1

Temat: SDRAM 512MB (tytuł nie może zawierać samych dużych liter)

Potrzebuję do testów z CT63 kość 512MB. Kupiłem jakiegoś IBM'a ale Falcon na nim wystartował ze 2 czy 3 pierwsze razy, co i tak dość szybko kończyło się zawieszeniem na które pomagał tylko przycisk zasilania. A potem już w ogóle na tej kości nie udało mi się uruchomić sprzętu. Wpisałem w końcu parę znaków z naklejki tej kości do sieci i okazało się że to ECC :/
Ma ktoś gdzieś jakieś pewne źródło z pamięciami polecanymi przez Czubę i które na pewno dobrze działają z CT? (czyli PC133 CL2 z układami po obydwu stronach) Bo na znanych portalach ten typ DIMMów raczej nie występuje, a skanuję te portale dość regularnie. Na razie jedyną taką kostę na którą trafiłem był właśnie ten IBM.

No chyba, że ktoś ma niezbyt polecane przez Czubę PC100 i mu CT działa wyśmienicie, to też poprosiłbym o model takiej kości, to może łatwiej będzie taką gdzieś kupić.

Ostatnio edytowany przez jury (2021-06-10 17:22:29)

2

Odp: SDRAM 512MB (tytuł nie może zawierać samych dużych liter)

Moje CT63 zasuwa na KVR133x64C2/512 kingstona i jest OK. Kupisz na Allegro za około 50zł.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

3

Odp: SDRAM 512MB (tytuł nie może zawierać samych dużych liter)

Podziękował!

4

Odp: SDRAM 512MB (tytuł nie może zawierać samych dużych liter)

Kupiłem na Alle za 45zł, dzisiaj przyszła, założyłem w moim CT60e - i działa. Dzięki za hint.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: SDRAM 512MB (tytuł nie może zawierać samych dużych liter)

Moja dzisiaj dotarła i coś z nią jest nie tak. Załączyłem do testu 3 gry żeby sobie podziałała, ale każda z gier po max kilku minutach albo zawieszała kompletnie maszynę, albo gra się wywalała :/
Czym prztestuję szczegółowo pamięć TT-RAM na Falconie (bo nie mam innego sprzętu na DIMM'y)?

perinoid napisał/a:

założyłem w moim CT60e - i działa.

Długo działałeś na tej pamięci? Chodzi mi o to czy dłużej niż tylko wpięcie jej i uruchomienie systemu na chwilę? Bo przez kilka minut, to i u mnie wszystko wskazuje, że jest OK, dopiero po jakichś 3-5 minutach zwiechy.

6

Odp: SDRAM 512MB (tytuł nie może zawierać samych dużych liter)

jury napisał/a:

Moja dzisiaj dotarła i coś z nią jest nie tak. Załączyłem do testu 3 gry żeby sobie podziałała, ale każda z gier po max kilku minutach albo zawieszała kompletnie maszynę, albo gra się wywalała :/
Czym prztestuję szczegółowo pamięć TT-RAM na Falconie (bo nie mam innego sprzętu na DIMM'y)?

najlepszy jest YAART (Yet another Atari Ram test) takze do testowania TT-Ramu. 

jury napisał/a:

Długo działałeś na tej pamięci? Chodzi mi o to czy dłużej niż tylko wpięcie jej i uruchomienie systemu na chwilę? Bo przez kilka minut, to i u mnie wszystko wskazuje, że jest OK, dopiero po jakichś 3-5 minutach zwiechy.

Z pamieciami 512MB mialem klopoty i to zalezalo od samej CT6x. Ta sama pamiec dziala bez klopotu np na CT60 ale juz na CT60e u mnie sprawiala problemy (raz na 2-3 wlaczenia kompa startowała) inna np powodowala pojawianie sie syfów na ekranie (nawet uruchamianie kompa z CTRL bledne wyswietlania ikona kosza, albo juz po wystartowaniu np MiNT-a, pojawiania sie kresek w Teradesku.
Fakt CT63 przynajmniej w moim przypadku nie bylo/jest takie czule jak CT60e na drugim.
@Jury z tego co wiem ty masz Czubowe CT ?
To tym barsziej jestem zdziwiony

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

7

Odp: SDRAM 512MB (tytuł nie może zawierać samych dużych liter)

Odpalałem Quake i trochę sobie hulał w trybie demo. Próbowałem też chwilę grać (nie mogę ogarnąć sterowania, konieczność trzymania przycisku żeby mysz działała w trybie "mouse look" mnie wk....). Nic się nie wywróciło. Procek mam ustawiony zachowawczo na 75MHz.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: SDRAM 512MB (tytuł nie może zawierać samych dużych liter)

OK, czyli potestowałeś chwilę a nie tylko na zasadzie włączenia i sprawdzenia czy się uruchamia :)
Co do mouse looka, to też bym fioła dostawał jak bym coś musiał trzymać wciśnięte aby działało. Coś musisz mieć nie do końca dobrze z konfiguracją, bo ja kiedyś trochę w Quake'a grałem na Falconie i wystarczyło, że w konsoli załączałem mouse looka (+mlook) i nic nie musiałem wciskać aby myszowe rozglądanie się działało.

Kroll napisał/a:

najlepszy jest YAART (Yet another Atari Ram test) takze do testowania TT-Ramu.

O, dzięki. Lata temu nawet go używałem, ale nie mogłem sobie przypomnieć tej nazwy. To spróbuję przetestować tą kość yaart'em :)

Kroll napisał/a:

inna np powodowala pojawianie sie syfów na ekranie (nawet uruchamianie kompa z CTRL bledne wyswietlania ikona kosza, albo juz po wystartowaniu np MiNT-a, pojawiania sie kresek w Teradesku.

W moim przypadku nie zauważyłem żadnych dziwactw wyświetlania ani w TOSie, ani  MiNT'cie (choć w sumie może za krótki test był), ale w Quake'u kilka razy robiła się taka "kaszana" na ekranie, że przez chwilę nic nie było widać. Ale po max sekundzie wracało wszystko do normy (po czym Quej i tak się w końcu wywalał )

Kroll napisał/a:

@Jury z tego co wiem ty masz Czubowe CT ?
To tym barsziej jestem zdziwiony

Tak, tylko Czubowe CTki mam. Jak się zbiorę (a dostaję od razu wysypki na samą myśl o wyciąganiu CT + przkładaniu Super Videla), to spróbuję przełożyć SV na inne CT63 i zobaczyć czy jest różnica.

Ostatnio edytowany przez jury (2021-06-15 19:28:57)

9

Odp: SDRAM 512MB (tytuł nie może zawierać samych dużych liter)

Problemem mogą być także styki w pamięci, mimo że złocone to jednak się utleniają. Ja do czyszczenia używam szczoteczki z włókien szklanych dedykowanej do takich zastosowań + umycie w IPA.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

10

Odp: SDRAM 512MB (tytuł nie może zawierać samych dużych liter)

O, dzięki. Co prawda takiej szczoteczki czy IPA to nie mam, ale spróbuję te styki jakoś przeczyścić.

11

Odp: SDRAM 512MB (tytuł nie może zawierać samych dużych liter)

Zamiast IPA zwykły spiryt waść użyj, alkohol to alkohol w tym przypadku...

Sikor umarł...

12

Odp: SDRAM 512MB (tytuł nie może zawierać samych dużych liter)

Tak, już właśnie jestem po czyszczeniu spirytusem i kurcze nie pomogło :(
Jutro spróbuję tą pamięć przetestować yaart'em, bo może po prostu popsuta się mi trafiła.