1

Temat: 130XE z 1MB Simm Exp by Pasiu - problem z pamięcią

Cześć,

Nowy Atarowiec z ZG przyniósł mi do mnie zakupioną przez niego Atarkę 130XE z rozszerzeniem SIMM 1MB exp według schematu Pasia na płytce Pajero oraz stereo.

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=8128

Komputer po włączeniu nie wyświetlał obrazu (chociaż, podobno wcześniej wyświetlał brązowy ekran). Ponieważ przewody od stereo były pourywane, więc na początku usunąłem stereo i zostawiłem standardowego Pokeya, uznając, że najpierw trzeba komputer przywrócić do życia.

Wymieniłem podstawkę pod rozszerzeniem, przylutowałem kabelki do PIA (PB1, PB2) oraz RAS do MMU bo dyndały luzem i komputer ożył. Jednak po uruchomieniu wchodzi do self testu.

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=8127

Zgodnie z opisem Pasia wyciągnełem SIMA oraz połączyłem piny w podstawce pod GALa: 8-17, 3-18, i 4-19 oraz pin 15 podstawki pod GAL-a podłączyłem do pinu 3 6502C aby sprawdzić czy to nie wina GALA, ale zachowuje się dokładnie tak samo.

Może macie jakieś pomysły co jeszcze sprawdzić? Powoli myślę o usunięciu rozszerzenia aby sprawdzać czy działa bez niego.

Dodatkowo:
- podmieniłem MMU na inne - bez zmian
- podłączony cart nie wstaje

Ostatnio edytowany przez lopez (2021-08-23 21:30:01)

Post's attachments

płyta.jpg 357.37 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

selftest.jpg 146.74 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: 130XE z 1MB Simm Exp by Pasiu - problem z pamięcią

Masz SysCHeck? Może po prostu pamięć podstawowa jest walnięta i trzeba wymienić kości? Takie najbardziej podstawowa opcja?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: 130XE z 1MB Simm Exp by Pasiu - problem z pamięcią

Taki objaw, to tak jak mówi perinoid, ja również obstawiał bym sprawdzenie pamięci podstawowej najpierw. Jak dobrze widzę masz pamięci w podstawkach, to podmień. Ewentualnie pozamieniaj je miejscami, może nie kontaktują w podstawkach dobrze i świruje któraś.

4

Odp: 130XE z 1MB Simm Exp by Pasiu - problem z pamięcią

Niestety SysCHeck nie mam.

Pamięć sprawdzałem na początku czy się nie grzeją oraz zamieniałem wcześniej pamięci miejscami bez żadnej zmiany więc odpuściłem drążenie pamięci podstawowej. Po sprawdzeniu pamięci jedna kość okazała się uszkodzona.

Komputer żyje rozszerzenie działa poprawnie, stereo jest wykrywane przez Yoomp!, niestety klawiatura również okazała się być uszkodzona. To już kolega będzie musiał sobie ogarnąć.

Dzięki za podpowiedź.

Ostatnio edytowany przez lopez (2021-08-24 18:53:31)