Temat: Wgrywanie gier z XC12

Posiadam Atari 130xe z magnetofonem XC12 i mam problem z wgrywaniem gier z kasety.
Nie udało mi się jeszcze nagrać żadnej gry, mam tylko jedną kasetę z grami i jest na niej kilka gier. Czasami załapie i dobrze się wgrywa przez 20-40obrotów a potem praktycznie zawsze BootError.
Wgrywam przez włączenie atari i przytrzymanie Start+options, i co Ciekawe po tym zawsze muszę nacisnąć spację żeby ruszył magnetowid, tak zawsze było ? bo szczerze z dawnych lat pamiętałem że nic już przyciskać oprócz start i options nie było trzeba.
No ale nie ważne, czy możliwe że jest uszkodzony magnetowid czy raczej kaseta?

2

Odp: Wgrywanie gier z XC12

donaspl napisał/a:

i co Ciekawe po tym zawsze muszę nacisnąć spację żeby ruszył

To jest ciekawe, ale jak najbardziej normalne ;) Zresztą może to być dowolny klawisz oprócz bocznych.

Podałeś za mało szczegółów, aby można było udzielić precyzyjnej odpowiedzi.
START+OPTION tak, jeśli gra nie jest w BASIC-u (również kompilowanym).
Problem z wczytywaniem może być po stronie magnetofonu  (spróbuj przeczyścić miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym, głowicę uniwersalną - mogła się przybrudzić).
Jeśli kaseta jest stara, kilkanaście lat lub więcej, obstawiałbym w pierwszej kolejności właśnie ją.

Ostatnio edytowany przez Bluki (2022-01-13 17:47:24)

3

Odp: Wgrywanie gier z XC12

Spacja.... poprawna czynność.
Uszkodzenie... i to i to może być.
Przeczyść czoło głowicy czystą benzyną, na taśmę popatrz czy nie ma wgniotów, ołówkiem kręć jej kółeczka i popatrz jakie jest czoło taśmy. Jak pozaginane to koniec zabawy. W kasecie w okienko gdzie wchodzi głowica i dociska do taśmy, z drugiej strony taśmy powinna być blaszka sprężynka z naklejonym kawałkiem filcu. Mogło odpaść.
No i głowica może być źle ustawiona, jej mocowanie jest na śrubkach i nimi ustawia się pochylenie skosu głowic. Póki co nie kręć, ale być może wymaga regulacji.
Pod obudową. Silnik napędza poprzez pasek gumowy. Po latach guma jest do niczego i pasek nie daje naciągu tym samym prawidłowych obrotów. Do wymiany.  To tak pierwsze czynności.

4

Odp: Wgrywanie gier z XC12

donaspl, nie musisz męczyć się z ładowaniem z kasety. Obecnie istnieje wiele nowoczesnych pamięci zewnętrznych do Atari - AVG Cart, SIDE3, SIDE2, SIO2SD, SIO2PC, FujiNet.
Ciekawej lektury :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

5

Odp: Wgrywanie gier z XC12

Żeby wykluczyć winę elektroniki w magnetofonie możesz sobie tanim kosztem sprawić adapter kasetowy z kablem jack i wgrać coś np. ze smartfona po uprzednim przygotowaniu nagrania w programie Turgen System.

6

Odp: Wgrywanie gier z XC12

Ja mam złe wspomnienia z magnetofonem XC12 (nowy z Pewex-u). Gry wczytywały się jak chciały. Wymieniłem silnik fabryczny bo miał odśrodkowy stabilizator obrotów (mechaniczny) na silniczek 6V z elektronicznym regulatorem obrotów. Po kalibracji obrotów z magnetofonem nowym było trochę lepiej. Zmontowałem interfejs do zwykłego magnetofony, ten wczytywał praktycznie 100:100. Zacząłem grzebać w elektronice XC12 z braku oscyloskopu podłączałem miernik uniwersalny w różne miejsca elektroniki filtrów magnetofonu i sprawdzałem jak się wczytuje. O dziwo miernik podłączony w jakimś miejscu spowodował, że magnetofon zaczął poprawnie wczytywać gry. Podłączyłem w to miejsce rezystor o takiej wartości jaką miał rezystancje multimetr na danym zakresie i magnetofon przez przypadek udało mi się naprawić. Dwóch kolegów miało magnetofony CA12 i XCA12 i nie mieli takich problemów.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

7

Odp: Wgrywanie gier z XC12

Dzieki za pomoc, kupiłem adapter kasetowy i z tego gry się bez problemu wgrywają, więc w sumie spoko i kasety nie są potrzebne. A tak przy okazji jest jakaś strona gdzie są gry wrzucone w formacie cas oprócz strony "cas archive pigwa" ?

8

Odp: Wgrywanie gier z XC12

http://ftp.pigwa.net/stuff/collections/ … index.html

Pliki .CAS są jakoś rzadkie. Dzieje się tak, ponieważ kasety są najtrudniejsze do digitalizacji w porównaniu z dyskami lub ROM-ami.

Istnieją również narzędzia, które pobierają pliki .xex i tworzą z nich pliki .cas. Nie działa dla wszystkich plików .xex, ale działa dla wielu. Pliki xex są znacznie łatwiejsze do znalezienia w archiwach internetowych.

Archiwum gier na atarionline.pl zawiera również kilka plików cas.

9

Odp: Wgrywanie gier z XC12

http://www.atari.org.pl/tape_preservation_project

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.