51

Odp: CP/M na LDW-Indus

Jeszcze jeden drobny kłopot odkryłem na CA-2001. Program INIT do robienia dyskietek dla CP/M, nie formatuje ich (pewnie robi skok w bebechy ROMu stacji). Dlatego trzeba wcześniej sformatować dyskietkę w DD pod DOSem i dopiero potem w CP/M użyć INITa, nie każąc mu formatować.
Dałem też o tym info na swojej stronie.

52

Odp: CP/M na LDW-Indus

Mozna byłoby stopniowo pomyśleć nad jakimś unified ROM-em do obu stacji (LDW i CA), żeby działało to samo oprogramowanie, było buforowanie przy 64k RAM-u oraz żeby Synchromesha nie trzeba było ładować, bo z tego co pamiętam, to jest tylko patch na wadliwe procedury, które się w ROM-ie stacji znajdują.

KMK
? HEX$(6670358)

53

Odp: CP/M na LDW-Indus

Uwaga, uwaga: Nie trzeba już PC ze stacją 5,25", żeby naprawić boot sektory dyskietek systemowych Indus CP/M ! :)
Nowy program CPMTOOL zrobi to na Atari. Potrzebna oczywiście stacja LDW/CA/Indus z firmowym ROMem (do stacji wysyłany jest odpowiednia procedura). Odpalamy CPMToola spod DOSa, wkładamy przekopiowaną z ATRa dyskietkę (Indus RAM Charger Utility Disk) i wybieramy opcję 2. "Fix CP/M boot". Możemy następnie uruchomić CP/Ma z takiej dyskietki.

Dodatkowo program pozwala sprawdzić poprawność zainstalowanego SRamChargera (opcja 1.). Warto w ogóle od tego zacząć ;)

Czekam na raporty (ile komuś to się przyda)

54

Odp: CP/M na LDW-Indus

Tak przydało się, właśnie przetestowałem moduł dla DELYego i wyskoczył komunikat ramcharger YES znaczy polutowane dobrze.

55

Odp: CP/M na LDW-Indus

Zenon, jak zrobiłeś rozszerzenie: 2x62256 (jak na stronie) czy 1x628128 (jak pisałem Ci w mailu) ?

56

Odp: CP/M na LDW-Indus

Rozszerzenie zrobiłem 2x32k bo jak napisałeś to miałem już 50% gotowe, ale nic nie stoi na przeszkodzie by szybko zrobić to na pamięci 128k i wypróbować, zresztą nawet nie potrzeba nowej płytki robić tylko zamienić pamięć i kilka przewodów dolutować/przelutować. Zaleta montażu kynarem poprzez "szycie"

Następnego dnia... Podziękowania dla Truba za pomoc, dzięki której na ekranie pokazało się oczekiwane A>

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2008-10-19 11:23:50)

57

Odp: CP/M na LDW-Indus

Czy ktoś nie podjął by się produkcji płytek do tego cuda (RAMCharger), albo produkcji gotowych modułów? Ja sam potrzebował bym 2szt.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

58

Odp: CP/M na LDW-Indus

Płytki i moduły do Indusa/LDW robi tregare.

59

Odp: CP/M na LDW-Indus

No tak, ale to jest w usa. W takim razie może ktoś ma rysunek ścieżek tej płytki?

1088XEL i inne XL, XE, ST.

60

Odp: CP/M na LDW-Indus

trub - tregare zapytał mnie o złącze jakie ma być - mam CA - i nie wiem co mu odpowiedzieć? Nie jestem pewien na podstawie opisu u Ciebie. Teoretycznie LDW - poziome?

"one last question, indus style connector or LDW connector (vertical or horizontal)"

darpajdp - dalej jesteś zainteresowany - bo zamawiam dla siebie, to można by podzielić koszty przesyłki ($16,5 za 1-2 sztuki mi podał). Natomiast dostępne są tylko gotowe moduły po $25.


Czy przy okazji pisania nowego indus.sys nie robiliście może "badań" nad poprawką romu/ów stacji odnośnie "wbudowania" obsługi synchromesha? Czy to do wymyślenia dalej?

61

Odp: CP/M na LDW-Indus

Do CA potrzebujesz złącze typu LDW.

Odnośnie wbudowania Synchromesha: temat nie był ruszany :)

62

Odp: CP/M na LDW-Indus

Tak przy okazji, chyba to dobre miejsce.
Czy znacie ten rom do "Indus GT"?
Używał go ktoś może?
Chyba muszę kupić programator...

Zastanawiam się, czym jest powodowane to, że US tylko 52k a nie 68k, które Synchromesh i Toms Multi wyciągają. I czy to się da łatwo zmienić bez źródeł na inną wartość... Bo nie wiem, czy trzeba pilnować czasów w jakichś pętlach, itp. - od strony programistycznej patrząc.

Przy okazji, czy te większe prędkości w Tomsach mogą powodować wymaganie przez przerobioną stację sygnałów Clock na złączu SIO - bo bez nich stacja się nie komunikuje, zarówno z prawdziwym komputerem jak i AtariSIO oraz ProSystemem?
Czy to tylko przypadłość Turbo może, a Multi jednak nie, skoro kto inny pisał firmware...

Ostatnio edytowany przez lemiel (2011-09-02 17:50:30)

63

Odp: CP/M na LDW-Indus

Nabyłem Indusa GT oraz dodatkowo SRAM Chargera.
Buforowanie działa w Super Synchromeshu (bf na wyświetlaczu), jednak stacja ma starszy firmware 1.10 i CPM Tool truba zgłasza wynik testu "Error 61".

Jak rozumiem, to error 6 i 1 wg rozpiski?
http://atariki.krap.pl/index.php/CP/M_Tool

I w związku ze zbyt starym fw stacji ma prawo wyskoczyć przy sprawnym SRAM Chargerze? Wcześniej widać, że pamięć leży testowana, bo wyświetlacz pokazuje/zlicza bodaj adresy.

64

Odp: CP/M na LDW-Indus

Tak głupio zapytam - rozważałeś założenie innej wersji ROM ?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

65

Odp: CP/M na LDW-Indus

"W epoce" producent Indusa pisał oficjalnie, że ten ROM należy wymienić na nowszy. Tak że ten teges, nie ma o czym gadać, wymień ROM i wtedy dopiero cokolwiek dalej oglądaj.

66

Odp: CP/M na LDW-Indus

Jasna sprawa, wiem, że CPM nie zadziała na 1.10. Zastanawiał mnie tylko wynik testu SRAM Chargera, czy się niepokoić czy nie ;-)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-12-12 16:43:28)

67

Odp: CP/M na LDW-Indus

To nie jest tylko kwestia CPM, były większe problemy z tym ROM-em, i właśnie różne błędy mógł wywalać. Tu masz field service manual: https://atariwiki.org/wiki/attach/Indus … Manual.pdf
Strona 4-9, rozdział 4.14 ROM VERSION

68

Odp: CP/M na LDW-Indus

Spoko, dzięki, skończy się wymianą EPROMu raczej, choć na tym 1.10 generalnie nie zauważyłem szczególnych problemów. Zarówno z całodyskami, DOS XL 2.35, ale i SDX z INDUS.SYS.