Temat: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

Na początku lipca, na forum AtariAge pojawił się ciekawy wątek.
Użytkownik o nicku Gibstov wrzucił informacje o tym że stworzył przeglądarkę do hypertekstu do Atari o nazwie Neon, oraz opracował dedykowany format hypertekstu dostosowany do możliwości ośmiobitowych Atarek.

Specyfikacja formatu

Format ten pozwala mieszać w obrębie dokumentu różne tryby graficzne, wyświetlać grafikę, grafikę PMG, a nawet używać własnych zestawów znaków, oraz używać przerwań listy displayowej do zmiany parametrów dokumentu "w locie".

https://atariage.com/forums/gallery_ips/monthly_2021_07/large_ADF.png.73313e6e12e746db0feb2bab119cdb27.png https://atariage.com/forums/gallery_ips/monthly_2021_07/large_Font.png.c387276e43f4b344086b5ddd3b87f360.png
https://atariage.com/forums/gallery_ips/monthly_2021_07/large.Antic.png.7449fd14267cefda7a249db6c8df9b95.png https://atariage.com/forums/gallery_ips/monthly_2021_07/large_GTIA.png.668499606ac70c9c620c3e4afaf84654.png

Nawigacja po dokumencie odbywa sie przy pomocy joysticka, nie ma scrollowania, a tekst podzielony jest na "strony" pomiędzy którymi się przełączamy. Wygląda to super obiecująco i bardzo mnie ciekawi jak się temat rozwinie, a rozwija się już.
Ekipa z FujiNeta podłapała wątek i przeglądarka już w obecnej wersji umożliwia przeglądanie dokumentów online :)

Więc w zasadzie mamy pierwszy internetowy browser na Atari ;) Można go zobaczyć w akcji tutaj:

i tutaj:

Ja się jaram i kibicuje aby się to fajnie rozwinęło ;)

2

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

bardzo fajny pomysl.

taka uwaga do formatu, wydaje mi sie lepiej by bylo budowac DL na podstawie tagow w liniach - dzieki temu moznaby bylo robic scrollowoanie obrazu a nie page flip. ale tak czy owak super sprawa.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

3

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

bocianu napisał/a:

Więc w zasadzie mamy pierwszy internetowy browser na Atari ;) Można go zobaczyć w akcji tutaj:

Po pierwsze drugi (po Contiki), a po drugie to jeśli to jest na Fujinet i dalej na UDP i SIO to będzie słabo bo notorycznie wali to błędami, więc można to potraktować co najwyżej w kategorii egzotycznej ciekawostki.

@Bocianu - tak zapytam, bo widzę na fujinet.pl wsad do Floba - flasher sprawdza odczytywane dane, czy zapisuje karta "pa pałę"? :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

Contiki to browser? Wydawało mi się, że to system, chociaż może ma jakiś browser.
Ale z pewnością nie jest on skrojony pod możliwości Atari ;)

Widzę, że się uparłeś na hejtowanie tego fujineta, boroku. UDP to tylko jeden z protokołów którego FN używa do łączenia się z serwerami TNFS. Gdybyś zadał sobie trud pooglądania filmów, to zobaczyłbyś, że neon łączy się się po HTTPS. Ciekawe czy contiki potrafi w HTTPS ;) wątpię.

Możesz zaklinać rzeczywistość, ale fakty są takie, że FN ma aktualnie kilkuset aktywnych użytkowników.

Ostatnio edytowany przez bocianu (2021-08-07 16:55:30)

5

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

Pin napisał/a:
bocianu napisał/a:

Więc w zasadzie mamy pierwszy internetowy browser na Atari ;) Można go zobaczyć w akcji tutaj:

Po pierwsze drugi (po Contiki), a po drugie to jeśli to jest na Fujinet i dalej na UDP i SIO to będzie słabo bo notorycznie wali to błędami, więc można to potraktować co najwyżej w kategorii egzotycznej ciekawostki.

@Bocianu - tak zapytam, bo widzę na fujinet.pl wsad do Floba - flasher sprawdza odczytywane dane, czy zapisuje karta "pa pałę"? :)

Somebody is not paying attention. :)

Neon itself has NO networking or FujiNet code inside it at all. It relies entirely on CIO, so the N: handler provides the networking. Any protocol that N: can handle, Neon can handle.

But go ahead, and keep blabbing about Contiki, something that has had next to zero growth in the last 20 years, and is literally a dead end. :)

-Thom

I am the systems guy behind IRATA.ONLINE. http://irata.online/

6

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

Wygląda jak bardzo fajny silnik do diskmagów. Jeśli sprawdzi się w wszelakich innych zastosowaniach tym lepiej.

Looks like an awesome diskmag engine. But of course I can see usages beyond that.

Ostatnio edytowany przez Nitro (2021-08-07 17:37:54)

7

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

we're trying to find ways to make it more useful, without vastly increasing the memory footprint.

