51

Odp: Informacje na temat AVG

Zabuja. Ja tak odpalałem (z dokładnością, że w Side2 mam faktyczną CF a AVG łyka SD więc musiałem przegrać).

Pamiętaj tylko, żeby najpierw wgrać na kartę obraz carta SDX we właściwej wersji od FJC.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-02-23 15:45:39)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

52

Odp: Informacje na temat AVG

SDX leci z ultimate.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

53

Odp: Informacje na temat AVG

Nie sądzę, żeby Ci się udało bo skąd załadujesz właściwą wersję SIDE.SYS?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

54

Odp: Informacje na temat AVG

Heh, no nie wiem jak to działa, ale działa, po prostu przełożyłem karty z side2 do avg, zbootowałem kompa z wciśniętym guziczkiem na karcie AVG i tadam. Działa.
W DeReAVG pisze:
IDE Interface

The AVGCART emulates the IDE interface of the SIDE2. When you have a hard drive compatible OS loaded you can have a maximum of fifteen hard drive partitions.

If you have an Ultimate 1MB card installed in your Atari you can use that instead of the SIDE2 cart images to launch SpartaDOS X and have the AVGCART emulate a hard drive, or you can use the Ultimate 1MB to launch its loader, and run XEX/ATR/BAS files from the AVGCART that way.

Nie ma tu słowa o wgraniu sparty na cart i bootowania jej z carta. Kiedyś czytałem, o ile nie pomyliłem rozwiązań, że AVG emuluje SIDE sprzętowo, w sensie obsługuje te same rejestry. Zresztą, teraz tak mi świta, że to chyba Ty o tym pisałeś, lub ktoś inny ale w wątku, w którym brałeś udział właśnie w dyskusji o AVG i jego koegzystowaniu z SIDE bodajże. Jeśli coś pochrzaniłem, to sorry. Teraz na szybko nie znajdę wątku :(

Ostatnio edytowany przez sun (2021-02-23 19:33:53)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

55

Odp: Informacje na temat AVG

sun napisał/a:

Kiedyś czytałem, o ile nie pomyliłem rozwiązań, że AVG emuluje SIDE sprzętowo, w sensie obsługuje te same rejestry.

tak

if have u1mb with pbi bios enabled, you don't need side.sys since pbi bios provides access to partitions
also there's no special side.sys version for avgcart, it works with the version for side2, CAR version of SDX for avgcart available on fjc's site is basically just side2 rom converted to CAR with special cart type set in header so avgcart knows it should enable side emulation upon launching it

56

Odp: Informacje na temat AVG

Pomerdało mi się najwyraźniej, że SDX z U1MB nie obsłuży AVG natywnie - najwyraźniej obsługuje.

Ja go używam trochę inaczej. Mój komp pod AVG ma 320KB RAM zrobione "klasycznie" i nie ma U1MB do odpalania SDX. Do tego mam obraz CAR z SDX i dogranym sterownikiem SIDE.SYS przygotowany przez FJC. I odpalam sobie taką Spartę, ona ładuje SIDE.SYS i dalej jest już standardowo.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

57

Odp: Informacje na temat AVG

@tmp: yes, and we've discovered America again :)
@perinoid:i wszystko jasne :)

Ostatnio edytowany przez sun (2021-02-23 19:54:44)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

58

Odp: Informacje na temat AVG

Testy, testy, testy....
Testowana jest ta sama karta SD, która przez przelotkę siedzi jako CF w SIDE2, a natywnie w AVG, więc nie ma przekłamań dla nośnika (Sandisk Ultra SD HCI class 10, 48MB/s).
AVG, Sparta i RWTEST KMK
DOS writting 58350.4457 B/sec
DOS reading 55383.4739 B/sec
DOS average 56868.9597 B/sec
Overall run-time: 0:0:2.72 (136)
Time spent in IO: 0:0:2.30 (115)

SIDE2, Sparta i ten sam test
DOS writting 56338.3613 B/sec
DOS reading 64071.0776 B/sec
DOS average 60204.7194 B/sec
Overall run-time: 0:0:2.62 (131)
Time spent in IO: 0:0:2.18 (109)

SIDE2 wolniej pisze, ale szybciej czyta.

Ostatnio edytowany przez sun (2021-02-24 15:46:39)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

59

Odp: Informacje na temat AVG

Myślę, że tutaj w grę może wchodzić różnica obsługi tej karty przez przejściówkę SD-CF, której używasz w Side2 i natywnej obsługi SD w AVG. Bardziej miarodajne by było sprawdzenie na Side3, który - podobnie jak AVG - używa SD.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

60

Odp: Informacje na temat AVG

To jest tzw. "Lotharkowy pakiet" ;) Karta i przejściówka, ale sądzisz, że przejściówka dodaje 10kb ekstra przy odczycie? Jak to niby miało by być zrealizowane? Ma jakiś cache, predykcje odczytu, no bez jaj :) Dziwne, bo przypominam, że na SIDE2 jest szybszy odczyt, przynajmniej wg RWTESTU pusczonego kilka razy - wskazanie identyczne.
Partycja na której był odpalany zapchana w zasadzie plikami z muzą - archiwum od Pin'a i tym co w się dało wyciągnąć z ASMA :)

Nie zamierzam tu bić piany o 10kb, tak tylko przetestowałem, bo pisałem, że to zrobię :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

61

Odp: Informacje na temat AVG

Nie, że dodaje. To jakaś interakcja. Może np. buforowanie? To by tłumaczyło zarówno wzrost przy odczycie jak i spadek przy zapisie - bo najpierw masz do bufora, a potem na kartę.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

62

Odp: Informacje na temat AVG

Napaliłem się, że będzie miarodajny test a wyszło jak zwykle ;)
http://www.camerahacker.com/Forums/Disp … CF_adapter.

