Temat: Porównanie prędkości nośników: IDE, CF, SD

co prawda testy są robione na 'złej' platformie, ale wynik myślę byłby podobny na dużym Atari:

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2021-06-15 19:39:29)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

2

Odp: Porównanie prędkości nośników: IDE, CF, SD

O, super. Od tygodnia zbieram się zadać pytanko czy ktoś właśnie robił testy tego typu na Falconie. A tu proszę, gotowiec :) i pewnie jak piszesz, wynik będzie raczej i dla nas też pożyteczny.

3

Odp: Porównanie prędkości nośników: IDE, CF, SD

@Cyprian, poki co zrobilem test na F030,, uruchamiany z CTRL, ten sam HDDRIVER, te same ustawienia w nim na dysku IDE 2.5 cala, program XFERRATE:
IDE 2.5" 2620 Kb/sec
IDE2SD 2520 Kb/sec

Jesli dobrze pamietam na CF tez jest podobnie.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

4

Odp: Porównanie prędkości nośników: IDE, CF, SD

jury napisał/a:

O, super. Od tygodnia zbieram się zadać pytanko czy ktoś właśnie robił testy tego typu na Falconie. A tu proszę, gotowiec :) i pewnie jak piszesz, wynik będzie raczej i dla nas też pożyteczny.

Otóz tak jak pisalem na sąsiednim forum, bylem pewien ze takiej róznicy nie ma i dlatego zrobiłem takie testy :)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

5

Odp: Porównanie prędkości nośników: IDE, CF, SD

Mocno mnie jeszcze ciekawi SCSI. Masz może jeszcze jakiegoś podpiętego żeby zrobić test czy już całkiem przeszedłeś na IDE i wszystkie inne jego warianty?

6

Odp: Porównanie prędkości nośników: IDE, CF, SD

by nie zajechać szyny danych, DMA dla ACSI i SCSI (ST/TT/Falcon) ma na sztywno ustawioną maksymalną prędkość. z tego co pamiętam to jest 2MB/s
przypadku IDE w Falconie limit jest ustawiony wyższy (3 lub 5MB/s) a na dopałkach jeszcze wyżej

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2021-06-15 21:42:40)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

7

Odp: Porównanie prędkości nośników: IDE, CF, SD

@Jury, mówisz i masz :). Ja zawsze lubiłem SCSI i uzywam ich :), niestety w jednym Falconie mam jakis klopot z kontrolerem SCSI :(.
Na drugim falconie mam dysk SCSI 50GB podlaczony przez przejsciowke z 80 na 50 pin (jeśli dobrze pamietam) nie wiem czy moze mięc wpływ i on pokazuje 1510 kB/sec.
Jesli dobrze pamietam bo mam tez oryginalne dyski 50 pinowe, ale chwilowo nie moge ich podłaczyć, to na Falconie max to jest ok 2MB/sec.
@Jury, ja z dyskow SCSI korzystam i to duzo na innym sprzecie :) i tam w porównaniu do Falcona daje takiego kopa, zwlaszcza przy operacjach I/O :)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

8

Odp: Porównanie prędkości nośników: IDE, CF, SD

Cyprian napisał/a:

przypadku IDE w Falconie limit jest ustawiony wyższy (3 lub 5MB/s) a na dopałkach jeszcze wyżej

tak dokladnie i spokojnie jest 2x szybsze IDE przy wykorzystaniu CTPCI (ponad 5MB/s), a testy były robione i pokazywane wielokrotnie na atari-forum.com

Ostatnio edytowany przez Kroll (2021-06-15 21:52:04)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

9

Odp: Porównanie prędkości nośników: IDE, CF, SD

Dysk 2,5, ide  ssd ...
To ciekawa opcja, testowałem tylko na demkach 060, wczytują się parę sekund szybciej.
Mam kilka przejściówek idę cf i od zawsze karty cf.. (tak paliłem dyski ide 2.5 na zlotach).

wg. mnie prędkość czuć pod produkcjami 060...

Sandisc extreme ultra IV, jest wolniejszy vs https://allegro.pl/oferta/dysk-transcen … 0766821527 (mam 64 gb ?, kupowany pod Falcon0a i działa).

