26

Odp: Uszkodzony RAM

Hej,

Albo masz uszkodzoną którąś przelotkę, albo zwarcie jakimś paprochem.
Stawiam na zwarcie.
Może to także być uszkodzona kość pamięci.

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

27

Odp: Uszkodzony RAM

Tu masz potrzebne schematy:
https://obrazki.elektroda.pl/1951307500_1628413792_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/5962327800_1628413792_thumb.jpg

1. Wyjmij kości RAMu i sprawdź połączenia pinów 2/11 z rezystorami R138..145 oraz czy nie ma połączeń pomiędzy pinami 2/11 rożnych podstawek U9..16.

2. Sprawdź, czy nie ma zwarć w podstawkach między liniami A0..A7, /RAS, /CAS, /WE oraz czy łączą się ze sobą we wszystkich podstawkach i z właściwymi pinami układu FREDDIE.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

28

Odp: Uszkodzony RAM

"wywaliłem" stary miernik i dziś przyszedł nowy, nic specjalnego ale zdecydowanie lepszy od starego, więc zabrałem się za zabawę :)

1. Wyjmij kości RAMu i sprawdź połączenia pinów 2/11 z rezystorami R138..145 - jest OK
2. czy nie ma połączeń pomiędzy pinami 2/11 rożnych podstawek U9..16. - jest OK
3. Sprawdź, czy nie ma zwarć w podstawkach między liniami A0..A7, /RAS, /CAS, /WE - jest OK
4. czy łączą się ze sobą we wszystkich podstawkach i z właściwymi pinami układu FREDDIE. - jest OK

może się komuś przyda, leciałem według tego schematu
RAM (pin) --- FREDDIE (pin)
RA0 - 5 --- 32
RA1 - 7 --- 31
RA2 - 6 --- 30
RA3 - 12 --- 29
RA4 - 11 --- 28
RA5 - 10 --- 27
RA6 - 13 --- 26
RA7 - 9 --- 25

RAS - 4 --- 33
CAS - 15 --- 35
WRT - 3 --- 34

Mam problem z lokalizacją DO-D7 z tego co widzę w schemacie idzie przez R138..145 a dalej ? SALLY ? ANTIC ? ma sens sprawdzać jak pin 2/14 do R138..145 jest OK ?

Ostatnio edytowany przez mike100 (2021-08-10 23:25:38)

29

Odp: Uszkodzony RAM

Magistrala danych jest wspólna dla całej płyty, specjalnie sensu dalej iść nie ma, jak nic tam dalej nie grzebałeś. Wcześniej wspominałem o przejściu na piny kości ROM (BASIC/OS).

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

30

Odp: Uszkodzony RAM

_tzok_ napisał/a:

Magistrala danych jest wspólna dla całej płyty, specjalnie sensu dalej iść nie ma, jak nic tam dalej nie grzebałeś.

nic nie grzebałem, jedynie co to wymieniłem jeszcze gniazdo "monitorowe" - może tu jest problem ?
Kabel monitor - euro jest taki sam dla C64 i atari 65XE ?

31

Odp: Uszkodzony RAM

mike100 napisał/a:

Kabel monitor - euro jest taki sam dla C64 i atari 65XE ?

Tak, choć to kabel composite video.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

32

Odp: Uszkodzony RAM

A sprawdź w takim razie po wyjściu antenowym.

Sikor umarł...

33

Odp: Uszkodzony RAM

Po ciężkich bojach informuję że system działa ;) co pomogło nie mam pojęcia,  wsadziłem ram, odpaliłem i pokazała się inf ready i kursor ;) czary
teraz zaczynam walkę z klawiaturą, była prawie martwa po za poj. guzikami - po zlaniu płynem do czyszczenia i konserwacji potencjometrów, działa wszystko po za - 5,t,g,h,j,k,b,space :) :)

34

Odp: Uszkodzony RAM

-> mike100

Wytrzepałeś jakiś paproch i ruszyło :)

Przeczyściłeś dokładnie styki taśmy połączeniowej klawiatury?
Możliwe, że skorodowała któraś ścieżka. Klawisz HELP tez możliwe, że nie działa.

Styki 4 i 8 złącza klawiatury do przeczyszczenia. Dobrze byłoby rozebrać klawiaturę i obejrzeć dokładnie folię.

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

35

Odp: Uszkodzony RAM

Dzisiaj byłem umówiony z człowiekiem na handelek i miałem mu sprzedać  65XE.
Oczywiście wszystko było dogadane, i zaczęliśmy testy, byłem 100% pewny sprawności mojej Atarki, ale oczywiście zależało mi na przetestowaniu wszystkiego razem z kupującym, żeby potem nie było.
Chciałem uczciwie sprzedać sprawne Atari,  i przez 40 min, testowaliśmy i przy okazji tłumaczyłem człowiekowi jak uruchamiać SIO2SD, Micro SD, programy z kartridży, jak z obsługą magnetofonu itd.
I na koniec została nam do przetestowania klawiatura. Wszedłem w Self Test i przeleciałem wszystkie klawisze i było pięknie,
No i jeszcze jedno uruchomienie , pokazało się Ready,  i człowiek chciał napisać  2 linijki w basicu. zwykłe
10 print  "coś tam cos tam"
20 goto 10
run.
 
Ale nie mógł wpisać znaku cudzysłowu, a za chwilę okazało się że żadnego znaku z kombinacją shift.
Ponowne testy i okazało się że nie działa Shift na klawiaturze.
Kurde, mówię, pewnie coś z klawiaturą  Rozkręciłem na szybko Atarkę, i zamieniłem klawiaturę na inną, ale jest to samo. Dalej Shift nie działa.
Na szybko jeszcze spryskałem złącze płynem do czyszczenia styków, i przeleciałem takim twardym pędzelkiem parę razy po stykach, ale nic to nie pomogło.
No i Atarki nie sprzedałem.   :)
Co prawda sprzedam ją w tygodniu.
Dzisiasj wieczorem już ją naprawiłem, okazało się że pod złazem klawiatury nie kontaktował któryś styk (zimny lód) . 
Wszystko wyglądało pięknie, ale któryś nie łączył.  Przelutowałęm w 5 minut wszystkie styki od złącza klawiatury i stał się Cud.  Cała klawiatura działa jak złoto.   Ot taka to historyja.  hahaha.

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2021-08-15 22:42:51)

36

Odp: Uszkodzony RAM

Atari-User napisał/a:

Dzisiaj byłem umówiony z człowiekiem na handelek a.

Tak z ciekawości ile życzyłeś sobie za 65xe ? Sprzedawałeś  zestaw czy samego kompa ?

Tak to jest, złośliwość rzeczy martwych