101

Odp: Sic! / Sic! +

@QTZ - kilka "lekkich" poprawek wysłałem ... co z tego wyjdzie zobaczymy
Patrz też post:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 53#p274353

@Mq - "Co do taniości nowego SIC-a, to powinien się teraz nazywać SEC (super expensive cart)"
      "Ponadto chyba z pół kilo cyny na to trzeba zużyć:)"

Miałem użyć niecenzuralnego słowa ale sobie odpuściłem ....

btw. wybierasz się na jakiś zlot w tym roku ? ;]

@Candle "podobnie Stryker zgłaszał problem z lutowaniem sie do placków masy"
Problemem była kolba i grot który używałem.... ale fakt faktem punkty masowe na starym sic'u lutowało się łatwiej :)
Temat sobie wyjaśniliśmy i nie ma co do niego wracać.



Co do lutowania pinów precyzyjnych w SIC jedynce ... można je "odzyskać" z uszkodzonych podstawek precyzyjnych które mają uszkodzone nogi lub mamy takie których już nie użyjemy .... fakt przydaje się mieć jedną 32 pinową wtedy sobie je ładnie "nabijamy" montujemy w otwory i lutujemy w miarę równo ...

Rozwiązać trzeba by było jeszcze ten kątowy tact switch jest o 1mm za wysoki. Może uda się go zamontować "głębiej w płytkę" bez cięć ...zapewne by trzeba było trochę pokombinować w "kolejnym" prototypowym pcb ....

Kiedy to nastąpi .... wie tylko jedna osoba :)

"wszystko się kiedyś kończy......."

102

Odp: Sic! / Sic! +

@stryker, źle odbierasz intencje. Jakie niecenzuralne słowa chciałeś pisać? Ja nic negatywnego na myśli nie miałem, a to co napisałem, to był żart w odpowiedzi na to, co najpierw napisał Candle post wcześniej:

Candle napisał/a:

wbrew nazwie kartridza nie jest on tani

Kartridż SIC! w pierwotnej wersji wiele lat temu był rewelacyjnym pomysłem, bo wtedy był faktycznie tani, i przede wszystkim jedyny, o zajebistej funkcjonalności nie wspomnę. Obecnie kartridży mamy zatrzęsienie, każdy robi jakieś kartridże, a produkcja ich w profesjonalny sposób w warunkach domowych z zamówieniem płytek z Chin jest tania jak barszcz. Nazwa SIC jest bardzo dobra nadal, bo kartridż ten ma super fajną funkcjonalność, a nazwa przeszła do historii i każdy ją zna. Uważam, że bardzo dobrze żeby się nowa wersja też tak nazywała, jest to kontynuacja dobrej tradycji i tyle.
Jeżeli nie masz poczucia humoru, nie widzisz że nazwa zrobiła się trochę groteskowa i można ją potraktować humorystycznie, to już nie jest moja wina.

stryker napisał/a:

btw. wybierasz się na jakiś zlot w tym roku ? ;]

Nie, nie jestem "scenowcem", nie jeżdżę na zloty tego rodzaju, nie wybieram się, nie kręci mnie to, prawdopodobnie ani w tym roku, ani w żadnym innym (choć nie wykluczam, bo może się zdarzyć). Dla mnie to nasze w dużej części wspólne hobby, to przede wszystkim odrestaurowywanie sprzętów, grzebanie w elektronice i programowanie. Głównie Atari, bo mam największy sentyment. Wszystkie te rzeczy robię w jednym miejscu: za biurkiem, w czasie wolnym od innych zajęć. Poza Atari mam rozliczne inne hobby i pasje.
A dlaczego pytasz? ;]

Ostatnio edytowany przez Mq (2021-03-13 14:38:29)

103

Odp: Sic! / Sic! +

Obiecane zdjęcia:

http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/sic!plus/s1.jpg
Myślę, że żeby zapobiec skracaniu tych żeber wystarczy lekko odginając 3 nóżki - układów i kondensatora przed lutowaniem (zapomniałem zaznaczyć kondensatora!) Na zdjęciu wciśnięte - jeszcze nie zlutowane.

http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/sic!plus/s2.jpg
Najmniej inwazyjna re-aranżacja - zamienione miejscami scalaki i obrócone (po zamianie "krótszego" z jednym z długich można oczywiście zamienić też te "długie" miejscami, lub je obrócić - jeżeli to uprości ułożenie ścieżek, warto też zwrócić uwagę na nóżki w "górnym rządku", żeby nóżki uniknęły konfliktu z żebrami :))
PLCC obrócone i opcjonalnie przesunięte bliżej środka.
Przyciski mogą być zamontowane ciaśniej, bądź luźniej niż obecnie - wtedy mocowane po drugiej stronie płytki (mi się ta druga opcja bardziej podoba).

A czemu przycisk i przełączniki na górnej części miałyby być niezgodne z 1200XL?

Edit: Wzorując się na pomyśle zastosowanym przez Ccwrc sprawdziłem, że można zmieścić dwa działające przełączniki w otworze przy zatrzasku, moim zdaniem jednak mimo uniknięcia dwóch otworów, lepsze jest obecne rozwiązanie z przełącznikami "z tyłu" - z tego powodu, że przełączając je działamy siłą w stronę w którą dociskamy kartridż w gnieździe.

http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/sic!plus/s3.jpg
Przymiarka obudowy (oczywiście obrócenie do góry nogami podstawek to nie to co mam na myśli - tak mi się ułożyło do zdjęć ;)).

@Dely Co do propozycji nowej naklejki, to bym spróbował jak będzie wyglądać z odwróconym "i" <-> "!".

-----

Edit 30.03.2021:

Myślę, że aby równo, łatwo i szybko wlutować takie luźne piny wymontowane z podstawki można je na czas lutowania nałożyć na podstawkę (wstawić w nie całą podstawkę), którą po przylutowaniu pinów z nich wyjmiemy :)

Ostatnio edytowany przez QTZ (2021-03-30 09:30:34)

104

Odp: Sic! / Sic! +

@lopez
@sikor
chętni na przetestowanie web'owej wersji Sic! Managera .... generatora obrazów dla sic i sic+ ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

105

Odp: Sic! / Sic! +

Chętni ;) Ale u mnie dopiero w długi weekend - koniec roku szkolnego to masakra jest jakaś...

Sikor umarł...

106

Odp: Sic! / Sic! +

Jasne, walczę co prawda z RGBtoHDMI dla STka, ale myślę, że trochę czasu znajdę :)

107

Odp: Sic! / Sic! +

Dzięki uprzejmości Piesia powstała lekko przerobiona wersja obrazka Ooz'a pod "+".

Zapowiada się również nowsza wersja płytki ....

http://sic.pigwa.net/plus/sicgraph1fix7.png

"wszystko się kiedyś kończy......."

108

Odp: Sic! / Sic! +

Jest już nowa wersja SIC! Managera?

Ja bym lepiej spaliłem się. Wybierać nie Tobie.