1

Temat: Przygoda z 1200xl

Yeach,
Może ktoś używa tego pięknego sprzętu?
Bo ja bym chciał poużywać  a nie trzymać to boxie.
Ale jak czytam to same problemy z nim są :) (fajnie!).

1. sio2sd nie działa (trzeba dociągnąć gdzieś tam 5volt) avgcart się nie mieści, side też podobno nie działa, ide plus to wiadomo nie ma do czego podłączyć, pozostają mi stacje dyskietek :)
2. Wersja ntsc, mam "zestaw" od Stryker-a do przerobienia na pal-a. (czy jest sens przerabiać, mam dawców pal z  gtia antic itd.).
3. Nigdy nie miałem sprzętu ntsc, czy to będzie normalnie działać, czy potrzebuję jakiś specjalny tv (mam trochę ledów/lcd/crt)
Jak to podłączyć kablem antenowym, czy din5 start (din 5 ten najsłabszy).
4. Jak gry będą działać na ntsc? (o dema nie pytam bo to ma 64kb ram)...
5. Czy jak 1200xl zostanie potraktowane vbxe to już będzie pal?
Widziałem że na AtariAgea robili z nich potworki z rapidusem vbxe stereo itd. (mam dwa potworki 130xe więc starczy mi) ale vbxe/sophia 2 plus 1mb stereo to wszystko co bym chciał w nim mieć Wiem że jakość obrazu jest tragiczna.
Tylko nie wiem czy jest sens go tuningować.
6. Klawiatura nawet nie wiem czy zrąbana, jest to tak piękne aż strach włączyć :P
W Bestach widziałem ze mają folię, ale tanio nie będzie :)

Szukałem na forum, to znalazłem info o zasilaczu (dzięki Qba Husak!).
Chyba Voy jak dobrze kojarzę to używał 1200xl .

Pytam z góry bo jak już się wezmę za niego to nie chciał bym się wałkować że coś nie działa, albo się nie da.
Wiedzy o tym sprzęcie jest więcej że ogólnie to nic nie działa ;)

2

Odp: Przygoda z 1200xl

1. W 1200XL SIO ma podłączone 5V.
2. Wersja NTSC nie ma miejsca na kwarc 4.43MHz, 7474 i całej obstawy PALowskiej. Trzeba na dodatkowej płytce to zmontować. i podłączyć. Cięć na płycie głównej się nie uniknie.
3,4 NTSC działa nieco szybciej niż PAL, co może powodować czasem problemy np. w demach czy grach. Podłączenie i kablem antenowym i DIN5 mormalne. Może wymagać dostrojenia dźwięku jeśli podłączysz przez kabel antenowy. W DIN5 brak jest sygnału chrominancji, więc odpada SVideo, chyba, że ten sygnał zostanie doprowadzony.
1200XL ma generator podnośnej dźwięku na płycie, więc dostrojenie dźwięku nie wymaga przeróbek w modulatorze. W okolicy różowej pionowej cewki są dwa kondensatory C96 i C97 o wartości 820 pF. Trzeba je wymienić na 560 lub 680 pF i pokręcić rdzeniem tej cewki do uzyskania zadowalającego dźwięku. Ale ten generator robi złą robotę na monitorze, bo jest dokuczliwa mora. Można go wyłączyć przez wylutowanie tranzystora Q13, ale wtedy tylko wyjście monitorowe, przez antenę nie będzie dźwięku.
5. VBXE to RGB, nie PAL ani NTSC.
6. Klawiaturwa może działać lub nie.
Zasilacz jak w 1050, na wyjściu prąd zmienny 10 V/2,5 A.

Ostatnio edytowany przez jer (2021-10-26 06:16:02)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

3

Odp: Przygoda z 1200xl

ale wyglad komputera prima sort

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

4

Odp: Przygoda z 1200xl

użyteczność prawie zerowa czyli w folie bombelkową i na strych... też tak mam :-)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

5

Odp: Przygoda z 1200xl

Ma kształt klina, więc jak się stół kiwa...

