1

Temat: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

Cześć, dostał się w moje ręce Falcon 030 w ładnym stanie i mam trochę pytań, proszę o pomoc:

  • Mam Tosa 4.04 (chyba oryginał z naklejką atari. Na naklejce jest nadruk 4.01 czerwonym mazakiem poprawione na 4.04)

  • 4MB oryginalnego ramu Atari na płytce po prawej stronie płyty głównej.

  • 8MB Magnum Fast RAM rev.1.0 na drugiej osobnej płytce po lewej stronie płyty głównej

  • Problem rozwiązany za pomocą zworki Dziękuję @uicr0Bee i @perinoid Oba moduły RAM są potrzebne do startu TOSa, (jeśli wyciągnę Magnum RAM i zostawię tylko 4MB Atari to startuje mi biały ekran bez TOSa)


1. Mam IDE2SD ze sformatowaną kartą SD którą dostałem w pakiecie. Jest tam obecnie HDdriver ver. 10.12. Dyski działają pod Falconem ale pod win 10 widzi je jako raw. Jak je otworzyć i ew edytować na PC?

2. Czy po okazaniu jakiejś licencji mogę dostać upgrade HDdrivera na stronie producenta? Jak to załatwić - ewentualnie o co poprosić poprzedniego właściciela - o jakąś licencję, plik licencyjny aby go okazać na stronie HDdrive?

3. Sprawdziłem zasilacz pod obciążeniem i jest stabilny, na linii 5V ma 5,03v a na linii 12v ma 11,41v bardzo stabilnie ale nie sprawdzane na oscyloskopie ponieważ nie mam sondy różnicowej (jeśli jest bezpieczny sposób sprawdzenia przebiegu na moim oscyloskopie zwykłą sondą chętnie przyjmę radę).
Falcon Przechodzi memory test 4096KB
Falcon działa dobrze, ale po długim działaniu czasem nie chce się ponownie włączyć (nie daje sygnału na monitor, monitor nie startuje a napięcia są ok). Nic się nie przegrzewa sprawdzałem wielokrotnie temperatury wszystkich elementów. Muszę odczekać jakieś dwie minuty i wtedy się odpala normalnie.

Dzieje się tak nawet po odłączeniu wszystkiego stacji dysków, klawiatury i IDE2SD. Jest podłączone tylko ram 4MB.
Muszę odczekać jakieś dwie minuty i wtedy się odpala normalnie.

Co to może być?

Ostatnio edytowany przez dziki (2021-10-10 18:55:05)

2

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

Tak z głupia Frant pytanie standard - recap był? Albo chociaż sprawdzenie, w jakim stanie są kondensatory (nie o wizualny stan pytam).

Dziwne o tych rozszerzeniach co piszesz. Na 4MB powinno wstawać. Obstawiam, że wywraca się na ładowaniu sterownika do Magnum. Hddriver można skłonić do uruchomienia kompa bez wczytywania wszelkich sterowników (nigdy nie pamiętam jak).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

dziki napisał/a:

3. Sprawdziłem zasilacz pod obciążeniem i jest stabilny, na linii 5V ma 5,03v a na linii 12v ma 11,41v bardzo stabilnie ale nie sprawdzane na oscyloskopie ponieważ nie mam sondy różnicowej (jeśli jest bezpieczny sposób sprawdzenia przebiegu na moim oscyloskopie zwykłą sondą chętnie przyjmę radę).

Nie jest Ci do tego potrzebna sonda różnicowa, musisz jedynie pamiętać, że jeśli oscyloskop i komputer są podłączone do gniazd z bolcem ochronnym, to masa oscyloskopu jest połączona z masą komputera, czyli ten kabelek przy sondzie musi być podpięty do masy komputera i nigdzie indziej.
Tętnienia zasilania sprawdzasz w trybie AC, czyli po odcięciu składowej stałej.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2021-10-10 17:56:04)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

4

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

perinoid napisał/a:

Tak z głupia Frant pytanie standard - recap był? Albo chociaż sprawdzenie, w jakim stanie są kondensatory (nie o wizualny stan pytam).

Dziwne o tych rozszerzeniach co piszesz. Na 4MB powinno wstawać. Obstawiam, że wywraca się na ładowaniu sterownika do Magnum. Hddriver można skłonić do uruchomienia kompa bez wczytywania wszelkich sterowników (nigdy nie pamiętam jak).

