Temat: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

Jest sobie 65XE (na płycie 16x1bit z ECI) z założonym rozszerzeniem według przepisu z pasiej stołówki. Niestety, coś z nim jest nie halo. Komputer zachowuje się tak, że zaraz po włączeniu całe 1MB jest dostępne ale nie działa poprawnie (np. Prototype się ładuje ale grafika miejscami się kaszani). XMS TESTer raportuje całą masę błędów ale nie dla wszystkich banków - 256KB działa poprawnie. eXtended RAM Test 0.21.0 po wykryciu 1MB co prawda raportuje wszystko jako sprawne, ale to tylko kwestia sposobu testowania.
Ale... wystarczy wcisnąć Reset i nagle znika 3/4 pamięci rozszerzonej i zostaje 256KB. I ta pozostała pamięć działa już bezproblemowo. Dowolne załadowane oprogramowanie wykrywa właśnie +256KB. I na tej pamięci testery nie zgłaszają już kłopotów - wszystkie 16 banków sprawnych i poprawnie działających.

Posprawdzałem wszystkie kabelki - połączone, "drożne". Niby jest OK. Zrobiłem analizę - wyszło, że szwankują banki rozpoznawalne za pomocą kombinacji PB1 i PB7. Dalsze dochodzenie doprowadziło mnie do tego, że o ile kość 74LS157 działa poprawnie i na wyjściu generuje odpowiednie kombinacje zależne od wartości tych portów, o tyle 74LS175 już nie - na wyjściach MAP i BE mam permanentną jedykę. Pomyślałem, że ta kość jest walnięta - ale znalazłem coś innego.

Otóż dziwnie zachowuje się GAL 20V8 a konkretnie jego wyjście na nodze 15, które powinno sterować właśnie układem 74LS175. Otóż jest tak: zaraz po uruchomieniu komputera mam na tym wyjściu ładny stabilny prostokątny sygnał przemienny 0-1. Cud-miód-malina. ALE jeśli teraz wybiorę testowanie jakiegokolwiek banku pamięci rozszerzonej, na tym pinie pojawia sie permanentna, stała jedynka. Stoi i ani drgnie. Nie ma opcji, żeby coś w niej się zmieniło. Wciśnięcie Reset przywraca prostokątny przebieg ale ponownie, do pierwszego użycia jakiegokolwiek banku pamięci zewnętrznej.

Czy macie jakiś pomysł, żeby sprawdzić, czy to rzeczywiście ten GAL siadł bez programowania drugiego i podmiany? Ewentualnie, na które sygnały zwrócić uwagę bo może coś innego leży? Wiem, że ktoś może uznać to za wróżenie z fusów ale może ktoś miał taki przypadek. Z góry dzięki.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

-> perinoid

Zaiste - to jak wróżenie z fusów. Zachowanie może sugerować jakieś zwarcie ale bez solidnego spojrzenia nie da się tego ogarnąć. Na początek wszystkie połączenia organoleptycznie porównać ze schematem. Samo sprawdzenie GAL powinno zweryfikować podejrzenia.

No...Kombinuj :)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

3

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

perinoid napisał/a:

Otóż dziwnie zachowuje się GAL 20V8 a konkretnie jego wyjście na nodze 15, które powinno sterować właśnie układem 74LS175. Otóż jest tak: zaraz po uruchomieniu komputera mam na tym wyjściu ładny stabilny prostokątny sygnał przemienny 0-1. Cud-miód-malina. ALE jeśli teraz wybiorę testowanie jakiegokolwiek banku pamięci rozszerzonej, na tym pinie pojawia sie permanentna, stała jedynka. Stoi i ani drgnie. Nie ma opcji, żeby coś w niej się zmieniło. Wciśnięcie Reset przywraca prostokątny przebieg ale ponownie, do pierwszego użycia jakiegokolwiek banku pamięci zewnętrznej.

Z założenia tak to ma działać. Skasowanie PB4 (lub też PB5 w trybie CS) ma zablokować rejestr '175. Na jego wyjściach ma panować ostatni stan PB1 i PB7 sprzed momentu skasowania wspomnianych PB4/PB5.
Myślę, że masz problem z odświeżeniem pamięci w trybie CAS before RAS, bo te działające 256k odświeża standardowo Antic.

4

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

O... No i wszystko się wyjaśniło. Baaardzo ci dziękuję. Przynajmniej wiem, że GAL jest OK. Czy jest szansa, żebyś podpowiedział, na co zwrócić dalej uwagę? Z góry bardzo dziękuję.

PS. Może ma to znaczenie - w kompie jest VBXE rev.1.2.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-12-27 21:30:52)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

Najlepiej byłoby zmierzyć oscyloskopem sygnał CAS i RAS na pamięci SIMM, by zobaczyć jak wygląda cykl odświeżania.
A sprawdzałeś podłączenie sygnału PHI1 w roli RAS?

