Temat: [K] Napęd do stacji XF551

W związku z awarią górnej głowicy w moim napędzie, szukam sprawnego zamiennika (najlepiej Mitsumi D503 ale i Chinon FZ-502 się nada podobno). Chodzi o wymiary. Mam świetnie działającego Alpsa, ale jest niestety o 2cm za długi i nie wchodzi. Mogę go oddać w rozliczeniu. Myślałem, że Teac FD55-BR się nada ale też jest za duży. Z góry dziękuję za odzew.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-07-26 14:10:15)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

Przypomnij się w sobotę to zobaczę w swoich zbiorach stacji 5,25" bo jakieś mam tylko czy będzie tam Mitsumi D503 to nie wiem.

3

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

Mitsumi/Mitsubishi/Newtronics - to wszystko jedno i to samo. Dzięki.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

ja bym też jeden napęd przygarnął... jakby się dało...

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

5

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

(double post)

Ostatnio edytowany przez alex (2021-07-29 00:08:04)

6

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

Ja mam Mitsumi, ale póki co muszę zachować go do testów. Niewykluczone, że będę gotów się go pozbyć ;) Docelowo chcę odpalić na XF551 jakiś 720KB, ale 5,25", ale wszystko zależy od testów. Niestety wszystkie ROM-y przy 720KB skupiają się na napędach 3,5" :/

Ostatnio edytowany przez alex (2021-07-29 00:08:31)

7

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

720KB 5.25" to na Karince albo na Tomsie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

720k 5,25 normalnie działa tak jak 3,5. Kiedyś, w dawnych czasach, gdy dyskietka 3,5" kosztowała majątek, miałem taką stację do ST. Nawet jeszcze mam, ale z kablem din14 obciętym do innych celów. Podobnie było z Amigą. W końcu ub. w. było dostępnych dużo napędów 720k 5,25" ale te czasy minęły. W piwnicy zostały mi resztki napędów tego typu.

Ostatnio edytowany przez jer (2021-07-28 08:53:48)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

9

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

@perinoid - Wiem, bo mam :) Chodziło mi o XF-kę.

@jer - Serio? Czytałem opisy ROM-ów do Hyper XF i podobno są jakieś różnice, że nie można :/ W każdym razie niedługo będę miał zaprogramowane EPROM-y i będę testował, bo stację już naprawiłem :)

10

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

Super extra hiper fast może mieć problemy z czasem stabilizacji głowicy na ścieżce, bo w 5,25 jest trochę dłuższy niż w 3,5 z racji rozmiarów i momentu bezwładności silnika krokowego i zespołu głowic.
Można pokombinować z podniesieniem napięcia zasilania samego silnika krokowego do 15 V.

Ostatnio edytowany przez jer (2021-07-29 06:48:01)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

11

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

W paczce z romami HyperXF są dwa romy: jeden do stacji 3,5", a drugi do stacji 5,25".

12

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

@mq - owszem są, ale jest też adnotacja, że dla 3,5" jest 720KB, a da 5,25" jest 360KB.

13

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

A to nie wiedziałem, bawiłem się sporo XF551, ale wszystkie te moje zabawy były ze stacją 3,5"

14

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

Może napędy 5,25 niskoprofilowe by się wyrobiły w reżimie HXF, bo mają silnik krokowy jak w 3,5". Praca laboratoryjna, ale wszystkie laboratoria zajęte przez c'19 ;)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

15

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

Napęd  na ślimaku jak w 3.5" mają Mitsumi/Newtronics D509. Ciekawe, czy by się nadały. To mogłoby być bardzo ciekawe bo przecież mają kaliber taki sam jak D503 czyli pasują do obudowy XF551.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

