51

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

Dzięki Tebe! Sprawdziłem, ale niestety ten zestaw nie zawiera wszystkich symboli UTF-8. Brakuje tych ikonogramów, których używam.
Czyli jednak nie obędzie się bez obrazków...
a taki byłem zadowolony, że nie użyłem żadnych grafik :)

52

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

No właśnie dlatego napisałem - mi to nie robi wielkiego problemu (na razie, bo nie używam Twojego narzędzia (jeszcze))):-), ale z podobnych względów w swoich aplikacjach komercyjnych osadzam fonty wewnątrz aplikacji na serwerze (czy jak się to tam fachowo nazywa) - wtedy wiem, że klient zobaczy wszystko tak jak zaplanowałem. Z licencjami prawda - sam przeszedłem też tą drogę swego czasu i byłem załamany... Po prostu zacząłem szukać darmowych fontów, które są podobne do tych, które mi pasują, ale zwykle jest to trudne i trzeba iść na kompromisy, więc trochę lipa. Kłopot polega na tym, że te symbole, których używasz są raczej wydumane i nie każdy będzie miał to w systemie. Dlatego powstaje pytanie, czy zależy Ci, żeby użytkownicy nie widzieli w tych miejscach kwadracików. Pewnie sporo osób wejdzie, zobaczy kwadraciki, no i nie doceni toola:-)

53

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

Pojawił się SprEd 1.0.0
Nowe rzeczy
- możliwość włączenia trybu DLI, gdzie możemy zmieniać kolory w poszczególnych wierszach
- możliwość zamiany miejscami par sprajtów
- nowe skróty klawiszowe
- poprawki błędów

https://bocianu.atari.pl/assets/images/catrundli.gif

To, że to wersja 1.0.0, nie oznacza, ze prace ustają.
Mam jeszcze kilka pomysłów.

54

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

I jeszcze koteczek w środowisku naturalnym.

Ostatnio edytowany przez bocianu (2022-02-15 00:36:10)

Post's attachments

catrun.xex 1.93 kb, liczba pobrań: 9 (od 2022-02-15) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

55

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

Piękny...

Sikor umarł...

56

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

super pomysł z dodaniem DLI dla poszczególnych lini, tool jest genialny, od razu jednak rzuca brak jednego istotnego feature np. potrzeba zaznaczenia wszyskich lini i możliwość podmiany danego koloru np. background dla wszystkich lini dli danej klatki lub wszystkich klatek, poza tym jest mega !

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator

57

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

Jest wersja 1.0.1

https://bocianu.atari.pl/assets/images/spred_runner.gif

- w obrębie jednej klatki już działa wybieranie wielu linii DLI. Prawym myszki albo z shiftem. Można zmieniać wybrane kolory dla całego zakresu. (Spencer)
- podobnie da się wybrać wiele klatek (shift lub prawy myszy). wtedy animacja działa na tym zakresie.
- na razie operacje działają tak jak działały - tylko na jednej wybranej klatce, a nie na całym zakresie
- poprawki błędów i drobne usprawnienia

58

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

Szykuje się gierka o chłopcu co ganiał kota :)

59

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

@mgr_inz_rafal: e am, lepiej o kocie ganiającym chłopca... Będzie ciekawiej...

Sikor umarł...

60

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

Olej cat :)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

61

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

Można dodać w Options, zezwolenie na edycje podczas włączonej animacji - takie hurtowe dodawanie w te samo miejsce piksla ?

62

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

pajero napisał/a:

Można dodać w Options, zezwolenie na edycje podczas włączonej animacji - takie hurtowe dodawanie w te samo miejsce piksla ?

super pomysł. robię :)

63

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

mono napisał/a:

Olej cat :)

Annuszka lubi to!

64

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

Jest SprEd 1.0.3

Nowości:
- Można od teraz wyszukiwać w bibliotece, na razie tylko po nazwie i autorze, ale dodam jeszcze jakieś filtry
- Dodałem pomysł pajero, że można rysować w trakcie animacji. Pomysł był genialny. Rysowanie wybuchów i płomieni, nigdy nie było prostsze! (opcja: Draw on Animation)
- Możliwość edycji wielu klatek jednocześnie. Zaznaczamy na dole zakres z shiftem i wszystkie operacje działają za całym zakresie klatek (opcja: Edit Frame Range)

https://bocianu.atari.pl/assets/images/flamepaint.gif

65

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

Kolejna wersja edytora SprEd 1.1.0

Sporo Nowości:
- sortowanie biblioteki
- animowane podglądy w bibliotece
- dodana możliwość przesuwania i klonowania wybranego zakresu klatek
- opcjonalne linkowanie kolorów c0-c2 i c1-c3 podczas rysowania po 4 sprajtach,
- nowy tryb "Frame Delay", pozwala ustalić czas trwania indywidualnej klatki animacji
- export animacji do pliku GIF

https://bocianu.atari.pl/assets/images/cinema.png

https://bocianu.atari.pl/assets/images/cinema.gif

66

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

Z rzeczy użytkowych: byłoby bardzo skomplikowane do podglądu dorzucić przełącznik widoczności warstw?

___
Press play on tape...

67

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

przełączniki widoczności warstw to te ikony oka.
ale dodać je do podglądu? nie rozumiem, napisz coś więcej.

