Temat: HxC SLim Atari STFM

Witam,

Zamontowalem do mojego sprzetu w koncu emaualtor stacji.

Jest to HXC Slim ver A kupiony jakis czas temu.

Przed uruchomieniem:
1. Sformatowalem karte SD w Fat32
2. Wgralem oba pliki   HXCSDFE.CFG oraz  AUTOBOOT.HFE ( probowalem rozne wersje)
3. Glosniczek wydal dzwike ( 1 bip) natomaist nie wgralo sie menu HXC
4  Podpialem pod urzadzenie inaczej by sie nie dalo :) Ustawienia zworek ( 1 ON, , reszta off)  (1-5 On, reszta off)

Prosze o pomoc jakie sa prawidlowe ustawienia stacji do ST, oraz ewentualnie link do Firmwaree.
Zakladam, ze nie dalo sie pomylic zasialani oraz tasmy  sygnalowej( jest wypustek)

dzieki !pozdro dla Forumowiczow

2

Odp: HxC SLim Atari STFM

Cześć Rafikuss, czy udało ci się ostatecznie uruchomić to HxC?
Do tej pory używałem z ST, PC i Amigą kilka Goteków z FlashFloppy, ale zachciało mi się spróbować HxC Slim. Też Rev A, też zrobiłem kolejno to co Ty wyżej i eSTek startuje tak jakby nie miał włożonej dyskietki.

Czytam dokumentację, ale na razie to nie pomaga w rozwiązaniu problemu...
https://hxc2001.com/download/floppy_dri … al_ENG.pdf

W sumie to już nie wiem czy rozumiem tabelki dot. DIP-switchy na str. 8. Co autor rozumie za "twisted" cable? Dla Goteka taśmę w ST-ku trzeba odwrócić o 180*. W HxC chyba też, ale czu to jest twisted, czy chodzi o taśmy PC-towe dla dwóch napędów, z odwróconymi kilkoma żyłami między 1 i 2 napędem?

I po drugie, co oznaczają w tych tabelkach komórki w kolorze zielonym i białym?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

3

Odp: HxC SLim Atari STFM

Podbiję. Czy ktoś tu używa HxC Slim z ST, Amigą lub PC, lub czymkolwiek?
Wczoraj poświęciłem sporo czasu na próbę uruchomienia tego w STE, A500 i PC. Formatowałem na czysto kilka różnych kart SD, wgrywałem różne gotowe pliki HXCSDFE.CFG i AUTOBOOT.HFE ze strony projektu, modyfikowałem też te pliki .CFG za pomocą HxCFloppyEmulator.exe na kilka sposobów, ostatecznie wgrałem firmware HXCFESlim_V2_1_2_40.upd... No i niby cały czas samo HxC daje chyba prawidłowe oznaki życia (dioda mruga, głośnik wydaje dźwięki przy uruchamianiu i zmianie obrazów przyciskiem), ale komunikacji z komputerem jakby brak, a przynajmniej pełnej, bo częściowa chyba jest. Np. A500 z KS 1.3 nie bootuje się - pokazuje się łapka z dyskietką, ale po zmianie obrazu w HxC (przez naciśnięcie przycisku - .cfg jest w trybie indexed i na SD są trzy obrazy dyskietek: Manager, Workbench 1.3 i Extras pod nazwami DSKA0000.HFE, DSKA0001.HFE, DSKA0002.HFE) Amiga jakby rozpoznaje zmianę dyskietki bo łapka znika na chwilę próbując znów bootować, ale za chwilę łapka znów się pojawia.
W A600 po podłączeniu jako stacja zewnętrzna i zabootowaniu z HD, zmiana obrazów przyciskiem nie powoduje pojawienia się ikony dyskietki z Workbenchu. Również po wejściu do Early Boot po wlączeniu A600 nie ma do wyboru DF1.

Po podłączeniu do PC (płyta pod Pentium III) BIOS rozpoznaje obecność czegoś na taśmie, bo nie wywala błędu "Floppy Disk fail". Po odłączeniu HxC błąd jest. W BIOsie mam też opcję Boot Up Floppy Seek i głośnik w HxC bzyczy w momencie szukania stacji. Niestety dalej już jest niedobrze - obraz dyskietki się nie bootuje, a w systemie zabootowamym z HDD ikona stacji jest, ale się nie otwiera.
Oczywiście przy każdej zmianie komputera ustawiam DIP-switche wg instrukcji, formatuję kartę SD i nagrywam odpowiedni .cfg i obrazy.