10

Odp: Porównanie prędkości nośników: IDE, CF, SD

Co za szczęście, że na XL/XE mamy SIO, którego standardowa prędkość wystarcza każdemu...

11

Odp: Porównanie prędkości nośników: IDE, CF, SD

Dzięki Krollu za test SCSI.
To przyznam szczerze, że się zdziwiłem, że to takie wolne. Pamiętało mi się, że kiedyś do direct-to-disk recording polecane były właśnie SCSI ze względu właśnie na to że były dużo szybsze, ale widać w takim razie, że źle to pamiętam, bo na Falconie musi być zamontowane to ograniczenie o którym pisze Cyprian. Aczkolwiek, to mi też nie pasuje, że niby IDE jest do 5MB/s. Bo pamiętam, że AdamK (jakieś kilkanaście lat temu) pisał tutaj na AA, że udało mu się osiągnąć 10MB/s przez IDE, oczywiście to było bez żadnych pośredników typu sterownik, system operacyjny itp, no ale to jest duuuuuuużo więcej niż ten limit. No chyba, że to było na dopałce jakiejś, tego już nie pamiętam.

@AS, a sprawdź tego SSD'ka przez jakiegoś testera, bo zaryzykuję stwierdzenie, że prędkość będzie praktycznie taka sama jak na zwykłym talerzu. Tu nie ma zupełnie znaczenia prędkość dysku, przecież karty SD czy CF też już mają po kilkadziesiąt MB na sekundę, a na Falconie 2 :P

Odp: Porównanie prędkości nośników: IDE, CF, SD

Szybkość IDE na Falconie zależy tylko i wyłącznie od tego jak szybko procesor potrafi odbierać dane (i jak szybko dysk je podawać). Działając bezpośrednio na rejestrach IDE, na gołym Falconie osiągałem prędkość czystego transferu na poziomie 10MB/s z dyskiem Seagate Barracuda 40GB. Teoretyczny max to 16.7MB bo tyle wedle standardu najszybciej dysk może transferować w trybie PIO.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

13

Odp: Porównanie prędkości nośników: IDE, CF, SD

AS... napisał/a:

Dysk 2,5, ide  ssd ...
To ciekawa opcja, testowałem tylko na demkach 060, wczytują się parę sekund szybciej.
Mam kilka przejściówek idę cf i od zawsze karty cf.. (tak paliłem dyski ide 2.5 na zlotach).

wg. mnie prędkość czuć pod produkcjami 060...

Sandisc extreme ultra IV, jest wolniejszy vs https://allegro.pl/oferta/dysk-transcen … 0766821527 (mam 64 gb ?, kupowany pod Falcon0a i działa).

Własnie @AS, moglbys pobrac ze strony Anodyne Software programik Xferrate.ttp i sprawdzic na tym dysku SSD, ja na karcie SD mam w trybie 060 na poziomie 3.3MB/sec. Ja nie sprawdzalem i testowalem ale dlaczego mialoby trwac ladowanie dem z dysku SSD na 060 kilka sekund krocej ? To tylko odczyt danych, ale to co powyzej napisał @adamK, tym bardziej mnie ciekawi. Nie mam dysku SSD, to tym bardziej mnie to interesuje, zwlaszcza dla mnie przy pracy na ogromnych plikach i operacjach I/O

Ostatnio edytowany przez Kroll (2021-06-16 09:23:35)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

14

Odp: Porównanie prędkości nośników: IDE, CF, SD

jury napisał/a:

To przyznam szczerze, że się zdziwiłem, że to takie wolne. Pamiętało mi się, że kiedyś do direct-to-disk recording polecane były właśnie SCSI ze względu właśnie na to że były dużo szybsze, ale widać w takim razie, że źle to pamiętam, bo na Falconie musi być zamontowane to ograniczenie o którym pisze Cyprian

SCSI było wymagane ze względu na DMA dzięki któremu procesor nie odczuwał wczytywania 16 ścieżek audio.
W przypadku IDE, gdzie procesor ręcznie odczytuje każde słowo, 16 ścieżek audio zjadłoby sporo (w zależności od prędkości dysku 50% albo 75%) mocy procka.