68

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

Export do MADs

Po paru przenosinach danych (ach te poprawki w grafice) odczuwam brak etykiet.
Można oczywiście zdeklarować wszystko

dane = *
frame1 = dane+20
frame2 = dane+40
ale to takie wnerwiające

czy.....

Options - powyżej "Starting line number"  dodałbym "PreEtiqet" co user wypełnia np. ANIM_1_

to daje:

; SPRITE COLORS 0
ANIM_1_COL0  dta $0a, $0a.....
itd

; SPRITE 0
; FRAME 0
ANIM_1_SPR0_FRM0  dta $00, $00...
itd

etc


ps.
jeśli user wybiera format mads hex
to zamiast    dta $12,$34     można ładować   .he 12 34

69

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

TŁO

Czy można by dodać opcje wgrania grafiki mode 14 i 15 (statyczne tło pod rysowane PMG) ?
Format możesz narzucić, np. dane kolorów, potem dane wierszami x-bajtów, wysokość dowolnie.

Ciągłe sprawdzanie jak to wygląda w polu gry jest czasochłonne (copy-paste danych, etykiety, kompilacja i następna poprawka).

70

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

bocianu napisał/a:

przełączniki widoczności warstw to te ikony oka.
ale dodać je do podglądu? nie rozumiem, napisz coś więcej.

Przepraszam, że tak na żywca zerżnięte z flasha, ale najbardziej odpowiada temu, o co mi chodzi:
http://www.glyndavidson.co.uk/3D-CGI-Animation-Cinema-4D-Tutorials/Mixing%20RGB%20Using%20Macromedia%20Flash/mixingRGB_clip_image017.jpg
//Edit: chyba nie za bardzo rozumiem sposób działania "oka" - zwłaszcza przy xorowaniu się duszków.

Ostatnio edytowany przez maw (2022-03-08 10:22:04)

___
Press play on tape...

71

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

@pajero - obie propozycje ciekawe i będą zrobione. Zastanawiam się tylko nad szerokością tego statycznego tła i formatem.

@maw: dalej nie kumam. bierz pod uwagę, ze tu mamy tylko dwie warstwy: p0+p1 oraz druga p2+p3, i p2p3 jest zawsze pod spodem wzgledem p0p1, bo tak działa GTIA. "Okiem" wyłączamy widoczność całych warstw wraz z OREM. Nie da sie wyłączyć tylko jednego duszka, bo nie widziałem i nadal nie widzę praktycznego zastosowania tego zabiegu.

72

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

Nowa wersja edytora SprEd 1.1.2

Nowe ficzery w większości zaproponowane przez pajero:

- doszedł prefix do labelek w exporcie (ustawiany w opcjach)
- można wstawić tło sprajtów w postaci obrazka (format *.mic, dowolny rozmiar do 64KB, przy założeniu że dane są w postaci 2bity na pixel, a ostatnie 4 bajty to kolory)
- w opcjach możemy ustawić szerokość wczytanego tła (w bajtach), lub podać 0 - wtedy szerokość linii dopasowuje się do szerokości sprajta (z dokładnością do bajtu)
- w opcjach doszedł offset pionowy i poziomy sprajta względem tła (max 8 bitów)
- poprawki różnych błędów

https://bocianu.atari.pl/assets/images/spredoptions1.png

Te modyfikacje wymagały sporej ilości zmian, więc nie wykluczam, że mogły się pojawić jakieś nowe błędy ;)
Za pomoc w ich znalezieniu serdecznie dziękuję i obiecuje je poprawić.

Ostatnio edytowany przez bocianu (2022-04-04 19:10:18)

73

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

Obiecujące, dodanie tej jednej warstwy daje spore ułatwienie, acz:

bocianu napisał/a:

- można wstawić tło sprajtów w postaci obrazka (format *.mic, dowolny rozmiar do 64KB, przy założeniu że dane są w postaci 2bity na pixel, a ostatnie 4 bajty to kolory)
- w opcjach doszedł offset pionowy i poziomy sprajta względem tła (max 8 bitów)

czyli nie ustawię grafiki z środka obrazka MIC ?
= może wpisanie wartości 6,2 może oznaczać bajt 6 kolor 2 z tego bajtu ?

74

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

pajero napisał/a:

czyli nie ustawię grafiki z środka obrazka MIC ?
= może wpisanie wartości 6,2 może oznaczać bajt 6 kolor 2 z tego bajtu ?

A może wystarczy dodać "Image offset", który by oznaczał od którego miejsca grafiki zacząć wyświetlanie?
To plus wymuszenie szerokości linii, pozwalałoby ustawić się w dowolnym miejscu obrazka.

75

Odp: SprEd - edytor do sprzętowych sprajtów

1. Ile bajtów opuścić?  Tak, to jest obliczalne dla retro-user'a. I załatwia sprawę.

Jest jeden ficzer który się aż prosi do kolekcji.
Nie tylko wycinek podkładu grafiki i edytowanego duszka, ale gdzieś po prawej pełen obrazek z edytowanym duszkiem.
To już chyba nie będzie trudne w realizacji?

2. U mnie pod FireFox nie wpiszę prefixu, jeśli litera odpowiada skrótowi komendy Options:  m;g;o;w
Okno EXPORT mam puste, nie kapuję dlaczego?


ps. rzut okiem na kod SprEd  i się pogubiłem, sporo tego

Ostatnio edytowany przez pajero (2022-04-05 19:53:32)