Gibstov will put it up on GitHub shortly, so hopefully everybody will run with it, but for now, you can load it on #FujiNet by connecting to atari-apps.irata.online and mounting neon.atr in the Networking folder :)

-Thom

I am the systems guy behind IRATA.ONLINE. http://irata.online/

8

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

@Bocianu - nie hejtowanie, tylko zwracam uwagę na UDP które mocno daje po dupie w przypadku TNFS. Jeśli Neon działa na HTTPS to dobrze, nie będzie przynajmniej problemów jak z TNFS.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

Świetna rzecz. Muszę się tym pobawić w wolnej chwili, bo kilka dni temu poskładałem sobie FujiNET w końcu i dołączyłem do szczęśliwców posiadających to cudo:-) Tak sobie myślę, że może by z czasem powstał jakiś skrypt czy coś, żeby zawartość tego co przeglądamy w Neonie dało się wyświetlić w jakimś okienku wewnątrz przeglądarki pecetowej/telefonicznej/jakiejkolwiek. Chodzi mi o to, żeby taką samą "stronę internetową" dało się oglądać na Atari i na nowoczesnych komputerach. To by było coś, użyteczność wzrosła by diametralnie, a strony tego typu można by tworzyć masowo i nagle na Atari mielibyśmy miliony stron internetowych:-)

10

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

FTP instalowany jako Dx: pod dos by się przydał, to by było przynajmniej użyteczne. Jak pogodynka ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

Hmm... Wobec takich narzędzi, jak:

- HyperLink (C64) - http://www.armory.com/~spectre/cwi/hl/

- Contiki (6502 based hardware) - http://www.contiki-os.org/

szału nie ma... :/

12

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

@alex - porównujesz zupełnie nieprzystające rzeczy - jak już mówiłem contiki to cały sieciowy system i nie ma sie nijak do przegladarki skrojonej pod Atari, która sama w sobie nie ma nic wspólnego z HTML i z siecią. Neon to czytnik hyperdokumentów, które wcale nie muszą być w sieci i nie mają nic wspólnego z html i www.
A fujinet jedynie umożliwia przegladanie DEDYKOWANYCH dokumentów Neona leżących w sieci. A lokalizacja to nie musi być http czy https (którego akurat contiki nie otworzy). Może to być równie dobrze dysk lokalny, FTP, TNFS... cokolwiek do czego Atari uzyska dostęp.

Podobnie ten Hyperlink, który z tego co widzę jest browserem HTML i w dodatku ostatnia jego aktualizacja miała miejsce 12 lat temu :D

no to tak jak piszesz - szału nie ma.

13

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

@bocianu, tak sobie pomyślałem rozwijając swoją wcześniejszą myśl: mogła by powstać aplikacja webowa do tworzenia dokumentów dla formatu Neon, działająca na podobnej zasadzie jak zrobiłeś kiedyś FiDL https://bocianu.gitlab.io/fidl/
Przy okazji tworzenia takiej aplikacji do robienia tego typu dokumentów, można by zrobić reader przeglądarkowy do takich dokumentów, czyli generuje się dokument Neon, a równolegle wraz z nim kod skryptu do wstawienia w przeglądarkę internetową na nowoczesne sprzęty. Efekt był by taki jak pisałem wcześniej, że dało by się łatwo przygotowywać dokumenty, które dało by się przeglądać zarówno na Atari w Neon, jak i w przeglądarce internetowej dowolnej. To takie luźne myśli jak by to można rozwijać i chyba mogło by być z tego coś fajnego finalnie. Przede wszystkim myślę pod kątem użyteczności szerokiej, żeby nie było znowu tak, że Neon będzie tylko kolejną ciekawostką.

14

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

Pierwsze co mi przyszło do głowy to konwerter "w locie" dla HTML-a. Takie coś do postawienia na proxy. Aczkolwiek przy obecnym stopniu skomplikowania technologii webowych to mało wykonalne. Prosty HTML pewnie dało by radę konwertować ale teraz obowiązują CSS-y, JavaScripty i inne takie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

15

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

Temat o Neon a trole jak zwykle probuja zafajdac watek swoimi dylematami z urzadzeniami I/O.

Mi podoba sie idea stworzenia natywnego dla atari formau hipertekstu. trzymam kciuki.

--
dodac jakies zdarzenia i mamy gotowy silnik do tworzenia gier :D

--
jedna uwage o skrolowaniu juz dalem mam kolejna:

zauwazam, ze za "oblewanie" tekstu odpowiada sam tryb antica a co jesli chcialbym skorzystac z tekstu 80? czy nie mozna wprowadzic (a moze jest) wywolanie funkcji usera przy tworzeniu linii?

wiem ze plyne z fantazja ale czy Neon uzywa jakiejs formy rezerwacji pamieci? jest do niej dostep?

