1

Temat: Monitor Samsung Syncmaster 741MP

Witam,
Z uwagi że czytałem że najlepszy obraz z Atari uzyskam przez złącze S-Video kupiłem za całe 12 zł monitor samsung 741MP.
Miał być sprawny, ale coś chyba nie gra.
Po włączeniu przywitał mnie elegancki niebieski ekran, menu działa, głośność działa myślałem że nie jest źle.
Niestety po podłączeniu Atari przez S-video ekran jest czarno biały (podłączałem 800XL i 130XE).
Po podłączeniu przez kabel EURO obraz zmienia się szybko pomiędzy kolorowym, a czarno-białym.
W załaczeniu filmy z zachowaniem monitora.

Pytanie. Czy da się coś z tym zrobić czy go wyrzucić i nie zawracać zobie głowy?

Post's attachments

Euro.mp4 1 mb, liczba pobrań: 21 (od 2021-08-23) 

S-Video.mp4 549.16 kb, liczba pobrań: 21 (od 2021-08-23) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Monitor Samsung Syncmaster 741MP

Oczywiście wiesz, że 800XL nie ma wyjścia S-Video a jedynie Composite i ewentualnie Luma dające właśnie czarno-biały obraz? Co do 130XE to nie wiem, może to wina kabla? Obrazek na SCART sugeruje, że monitor nie chce się ustawić na Composite i przełącza się na inny sygnał. Jak masz zrobiony kabel? Jeśli masz zrobiony (teoretycznie) na S-Video to obstawiam, że to jest problem.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Monitor Samsung Syncmaster 741MP

Cześć,

Najpierw ogarnij problemy kabelkowe jak wspomina perinoid.
Jeżeli będziesz miał dalej problemy - najprawdopodobniej będzie to związane z kondensatorami elektrolitycznymi na płycie elektroniki. Sam miałem zbliżony problem z Samsungiem 910MP gdzie był uszkodzony kondensator w układzie stabilizatora napięcia 1,8V.

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

4

Odp: Monitor Samsung Syncmaster 741MP

Te monitory są beznadziejne jeżeli chodzi o współprace z Atari. Chociaz mam jednego LG który nie chce współpracować nawet z C64
czy plus4
Możesz spróbować ruszyć podkówkę w 130xe. Powinien się uspokoić.

5

Odp: Monitor Samsung Syncmaster 741MP

@perinoid wstyd straszny, ale nie mam pojęcia jakie mam kable SCART. Jakieś kupione dawno temu bardzo dobrze działające z dotychczasowymi telewizorami.
Ale podłączyłem też Atari do tego monitora kabelkiem DIN5 -> 2xCHINCH, efekt taki sam jak przez SCART.

Spróbowałem jeszcze na 65XE i na s-video miałem purpurowy ekran z fioletowymi pasami. A na SCART obraz nie skakał, ale nie był niebieski.

Próbowałem kręcić potencjometrem, ale za nic nie dało się ustawić niebieskiego ekranu z Ready.

W drugim mieszkaniu mam jeszcze jedna 65xe i kabel SCART tak że tam jeszcze spróbuję.

@tOri z kondensatorami sam nic nie zdziałam, najwyżej oddam komuś monitor może sobie z tym poradzi.

6

Odp: Monitor Samsung Syncmaster 741MP

Udało się wywalczyć częściowy sukces.
Na trzeciej 65XE po kręceniu potencjometrem znalazłem kolorowy obraz przez S-VIDEO, ale i tak nie wszystko działa jak należy.
Po włączeniu Atari zawsze mam ekran w pionowe pasy (zdjęcie 1). Dopiero wyłączenie i właczenie monitora powoduje że obraz wydląda ładnie (zdjęcie 2). Wystarczy jednak wyłączyć i włączyć Atari i pasy wracają.

Pomimo że obraz jest faktycznie wyraźny, bez artefaktów dykfalifikujące jednak jest to że obraz cały czas jakby lekko drży w pionie.
Po drugie obraz jest bez ramki z lewej strony - wyrównany do lewej. Nie można go wyśrodkować.
@nekroskop miałeś racje że chyba te monitory nie za dobrze współpracują z Atari.

Poza tematem, jakie telewizory/monitory z S-VIDEO polecicie do Atari?
Używam kineskopowego TV SAMSUNG CZ-15N112T i sprawdza się bardzo dobrze, nie mam jednak niczego z S-VIDEO.

Ostatnio edytowany przez pustak (2021-08-24 19:58:12)

Post's attachments

Zdjęcie 1.jpg 405.63 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Zdjęcie 2.jpg 346.53 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

7

Odp: Monitor Samsung Syncmaster 741MP

Drżenie w pionie to niestety cecha/wada monitorów 741/941MP.

8

Odp: Monitor Samsung Syncmaster 741MP

pustak napisał/a:

Z uwagi że czytałem że najlepszy obraz z Atari uzyskam przez złącze S-Video

Poprawka, obecnie, najlepszy obraz uzyskasz za pomocą Sophia2 ;) No ale to już inwestycja i modyfikacja Atarynki ;) Było kupić sobie LG M1717 lub LG M1721 z s-video ;)

Ostatnio edytowany przez TMK (2021-08-24 22:43:13)

Atari 65XE, U1MB, Sophia2, AVG Cart, SIO2SD

9

Odp: Monitor Samsung Syncmaster 741MP

Mnie drażnią wręcz lcd (itp.)  z Atari.
Jak ktoś znowu wróci do crt-a, to jest to.

10

Odp: Monitor Samsung Syncmaster 741MP

@AS: niestety zaraz kineskopy zaczną się kończyć :(

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

11

Odp: Monitor Samsung Syncmaster 741MP

@AS: ja już się natargałem CRT-ków na party (w tym trzy razy do Ornety w obie strony). Wolę LCD. :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

12

Odp: Monitor Samsung Syncmaster 741MP

W 2007 roku, gdy kupowałem mój pierwszy lcd 24" do komputera (przeskok z 17" crt był szokiem), interesowałem się mocno tematem "co wybrać?" i co się dzieje wśród monitorów. Wówczas, na harforum natknąłem się na wątek o SONY GDM-FW900 (święty Graal wśród monitorów CRT). To chyba jedyny monitor 24" CRT, niegdyś kosztował majątek. Do tej pory ludzie używają tej "bestii" do grania na pc czy konsolach ;)

Ostatnio edytowany przez TMK (2021-08-26 11:51:39)

Atari 65XE, U1MB, Sophia2, AVG Cart, SIO2SD