W ST nie działa również, ale opisałem dokładniej próby z Ami i PC bo tam jakby proces bootowania daje lepsze znaki co się dzieje.

Hilfe! Czy może ktoś podesłać sprawdzony zestaw plików: .cfg i obrazu managera, albo dowolnych innych działających obrazów i ustawienia dipswitchy, do ST, AMI lub PC?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

4

Odp: HxC SLim Atari STFM

Rafikuss napisał/a:

Witam,

Zamontowalem do mojego sprzetu w koncu emaualtor stacji.

Jest to HXC Slim ver A kupiony jakis czas temu.

Przed uruchomieniem:
1. Sformatowalem karte SD w Fat32
2. Wgralem oba pliki   HXCSDFE.CFG oraz  AUTOBOOT.HFE ( probowalem rozne wersje)
3. Glosniczek wydal dzwike ( 1 bip) natomaist nie wgralo sie menu HXC
4  Podpialem pod urzadzenie inaczej by sie nie dalo :) Ustawienia zworek ( 1 ON, , reszta off)  (1-5 On, reszta off)

Prosze o pomoc jakie sa prawidlowe ustawienia stacji do ST, oraz ewentualnie link do Firmwaree.
Zakladam, ze nie dalo sie pomylic zasialani oraz tasmy  sygnalowej( jest wypustek)

dzieki !pozdro dla Forumowiczow


Wlasciwe sa defaultowe bez kombinowania
Hxc powstal dla ST i Amigi pierwotnie

Prosze odezwac sie na maila - podesle pliki startowe ; wykluczmy  prznajmniej soft

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

5

Odp: HxC SLim Atari STFM

uicr0Bee napisał/a:

Podbiję. Czy ktoś tu używa HxC Slim z ST, Amigą lub PC, lub czymkolwiek?
Wczoraj poświęciłem sporo czasu na próbę uruchomienia tego w STE, A500 i PC. Formatowałem na czysto kilka różnych kart SD, wgrywałem różne gotowe pliki HXCSDFE.CFG i AUTOBOOT.HFE ze strony projektu, modyfikowałem też te pliki .CFG za pomocą HxCFloppyEmulator.exe na kilka sposobów, ostatecznie wgrałem firmware HXCFESlim_V2_1_2_40.upd... No i niby cały czas samo HxC daje chyba prawidłowe oznaki życia (dioda mruga, głośnik wydaje dźwięki przy uruchamianiu i zmianie obrazów przyciskiem), ale komunikacji z komputerem jakby brak, a przynajmniej pełnej, bo częściowa chyba jest. Np. A500 z KS 1.3 nie bootuje się - pokazuje się łapka z dyskietką, ale po zmianie obrazu w HxC (przez naciśnięcie przycisku - .cfg jest w trybie indexed i na SD są trzy obrazy dyskietek: Manager, Workbench 1.3 i Extras pod nazwami DSKA0000.HFE, DSKA0001.HFE, DSKA0002.HFE) Amiga jakby rozpoznaje zmianę dyskietki bo łapka znika na chwilę próbując znów bootować, ale za chwilę łapka znów się pojawia.
W A600 po podłączeniu jako stacja zewnętrzna i zabootowaniu z HD, zmiana obrazów przyciskiem nie powoduje pojawienia się ikony dyskietki z Workbenchu. Również po wejściu do Early Boot po wlączeniu A600 nie ma do wyboru DF1.

Po podłączeniu do PC (płyta pod Pentium III) BIOS rozpoznaje obecność czegoś na taśmie, bo nie wywala błędu "Floppy Disk fail". Po odłączeniu HxC błąd jest. W BIOsie mam też opcję Boot Up Floppy Seek i głośnik w HxC bzyczy w momencie szukania stacji. Niestety dalej już jest niedobrze - obraz dyskietki się nie bootuje, a w systemie zabootowamym z HDD ikona stacji jest, ale się nie otwiera.
Oczywiście przy każdej zmianie komputera ustawiam DIP-switche wg instrukcji, formatuję kartę SD i nagrywam odpowiedni .cfg i obrazy.

W ST nie działa również, ale opisałem dokładniej próby z Ami i PC bo tam jakby proces bootowania daje lepsze znaki co się dzieje.