Ostatnio edytowany przez xxl (2021-08-08 12:08:39)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

16

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

@xxl, na discordowym serwerze fujinet, jest już dedykowany kanał o neonie, gdzie siedzi autor i wrzucamy mu pomysły i sugestie. Zapraszam

17

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

A tak przy okazji, to udało mi się zrobić dokument neona którego zawartość jest dynamicznie aktualizowana po stronie serwera :)

Można go zobaczyć tutaj: N:HTTP://FUJINET.PL/INDEX.AHD

Oczywiście żeby go otworzyć trzeba mieć neona z załadowanym urządzeniem N:. Obraz gotowego dysku jest na TNFS://fujinet.pl/networking

Ostatnio edytowany przez bocianu (2021-08-08 12:31:34)

18

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

@bocianu - jeśli chodzi o atarowski hypertext na cele np. diskmagów, to spoko ;) A co do HyperLinka, to jest to browser WWW z opcją wyświetlania obrazków (JPG, GIF, TIF), wspiera Gophera i jest stary - fakt. Tak czy inaczej uważam, że do FJ przydałoby się coś w tym stylu po prostu :)

19

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

Tylko wiecie: przeglądarki jako takiej internetowej, to już w dzisiejszych czasach raczej nie spodziewam się żeby ktoś był w stanie na Atari zrobić. Jeszcze kilka(naście) lat temu, to w sumie "wystarczyło" ogarnąć html-a i jakoś go tam sparsować i wyświetlić na Atari na ile możliwości pozwolą. Ale dzisiaj technologie internetowe też poszły do przodu i praktycznie takich stron, które operują html-em to już nie ma. Teraz wszystko leci na skomplikowanych css-ach i javascriptach, a z html-a to już chyba tylko nagłówki i divy zostały.

Dlatego mi się wydaje, że koncepcja ze zrobieniem natywnego formatu Atari jest o tyle fajna, że takie coś przyda się zarówno dla Atari samego w sobie, bez dostępu do internetu, a w drugą stronę można zrobić parsery do oglądania tego na innych platformach i wtedy robić odwrotnie, czyli stronki dla Atari z możliwością przeglądania na innych platformach, a nie próbować nieosiągalnego parsowania współczesnego internetu do oglądania na Atari.

Można ewentualnie jakiś parser wykombinować, który jakąś jedną określoną ramkę sparsuje i zawsze na świeżo wrzuci jako dokument Neona gdzieś na jakiś serwer. Można by wtedy np. zrobić dla Atari stronkę z głównym niusem z głównej strony atari.area, czy atarionline.

Ja w każdym razie podobnie jak bocianu, jaram się tym projektem i będę śledził, ale nie będę w tym grzebał, bo już mi czasu nie starcza na obecne zajęcia związane z Atari. Cieszy natomiast że tych zajęć jest tak dużo: w ostatnim roku powstaje masa fajnych nowych rzeczy.

20

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

Kiedy będzie dostępne źródło kompilatora do formatu czytanego przez NEON, to zrobienie wersji atari.area, która się "robi sama" będzie bardzo proste. I nie tylko będzie wyświetlać newsa z głównej strony, ale wszystkie newsy, artykuły i wywiady.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

21

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

Miałem na myśli bardziej coś w stylu Lynxa z obrazkami :) Renderowanie nowożytnego HTML-a mija się z celem :)
Natomiast w teorii realne jest przerzucenie części "roboty" na ESP32 jak to uczynił Twórca tego projektu - https://github.com/leopck/microbrowser

Ostatnio edytowany przez alex (2021-08-09 21:33:27)

22

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

bocianu napisał/a:

A tak przy okazji, to udało mi się zrobić dokument neona którego zawartość jest dynamicznie aktualizowana po stronie serwera :)

Można go zobaczyć tutaj: N:HTTP://FUJINET.PL/INDEX.AHD

Oczywiście żeby go otworzyć trzeba mieć neona z załadowanym urządzeniem N:. Obraz gotowego dysku jest na TNFS://fujinet.pl/networking

Odpalam sobie to to, ale nie widzę nic w tym dokumencie, coś mi się ściąga, coś tam niby robi i wyskakuje ekran cały na różowo. Co powinno być na tym dokumencie?

23

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

czas pobierany z serwera, sprawdzę to popołudniu

24

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

Ale różowy kolor to jakiś błąd, czy faktycznie powinno się coś tam na różowo robić, więc częściowo jest coś jakby się pobierało?
Jak odpalam linka, którego podałeś w neonie, to po prostu robi się cały ekran wraz z ramką różowy. Następnie jak wcisnę Esc, to wychodzę z tego różowego ekranu z powrotem do trybu tekstowego neona, i ekran jest koloru standardowego okna tekstowego Atari, ale ramka zostaje już taka różowa.

25

Odp: Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet)

cos sie psuje, spróbuj z końcówką DOC a potem nacisnij refresh