201

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

@pancio - ja w takim razie pisze się na 1 PCB pod tego wemosa - jeśli kiedykolwiek powstanie. Jeszcze lepiej, jak to będzie kit - sobie polutuję :)
Na razie poskładam sobie pcb od madrafiego, bo wrover dotarł.

1. sun + 1 :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

202

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

@pancio.net - tylko że ten konwerter jest 8-kanałowy, a mamy 9 linii sygnałowych SIO. Można dorzucić jeszcze TXB0101, lub coś podobnego (chyba że nie chcesz przepuszczać wszystkich).
Właśnie, jak to jest z portem SIO, czy na wszystkie linie sygnałowe możemy podawać pełne 5V? Zdaje się, że przy pomiarach wychodziło mi na niektórych dużo niższe napięcie...

Teoretycznie - podłączamy zasilanie konwertera (3V3 i 5V) od strony ESP32 za wyłącznikiem, wyłączamy Fuji wpięte do uruchomionego Atari (czyli odcinamy także zasilanie konwertera).
Jak w takiej sytuacji zachowa się konwerter (czy przekaże jakieś napięcie z linii SIO do ESP32)?

Wybaczcie, ale żaden ze mnie elektronik, więc może czasem głupotę walnę...

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

203

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Sorki, poszło 2x
...

Odnośnie tego co napisał poniżej @_tzok_

Różne opisy SIO nie były dla mnie jasne w tym temacie. Co prawda posiadam prosty oscyloskop DIY wykonany na STM32, ale nie udało mi się zaobserwować przebiegów na niektórych liniach.

Czyli AUDIO_IN trzeba potraktować inaczej.

Ostatnio edytowany przez infarmotyk (2020-09-22 12:21:00)

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

204

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

infarmotyk napisał/a:

Właśnie, jak to jest z portem SIO, czy na wszystkie linie sygnałowe możemy podawać pełne 5V?

Na Audio Input (11) raczej nie polecam, pozostałe wejścia są TTL.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

205

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Rozważmy 2 translatory poziomów napięć o różnej architekturze:
https://www.ti.com/lit/ds/symlink/txb0108.pdf
https://www.ti.com/lit/ds/symlink/txs0108e.pdf

Obydwa posiadają praktyczną funkcjonalność:
"...device has two functional modes, enabled and disabled. To disable the device, set the OE input low, which places all I/Os in a high impedance state. Setting the OE input high will enable the device."

"The TXB0108 can be used in level-translation applications for interfacing devices or systems operating at different interface voltages with one another. It can only translate push-pull CMOS logic outputs. If for open-drain signal translation, please refer to TI TXS010X products."

Zastanawiam się, który będzie bardziej pasował w naszym przypadku...

Ostatnio edytowany przez infarmotyk (2020-09-22 16:21:18)

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

206

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Funkcyjnie wydają się identyczne, pomijając pewne niuanse (np częściowe wyłączenie zasilania układu) to TXS0108E wydaje się rozsądniejsze ale ja zamówiłem TXB0108 w obudowie TSSOP. Ale jak kto woli, aplikacja jest identyczna. Obiema można sterować (załączać) z poziomu wyjścia ESP32 sterując linię OE lub przerzutnikiem z fizycznym przyciskiem, który aktywuje/dezaktywuje sprzęg.

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2020-09-22 16:48:49)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

207

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Namierzyłem chyba istotę problemu z twardzielem. Teraz pytanie do właścicieli IDEPLUsów. Który bios macie? Dely?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

208

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Coś mnie zastanawia...

@mozzwald w nowej rewizji Fuji 1.1 korzysta z bufora SN74LVC2G07 z wyjściami typu otwarty dren:

https://atariage.com/forums/uploads/monthly_2020_08/1137682617_Screenshotfrom2020-08-1609-43-33.png.aeb18063c5a728329697ae1050af5b31.png

Bazuje oczywiście na rozwiązaniu z buforem 74LS07 dla SDrive-MAX:
http://www.abbuc.de/community/forum/vie … ;start=100

Wydaje się, że w obydwu przypadkach położenie rezystora podciągającego 4k7 na linii SIO_DATAOUT nie jest właściwe - wspominał już o tym @_tzok_.
Sprawdziłem moim oszczyloskopem na przykładzie 74LS07 - na pinie IO33 ESP32 pojawia się przebieg sygnału o amplitudzie około 1,5V.