Nie było jeszcze czasu na recap bo sprawa jest nowa ale będzie. Capy wyglądają bardzo dobrze wizualnie. Niestety nie znam metody na sprawdzenie ich w inny sposób ale przyjmę chętnie radę. Także jeśli macie tanie źródło dobrych capów lub całych zastawów bo inaczej czeka mnie zamawianie w wielu sklepach bo nie wszędzie wszystko jest.


_tzok_ napisał/a:

Nie jest Ci do tego potrzebna sonda różnicowa, musisz jedynie pamiętać, że jeśli oscyloskop i komputer są podłączone do gniazd z bolcem ochronnym, to masa oscyloskopu jest połączona z masą komputera, czyli ten kabelek przy sondzie musi być podpięty do masy komputera i nigdzie indziej.

Ok super. Pytanie jeśli zadbam za pomocą przejściówki aby komputer był odseparowany od bolca czy mogę mierzyć bezpiecznie w dowolnych punktach? Chcę to zrobić ponieważ do dokładnego pomiaru niektórych sygnałów powinienem ściągnąć zwykłą końcówkę sondy i założyć krótki drucik

5

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

Dodatkowe pytanie - jeśli nie ma dysków ani IDE ani floppy i startuję bez Magnuma na prawdopodobnie oryginalnym TOS to skąd płyta miałaby wiedzieć że potrzebuje sterownika do Magnuma? Gdzieś jest jakiś dodatkowy ROM z konfiguracją startową do Magnuma? Jak go zmienić / zmodyfikować?

6

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

Dobre pytanie. Masz rację. Ale komputer musi umieć wystartować bez tej pamięci. Chyba, że ten TOS so masz to nie jest jednak oryginał a jakiś spaczowany pod Magnum.

Co do sprawdzenia kondensatorów - wylutować jedną nogę i sprawdzić miernikiem ESR i pojemność. Jak sensowne to wlutować z powrotem.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-10-10 17:44:49)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

dziki napisał/a:

Ok super. Pytanie jeśli zadbam za pomocą przejściówki aby komputer był odseparowany od bolca czy mogę mierzyć bezpiecznie w dowolnych punktach?

To nie jest dobra praktyka... raczej trzymaj się tego, że masa sondy to masa komputera, a jak potrzebujesz robić pomiar różnicowy, to od biedy masz tryb MATH i dwie sondy...

Nie jestem fanem recappingu dla zasady, uważam, że jak coś dobrze działa to lepiej tego nie naprawiać ;) Falcon nie ma na płycie kondensatorów SMD, które rzeczywiście lubią się wylać i narobić szkód.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2021-10-10 18:03:30)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

8

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

Heloł. Nie znam tego Magnum RAM, ale rozumiem że to wchodzi na te same złącza co CT6x? W takim razie, z tego co pamiętam, to po wyjęciu rozszerzenia, w płycie głównej trzeba na jedno ze złącz założyć zworkę na odpowiednie dwa piny. Zdaje się że są one oznaczone na PCB.
Tylko ostrożnie! Piszę z głowy, czyli z niczego :) więc ostrożnie.

dziki napisał/a:

[...]2. Czy po okazaniu jakiejś licencji mogę dostać upgrade HDdrivera na stronie producenta? Jak to załatwić - ewentualnie o co poprosić poprzedniego właściciela - o jakąś licencję, plik licencyjny aby go okazać na stronie HDdrive?

Już dawno nie kupowałem upgrade'u, ale Uwe chyba prowadzi ewidencję na podstawie emaili? Ma chyba przypisane nr licencji do emaili z których były zamawiane. O ile w ogóle "cesja" licencji jest możliwa, to chyba poprzedni właściciel musiałby napisać do Uwe z adresu z którego kupował licencje i poprosić o jej przepisanie na nowy (Twój) email.

--edit--
Znalazłem swoją starą korespondencję z Uwe. Do nr licencji było (2013) przypisane imię i nazwisko. Nie wiem czy coś się zmieniło.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2021-10-10 18:09:07)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

9

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

uicr0Bee napisał/a:

Już dawno nie kupowałem upgrade'u, ale Uwe chyba prowadzi ewidencję na podstawie emaili? Ma chyba przypisane nr licencji do emaili z których były zamawiane. O ile w ogóle "cesja" licencji jest możliwa, to chyba poprzedni właściciel musiałby napisać do Uwe z adresu z którego kupował licencje i poprosić o jej przepisanie na nowy (Twój) email.

