626

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Ja tym tytulem Ace of Aces jeszcze się pobawię... mam kilka zniszczonych taśm, poeksperymentuje z papierem do pieczenia i żelazkiem... jeżeli uda mi się wypracować metodę na zagniecenia to spróbuję ja zastosować do tego kawałka taśmy.

A dodatkowo wrzucam soft ze strony a zestawu 4 (brakuje tylko tytułu extrimpator, bo na oryginalnej taśmie znajduje się w tym samym miejscu co uszkodzenie  Ace of Aces ).
Więcej softu w ATT/AST nie posiadam, bo każda z kolejnych taśm to już system turbo UM.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2021-10-02 08:21:32)

Post's attachments

Zestaw4_strona a.zip 501.78 kb, liczba pobrań: 14 (od 2021-10-02) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

627

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Piguła/Shpoon napisał/a:

mam kilka zniszczonych taśm, poeksperymentuje z papierem do pieczenia i żelazkiem...

Uważaj na temperaturę. Długopis pewnie już sprawdzałeś, więc nawet nie proponuję...

Sikor umarł...

628

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@Sikor nie znam patentu z długopisem... możesz go opisać?
@baktraaa wielkie dzięki!! Teraz jest jak w oryginale :))))

http://marcinprusisz.pl/!kosz/newturgen.png

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2021-10-02 09:14:41)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

629

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Piguła/Shpoon napisał/a:

@Sikor nie znam patentu z długopisem... możesz go opisać?

Bierzesz okrągły długopis (koniecznie okrągły), wyciągasz delikatnie taśmę z kasety tuż przed zagięciem, potem rolkami ją naciągasz - w 90% przypadków to pomaga, trzeba tylko pamiętać, że przeciągniętą taśmę lepiej przegrać - ale ta i tak do zgrania jest. Żelazko to ostateczność według mnie.

Sikor umarł...

630

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban - na ten moment mała poprawa - loader+aceofaces z dobrym zakończeniem
zostaje już tylko uszkodzenie 1 sekundy 3:53 - 3:54

http://marcinprusisz.pl/!kosz/Ace%20of% … odzona.zip

A Eidolon jest w jakieś odmianie turbo UM a nie AST. Bo można go wczytać standardowym loaderem do tej odmiany turbo.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2021-10-03 11:34:10)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

631

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Piguła/Shpoon napisał/a:

@Sikor nie znam patentu z długopisem... możesz go opisać?
@baktraaa wielkie dzięki!! Teraz jest jak w oryginale :))))

Tak się cieszę, że to słyszę. Po prostu usunąłem oryginalny duży baner. Nie będę za nim tęsknić. I wątpię, by ktokolwiek za nim tęsknił. Chyba że ktoś chce wydać grę w UM.

I mogę to odrzucić, ponieważ nowe gry są wydawane w Omicron Turbo. Nawet jeśli był to sam dyrektor generalny Retronics :-)

632

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

A bez tego bannera nie zadziała? Zawsze to być może krótszy loadera.

633

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@lemiel - baner musi być. W przypadku tego rodzaju turbo był zawsze....

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

634

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

W szczególności baner nie jest częścią modułu ładującego, ale znajduje się w bloku nagłówka. I nie jest możliwe zrobienie krótszego nagłówka, ponieważ wtedy żaden program ładujący UM go nie odczyta.

635

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@piguła: jeszcze raz chciałem podziękować za kawał roboty który zrobiłeś, jak wspominałem wcześniej zebrałem wszystkie pliki które tutaj udostępniłeś i wpakowałem je do archiwów i wrzuciłem na pigwę. Zestawy zgrane przez Ciebie można pobrać w całości tutaj:

Pozwoliłem sobie również zostawić w archiwach uszkodzone pliki, będzie to znakomity materiał dla kogoś kto będzie chciał się zająć próbą odtworzenia tych materiałów.

Dla mnie też zapewniłeś całą masę materiału do analizy, za co bardzo dziękuję. Na pewno opublikuje tutaj swoje przemyślenia na temat loader-ów ATT oraz wszystkich ciekawostek które udostępniłeś.