16

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

Ponieważ mam ten uszkodzony XF551 i - przypadkiem - Newtroniksa D509V3, zrobiłem eksperyment. Założyłem ten gęsty napęd do XF-ki, zasadziłem ROM Hyper-XF ver.B dla 3.5" i ... działa. Bez problemu sformatowało mi dyskietkę na 720KB z przeplotem turbo, przegrałem na to 720KB z dyskietki 3.5" i potem bez problemu wczytałem. Działa bez problemu. Ponieważ wolałbym oryginalny napęd DD, dalej będę szukał D503V ale na razie taką stację sobie zostawię - bo w sumie czemu nie.
Jedyna wada - taka stacja nie czyta zwykłych dyskietek DD 40-ścieżkowych. I nie jest kompatybilna z Karinką. Obstawiam, że Toms takie dyskietki może przeczytać ale póki co mój wciąż jest u Zaxona i nie mam jak przetestować.

Reasumując - da się zrobić XF551 w wersji 720KB ale nie jest to rozwiązanie idealne.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

17

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

Moim zdaniem o ile można pogodzić się, że stacja 3,5" do małego Atari nie musi być z niczym kompatybilna, to już stacja 5,25", która nie umie przeczytać "normalnych" dyskietek od Atari (w tym np. oryginałów gier) jest trochę bez sensu...
A czy z tą stacją 5,25" jak byś wrzucił ROM Hyper-XF ver.A, to by umiała współpracować z formatami atarowymi?

18

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

Sprawdzałem. Nie umie bo ma problem z liczbą ścieżek - próbuje pracować jakby było 40 a stacja chodzi na 80. Efekt - już z drugą ścieżką jest problem. Trzeba by ustawić stepping na 2 czy coś takiego.

Zgadzam się, że brak kompatybilności jest problematyczny. Jako Drive 2 czy 3 służący za "magazyn danych" to może ma to sens ale jako pierwszy - wcale. Dlatego wciąż chciałbym kupić normalny pasujący napęd DD.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

19

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

@perinoid - Ja mam chyba właśnie ten D503 :) W każdym razie to bardzo dobra wiadomość, że działa. Czyli w sumie trzeba by było pogrzebać w ROM-ie odrobinę i powinno czytać DD :)

20

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

alex napisał/a:

@perinoid - Ja mam chyba właśnie ten D503 :)

Chciałbyś się go pozbyć? :-)

alex napisał/a:

W każdym razie to bardzo dobra wiadomość, że działa. Czyli w sumie trzeba by było pogrzebać w ROM-ie odrobinę i powinno czytać DD :)

Być może. O ile byłoby na to miejsce. Możliwe, że raczej należałoby wziąć ROM ver.A 5.25" i dodać do niego obsługę 80 ścieżek. Ale to nie ja.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

21

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

@perinoid - Jeśli masz na myśli zamianę to istnieje taka możliwość, ale najpierw muszę zrobić kilka testów ;)

Natomiast co do ROM-u, to chyba wystarczy zmienić skok między ścieżkami w wersji B jak pisałeś.

22

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

alex napisał/a:

@perinoid - Jeśli masz na myśli zamianę to istnieje taka możliwość, ale najpierw muszę zrobić kilka testów ;)

Daj znać.

alex napisał/a:

Natomiast co do ROM-u, to chyba wystarczy zmienić skok między ścieżkami w wersji B jak pisałeś.

To by musiało być zależne od wykrytego formatu.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

23

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

perinoid napisał/a:

Daj znać.

Dam :)

perinoid napisał/a:

To by musiało być zależne od wykrytego formatu.

No nie inaczej, ale jeśli tylko tyle wystarczy, to będzie banał. Tylko źródła by się przydały, bo inaczej będzie trzeba zdeasemblować...

24

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

Sprawdziłem i niestetey Chinona mam tylko napędu FZ-506 a Mitsumi nie D503, najwięcej Teac FD55GFR. Mam jakieś stacje 360K YD coś tam.

25

Odp: [K] Napęd do stacji XF551

Dzięki. Stację HD są... HD. Tego 360K YD nie znam - ważna jest długość, musi mieć 19cm (głębokości całkowitej).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.