--edit--
Znalazłem swoją starą korespondencję z Uwe. Do nr licencji było (2013) przypisane imię i nazwisko. Nie wiem czy coś się zmieniło.

Dziękuję. Czy warto używać HDdrivera czy też są lepsze alternatywy. Jakie są dzisiaj opcje - co jest najlepsze i dlaczego?
p.s. Ma ktoś może jakiś toolset do Windowsa? Jak otworzyć moją kartę SD - nie mogę jej odczytać. Jest jakiś Manual?

Ostatnio edytowany przez dziki (2021-10-10 18:16:08)

10

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

uicr0Bee napisał/a:

Heloł. Nie znam tego Magnum RAM, ale rozumiem że to wchodzi na te same złącza co CT6x? W takim razie, z tego co pamiętam, to po wyjęciu rozszerzenia, w płycie głównej trzeba na jedno ze złącz założyć zworkę na odpowiednie dwa piny. Zdaje się że są one oznaczone na PCB.
Tylko ostrożnie! Piszę z głowy, czyli z niczego :) więc ostrożnie.

Dobrze prawisz, zapomniałem o tym. Złącze dolne lewe, piny są oznaczone.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=8395

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-10-10 18:39:09)

Post's attachments

Screenshot_20211010-192214_Chrome.jpg 977.41 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

Gdy odpowiadasz na ostatni post, nie cytuj całego postu. Dziękujemy :-)

Ja nie jestem na bieżąco, więc pewnie ktoś ci bardziej fachowo odpisze, ale wydaje mi się że lepszej (w sensie zakresu funkcjonalności) alternatywy niż hddriver nie ma, jednak zależnie od potrzeb, mogą wystarczyć wystarczająco dobre tańsze lub darmowe. Tańszy driver pana Putnika, darmowy ICD 6.5.5, ... ?

A czegoś brakuje w tej wersji którą dostałeś? Nie możesz jej używać? Ile i jakie dyski chcesz używać? Interfejs i pojemność.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

12

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

Brakuje mi możliwości edycji SD, nie widzę jej pod winowsem 10 (jest RAW)
brakuje mi manuala i informacji. Chciałbym używać maksymalnie dużych partycji w największych ilościach czyli mieć jak największe pole manewru. W tej chwili nie mogę nawet nagrać na SD plików pod windowsem

13

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

perinoid napisał/a:

Dobrze prawisz, zapomniałem o tym. Złącze dolne lewe, piny są oznaczone.

Ja już pamiętam, bo kiedyś po wyjęciu CT63 dłuuugo się głowiłem dlaczego to nie wstaje :-)

[reklama]Jakby był potrzeby SIMM 72-pin 16MB do rozszerzenia "14MB" na simmach, to posiadam zapas. W sensie zamiast tego 4MB ST-RAM[/reklama]

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

14

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

Do przenoszenia danych między PC a Falconem, trzeba założyć (na Falconie) odpowiednią partycję (TOS+Windows... czy jakoś tak... nadal z głowy :) ). Pewnie teraz takiej partycji nie masz na tej karcie SD, tylko czysto-TOSowe.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

15

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

Po pierwsze gratuluję zdobycia Falcona.

dziki napisał/a:

1. Mam IDE2SD ze sformatowaną kartą SD którą dostałem w pakiecie. Jest tam obecnie HDdriver ver. 10.12. Dyski działają pod Falconem ale pod win 10 widzi je jako raw. Jak je otworzyć i ew edytować na PC?

Jest parę opcji:
- zgrać dysk do pliku raw, który potem możesz podłączyć do emulatora Atari (Hatari/Aranym/Steem);
- użyć narzędzia Drive image Pery Putnika powinno zobaczyć tą partycję pod Windows: https://atari.8bitchip.info/drimus.php
- zainstalować partycję typu TOS/Windows;
- CosmosEx - zewnętrzny dysk do ST/TT/Falcon, z możliwością zdalnego dostępu, zdalnej klawiatury i zdalnej dyskietki.


dziki napisał/a:

2. Czy po okazaniu jakiejś licencji mogę dostać upgrade HDdrivera na stronie producenta? Jak to załatwić - ewentualnie o co poprosić poprzedniego właściciela - o jakąś licencję, plik licencyjny aby go okazać na stronie HDdrive?