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

6

Odp: Przygoda z 1200xl

Dzięki za info!

-Jer mam płytkę z kwarcem do przeróbki na pal.
Ale jak to czytam na kolejnym forum, to chyba rzeczywiście będzie to "pudełkowiec".
Chociaż na atariage, widziałem że robią z nich pełno prawne potwory pędzone rapidusem vbxe id.

7

Odp: Przygoda z 1200xl

Komputer wymaga kilku drobnych przeróbek aby uzyskać pełną kompatybilność i płytki extendera do złącza cartridza coby dalo sie uzywac kartow w nie atarowskich obudowach.

8

Odp: Przygoda z 1200xl

ZuluGula napisał/a:

i płytki extendera do złącza cartridza coby dalo sie uzywac kartow w nie atarowskich obudowach.

Moje pasują bez problemu, a jest z Sikor Soft, nie z Atari :D

Sikor umarł...

9

Odp: Przygoda z 1200xl

1. W 1200XL SIO ma podłączone 5V.
Owszem, ale Przez rezystor 100 om.

W pozostałych systemach jest tam jakiś dławik.

Niestety ten rezystor jest za duży żeby SIO2SD działało (czasami trochę działa ale niestabilnie)

6. Klawiaturę a dokładnie folie udało mi się kiedyś "naprawić". Skalpel, cierpliwość, sporo czasu i da się ja rozkleić.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

10

Odp: Przygoda z 1200xl

1. Lekarstwem jest użycie SIO Splittera zasilonego z osobnego źródła.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: Przygoda z 1200xl

perinoid napisał/a:

SIO Splittera zasilonego z osobnego źródła.

Płytki mam, obudowy się przeciągają. Ale Lotharkowe z tego co wiem też mają zasilanie. Alternatywnie - stacja lub 1010 powinny pomóc po drodze.

Sikor umarł...

12

Odp: Przygoda z 1200xl

Właśnie nie. Akcesoria jak 1050, 1010 czy dowolne inne nie podają zasilania na linię 5V. Sprawdzone. Także w tej chwili - lotharkowy splitter i problem znika - testowane na 1200-ce Mikera.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

13

Odp: Przygoda z 1200xl

Moje też zadziała, ale póki co tylko w formie płytek ;)

Sikor umarł...

14

Odp: Przygoda z 1200xl

ja  do swojej 1200 xl dodałem ultimate, sophie  1, folie klawki kupilem w usa. wszystko dziala fajnie. kompletuje sobie soft na dysjietkach i kasetach pod ntsc . nie uwazam ze ten komp jest na półke. carty mnie nie interesuja wole stacyjki dyskietek lub magnety

Ostatnio edytowany przez pablozp (2021-10-27 16:53:14)

.

15

Odp: Przygoda z 1200xl

Sprzęt Ntsc jest rzadki… żal go przerabiać…

Zasilacz do 1200 xl może dawać prąd stały lub przemienny. Ten ode mnie daje stały, nie pasuje więc do stacji 1050.

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2021-10-28 19:31:49)

16

Odp: Przygoda z 1200xl

Udało się pobawić ..
Komp w takiej formie można grać w gry z cartow.
Jakość obrazu po przesiadce z vbxe, jest jaka jest.

Okazało się ze jest w 100% sprawny :( nawet klawiAtura działa :(
Kurde chyba raczej nie zrobię z niego potworka.

Gra Sikora i Mikera działa jak wściekła .

17

Odp: Przygoda z 1200xl

qbahusak napisał/a:

Zasilacz do 1200 xl może dawać prąd stały lub przemienny.

Zależy czy dzień miesiąca parzysty czy nieparzysty? Od fazy księżyca? :-) Czy jak to konkretnie rozumieć? Komputer nominalnie potrzebuje AC czy DC? Bo chyba wyjmę swoją żeby sprawdzić czy żyje, a zasilacze mam raczej tylko AC.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2021-11-02 19:06:10)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.