Bardziej odpowiednie było by jednak zastosowanie rezystora 1k, podciągającego do 3V3 po drugiej stronie bufora (czyli od strony modułu), co daje ładne 3V na IO33 (tak zrobiłem u siebie przy 74LS07).
Takie rozwiązanie potwierdzają liczne przykłady zastosowań buforów do translacji różnych poziomów napięć sygnałów TTL.

Także rezystory 470 nie są raczej konieczne na liniach z buforem.
https://www.ti.com/lit/ds/symlink/sn74lvc2g07.pdf

...PS. Kolega @kkrys w rozmowie telefonicznej zwrócił mi słuszną uwagę, że większość linii SIO posiada już rezystory podciągające 4k7 na płycie Atari i dublowanie ich jest zbędne.
Wystarczyło zerknąć na schemat Atarynki, żeby to zauważyć :) Dzięki serdeczne za wszelką pomoc i konsultacje :)

...

W/g specyfikacji ESP32 dla VDD = 3.3V:
High-level input voltage: min 2.475V | max 3.6V
Low-level input voltage: min -0.3V | max 0.825V
High-level output voltage: min 2.64V
Low-level output voltage: max 0,33V

Przykład w temacie:
https://electronics.stackexchange.com/q … ot-working
Specyfikacja Wrover-a:
https://www.espressif.com/sites/default … eet_en.pdf

Poniżej uproszczony schemat z rezystorem 1k (bez niego mamy 1,5V - czyli gdzieś pomiędzy zakresami stanu wysokiego a niskiego w/g specyfikacji mikrokontrolera):

Ostatnio edytowany przez infarmotyk (2020-10-01 21:27:33)

Post's attachments

FujiNet_SN74LVC2G07.png 49.08 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

209

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

pancio.net napisał/a:

PIN, załączam ostatni wyrzyg z Platform.io.

Możesz wygenerować aktualny "wyrzyg", proszę? :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

210

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Dobra, jak krowie na rowie poproszę. Podpiąłem otrzymany interfejs, bootuję, wybieram moją sieć, hasło i lipa... Nie chce się połączyć. Co robię źle/o czym zapomniałem?
btw: Zaxx, fajna zabawka
=================
ok, mam

===================
Heh, jednak coś gubi... Dwie rzeczy wczytałem, opróżniłem slot i się już nie połączył... Obaczym, muszę się pobawić...

Ostatnio edytowany przez Sikor (2020-10-29 18:10:02)

Sikor umarł...

211

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

To w dużej mierze po UDP jeździ, jak masz kiepską sieć (zwłaszcza opóźnienie ważne) to się może sypać.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

212

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Właśnie przed chwilą sprawdziłem to organoleptycznie - masz rację, dzięki za podpowiedź. Posiedziałem kilka minut udostępniając sobie przez telefon (silny sygnał) i za każdym razem się łączy. Fajna zabawka
Btw: przydał by się jakiś komunikator lub klient irc...
Btw2: to kiedy próbna rozgrywka (wieczór jakiś) w midimaze przez sieć? @Pinokio, Twój serwer uciągnie?

Sikor umarł...

213

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Komunikator jest - w sensie, Shoutbox od Bocianu.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

214

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

ooo, muszę looknąć. Na fujinet.pl? Zresztą spojrzę po weekendzie jakoś - deko zarobiony jestem, ale szacuneczek :)

Sikor umarł...

215

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Pin napisał/a:
pancio.net napisał/a:

PIN, załączam ostatni wyrzyg z Platform.io.

