51

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Na bootowalnym dysku/dyskietce trzeba założyć katalog SPARTA.DOS
Następnie w nim umieszczany alternatywne configi (a la config.sys) o nazwie formacie NAZWA.CFG.
Przy bootowaniu SDX wyświetla menu, gdzie opcja DEFAULT to podstawowy config.sys, a pozostałe to konfiguracje ze SPARTA.DOS.
Na SIDE i SIDE2 bez problemu wybór jest pamiętany przy ponownym bootowaniu, na SIDE3 jakoś nie bardzo i za każdym razem domyślnie wskazana jest konfiguracja DEFAULT.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-08-30 16:01:38)

52

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Zrobiłem jak pisałeś - czyli założyłem katalog SPARTA.DOS i nagrałem do niego 2 configi (takie same ale z różnymi nazwami).

I teraz tak:
- Jeśli bawię się tym na komputerze z U1MB to configi w ogóle działają i wybór jest zapamiętywany - znaczy, przy kolejnym odpaleniu SDX, zarówno po resecie jak i włączeniu komputera, jest pamiętany poprzedni wybór. Ale obstawiam, że to raczej dzięki SDX w U1MB i to ono zapamiętuje ustawienia.
- Jeśli wyłączę SDX na poziomie U1MB ale nadal mam włączone PBI BIOS to nie mogę odpalić SDX z Side3. Odpala mi się Basic albo Self Test.
- Jeśli wyłączę PBI BIOS albo wezmę goły komputer bez U1MB, SDX z Side3 startuje ale wcale nie pokazuje configów i nie mogę niczego wybrać.

Jeśli coś robię źle, daj mi proszę znać. W przeciwnym wypadku - jest jak napisałem powyżej.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

53

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Dzięki za testy.
W pierwszym przypadku wybór jest zapamiętywany za sprawą SDX z U1MB z jego podtrzymywaniem bateryjnym.
Nas interesuje ten drugi podpunkt:

perinoid napisał/a:

- Jeśli wyłączę SDX na poziomie U1MB ale nadal mam włączone PBI BIOS to nie mogę odpalić SDX z Side3. Odpala mi się Basic albo Self Test.

Bo w sumie jeśli wyłączasz SDX z U1MB, jednocześnie zostawiasz włączony PBI BIOS i masz SIDE3 w trybie SDX(?), to "dysk" i tak powinien się zabootować i zaczytać te multi-configi, dziwne, w każdym razie to nie pozwala sprawdzić tej kwestii.
Jeżeli masz jakieś urządzenie SIO, to można to sprawdzić po prostu z prawdziwą lub udawaną bootowalną dyskietką (format SDX, zainicjowana przez BOOT INIDOS.SYS nagrany na dyskietkę i dogranymi configami - config.sys oraz te w SPARTA.DOS).

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-08-30 17:10:39)

54

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

No niestety, moja atarka wtedy nie chce zabootować SDX. Dysk się nie zabootuje bo musiałby się najpierw wczytać driver SIDE3.SYS ale tu chodzi o to, że SDX się wcale nie chce uruchomić i tego nie rozumiem ni cholery. Może kwestia jakichś interakcji z komputerem? Mam w nim również Rapidusa.

[Edit]
Zamiast Side3 do tego samego testu użyłem Side2 i efekt jest identyczny - to znaczy jak nie odpalam SDX z U1MB tylko z carta to nie zwraca uwagi na configi. Czy nie jest tak dlatego, że wtedy dyskiem bootującym jest CAR: a nie partycja oznaczona jako bootowalna na karcie?

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-08-30 19:51:26)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

55

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Side 3 i Side2 chyba bez ultimate nie pozwoli Ci na wczytanie innych konfigów z partycji- ja z tego powodu w swoim side2 zmieniałem zawartość sparty - a dokładniej modyfikowałem config.sys, aby w Atari bez ultimate wczytywał mi się inny config.
W moim side2 plik config.sys ma dopisaną komendę MERGE (tej opcji domyślnie nie zawiera). I na partycji sformatowanej  pod sparte w głównym katalogu mam plik config.sys z dopisaną masą rzeczy. Przy starcie na Atarce bez ultimate pojawia mi się pytanie, który konfig ma zostać wybrany (default ten z side czy drugi z tej partycji od sparty bardziej rozbudowany).

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2021-08-30 20:10:17)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

56

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

SDX on the SIDE3 cart serves no purpose whatsoever when U1MB is present and the PBI HDD is enabled. The purpose of this config is to use the cartridge solely for mass storage and cartridge loading. The exact same version of SDX is right on the U1MB and you should use this one. The SIDE2/SIDE3 driver cannot process CONFIG.SYS, because the default CONFIG.SYS (on the CAR: device of the cart's SDX ROM) installs the driver which allows access to the HDD.

The MERGE command (as described above) is a good workaround for CONFIG.SYS amendments, but as said: you need not worry about this on an U1MB machine.

