26

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Auto-translation certainly makes your post appear semi-literate, but since I do not speak Polish, I cannot say if this is down to the failings of the translator, of it is simply a faithful representation of the character of the original writings.

I think I bet on the latter ;-)

I see: 'Muh... AVG... muh... XEP80... blah-blah... system graphics routines'.

27

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

co to jest xbios ?

.

28

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

pablozp napisał/a:

co to jest xbios ?

Twój mokry sen ;)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

29

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

No i okazało się, że ten pan za niczym nie stoi:

https://atariage.com/forums/topic/29891 … nt=4843167

pan tu nie stał! :D

30

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

widzę, że nasz Pan i na "tamtym" forum jest powszechnie lubiany ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

31

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

W tych zapasach XXL jest heelem https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_poj … ngiem#Heel ;)

32

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

a najlepsze jest to... ze za kazdym razem po takim przeczolganiu nierozgarnietych gosci... dostaje kolejne pytania jak zintegrowac xB z jakims nowym projektem ....


:-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

33

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Nieważne jak mówią byle nie przekręcali nazwiska :P

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

34

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Jakiś czas temu (lipiec) odkryłem dwa problemy w SIDE3 działającym w trybie SDX:

1) związany z RTC, sterownik SIDE3CLK.SYS zgłasza: "SIDE3 clock not present!", pomimo, że RTC jako takie jest sprawne i działa w trybie loadera. W efekcie nie daje się korzystać z RTC pod SDX.
2) SIDE3 nie pamięta ostatniej wybranej konfiguracji SDX (multi config.sys), co działa bez problemu w SIDE2.

Zgłaszałem sprawę na Atari Age flashjazzcatowi, ale po analizie stwierdził, że musiałby zajrzeć w problem trub, niestety trub do dziś chyba nie miał na to czasu ;-)

https://atariage.com/forums/topic/32139 … nt=4864625

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-08-26 16:14:46)

35

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Jacques napisał/a:

1) związany z RTC, sterownik SIDE3CLK.SYS zgłasza: "SIDE3 clock not present!", pomimo, że RTC jako takie jest sprawne i działa w trybie loadera. W efekcie nie daje się korzystać z RTC pod SDX.

Ciekawe... Właśnie odpaliłem i pierwszy komunikat to "SIDE3 clock installed".

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

36

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Tryb SDX w SIDE3 i bez Ultimate 1MB? Sterownik z 4.49e w SIDE3 czy jakiś zewnętrzny? Gdy wpiszesz date, masz właściwą datę?

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-08-26 20:14:04)

37

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

SDX w Side3. Sprawdziłem na całkiem gołym kompie i na takim z U1MB na pokładzie ale w trybie jak najbardziej wyłączonym (bez PBI i SDX), SDX na Side3 to 4.49e. Data jest zapamiętywana i odtwarzana poprawnie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

38

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

To jakieś cuda, że w moim egzemplarzu nie działa dostanie się do RTC spod SDX i u FJC również tak było...

39

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

No cóż ja na to poradzę...

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

40

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Nie Twoja wina, fajnie, jeśli u Ciebie działa dobrze. Pytanie, dlaczego u mnie czy u fjc nie działa. Czy ktoś jeszcze mógłby przetestować uruchomienie SIDE3 w trybie SDX na Atari bez U1MB (lub z wyłączonym jego SDX) i zobaczyć jak się zachowa SIDE3CLK.SYS?

41

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Ciekawe - u mnie z U1MB działa, ale mam tak skonfigurowane, że bootowoanie do SDX z Side3, nawet jak w U1mb jest SDX wyłączony i tak bootuje SDX z U1mb.... i tam zegar działa

Ale na kompie bez U1mb nie działa zegar - uruchomienie side3clk.sys robi zwieche :)
Na kompie z u1mb - z wyłączonym PBI/SDX - to samo co ciebie - clock not found

ps. fw 0.44

Ostatnio edytowany przez Santyago (2021-08-27 11:30:09)

Atari 7800 / 65XE / 65XE ECI / Revised XE / 800XL / 1040 STE / 1010 / XC12 / CA-2001 / 1050 / XM301
C16 / C64(C/G) / A500 / A500+ / A600 / A1200 / 1541 / 1541-II / 1571
U1MB / Sophia2 / PokeyMax3 / Furia / Warp1260

42

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

No to ja nie wiem. Sterownik zegara jest ładowany automatycznie z CAR:config.sys I działa bez względu na obecność U1MB czy jego stan.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

43

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Teraz spróbowałem raz jeszcze na Atarce bez U1MB, za to z 1MB by Pasiu (co nie ma zresztą nic do rzeczy) i tym razem działa. Choć przy pierwszym uruchomieniu sterownik uruchamiany z config.sys na CAR: wykrzyczał "SIDE3 clock not installed", uruchomiony z command line już zadziałał, a potem przy kolejnych resetach lub off-on po krótkiej chwili też działa już przy pierwszym automatycznym wywołaniu. Jakaś magia...

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-08-27 12:52:50)

44

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Nie magia. Po prostu zegar musiał zostać zainicjowany. Obstawiam, że jeśli wyjmiesz baterię i po chwili ja włożysz to przy pierwszym starcie będziesz miał tak samo.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-08-27 14:09:39)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

45

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

A co go inicjuje? Bateria cały czas jest na miejscu, SIDE3 też uruchamiane ileś dni temu, więc nie do końca rozumiem dlaczego wywołanie SIDE3CLK.SYS przez config.sys miałoby się różnić od takiego z palca parę sekund później? Że RTC na carcie nie zdążyło jeszcze "wstać" po włączeniu zasilania? Ale przecież "tyka" cały czas, od tego jest bateria ;-)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-08-27 15:03:53)

46

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Ustawienie? Pierwsze wywołanie polecenia konfiguracji? Trochę ekstrapoluję bo tak samo jest na Falconie (a przynajmniej ja tak miałem - zegar nie działał do pierwszego setupu od założenia baterii - mam taki nowy zamiennik Dallasa).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

47

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Był już wcześniej ustawiony i działający pod loaderem, teraz nie trzeba było nic ustawiać, dziwne tylko, że SIDE3CLK.SYS nie zawsze go widuje, ale jak zobaczyło, to data była bieżąca teraz ;-)

No i pozostaje jeszcze kwestia niepamiętania ostatniego wybranego configu (multi config.sys), ale może SIDE3 pozbyło się tej cechy w porównaniu z 1 i 2?

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-08-27 15:24:21)

48

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

No to nie miałem racji :-) Ale czemu tak jest to nie mam pojęcia. Wiem tylko, że mi działa ;-D

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

49

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Z configami też Ci działa? Czy masz tylko jeden domyślny config.sys na bootowalnym urządzeniu?

50

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Mam tylko jeden. Nie ćwiczyłem multi. Jak powiesz co i jak zrobić, żeby był jakiś prosty testcase to mogę spróbować.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.