Upgrade HDDrivera jest płatne: https://www.hddriver.net/en/prices.html
No i licencja będzie wymagana.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

16

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

Czy jest jakiś manual i narzędzia do tego HDdriver? Jak to używać - pomóżcie bo mam jakieś pliki na SD ale nie mam pojęcia jakiie mam możliwości - może ktoś ma angielski manual do tego?

druga sprawa - w czym tkwi wyższość HDdriver nad bezpłatnymi - tzn w szczegółach?

17

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

dziki napisał/a:

Czy jest jakiś manual i narzędzia do tego HDdriver? Jak to używać - pomóżcie bo mam jakieś pliki na SD ale nie mam pojęcia jakiie mam możliwości - może ktoś ma angielski manual do tego?

http://info-coach.fr/atari/documents/_m … _Guide.pdf

dziki napisał/a:

druga sprawa - w czym tkwi wyższość HDdriver nad bezpłatnymi - tzn w szczegółach?

"Bezpłatne" są od ponad dwudziestu lat nierozwijane.

Płatne, aktualnie rozwijane mamy dwa - HDDriver oraz sterownik Pery Putnika: https://atari.8bitchip.info/pphdr.php
Oba są warte uwagi.

Z darmowych, aktualnie rozwijanych to EmuTOS i MiNT. Nie do końca są to sterowniki dysków, tylko systemy operacyjne, ale wspierają nowe rodzaje partycji TOS/Windows

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2021-10-10 19:48:12)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

18

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

ok ale potrzebne jest info odnośnie różnic, zalet i wad - czego używacie i dlaczego? każda informacja się przyda

19

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

W ST+UltraSatan ICD 6.5.5 bo darmowe, ale na drugiej karcie mam partycję TOS+Windows zrobioną HDDriverem, którą ICD widzi i dzięki niej przenoszę dane z/do PC.
W Falconie HDDriver 9, bo kiedy kupowałem licencję to euro było tanie ;-) a drivera Putnika chyba wtedy nie było albo nie znałem, a chciałem poznać coś więcej niż ICD.

Nie bądź niecierpliwy. Wątek założyłeś 3h temu i część rzeczy już się dowiedziałeś, a temat jest rozległy, więc spokojnie, jeszcze parę osób pewnie się wypowie.

Tymczasem polecam czytanie tego pdf-a na info-coach podanego wyżej przez Cypriana. To jest kopalnia wiedzy.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2021-10-10 20:12:49)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

20

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

Dziękuję, jestem wdzięczny za każdą pomoc,
w międzyczasie pracuję nad rozwiązaniem problemu z niestartującym Falconem po kilku minutach pracy. Jak na razie wygląda na to, że jednak może się przegrzewać jakiś element zasilacza ponieważ po ustawieniu nad nim chłodzenia sytuacja się poprawia. Przerwa staje się krótsza a wręcz problem znika. Ma ktoś sugestię które elementy wziąć pod lupę na pierwszy ogień?

Ostatnio edytowany przez dziki (2021-10-10 20:28:01)

21

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

Jak nie chce się włączyć, próbowałeś mu Reset wcisnąć?

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

22

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

tak, nie zmieniało sprawy. Ale chłodzenie zasilacza pomaga więc jakiś układ w zasilaczu się przegrzewa prawdopodobnie. Nie wiem który

23

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

Zasilacz może się recapu domagać. Rzekłbym, że na pewno się domaga.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

24

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

Dodał bym że ten magnum jest ok.
Są dwie trzy gry które to umieją wykorzystać :) Jako fast ram.

Odpalałeś już sono 1.2 ?
( https://www.pouet.net/prod.php?which=1177 )
Jeśli przejdzie całe można spać spokojnie, to demo to najlepszy test Falcon-a.
I pochwał się nim, zrób zdjęcia itd. Bo Falcon z magnum często się nie trafia.

25

Odp: [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego

Ile razy nie próbuję tego odpali to odbijam się od faktu, że Sono chce mi iść w VGA 100Hz. A nie mam monitora, który to obsłuży. mówię PASS.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.