Mam nadzieję że zapał Ci nadal pozostanie i w miarę możliwości będziesz walczył z tym sporym archiwum nagrań którym dysponujesz!

ps) do tego katalogu na pigwie będę dorzucał sukcesywnie wszystko dotyczące AST/ATT/UM co udostępniłeś w tym wątku.

Ostatnio edytowany przez seban (2021-10-05 14:33:54)

636

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Chciałbym podziękować za wątek. Rozwiązanie turbo Blizard na 4066 jest genialne, proste i skuteczne. Dzięki Seban za zrysowanie schematu.  Do tego , układ obsługuje też ATT, UM TURBO i AST. Sprawdzone w praktyce ;)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

637

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

zaxon napisał/a:

Rozwiązanie turbo Blizard na 4066 jest genialne, proste i skuteczne [...] układ obsługuje też ATT, UM TURBO i AST. Sprawdzone w praktyce

Seban, to warto dopisać do naszej tabelki.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

638

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Ja te wszystkie turba testuje od pewnego czasu na moim  Bum Boxie , bazowanym na chińskim panelu ;)  Póki co , normal działą,  Blizzard działa, ATT działa, UM działa, AST działa.  Nawet pokazuje obrazki przy wgrywaniu jak ZX Spectrum. ;) https://www.youtube.com/watch?v=rWzVQghNwk8

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

639

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@zaxon, cieszę się że komuś się to przydaje! :)

uicr0Bee napisał/a:

Seban, to warto dopisać do naszej tabelki.

Tzn. nie wiem czy chodzi Ci o to że taki magnet będzie działał z AST/ATT/UM... jeżeli tak to nie jest to do końca prawda. Tzn. sam interface przeniesie sygnał AST/ATT/UM bez problemu, ale problem będzie z softem, ponieważ w przypadku AST/ATT/UM włączenie interface turbo następuję za pomocą linii COMMAND, natomiast w przypadku Blizzard Turbo włączenie interface Turbo sterowane jest za pomocą linii DATA_OUT. Więc jeżeli weźmiesz taki magnetofon i będziesz na nim chciał wczytywać coś z użyciem softu od AST/ATT/UM nic z tego nie wyjdzie bo interface będzie pracował w trybie normal.

Zaxon napisał że działa bo pewnie zaprojektował hybrydę (owy Bum-Box) która jest włączana pewnie zarówno za pomocą linii COMMAND jak i DATA_OUT, lub tez zastosował sterowanie "ręczne", tudzież interface jest cały czas aktywny.

Reasumując, magnet w którym masz ten interface bez przeróbek będzie działał tylko z Turbo Blizzard.

Ostatnio edytowany przez seban (2021-10-05 19:33:08)

640

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Rozumiem, dzięki.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

641

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban, dokładnie tak.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

642

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

seban napisał/a:

@piguła: jeszcze raz chciałem podziękować za kawał roboty który zrobiłeś, jak wspominałem wcześniej zebrałem wszystkie pliki które tutaj udostępniłeś i wpakowałem je do archiwów i wrzuciłem na pigwę.
Mam nadzieję że zapał Ci nadal pozostanie i w miarę możliwości będziesz walczył z tym sporym archiwum nagrań którym dysponujesz!

Cieszę się, że mogłem trochę pomóc. Wprawdzie w AST/ATT mam tylko 3 kasety, ale daje to zawsze jakąś porcję danych do analizy.

Reszta mojego zbioru to już nagrania w UM. Jest tam kilka taśm nagranych jednostronnie przez firmę z Pabianic.
Cały pozostały  soft mam przeniesiony do plików XEX na PC - bo dla turbo UM jest dostępny kopier UM-Dysk i Dysk-UM.
Ale w wolnej chwili zrzucę 2-3 taśmy do plików CAS wraz z okładkami do kaset, aby zachować oryginalną budowę nagłówków oraz samego nagrania. Skrypt dla UM działa bardzo dobrze bo pięknie weryfikuje każdy blok nagrania -> także będzie 100% pewność wykonanej kopii.
Mam jeszcze jeden karton z taśmami, których nie przeglądałem... możliwe, że na nich też coś fajnego jeszcze znajdę..