Ostatnio edytowany przez sun (2021-02-24 17:15:29)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

63

Odp: Informacje na temat AVG

A mi się wydaje, że rodzaj karty przy prędkościach tego rzędu nie powinien wpływać na wyniki po stronie Atari, bo możliwości kart leżą lata świetlne od transferów Atari, a tym bardziej przejściówka nie powinna powodować przyspieszenia ;)
Czyli różnice pewnie wynikają z różnej charakterystyki obu urządzeń mimo wszystko.

64

Odp: Informacje na temat AVG

AVG upgrade = extra ram 512kB

no 10 pkt. za video :D

65

Odp: Informacje na temat AVG

1. emulator stacji dyskow
2. emulator kartow
3. rozszerzenie pamieci
4. emulator hdd
5. funkcjonalnosc podmiany OS i BASIC?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

66

Odp: Informacje na temat AVG

6. Emulator magnetofonu

Ja bym lepiej spaliłem się. Wybierać nie Tobie.

67

Odp: Informacje na temat AVG

Założę oddzielny wątek na to, ale dziś tmp napisał, że niebawem będą dostępne kable widoczne na filmie. Sugeruje zrobić grupę zakupową, bo wysyłka sztuki do PL to 6ojro, sam kabel 10ojro.
W zestawie będzie kabel+złącze do wlutowania na PCB karta.
Kart będzie udostępniał 512 lub 256kb zależnie od obrazu jaki będzie wybrany do załadowania - ile obraz zje pamięci karta. Pliki atr nie zjadają, wiadomo.
Rozszerzenie na razie w trybie rambo, trwają prace i testy nad compyshop (badanie czy się uda).

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

68

Odp: Informacje na temat AVG

paptak napisał/a:

6. Emulator magnetofonu

A ten magnetofon to co emuluje? Obydwie ścieżki? Jakie formaty?

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

69

Odp: Informacje na temat AVG

"Odtwarza" pliki CAS. Po prostu. Zwykłe w normalu bez problemu. W turbo - nie próbowałem.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

70

Odp: Informacje na temat AVG

wczytuje pliki cas, podobno też jakieś tam turbo (nie testowałem tego! cas'y ładuje potwierdzam).

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

71

Odp: Informacje na temat AVG

Sun dopisz mnie do listy, na oba kable (jak będzie też ten do SIO, oprócz tego do RAM).

72

Odp: Informacje na temat AVG

Ok.
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 05#p288305

Ostatnio edytowany przez sun (2021-11-04 23:03:37)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

73

Odp: Informacje na temat AVG

przydaloby sie do AVG dodac funkcjonalnosc szybkich obliczen np. mnozenie, dzielenie ...

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

74

Odp: Informacje na temat AVG

@Mono na AVG Carcie działają wszystkie CASY, zarówno te w normalu jak i w dowolnym turbo. Oczywiście, uruchomienie tych w standardzie turbo wymaga uruchomienia osobno stosownego loadera. Można to zrobić na dwa sposoby:
1. Uruchamiasz AVG - wybierasz z katalogu plik CAS w turbo, następuje wówczas restart Atari, naciskasz ponownie lewy przycisk w AVG Carcie. Po pojawieniu się menu wybierasz loader do danego turbo jako plik xex i po jego uruchomieniu rozpoczynasz procedurę odczytu z magnetofonu.... wtedy uaktywni się odczyt pliku CAS....

2. Drugi sposób to odpowiednie spreparowanie pliku CAS, tak aby zawierał na początku loader w normalu a potem zaraz za nim stosowny program w turbo. Wówczas wystarczy, że po uruchomieniu komputera z AVG Cartem wybierzesz taki plik CAS, Atari się zrestartuje a Ty w tym czasie przytrzymasz START+OPTION, załaduje się wtedy loader w normalu, uruchomisz w nim procedurę wczytującą program w turbo i dalej poleci już dalsza zawartość pliku CAS... Sposób tworzenia takich plików jest opisany w wątku Sebana dotyczącym cartridgy i systemów Turbo.

O ile AVG potrafi przypisać kilka plików ATR (o ile dobrze pamiętam maksymalnie 4) i potem można je podmieniać (przydatne przy oprogramowaniu na kilku stronach dyskietek), o tyle plik CAS można podmontować chyba tylko jeden.... dla mnie fajną opcją byłaby podobna do tej z ATR'ami czyli np. 4 pliki CAS, które potem można byłoby szybko podmieniać poprzez jeden z klawiszy AVG...no ale nie każdy lubi dzisiaj zabawę z magnetofonem :)

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2022-02-08 21:17:22)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

75

Odp: Informacje na temat AVG

można też odpalić rom carta np AST czy UM zamiast xexowego loader, wcześniej montując CAS.
Czyli montuję CAS, odpalam rom danego carta i tadam.
Od razu doklejam, że to można robić od wersji 0025, bo wtedy pliki nie muszą być w tym samym katalogu.

- selected files (ATR, CAS, CAR) don't have to be in the same directory
  anymore, selection is cleared only after returning to the selector

Ostatnio edytowany przez sun (2022-02-08 22:32:25)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)