57

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Strasznie dużo problemów z tym SIDE3 ale to może minie. Zastanawiam się dlaczego nie wybrać takiego AVG carta z kablem zamiast drogiego SIDE3? Czy ktoś może mi pomóc wybrać ale prośba o nieszyfrowanie wypowiedzi meta polityką (jak xxl bo ja go nie rozumiem). Ale jestem tu nowy...

58

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Chcesz po prostu odpalać gry z obrazów dyskietek/kaset/kartów bierz AVG carta z kabelkiem - łyka "wszystko".

Chcesz używać carta jako dysk twardy, masz ultimate 1MB i chcesz robić bardziej zaawansowane rzeczy z nim robić bierz SIDE.

59

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

AVG emuluje też dysk (jak Side2) więc to akurat nietrafiony argument. Ja mimo wszystko do U1MB używam Side3 a w kompie rozszerzonym standardowo - AVG.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

60

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Wiem, ale miało być prosto ;)

61

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

@lopez
Nie musi być prosto ale powinno być dobrze a nawet lepiej. Najlepiej. Tak powinno być.


perinoid napisał/a:

AVG emuluje też dysk (jak Side2) więc to akurat nietrafiony argument. Ja mimo wszystko do U1MB używam Side3 a w kompie rozszerzonym standardowo - AVG.

Jakie obserwacje z użytkowania AVG vs SIDE3?

Ostatnio edytowany przez dziki (2021-10-11 21:59:24)

62

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Jednak częściej używam AVG. Ma kilka przyjaznych ficzerów. Np. odpalam z niego SDX - mam plik CAR podpięty pod klawisz '1'. W dowolnym momencie mogę go wcisnąć (w menu AVG oczywiście) i odpala mi SDX. Bawiłem się też odtwarzaniem strumieniowym filmów, w AVG wystarczy nagrać player na kartę, do tego plik z filmem i "uruchomić" ten film - jeśli tylko na karcie zajmuje kolejne sektory i karta jest wystarczająco szybka to film leci. Nie trzeba się bawić w nagrywanie go "na surowo" na kartę, ładowanie Playera z innego źródła itp. To wszystko są duperele, może Side3 się dorobi.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

63

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Jeszcze gdyby loader AVG nie był taki... Spartański :D
Ale może coś się zmieniło od czasu testu Larka?

64

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

ani troche

65

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Dlaczego spartański, jest prosty i spełnia założenia być prostym :)

66

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Moim zdaniem ten Loader jest wystarczający. Ma kilka wad (jako Loader) bo np. nie można zamapować obrazów z różnych katalogów (zmiana katalogu oznacza skasowanie dotychczasowego wyboru), wyszukiwanie wolniejsze itp. Na szczęście akurat tych opcji rzadko potrzebuję.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

67

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

odkąd mam AVG wszystko inne leży w kącie ...
Dla mnie największą zaletą AVG jest to  że: - odpala wszystkie pliki ( ATRy bez problemów) oraz że po resecie wraca do ostatniej pozycji ( wiem side3 tez to ma ale ATRy kulawo chodzą ). Dla mnie jako nałogowego oglądacza dem jest to idealne.
Choć moim skrytym marzeniem jest  taki ULTIMATE-II+  dla atari jak dla c64 - jeden przycisk i jestem w menu

Ostatnio edytowany przez pablozp (2021-10-12 08:04:23)

.

68

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Wciskasz Reset na AVG, potem Reset na komputerze I jesteś w menu ;-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

69

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

a w komodzie tylko przycisk w urzadzeniu i pojawia sie menu :D

.

70

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Bo Komoda to konsola ;-)

A tak poważnie, to U1MB i SIDE akurat umożliwiają na dzień dobry wchodzenie do ichniejszych menu.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-10-12 15:01:48)

71

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

ale za każdym razem musi byc reset.A w UII+ wystarczy przycisk w urzadzeniu. to samo w divide dla zx spectrum

Ostatnio edytowany przez pablozp (2021-10-12 19:57:10)

.

72

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Kwestia sygnału /reset. niestety na złączu CART go brakuje... chyba, że zrobi się karta na CART/ECI lub PBI.

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

73

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Tu chodzi o coś innego. Przycisk na U2+ działa jak przycisk NMI. Jak zresztą w wielu rozwiązaniach na C64. Czyli jest mechanizm wymuszenia przekazania wykonania do carta (ewentualnie niech cart się przełączy na właściwy bank z obsługą i komputer tam skoczy). Obstawiam, że w Atari tak się nie da.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

74

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Może zbyt uprościłem... /reset + zgłoszenie carta na  rd4, rd5 spowodowała by uruchomienie carta na nowo...

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

75

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Lepszy w te klocki jesteś - ja wiem tylko, że jak wcisnę Reset na carcie to on się resetuje powodując czasami zwis programu lub dziwne artefakty ale jak się wtedy wciśnie Reset na kompie to wchodzi menu carta. Czyli jakby się udało wywołać reset komputera to by było automatycznie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.