Hilfe! Czy może ktoś podesłać sprawdzony zestaw plików: .cfg i obrazu managera, albo dowolnych innych działających obrazów i ustawienia dipswitchy, do ST, AMI lub PC?


Amiga 500 - odwrocone kable zasilania - 5v z 12v.  Zabezp nadpradowe nie pozwoli hxc dzialac

Sprawdziles ?

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

6

Odp: HxC SLim Atari STFM

Uprzejmie proszę jaśniej. Co konkretnie należało sprawdzić? W instrukcjach nie zauważyłem takich informacji.

1. Odłączam fabryczną stację z 1040STF/STE  - czy HxC slim podłączam identycznie jak fabryczną stację (zasilanie i taśma 34-pin, czy coś odwracam? Np. do Goteka, wtyczkę 34-pin należy przekręcić o 180*, prawda?

2. Odłączam fabryczną stację z A500/A600/A1200 - czy HxC slim podłączam identycznie jak fabryczną stację (zasilanie i taśma 34-pin), czy coś odwracam?

3. Odłączam fabryczną stację z PC - czy HxC slim podłączam identycznie jak fabryczną stację (zasilanie i taśma 34-pin, czy coś odwracam?

Jak należy ustawić dip-switche w każdym z pkt. 1-3, dla trybu z emulacją pojedynczego napędu?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

7

Odp: HxC SLim Atari STFM

W przypadku Goteka "klasycznego" do Amigi/ST trzeba się upewnić, że stacja jest ustawiona jako D0. Stacje do PC są dla odmiany ustawiane jako D1. Co do odwrócenia taśmy - zawsze jest to pin1-pin1. A który jest który - widać po taśmie lub oznaczeniu na płycie głównej warto popatrzeć a nie podpinać w ciemno. Dodatkowo na pendrive należy wgrać pliki wymagane do pracy napędu - plik konfiguracyjny z właściwymi konfiguracjami i ewentualnie odpowiedni selektor.

Nie miałem jeszcze HxC od Lotharka ale mam Goteka z FW HxC. Piszesz o jakichś switchach więc możliwe, że jest inaczej - ale sama idea pozostaje taka sama tylko pewnie zamiast konfiguracji plikiem ustawia się rzeczy sprzętowo. A może nie?

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-01-23 11:21:43)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: HxC SLim Atari STFM

Z Gotekami z FlashFloppy, również w trybie HxC, nie miałem od początku żadnych problemów. Plik konfiguracyjny jest tekstowy, jasny i klarowny. Co do D0/D1 to jasna sprawa. W Goteku sa zworki. Do tego samego w w HxC Slim, służą właśnie dip-y. Są opisane w instrukcji do której link podałem wyżej. Ale do końca to ona jasna dla mnie nie jest.
A o informację o odwróconych kablach zasilania w Amidze to też w żadnej dokumentacji HxC się nie natknąłem.
Wszędzie napisane że "compatible with Atari ST, Amiga, CPC, itd, itd."

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

9

Odp: HxC SLim Atari STFM

Generalnie - jeśli porównasz Amigę z ST to różnicą jest obrócona kabel. A to, czy do Amigi obracać a do ST nie czy odwrotnie to zależy od samego urządzenia. Jeśli weźmiemy zwykłego Goteka jako referencję to w Amidze taśmy się nie obraca a w ST - tak. Trzeba popatrzeć na oznaczenia kolejności pinów na Slimie.

Wczoraj podłączałem Goteka pod Flash Floppy do Betadiska (ZX Spectrum). Przy jednej stacji na taśmie nie było problemu tak po prostu. Zadziałało bez niczego. Ale żeby drugą stację użyć, trzeba było zmienić tryb pracy na sztywno na shugart bo standardowo startowało jako PC i druga stacja była niepoprawnie obsługiwana.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-01-23 12:03:23)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: HxC SLim Atari STFM

lotharek napisał/a:

Prosze odezwac sie na maila - podesle pliki startowe ; wykluczmy  prznajmniej soft

No to ja się odezwałem.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

11

Odp: HxC SLim Atari STFM

Też mam problem z HXC Slim, problem opisałem na forum Amigi, może tu ktoś coś doradzi?
http://www.ppa.pl/forum/amiga/42911/got … ym#m743513

65XE+U1mb/520STE- 4mb/ Jaguar