1

Temat: Ratowanie starego 130XE

Cześć,

Kupiłem swego czasu na Allegro nieszczęsnego 130XE, z założeniem że pozaglądam do HW i doprowadzę je powolutku do porządku (teoretycznie był działający, ale za chwilkę więcej na ten temat).

Niestety zajrzenie do środka zjeżyło całą resztkę włosów na głowie: sporo wymienionych komponentów, 7474 na podstawce, pozrywane ścieżki, Q2 nalutowany od spodu płyty, Q6 był wymieniany, ślady lutowania przy modulatorze, RAM z różnych okresów (chociaż 15 z 16 kości wyglądają na oryginalne) oraz jedna 41256AP-16 na podstawce wrzucona zamiast 4564N-20. Przynajmniej tyle na pierwszy rzut oka.

Komputer uruchamia się, jednak to co widać na ekranie pozostawia wiele do życzenia. Po wymienianych komponentach rozumiem, że ktoś już ingerował w tor video. Wymiany były kompletnie amatorskie, porysowane PCB, pozrywane ścieżki zastąpione drucikami, itp.

To co zrobiłem dotąd to: wymieniłem jeden moduł pamięci na właściwy (4564N-20), wymieniłem 7474, Q2 i Q6 (oba na nowe 3904, wlutowałem je porządnie), wymieniłem gniazdo DIN-5 monitora (przy ruszaniu wtyczką było widać zakłócenia). Efekt na tę chwilę jest jak na załączonym obrazku: obraz jest delikatnie poszarpany, widać na nim regularne, migające czarne piksele (nie zawsze, ale często). Lewy górny róg i prawy dolny składa się z kilku naprzemiennie włączonych i wyłączonych pikseli.

Przejdę zapewne cały tor wideo według schematu, koncentrując się na torze od OSC do PAL, ale może ktoś poradzi mi coś więcej. Czy wzorce pikseli to może być RAM / odświeżanie RAM? Jakieś pomysły?

Pracuję nad tym komputerem jedynie weekendowo, więc w razie teorii do sprawdzenia proszę o cierpliwość.

Pozdrawiam!

Post's attachments

130XE_screen_exp.jpg 195.39 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Ratowanie starego 130XE

Nie napisałeś, jak podłączyłeś do telewizora (RF, kompozyt, S-video). Problemem może być nie tyle komputer, co telewizor LCD. Podłącz dla porównania 130XE do innego TV, najlepiej kineskopowego.

Różne pamięci RAM nie mają wpływu na działanie komputera, przynajmniej ja nie miałem takiego przypadku, a nawet sprawdzałem specjalnie łączenie kości RAM 80 ns z 200 ns. Jedno zastrzeżenie: problem z RAM-em może się czasami pojawić przy różnego rodzaju "dopałkach" czy rozszerzeniach.

3

Odp: Ratowanie starego 130XE

Rozszerzeń na tę chwilkę nie ma żadnych. Komputer jest podłączony do TV LCD Samsung 710MP kablem DIN-5 - S-Video od Lotharka. Sprawdzę na 941MW Samsunga (też LCD) oraz ew. C= 1084s.

4

Odp: Ratowanie starego 130XE

No tak, wielkie dzięki za hinta z kabelkiem. Jestem największym osłem w historii: byłem tak drobiazgowy, że kabelek Lotharkowy podłączyłem zarówno do złącza S-Video jak i do Composite i pozwolę tylko zgadnąć, które było wybrane w menu TV (nie wiem po jakiego diabła podłączałem dwa, chyba mierziła mnie leżąca wtyczka).

S-Video nie ma już artefaktów, pionowe linie są wciąż nieco zygzakowate, i widać coś w rodzaju delikatnego analogowego falowania, ale artefakty kropkowate i na początku i końcu ekranu tutaj nie występują.

A już chciałem knuć z zegarem itp. Dodatkowo: co ciekawe widzę na płycie połączenie GTIA (pin 28, OSC) z punktem lutowniczym oznaczonym jako W2 (niespopulowanym). Czy to normalne, czy kolejny mod mojego poprzednika?

Ostatnio edytowany przez thar97 (2021-10-02 12:55:52)

Post's attachments

falowanie.jpg 214.06 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

mod.jpg 367.95 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

5

Odp: Ratowanie starego 130XE

Odnośnie RAM, zaskoczeniem dla mnie (co oznacza zapewne moją lamerskość) była kość 256kbit zamiast 64kbit. Różny timing też mi się średnio podobał, ale najwyraźniej faktycznie szybsza kość nie ma problemu z pracą przy wolniejszym odświeżaniu. Planuję uzupełnić HW o Ultimate 1MB, więc wtedy będę ewentualnie przyglądał się kościom RAM :)

6

Odp: Ratowanie starego 130XE

Zanim zaczniesz cokolwiek robić (zmieniać) zadbaj o prawidłowe działanie tzw. "stocka". Pozbądź się wszelakich obcych "bytów". W miarę możliwości doprowadź płytę do oryginalnego stanu. Jak działa to masz podstawę do dalszych działań.

