Tak czy siak wygląda na to, że równoczesna praca IDE oraz urządzeń na ACSI jest możliwa.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2021-06-07 21:22:51)

83

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

@x_angel: Bad apple jest tylko dla STe

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

84

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

A to dlatego mi wywala bombę :)

85

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

x_angel napisał/a:

Ogólnie fajnie by było mieć takie gniazdo, ale prawda jest taka, że wiekszość użytkowników ST już ma przewody, jakich potrzebuje.
Pomyślimy :)

jak dla mnie VGA plus zewnętrzny przełącznik mono/kolor, aczkolwiek złącze DIN13 do monitorów ST by się też przydał

x_angel napisał/a:

Co do działania IDE i ACSI-CF to już sobie odpowiadam, że działa. Bootuje z IDE, potem mogę załadować sterownik ACSI i podmontować kolejne dyski. Pewnie mogę go nawet wrzucić do AUTO, ale już się więcej nie bawiłem.

Za to z USatanem jest tak, że jak wyjmę kartę w interfejsie IDE, to mi bootuje z USatana, a jak włożę kartę do IDE, to bootuje najpierw z IDE. I teraz pewnie muszę załadować jakiś driver, bo mi nie widzi tych partycji w USatanie.

Tak czy siak wygląda na to, że równoczesna praca IDE oraz urządzeń na ACSI jest możliwa.

do całości wystarczy jeden sterownik który ogarnia ACSI, SCSI i IDE. np HDDriver. Jeśli dobrze pamiętam to ogarniesz kolejność uruchamiania systemu.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

86

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

x_angel napisał/a:

Za to z USatanem jest tak, że jak wyjmę kartę w interfejsie IDE, to mi bootuje z USatana, a jak włożę kartę do IDE, to bootuje najpierw z IDE. I teraz pewnie muszę załadować jakiś driver, bo mi nie widzi tych partycji w USatanie.

Tak czy siak wygląda na to, że równoczesna praca IDE oraz urządzeń na ACSI jest możliwa.

Nic nie zrobisz, Peter P. wyjaśnił mi że sterowniki do US nie posiadają SWAP, to samo teraz testuje z Board MonSTer w MegaST. IDE i ACSI (US i ACSI-CF), US po wyjęciu karty i włożeniu nie bootuje i nie będzie!!. Testowane z HDDRiver 11.xx. Trzeba wyłączyć US i włączyć. Wtedy ponownie widzi

Ta sama sytuacja z IDE Exxosa oraz C'T IDE od Artura

ACSI-CF można wyciągać i wkładać  kartę CF i działa. Widzi zawsze

A przy okazji się spytam, rozszerzenie od Alana, Board MonSTer i sterownik HDDriver jak pogodzić partycje widziane przez Windows oraz bootowane w ATARI (nie działają poprawnie partycje TOS/Windows)
Włączenie byteswap nie działa, TOS podczas wykrywania IDE wywala 4 bomby.

Ostatnio edytowany przez dragmar (2021-06-08 11:48:41)

87

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

dragmar napisał/a:

Nic nie zrobisz, Peter P. wyjaśnił mi że sterowniki do US nie posiadają SWAP, to samo teraz testuje z Board MonSTer w MegaST.

wyjściem byłoby dodanie do firmware US wsparcie dla SWAP, bo rozumiem że US nie generuje tej informacji a powinien.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

UltraSatan nie potrzebuje swap w sterowniku, robi to w HW.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

89

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

sprawdziłem i wygląda że jednak firmware US wspiera "swap":
http://joo.kie.sk/?page_id=201

Q: The hot swap is functionality within Ultrasatan’s logic or is it based on some kind of special software on the ST?
A: UltraSatan detects card changes and if the card change occures, it signalizes the UNIT ATTENTION condition (SCSI sense code). Basicly any hard disk driver for ST, which can handle that situation, can use the hot swappable drive (the driver has to re-read FAT, etc., when the media change occures). HDDRIVER from Uwe Seimet has this support for removable media, I don’t know if any other driver does (I don’t use them).

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

90

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

W sumie z tym wyjmowaniem i wkładaniem karty to nie chodziło mi o hot swap. Bardziej chodziło o to, że żeby zabootować z USatana, musiałem wyjąć kartę z IDE.
Wygląda na to, że system najpierw próbuje bootować z IDE, a dopiero jak nie znajduje tam nic, szuka czegoś na ACSI.
Natomiast po zabootowaniu z IDE nie widzę kart USatana, ale pewnie jest to normalka, że muszę załadować driver - tak samo jest przecież w przypadku ACSI-CF.
Chociaż trochę się łudziłem, że TOS 2.06 to już rozpoznaje jakieś urządzenia na ACSI a tu pupa. Ale za to IDE rozpoznaje i bootuje bezbłędnie i to mnie dziwi, bo przecież chyba nie było w tamtych czasach komputerów Atari z interfejsem IDE?