6

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

RAS jest w niej zrobiony właśnie na PHI1 (pociągnięty z 3-ciej nogi Sally). Spróbuję go przepiąć na 33-cią nogę Fredka, gdzie według schematu jest faktyczny RAS. Może to pomoże.

[EDIT]
Zamiana O1 na RAS nie pomogła - co więcej, komputer przestał się uruchamiać, wiesza się z zielonym ekranem i kursorem przed uruchomieniem Basica. Przelutowałem z powrotem na O1.
Tak wygląda kawałek przebiegu RAS/O1 (góra) i CAS dla SIMM (dół) złapane odpowiednio na nogach 1 i 16 GAL-a.
http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/foto/pic_89_3.jpg
To samo w trochę innym powiększeniu:
http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/foto/pic_89_4.jpg
I jest to stabilne zachowanie.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-12-27 22:31:05)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

1. Jaki rdzeń w VBXE: z obsługą pamięci dodatkowej, czy bez?
2. Nie przypominam sobie sytuacji, w której sygnał RAS w miejscu Phi1 powodował problemy z uruchomieniem komputera.
3. Powtórz pomiar, tylko daj na jeden kanał sygnał CAS (z SIMMa) i RAS (z Freddiego) na drugi kanał. Trigger na opadające zbocze CAS i podstawa czasu dobrana tak, by było widać jeden cykl.
4. Jak wygląda podłączenie zasilania SIMMa?

Ostatnio edytowany przez pasiu (2021-12-27 22:47:25)

8

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

Generalnie to to jest płyta, którą lat temu naście robił Zaxon i działała poprawnie. Ale przestała i chciałem dojść do tego, czemu te 3/4MB zniknęło.

Ad.1. SysInfo twierdzi, że FX core jest 1.00A ale czy z obsługą pamięci czy nie to nie umiem powiedzieć.
Ad.2. Właśnie jak jest Phi1 to jest OK a jak wezmę RAS z Fredka to nie może wstać.
Ad.3.
http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/foto/pic_90_1.jpg
I to samo w powiększeniu początku:
http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/foto/pic_90_2.jpg
Ad.4.
http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/foto/20211227_231053.jpg

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

Jeżeli wcześniej działało, to sprawa trochę się komplikuje.
Które banki są dobre? Podaj numery.
Zamień ze sobą sygnały na pinach 17 i 18 SIMMa i sprawdź raz jeszcze, które numery banków są dobre.
Widzę, że od pinu z sygnałem RAS na pamięci odchodzą 2 przewody. Dokąd idzie ten drugi? Do multipleksera '157?

10

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

pasiu napisał/a:

Jeżeli wcześniej działało, to sprawa trochę się komplikuje.

Dopuszczam opcję, że SIMM padł. To też bym chętnie sprawdził, jeśli jest jakaś opcja niezakładająca wylutowania go. Ale wtedy raczej by się to inaczej zachowywało, jak sądzę.

pasiu napisał/a:

Które banki są dobre? Podaj numery.

Te, dla których PB1=0 i PB7=0 (jednocześnie). Czyli te wybierane za pomocą PB5 i PB6 ($XY, gdzie X=8,A,C,E, Y=3,7,B,F).

pasiu napisał/a:

Zamień ze sobą sygnały na pinach 17 i 18 SIMMa i sprawdź raz jeszcze, które numery banków są dobre.

Sprawdziłem - nic się nie zmieniło.

pasiu napisał/a:

Widzę, że od pinu z sygnałem RAS na pamięci odchodzą 2 przewody. Dokąd idzie ten drugi? Do multipleksera '157?

Tak, do jego nogi 1. Oraz dalej do pinu 1 GAL-a. A początek jest w nodze 3 Sally (to dla ścisłości).

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-12-28 19:47:05)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

perinoid napisał/a:

Tak, do jego nogi 1. Oraz dalej do pinu 1 GAL-a. A początek jest w nodze 3 Sally (to dla ścisłości).

Z tego co pamiętam to patch polegał na tym by Phi1 podłączyć tylko do SIMMa. Reszta (GAL i '157) mają mieć wciąż podłączony sygnał RAS.

Sprawdziłbym też jak wygląda zasilanie na SIMMie w czasie testu pamięci. Na zdjęciu widzę, że masa podpięta jest kynarem.

12

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

pasiu napisał/a:

Z tego co pamiętam to patch polegał na tym by Phi1 podłączyć tylko do SIMMa. Reszta (GAL i '157) mają mieć wciąż podłączony sygnał RAS.

Sprawdziłem jak piszesz, czyli przepiąłem nogi 1 w GAL i '157 na RAS z Fredka pozostawiając RAS dla SIMM podpięty do Phi1 z procesora. Komputer wstaje, ale po starcie raportuje dziwne ilości pamięci dodatkowej - nie 1MB, nie 256KB a 3/4MB. I banki aktywne są różnie, zależnie od uruchomienia. Po resecie każdorazowo zostaje tylko 256KB na tych bankach co normalnie działają.

pasiu napisał/a:

Sprawdziłbym też jak wygląda zasilanie na SIMMie w czasie testu pamięci. Na zdjęciu widzę, że masa podpięta jest kynarem.

Zamieniłem te dwa kynarowe przewody masowe na grubsze ale nic to nie zmieniło.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

13

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

Hmm, ta płyta pochodzi z mojego flagowca sprzed lat , włącznie z wstawionym VBXE rev 1. O ile pamiętam to ktoś  kupił kiedys ode mnie cały komputer.  Niedawno  nagle sama płyta wylądowała na OLX i Łukasz ją kupił...

1 mega był wstawiany zgodnie ze schematem. Jedyne odstępstwo to dałem tam chyba PALCE20v8 zamiast GAL 20v8 .

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

14

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

Te SIMMy (topless) miały fatalną opinię i nagminnie padały...

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

15

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

TZOK, też możliwe. Może inny Simm jest potrzebny. Niestety  zdalnie trudno diagnozować a tym bardziej trudno to zdalne naprawiać.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

16

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

Założyłem innego SIM-a. Tak totalnie innego, na 9-ciu kostkach Motoroli. Objawy te same - znaczy, zaraz po włączeniu komputera widać 1MB ale tylko 256KB działa poprawnie, a po resecie zostaje tylko 16 poprawnie pracujących banków. Zostawię to tak jak jest. No trudno.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

17

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

Nie masz tam jakiegoś starego ANTICa? Coś mi się kojarzy, że starsza wersja ANTICa (C014887) miała problem z odświeżaniem większych pamięci.

https://atariage.com/forums/topic/27047 … t-any-use/

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2022-01-25 23:46:52)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

18

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

Tam jest VBXE tak w ogóle. Starsze, wersja 1.0.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

19

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

Hmm, a VBXE z dodatkowym kabelkiem? (starsze wersje go wymagają) Próbowałeś na innym rdzeniu?

Sikor umarł...

20

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

Co znaczy "z dodatkowym kabelkiem"? Innych rdzeni nie próbowałem, przyznam, że jeśli chodzi o VBXE to trochę boję się w tym grzebać coby go nie zbrickować bo nie mam sprzętu do ewentualnego flasha.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

21

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

Poszukaj na wątku - od któregoś rdzenia można upalić stare VBXE i działa ono w pewnych warunkach nieprawidłowo. Aby zapobiec problemom należy odpowiednio dolutować jeden kabelek między VBXE a... Nie pamiętam.
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=5493 - tu jest wspomniane o kabelku, ale to nie ten wątek (nie napisane co gdzie podłączyć). Nie mam teraz jak znaleźć.

Sikor umarł...

22

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

Nie mogę się dokopać. W tym wątku rzeczywiście jest coś wspomniane o patchu kabelkowym - ale bez szczegółów. Wyszukiwarka forum nie momogła. Google też nie okazał się być pomocny. Słabo.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

23

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

Uderz do Candle-a lub Electrona. Strony (chyba) już nie ma, ja w swoim nie mam (nawet nie wiem, gdzie ta atarka jest). Z tego co kojarzę - Pin też powinien wiedzieć.
============================
Ok, @Perinoid, specjalnie dla Ciebie wyszukałem: http://ftp.pigwa.net/stuff/mirror/spifl … nstall.zip
Jakby co - cała kopia strony jest na pigwie.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2022-01-27 17:13:49)

Sikor umarł...

24

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

Bardzo dziękuję. To już wszystko wiem. Płytka jest w wersji 1.2, core to 1.02. Nie było kabelka CASINH ale dla tego core'a nie był potrzebny oraz jego dodanie i tak nic nie zmieniło. Może spróbuję nowszy zasadzić.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

25

Odp: Problem z SIMM 1MB exp. by Pasiu

Wracam do tematu bo mnie trochę męczy.
Zrobilem update VBXE do najnowszych wersji dostępnych w sieci. Przypominam, że to jest płytka z serii 1. Obadałem core FX i GTIA. W obu wersjach jest tak, że jak włączę firmware z wbudowanym Rambo to komputer się zachowuje jak poprzednio, czyli przez chwilę pokazuje 1MB ale faktycznie dziala 256KB pamięci rozszerzonej - tej z VBXE. za to jak włączę wersję bez Rambo to wcale nie widzę pamięci rozszerzonej. Nic. To jak to powinno być i działać? Bo się pogubiłem.
Wiem, że można by było zdemontować VBXE i najpierw powalczyć z samym 1MB ale to musiałbym płytę odbudować - wszak instalacja VBXE pociąga za sobą usunięcie części komponentów, co tutaj nastąpiło.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.