Ostatnio edytowany przez robecc (2021-10-02 21:03:15)

7

Odp: Ratowanie starego 130XE

Jestem już tego blisko: wymieniłem jeszcze lekko przypalony przez poprzedniego amatora lutownicy kondensator filtrujący 100nF dla 74LS74 oraz usunąłem "mod", który znajduje się w powyższym poście w obrazku mod.jpg (okazało się, że "wymieniając" 74LS74 ktoś przerwał ścieżkę doprowadzającą sygnał OSC z Freddiego do GTIA i załatwił to zastępczym kabelkiem łączącym ścieżkę w miejscu przerwania z samą nóżką 28 GTIA. Oczywiście wystarczyło naprawić kilka mm ścieżki za pomocą krótkiego fragmentu odciętej nóżki kondensatora aby znacznie bardziej elegancko rozwiązać problem plus jakoś nie mam zaufania do 3.5MHz płynącego pozawijanym kabelkiem zamiast ścieżkami na płycie. Niby nie jest to jakaś ogromna częstotliwość, ale zawsze.

Pozostanie mi jeszcze sprawdzenie sygnału z modulatora oraz ewentualna wymiana portów joysticka (ktoś wymienił jeden z nich, ale średnio mi się podoba ten port: jest zamontowany krzywo i jest to delikatnie inne złącze niż oryginalny Foxconn obok...)

8

Odp: Ratowanie starego 130XE

Mam też podobny problem ze 130-tką, prawdopodobnie któraś z kości RAM padła, ale nie wiem która.Czy jest jakiś tester pamięci, który powie mi która z kości padła?. Wiem o cartach testowych, ale szukam jakiegoś programu który coś takiego ogarnia?

130XE + VBXE / 800XL / 800XE + U1mb + Sophia2 + PokeyMax / AVG CART / XF551 5.25", 3.5"/ 1050 / Sio2pc / XC12 + Blizzard
520ST+ / SF 314 / ACSI2STM / GOTEK

9

Odp: Ratowanie starego 130XE

Programowo nic nie wskórasz bo zapewne program się nawet nie odpali. Najlepszy jest Sys-Check ale i cart diagnostyczny z wsadem ze strony Jera może pomóc. Nie tak często jak Sys-Check ale zawsze coś.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: Ratowanie starego 130XE

Ale Sys-Check to właśnie cart,a ja szukam czegoś bez carta. Komp staruje ale testery krzyczą, że któryś ram nie dysponowany.
Daj proszę linka do strony Jera.
Chyba, że jakiś ROM jako OS to też może być,to se wypalę.

Ostatnio edytowany przez hichal (2021-11-13 21:14:47)

130XE + VBXE / 800XL / 800XE + U1mb + Sophia2 + PokeyMax / AVG CART / XF551 5.25", 3.5"/ 1050 / Sio2pc / XC12 + Blizzard
520ST+ / SF 314 / ACSI2STM / GOTEK

11

Odp: Ratowanie starego 130XE

http://jsobola.atari8.info/dereatari/

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: Ratowanie starego 130XE

Jeszcze raz zapytam, czy jest program który powie, która kostka RAM-u padła?
Czy tylko Carty coś takiego ogarniają?

Ostatnio edytowany przez hichal (2021-11-13 21:37:00)

130XE + VBXE / 800XL / 800XE + U1mb + Sophia2 + PokeyMax / AVG CART / XF551 5.25", 3.5"/ 1050 / Sio2pc / XC12 + Blizzard
520ST+ / SF 314 / ACSI2STM / GOTEK

13

Odp: Ratowanie starego 130XE

Możesz takowy wrzucić w ROM, np tak jak tu: https://atariage.com/forums/topic/28202 … am-tester/

14

Odp: Ratowanie starego 130XE

Tylko Carty albo ROM diagnostyczny. Program się nie wczyta na uszkodzonym RAMie.
https://www.jammarcade.net/shoestrings- … am-tester/

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

15

Odp: Ratowanie starego 130XE

atarixegs napisał/a:

Możesz takowy wrzucić w ROM, np tak jak tu: https://atariage.com/forums/topic/28202 … am-tester/

Tak wiem, mam już to, ale on dodatkowego RAM-u w 130-tce nie obsługuje. Podobno autor już nad tym pracuje.

130XE + VBXE / 800XL / 800XE + U1mb + Sophia2 + PokeyMax / AVG CART / XF551 5.25", 3.5"/ 1050 / Sio2pc / XC12 + Blizzard
520ST+ / SF 314 / ACSI2STM / GOTEK

16

Odp: Ratowanie starego 130XE

Jak chcesz sprawdzić dodatkowy RAM to zamień miejscami jeden koniec rezystorów R110 i R111 - w ten sposób zamienisz miejscami banki i przetestujesz ten drugi.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-11-14 17:07:50)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

17

Odp: Ratowanie starego 130XE

Mam to. Znalazłem coś takiego i nawet się sprawdza. Czwarta kostka padnięta:)

Post's attachments

test.jpg 94.34 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

XETESTR2.xex 8.45 kb, liczba pobrań: 15 (od 2021-11-14) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
130XE + VBXE / 800XL / 800XE + U1mb + Sophia2 + PokeyMax / AVG CART / XF551 5.25", 3.5"/ 1050 / Sio2pc / XC12 + Blizzard
520ST+ / SF 314 / ACSI2STM / GOTEK

18

Odp: Ratowanie starego 130XE

Wygląda jak wkład carta diagnostycznego co to od Jera ściągnąłem. Może wersja wykonywalna? Może być.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.