Temat: 65 XE i XC-12 - problem

Cześć, udało mi się dziś odpalić skompletowany sprzęt. Atari 65 XE przeszło testy, jest w dobrym stanie. Po podłączeniu magnetofonu XC-12 mam jednak problem. Wczytuję oryginalne kasety (Miecze Waldgira i takie tam) bez turbo, zaczyna się wczytywanie, ale po parunastu sekundach jest komunikat Boot error. Co może być powodem? Magnetofon do wyczyszczenia, czy coś innego jeszcze do sprawdzenia?
Dzięki!

--------------------------------
Atari 65 XE | CA-12 z KSO Turbo 2000 | SN-360 | SIO2SD | MATT | Dokumentacja + książki od Retronics'a! | Atari 2600 Junior

2

Odp: 65 XE i XC-12 - problem

Głowica do czyszczenia i zapewne do regulacji, pasek do wymiany. To w pierwszej kolejności.

___
Press play on tape...

3

Odp: 65 XE i XC-12 - problem

Dzięki maw!
Allegro jakieś ostatnio ubogie w Atari, gdzie paski można teraz kupić? Nie chcę poprzestać na kąpieli we wrzątku, bo to na chwilę starczy...
Jak reguluje się głowicę w XC12? W Commodore był program testujący i śrubokręt, a w Atari jak to wyregulować?

--------------------------------
Atari 65 XE | CA-12 z KSO Turbo 2000 | SN-360 | SIO2SD | MATT | Dokumentacja + książki od Retronics'a! | Atari 2600 Junior

4

Odp: 65 XE i XC-12 - problem

W momencie jak wyskoczy błąd zatrzymaj magnetofon, kasetę wyjmij i popatrz na czoło taśmy. Jak wiesz jak ołówkiem pokręcić by ją przesunąć w tył o parę centymetrów to zrób to. Jak zauważysz wgnioty na taśmie lub inne podejrzane uszkodzenia (taśma pomięta) to jeden z problemów zdiagnozowany. Taśma leżakowała więc samoistnie zapewne porobiły się na niej jakieś deformacje.
Popatrz też w miejsce gdzie do kasety wchodzi głowica i kontaktuje z taśmą. Z tyłu taśmy powinna być taka blaszka, sprężynka a na nie kawałek filcu. Jak go nie ma taśma źle przylega do głowicy i ..... the end.
Tak, przemycie czoła głowicy, gumowej rolki dociskowej, wałka napędowego, pasek, regulacja skosu głowicy to kolejne czynności.
Wyregulować nożna podobnie, programem testowym lub jak ma się wprawę na słuch, na najgłośniejsze i czyste "piskanie" które słychać z głośnika. Przy głowicy jest śrubka do regulacji, ale to w ostateczności.

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2022-04-15 21:08:08)

5

Odp: 65 XE i XC-12 - problem

A gdybyś, NetServer, miał wątpliwości komu oddać w dobre ręce celem przeglądu, to lepszych rąk od piszącego nade mną Zenona - chyba nie ma :)

Ostatnio edytowany przez maw (2022-04-15 22:31:06)

___
Press play on tape...

6

Odp: 65 XE i XC-12 - problem

BTW, @Zenon.. mam dla Ciebie magnetofon od KAZ-a - mogę Ci go kiedyś podrzucić? :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email