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2021-06-16 11:13:27)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

15

Odp: Porównanie prędkości nośników: IDE, CF, SD

Dokładnie. Oprócz surowego transferu są jeszcze inne parametry, ktore należy brać pod uwagę jak opóźnienie operacji oraz obciążenie procesora. Nie zawsze szybciej w jednej kategorii znaczy lepiej. Dla przykładu, talerzówki IDE wygrywają w tych wszystkich transferach ale życzę powodzenia przy porównywaniu opóźnień.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

16

Odp: Porównanie prędkości nośników: IDE, CF, SD

Tak, zgadza się, kompletnie mi to nie przyszło do głowy o czwartej rano :) a przecież IDE praktycznie zjada procesor.


Kroll napisał/a:

tak dokladnie i spokojnie jest 2x szybsze IDE przy wykorzystaniu CTPCI (ponad 5MB/s), a testy były robione i pokazywane wielokrotnie na atari-forum.com

Jest gdzieś jakiś poradnik jak wystartować IDE przez CTPCI? Bo chciałbym sobie przetestować jak to będzie się zachowywało, więc do mojej kanapki wreszcie bym dorzucił jeszcze CTPCI :)
Poszukałem chwilę po sieci w tym temacie, to z tego co widzę to nie takie raz, dwa, trzy. Tylko trzeba przylutować jakieś dwa kabelki między CTPCI a płytą Falcona i tak dalej (nie znalazłem jeszcze o jakie chodzi) Więc może jest jakiś poradnik na który nie trafiłem?

Ostatnio edytowany przez jury (2021-06-16 11:16:16)

17

Odp: Porównanie prędkości nośników: IDE, CF, SD

@jury trzeba podłączyć jeden kabelek miedzy plyta Falcona a CTPCI, link masz do forum.com. Ja nigdy tego nie probowalem robic, mojemu znajomemu sie nie udalo.
https://www.atari-forum.com/viewtopic.php?t=38311

Ostatnio edytowany przez Kroll (2021-06-16 15:34:11)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

18

Odp: Porównanie prędkości nośników: IDE, CF, SD

Spoko, dzięki za linka. Z tego co widzę tam, to on ma boot 2.02. Nie bardzo się interesowałem co się dzieje w świecie CTPCI, ale z tego co piąte przez dziesiąte kojarzę, to jakikolwiek boot 2.x jest niekompatybilny z Super Videlem, więc być może nie będę mógł pogodzić tych rozszerzeń. Chyba, że 2.x jest wymagany tylko do Radeona (?) a w pozostałych przypadkach CTPCI zadziała np na 1.05 (?) Muszę gdzieś dotrzeć do tych informacji, bo mogę nieświadomie zbudować coś co nie ma prawa działać. Jak ktoś wie jakie są powiązania między poszczególnymi kartami a wersją boot'a, to poproszę o podzielenie się :)

Edit:
Dobra, nie doczytałem odpowiedzi mikro, że 1.05 ma obsługę CTPCI IDE. Dobra, to zostaje mi zbudować odpowiednią kanapkę i wgrać 1.05

Ostatnio edytowany przez jury (2021-06-16 18:36:35)

19

Odp: Porównanie prędkości nośników: IDE, CF, SD

@Jury jesli chcesz mie kanapke i zalozyc CTPCI (dla IDE) i supervidela to tylko i wylacznie z flaszej do wersji 1.05 (on wlasnie obsluguje SV i tylko IDE a info o nim jak zwykle znajdziesz na forum.com
https://www.atari-forum.com/viewtopic.php?t=35594
Jak rozumiesz ja poprostu z wiadomych wzgledow z niego nie korzystam, ale troche sie bawilem i wspolnie z kolega kiedys uruchomilem wlasnie CT60e+SV na tej wersji.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

20

Odp: Porównanie prędkości nośników: IDE, CF, SD

Tak wersja 2.0x jest tylko i wylacznie dla CTPCI i ma wbudowana obsługę innych urządzeń na PCI

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE