1

Temat: A800XL/U1MB/VBXE zawiesza się po kilku minutach

Witajcie drodzy Atarowcy,

W ramach noworocznego postanowienia zdecydowałem rozbudować wysłużoną 800-kę o pamięć i VBXE. Udało mi się dziś ukończyć montaż następującego zestawu:

- 800 XL bez Freddiego,
- Ultimate 1MB,
- SIDE 3,
- VBXE.

Po pierwszej radości że wszystko działa i kolory wyglądają tak wspaniale na CM8833, przyszła chwila otrzeźwienia. Atari sprawnie działa przez kilka minut od włączenia (mogę np. uruchomić grę lub demo z SIDE3), ale później wyświetla artefakty i resetuje się. Czasem przez chwilę pokazuje Self-Test memory. Po takim crashu komputer już się nie uruchamia, pokazuje czarny ekran lub zatrzymuje się na pasku postępu U1MB. Objawy znikają gdy maszyna sobie odpocznie, po około 30 minutach znowu można jej przez te 7 minut poużywać.

Objawy te pojawiły się po instalacji VBXE. Wcześniej, z samym U1MB komputer działał sprawnie, albo tak mi się przynajmniej wydaje.

Mam 3 podejrzanych:

1. Zasilacz
Mam dwa zasilacze, impulsowy ze stepstick.pl i oryginalny czarny. Problem występuje na obu, co sprawia, że to chyba mało prawdopodobna przyczyna. Ale może? Spróbuję jeszcze z PWR3.

2. Antic
Antic niestety nieco ucierpiał podczas instalacji VBXE, jedna z nóżek (A14) się odłamała przy samej kostce, na szczęście udało się dolutować przewód. Zastanawiam się czy te operacje mogły go jakoś uszkodzić lub stał się bardziej wrażliwy na ciepło. Może potrzeba radiatora?

3. Pamięć
To Atari już wcześniej miało problemy z pamięcią, pierwszą kość 4164 wymieniłem na podstawkę i wsadziłem tam chip z Allegro. Ale może dodanie nowych rozszerzeń ujawniło problemy z innymi kośćmi? Żadna z nich się nie grzeje, ale planuję wlutować pozostałe 7 podstawek i umieścić tam nowe kostki.

Będę wdzięczny za komentarze do powyższych przemyśleń i rady co jeszcze może powodować w/w objawy.

2

Odp: A800XL/U1MB/VBXE zawiesza się po kilku minutach

Komputer się grzeje, sygnały sie nieznacznie przesuwają względem siebie i całość się zaczyna sypać. Czy możesz pokazać fotki tego jak instalowałeś? Zwłaszcza gdzie do płyty lutowałeś dodatkowe wyglały wymagane do pracy rozszerzeń.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: A800XL/U1MB/VBXE zawiesza się po kilku minutach

Zdjęcia w załącznikach. Starałem się dobierać krótkie przewody. Wyciągnąłem U1MB i wsadziłem oryginalne kości, ale sytuacja pozostaje bez zmian.

Ostatnio edytowany przez Newton (2022-01-05 22:29:58)

Post's attachments

IMG_2283.jpeg 1.18 mb, liczba pobrań: 40 (od 2022-01-05) 

IMG_2284.jpeg 1.16 mb, liczba pobrań: 25 (od 2022-01-05) 

IMG_2285.jpeg 1.2 mb, liczba pobrań: 23 (od 2022-01-05) 

IMG_2286.jpeg 1.21 mb, liczba pobrań: 22 (od 2022-01-05) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

4

Odp: A800XL/U1MB/VBXE zawiesza się po kilku minutach

I wszystko jasne. Zamontowałeś "po lotharkowemu" a powinieneś tak jak zaleca autor Ultimate, czyli Candle. Nie mogę teraz tego znaleźć ale należy się podpiąć pod sygnały na ścieżkach idących od złącza PBI (na przelotkach w tym miejscu). Tylko jeden przewód trzeba pociągnąć od PIA.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: A800XL/U1MB/VBXE zawiesza się po kilku minutach

@perinoid - mówimy o montażu Ultimate czy VBXE? Problem jest chyba z VBXE, bo Atari zawiesza się w opisany sposób nawet po wyciągnięciu U1MB. Co nie znaczy, że nie chciałbym poprawnie podłączyć również rozszerzenia pamięci, będę wdzięczny za linka.

6

Odp: A800XL/U1MB/VBXE zawiesza się po kilku minutach

Ultimate. Aczkolwiek może I z VBXE należałoby powalczyć. Mój zestaw U1MB+VBXE+800XL wciąż leży i czeka na montaż.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-01-05 23:59:49)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: A800XL/U1MB/VBXE zawiesza się po kilku minutach

O ile pamiętam to FJC też miał jakieś problemy w setupach z U1MB + VBXE... tak czy inaczej niezła plątanina kabli. Na początek pozbyłbym się tych golpinów i kabelków "DuPont" na rzecz połączeń lutowanych i zamiast luźnych kabelków, używałbym taśm. Wierzę, że się starałeś, ale wygląda to niefajnie.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

8

Odp: A800XL/U1MB/VBXE zawiesza się po kilku minutach

perinoid napisał/a:

I wszystko jasne. Zamontowałeś "po lotharkowemu" a powinieneś tak jak zaleca autor Ultimate, czyli Candle. Nie mogę teraz tego znaleźć ale należy się podpiąć pod sygnały na ścieżkach idących od złącza PBI (na przelotkach w tym miejscu). Tylko jeden przewód trzeba pociągnąć od PIA.

Lukasz, prosze Cie... co to zmienia w ww sytuacji?

problemy lezy zupelnie gdzie indziej - w czyms analogowo-nieuchwytnym.... (montaz bym odrzucil, mimo ze amatorski, zrobiony dobrze )

brudne gniazda ? slaby zasilacz ?   ile  Atarka pradu zlopie teraz ? ile potrzebowala przed montazem ? tu nie ma zgadywania.

odrzuc wszytsko co cyfrowe (pamiec, cpu, mmu, etc..)
cos dostaje temperatiru i zaczynaja sie zwisy..
obstawiam ANTICA / Podstawka / polaczenia fizyczne... zdemuntuj i przyjrzyj sie anticowi, podtawce, etc...

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

9

Odp: A800XL/U1MB/VBXE zawiesza się po kilku minutach

lotharek napisał/a:

Lukasz, prosze Cie... co to zmienia w ww sytuacji?

Nic już nie mówię ;-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: A800XL/U1MB/VBXE zawiesza się po kilku minutach

_tzok_ napisał/a:

Na początek pozbyłbym się tych golpinów i kabelków "DuPont" na rzecz połączeń lutowanych i zamiast luźnych kabelków, używałbym taśm

Dobry pomysł, dzięki.

_tzok_ napisał/a:

Wierzę, że się starałeś, ale wygląda to niefajnie.

Wstydziłbym się pokazać, ale potrzebuję pomocy :)

lotharek napisał/a:

brudne gniazda ? slaby zasilacz ?   ile  Atarka pradu zlopie teraz ? ile potrzebowala przed montazem ? tu nie ma zgadywania.

Tak, przeczyszczę gniazda i spróbuję na PWR3 gdy dotrze.

lotharek napisał/a:

obstawiam ANTICA / Podstawka / polaczenia fizyczne... zdemuntuj i przyjrzyj sie anticowi, podtawce, etc...

Dzięki, tak zrobię.

Zastanawiam się nad wyjściem 3,5MHz. Po podłączeniu nieco krótszego przewodu do wyjścia R110 objawy się zmieniły, Atari się zawieszało ale dało się je jednocześnie zrestartować i uruchamiało się od razu. Z kolei drobna zmiana na jeszcze inny przewód sprawiła, że Atari przestało się uruchamiać w ogóle. Oprócz przejrzenia rzeczy które zasugerowaliście powyżej, spróbuję jeszcze przyjrzeć się temu przewodowi. Czy demontaż Y1 może coś pomóc? Niby nie jest już podłączony od strony tranzystora, ale kto wie?

11

Odp: A800XL/U1MB/VBXE zawiesza się po kilku minutach

Udało się :)

Przyczyna okazała się prozaiczna - podczas wylutowywania ANTICa musiałem uszkodzić jedną ze ścieżek. Niestety widocznie nie wyrwałem jej do końca, a jedynie naruszyłem i podczas pracy komputera traciła łączność. Gdy komputer przestał się w ogóle uruchamiać, przejechałem multimetrem po wszystkich pinach ANTICa od spodu płyty i powiązanych z nimi padach polach cyny i w ten sposób znalazłem winowajcę - pin A2 połączony z układem U26. Naprawiłem połączenie z pinu do pola cyny (amatorsko, przewodem od spodu) - teraz wszystko gra. Postanowiłem opisać swoje doświadczenia, bo może ktoś będzie szukał rozwiązania podobnego problemu - nie ma co sięgać za daleko, trzeba zacząć od podstaw.

Dzięki za wszystkie rady, na pewno przy instalacji kolejnego rozszerzenia (stereo?) będę mądrzejszy.