Temat: 2600 i kart 32 in 1 nie zmienia gier

Posiadam 2600 jr i kupiłem sobie kart 32 in 1. Gry powinny się zmieniać przez wyłączanie i włączanie konsoli o ile wiem ale tak się nie dzieje. Ktoś ma pomysł dlaczego za każdym razem uruchamia się tylko jedna i ta sama gra?

2

Odp: 2600 i kart 32 in 1 nie zmienia gier

Hej!
Uszkodzony ROM w cartridge-u? O ile pamiętam, zmienia się przez RESET, a cart pamięta ostatnią wczytaną  grę (ale to zależy od wersji - tak było w tym z zieloną naklejką). Jeśli reset nie działa - winna może być taśma - trzeba delikatnie otworzyć konsole i sprawdzić, czy siedzi na miejscu (prawe klawisze są na taśmie, lewe w przełącznikach).

Sikor umarł...

3

Odp: 2600 i kart 32 in 1 nie zmienia gier

@TomekTRV

Jak masz możliwość, to przetestuj kartridż na innej konsoli i zobacz czy też nie zmienia.
Wtedy przynajmniej będziesz wiedział, czy to wina karta, czy konsoli,
I jeszcze zapytam, to znaczy że po włączeniu konsoli za każdym razem uruchamia tą samą grę ?.

4

Odp: 2600 i kart 32 in 1 nie zmienia gier

Za każdym razem uruchamia tą samą grę. Wszystkie przełączniki w konsoli działają. Inne karty też działają. Próbowałem na różne sposoby, nawet dziwne np. włączanie konsoli z wciśniętym którymś przyciskiem. Konsola ma jeszcze plombę więc wolałbym jej nie rozbierać. Nie mam innej konsoli żeby sprawdzić. Mam zasilacz uniwersalny, z różnymi wtyczkami więc kiedy podłączam atari mogę na innej wtyczce zmierzyć napięcie i spada ono do około 6V (pod obciążeniem) więc może z tym jest jakiś problem?

5

Odp: 2600 i kart 32 in 1 nie zmienia gier

@TomekTRV - podeślij do kogoś carta, zagadaj z kimś w okolicy - może ktoś ma dowolne 2600 i sprawdzi cart. Spróbuj też przeczyścić styki na cartridge-u, może są zaśniedziałe, daj zdjęcie tego carta - sprawdzę, czy mam taką wersję i zobaczę ja na moim jest (mam kilka sztuk 32in1). Istnieje jeszcze możliwość, że włożona jest inna płytka w obudowę i fizycznie masz tam jedną grę, jak możesz otworzyć obudowę cartridga (jak czyszczenie nie pomoże), to można odczytać model EPROMA.
Względnie - podeślij komuś cartridge do sprawdzenia (mogę Ci sprawdzić bez rozkręcania carta na mojej 2600, także w wersji NTSC), choć przypuszczam, że znajdziesz kogoś bliżej (do mnie wysyłka do Warszawy i odbiór potem, czyli 2xInPost).
===========================
Edycja: i zrób zdjęcie gry z ekranu, bo może się okazać, tak jak pisałem, że jest gra spoza carta, czyli wymieniony środek. Zdjęcia mogą wiele wyjaśnić.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2021-12-25 15:07:40)

Sikor umarł...

6

Odp: 2600 i kart 32 in 1 nie zmienia gier

Gra, która się uruchamia to "żywa kula armatnia". Wystrzeliwuje się człowieczka tak żeby trafił we właściwe miejsce. Na razie znowu jestem na delegacji ale około połowy stycznia wrócę. Kupiłem 7800 i o ile wiem to ta konsola może uruchamiać gry z 2600 więc to sprawdzę.

7

Odp: 2600 i kart 32 in 1 nie zmienia gier

ok

Sikor umarł...

8

Odp: 2600 i kart 32 in 1 nie zmienia gier

Mam karta 32 in 1 oraz konsole 7800, i u mnie dziala prawidłowo, tzn. zeby uruchomic nowa/kolejną gre trzeba wyłączyc i włączyc konsole ponownie, przyciskiem POWER, czesto po uruchomieniu gry trzeba nacisna przycisk RESET wtedy mozna grać.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

9

Odp: 2600 i kart 32 in 1 nie zmienia gier

No i wróciłem z delegacji. 7800 już czekało i sprawdziłem tego karta - działa tak samo jak na 2600 więc go rozebrałem. Obrazki poniżej. Moją uwagę zwróciło:
- strona płytki bez elementów - połączone cyną dwie nóżki układu scalonego;
- strona płytki bez elementów - dorysowałem rezystor, który jest wlutowany po drugiej stronie ale wydaje mi się, że on z resztą obwodu łączy się tylko jedną nóżką;
- strona płytki z elementami - glut zaznaczony przy jednej nóżce rezystora;
Jak te miejsca powinny prawidłowo wyglądać?
Główny układ ma nadruk Atari ciekawe co to za typ pamięci? Mam programator. Jeszcze go nie używałem ale jestem elektrykiem, interesuję się elektroniką więc może w ostateczności czas pobawić się z tym programatorem ale musiałbym wiedzieć jaki to typ pamięci.
Dopiero na zdjęciach zobaczyłem jakie tam są brudne styki. W rzeczywistości to wygląda o wiele lepiej. Muszę je wyczyścić.
Może jest gdzieś schemat takiego karta? Mógłbym sobie posprawdzać połączenia.

No to kontynuacja.
Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.
Zabawka już działa. Przelutowałem wszystko i jest ok. Przy okazji znalazłem taką ciekawą stronę:
https://sheep-thrills.net/Atari_2600_32 … n_fun.html
Teraz wiem, że dwie zwarte nóżki układu 74HC14 mają tak być (strona z linku to wyjaśnia) a rezystor, który myślałem, że "wisi" jest podłączony tylko ścieżka idzie pod nim.

Ostatnio edytowany przez TomekTRV (2022-01-08 21:36:44)

Post's attachments

IMG_20220107_225839090.jpg 940.38 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20220107_225900226.jpg 1.06 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.