Możesz wygenerować aktualny "wyrzyg", proszę? :)

Tera dopiero zobaczyłem.... w załączniku masz dzisiejszy build dla fn-1-4mb

Post's attachments

image.zip 1.43 mb, liczba pobrań: 12 (od 2020-11-06) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

216

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Danke szyn, wieczorem zrobię update.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

217

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Hej
Naszło mnie dziś zaprogramować moją płytkę nową wersją softu.
Moduł mam 16MB Flash, 8MB PSRAM.
No i teraz z tego co widzę, w najnowszej wersji pozmieniali piny.
Czy ktoś wie, gdzie to przekonfigurować?

Na razie znalazłem w lib/config/sio/sio.h jest konfiguracja pinów INT, PROC, CLK_OUT, CLK_IN, MTR i CMD
Gdzie skonfiguruję piny DATA_IN, DATA_OUT i resztę?

218

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Jak masz 16MB to nie możesz tego firmowym flasherem zrobić?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

219

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Wszystko mogę, tylko piny pozamieniali :(

Dobra, doszedłem co i jak. Tu jest jak wygląda moja płytka i jak jest podłączona do programatora - może komuś się przyda:
https://obrazki.elektroda.pl/9482154800_1607985740_thumb.jpg

No i teraz tak:
Dla tej płytki należy w pliku sio.h tak wpisać:

// Pin configurations
#define PIN_INT 26
#define PIN_PROC 22
#define PIN_CKO 32
#define PIN_CKI 27
#define PIN_MTR 33
#define PIN_CMD 21

A w pliku fnUART.cpp tak wpisać:
#define UART0_RX 3
#define UART0_TX 1
#define UART1_RX 9
#define UART1_TX 10
#define UART2_RX 16
#define UART2_TX 17

Zrobić BUILD, potem Erase Flash, potem Upload Filesystem Image i potem Upload

Na razie zabootowałem, może jutro zrobię więcej testów typu czy działa karta SD itp.

Ogólnie z tego co zrozumiałem to soft, który teraz udostępniają jest dla ich wersji hardware i tam wyraźnie napisali, że jeżeli masz inny hardware, to musisz sobie soft skompilować samodzielnie. Tylko nie napisali, gdzie się ustawia kluczowe rzeczy :)

220

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Pytanie, czy to jest mozliwe ze Atarynka podaje za malo napiecia do ukladu i nie wszystko dziala ?
Zbudowalem plytke PCB na podstawie innego projectu i jak podlacze sam ESP32 devkitc do atarynki, to wszystko dziala, jak wsadze ecp32 w plytke PCB i podlacze do Atari to nie dziala. Jak zasile ESP32 przez USB to zaczyna dzialac.

221

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Owszem, jest to możliwe. Jakiego zasilacza używasz?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

222

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Orginalnego od atari:
CO 61763-34
Output: 5V-7.5VA

Co mnie zastanawia to to, ze uzywam takze SDrive-MAX i z tym urzadzeniem nie mam problemow a jest w nim calkiem spory wyswietlacz no i Arduino.

Tak wie moglem cos poknosic skladajac plytke, chyba ze wifi i Bluetooth konsumuja duzo pradu. Zastanawiam sie na przekomilowaniem wsadu do fujinet'a bez Bluetooth i sprawdzenie czy zachowanie jest takie samo.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2021-06-22 16:51:33)

223

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

No to spróbuj czegoś sensownego. Sdrive nie ma obsługi sieci, FN ma. I to dwie (WiFi+BT).

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-06-22 18:40:15)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

224

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Wyglada na to ze sytuacja sie nie zmiania jak wylacze obsluge Bluetooth. Musze poszukac dalej.

225

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Może nie chodzi o zbyt małą wydajność prądową, bo te 0.5A powinno wychodzić z Atari.
Może napięcie jest po prostu za niskie - prawdopodobnie na wyjściu z Atari masz koło 4.8V, do tego przejście przez diodę w devkicie, jakieś stabilizatory i może być finalnie za mało.
Może wrzuć jakieś fotki, jak to wygląda, to podpowiemy, w jakich punktach pomierzyć napięcia.