91

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

x_angel, do testów tego rodzaju co robisz, to wypal sobie dla zabawy i na próbę EmuTOS. On ma w sobie w standardzie wszelkie drivery i jak sobie kiedyś odpaliłem na moim c'tIDE, to nic nie trzeba było robić i od razu były widoczne wszelkie partycje. Pamiętam, że byłem pod wrażeniem i działało to wyśmienicie, EmuTOS to by było marzenie, tylko że nie działa na nim 90% gier, więc jest dla mnie właściwie kompletnym fiaskiem.

92

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

x_angel napisał/a:

W sumie z tym wyjmowaniem i wkładaniem karty to nie chodziło mi o hot swap. Bardziej chodziło o to, że żeby zabootować z USatana, musiałem wyjąć kartę z IDE.
Wygląda na to, że system najpierw próbuje bootować z IDE, a dopiero jak nie znajduje tam nic, szuka czegoś na ACSI.
Natomiast po zabootowaniu z IDE nie widzę kart USatana, ale pewnie jest to normalka, że muszę załadować driver - tak samo jest przecież w przypadku ACSI-CF.

a widzisz, byłem pewien że TOS najpierw skanuje ACSI a potem IDE
jednak człowiek całe życie się uczy

Tutaj jednak możesz zadziałać HDDriverem i na obu dyskach nagrać tą samą konfigurację - bootowanie z ACSI a potem z IDE.

x_angel napisał/a:

Chociaż trochę się łudziłem, że TOS 2.06 to już rozpoznaje jakieś urządzenia na ACSI a tu pupa. Ale za to IDE rozpoznaje i bootuje bezbłędnie i to mnie dziwi, bo przecież chyba nie było w tamtych czasach komputerów Atari z interfejsem IDE?

oprócz Falcona, ST BOOK i Stacy miały IDE

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2021-06-08 18:13:01)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

93

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

x_angel napisał/a:

W sumie z tym wyjmowaniem i wkładaniem karty to nie chodziło mi o hot swap. Bardziej chodziło o to, że żeby zabootować z USatana, musiałem wyjąć kartę z IDE.
Wygląda na to, że system najpierw próbuje bootować z IDE, a dopiero jak nie znajduje tam nic, szuka czegoś na ACSI.
Natomiast po zabootowaniu z IDE nie widzę kart USatana, ale pewnie jest to normalka, że muszę załadować driver - tak samo jest przecież w przypadku ACSI-CF.

IDE ma pierwszeństwo przed ACSI, ale się mylisz, bo jakbyś miał HDDRIVERA na karcie CF (IDE) i karcie SD (ACSI) ro uruchamiały by się 2 razy sterowniki. Ja teraz w MSTE mam zainstalowany HDDRIVER na karcie CF (Board MonSTer) na na karcie SD (Ultrasatan) mam stworzone partycje bez sterownika i zawsze wykrywa IDE i ACSI.

No chyba że się wyciągnie kartę SD i z powrotem się włoży do Ultrasatan to sterownik nie wykryje US. Tak jak pisałem wcześniej HOTSWAP jest uzależniony od sterownika. US może mieć w sobie HOTSWAP ale to sterownik tym steruje.

Jeżeli chodzi o IDE to najlepiej sterowniki PP, bo wymiana danych pomiędzy ATARI a PC bezproblemowa, a nie mogę tego powiedzieć o HDDRIVER.

94

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

dragmar: powiem Ci, że nie wiem, co mam na karcie CF w interfejsie IDE, bo to jest gotowy obraz Putnika. Czyli pewnie jest tam jego jakiś driver.
Za to na karcie SD w USatanie mam ICD - kupiłem tego USatana razem z tą kartą i ten ICD był tam wgrany, trochę strzelam, że nie jest do końca legalny, ale wybielam sobie sumienie faktem, że ja tego USatana wcale nie używam, właściwie to nim tylko parę razy sprawdzałem, czy port ACSI w przeróżnych Atari jest sprawny.

Podejrzewam, że najlepiej sprawdzi się TOS 2.06 zmodyfikowany przez Putnika - będzie bootował z IDE oraz z ACSI-CF.
USatana jak pisałem nie używam, a jak kiedyś zacznę to się zainteresuję tym ICD lub HDDriverem.

Cyprian: po prostu zdziwiło mnie, że umieścili obsługę IDE w TOS-ie 2.06.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2021-06-08 20:35:24)

95

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

@x_angel: czy mógłbyś dodać piny koło SHIFTERA do podłączenia RGBtoHDMI?

96

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

a może dało by radę RGBtoHDMI zintegrować z płytą główną?

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

97

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

lopez: podeślij jeszcze raz link do tego projektu, rzucę okiem co tam trzeba wyprowadzić. Trochę słabo tam z miejscem.

98

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

@x_angel
RGBtoHDMI  dla Atari ST:
https://github.com/c0pperdragon/Amiga-D … o/issues/6

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

99

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

@x_angel jak potrzebujesz coś konkretnie, jakie sygnały są potrzebne etc. to pisz, sprawdzę i podam.

100

Odp: Atari ST ATX - czy się uda?

Z tego co widzę, to R0-3, G0-3, B0-3, CSYNC i CDAC.
Co to za sygnał CDAC?

Niby można dorobić taki pinheader, ale nie wiem, czy nie lepiej adapter pod Shifter od razu z buforami?