ps. na tapecie zestaw um nr16 z Pabianic
http://marcinprusisz.pl/!kosz/um16.png

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2021-11-01 11:24:40)

Post's attachments

okladka.pdf 230.49 kb, liczba pobrań: 22 (od 2021-10-07) 

um16.png 172.85 kb, liczba pobrań: 2 (od 2021-10-07) 

Zestaw16_UM_pliki_cas.zip 931.45 kb, liczba pobrań: 20 (od 2021-10-07) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

643

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Wielkie DZIĘKI! Szybko się uwinąłeś z zestawem 16 :) Super.

Pomysł zrzucenia 2-3 kaset w turbo UM, tak aby zachować oryginalny format zapisu i strukturę nagrania uważam za znakomity pomysł. To jest bardo dobra droga aby zachować kawałek przeszłości. Może nie ma dla większości ludzi znaczenia, ale sądzę że zarówno teraz jak w przyszłości znajdzie się grupka zapaleńców którzy będą to wszystko analizować i badać. Jeżeli udostępnisz to tutaj, a co za tym idzie trafi to do sieci, to jest bardzo słuszna droga postępowania.

Możecie się śmiać, ale takie kasety i wszelakie tego typu materiały uważam za swego rodzaju "spuściznę historyczną" i pewnego rodzaj znak tamtych czasów. Można się śmiać że używam zbyt "wielkich" słów do opisu i porównań, ale uważam że ktoś będzie w przyszłości zafascynowany tym tak samo jak obecnie np. ja ;-) Także jeszcze raz dziękuję za dzielenie się materiałami, zasobami, wspomnieniami i wiedzą.

644

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Zestaw 17 Turbo UM 21 pozycji.
Dorzucam też jeden zestaw w normalu  firmy Empex z  Łodzi, niestety oryginalnej okładki już nie posiadam. Dlatego załączam własną.
http://marcinprusisz.pl/!kosz/zawartosc.png

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2021-10-10 13:27:02)

Post's attachments

Empex_Lodz_zestaw_normal.zip 521.55 kb, liczba pobrań: 21 (od 2021-10-10) 

Zestaw17_UM.zip 1.15 mb, liczba pobrań: 23 (od 2021-10-09) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

645

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dzięki! Dzięki! I jeszcze raz dzięki!

Ostatnio dość mało aktywny jestem bo mam natłok innych spraw, ale niebawem się wygrzebie i powrócę do analiz plików które udostępniasz. Z radością patrzę jak archiwum materiałów!

646

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dorzucam kolejny zrzut... tym razem Zestaw 20 w formie plików CAS standard UM.

http://marcinprusisz.pl/!kosz/um20.jpg

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2021-10-25 17:47:42)

Post's attachments

Zestaw20_UM_strona a.zip 689.83 kb, liczba pobrań: 21 (od 2021-10-25) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

647

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pieczołowitą archiwizację! Ja ostatnio mam taki nawał spraw różnych, że nie bardzo zostaje mi czas hobby, ale niebawem mam nadzieję że wrzucę w końcu coś od siebie.

648

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban - spokojnie.. nie mamy już po naście lat... rodzina, praca itp ;)
W załączniku kolejny zestaw .... numer 21 oczywiście w standardzie UM.

http://marcinprusisz.pl/!kosz/um21.jpg

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2021-11-01 11:13:11)

Post's attachments

Zestaw21_UM.zip 854.91 kb, liczba pobrań: 16 (od 2021-11-01) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

649

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

W załączniku kolejny zestaw .... numer 26 w standardzie UM.

http://marcinprusisz.pl/!kosz/um26.jpg

Oraz kolejny 27

http://marcinprusisz.pl/!kosz/um27.jpg

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2021-11-07 20:23:41)

Post's attachments

Zestaw27_UM.zip 800.87 kb, liczba pobrań: 14 (od 2021-11-07) 

Zestaw_UM_26.zip 779.78 kb, liczba pobrań: 15 (od 2021-11-07) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

650

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Jak zwykle... bardzo WIELKIE DZIĘKI! Kawał solidniej roboty!