1

Temat: Hex edytor

Potrzbuję "pociąć" jeden binarny plik na x mniejszych. Generalnie to jest zlepek plików BMP jeden po drugim i potrzebuję je wyciągnąć do pojedyńczych plików.
Mam zainstalowany u siebie GHex, który teoretycznie byłby w stanie wykonać to zadanie, ale było by to mocno nieprzyjemne i niewygodne. Próbowałem też jakieś pierwsze z brzegu narzędzie online, ale też nie było by to łatwe.

Kojarzy więc ktoś jakiś edytor w którym takie cięcia wykonuje się w miarę wygodnie? Najlepiej to wydaje mi się, że podawało by się adres, ilość bajtów od tego adresu do wycięcia i ciach. Najlepiej narzędzie linuksowe, ale windowsowe też chyba mogą być, bo takie proste aplikacje pewnie bez problemu ruszą przez wine.

2

Odp: Hex edytor

$ dd if=input.file of=output.file bs=1 skip=bytes_to_skip count=bytes_to_copy

:D:D

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

3

Odp: Hex edytor

HxD edytor się do tego idealnie...

4

Odp: Hex edytor

agahes napisał/a:

HxD

Dzięki, spróbuję go, bo generalnie ten GHex nie jest zły, ale też coś chciałem poszukać innego, więc zacznę od tego. A co do wycinania kawałków plików, to chyba jednak użyję:

mono napisał/a:
$ dd if=input.file of=output.file bs=1 skip=bytes_to_skip count=bytes_to_copy

Matko, genialne w swej prostocie.

Dzięki Pany, dzisiaj wieczorkiem będę działał.

5

Odp: Hex edytor

mono napisał/a:
$ dd if=input.file of=output.file bs=1 skip=bytes_to_skip count=bytes_to_copy

:D:D

Brawo Maestro! Genialne w swojej prostocie! :-)  Linux rulez!

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

6

Odp: Hex edytor

Ja używam SFK partcopy - jest wersja pod Windowsa, Linuxa (nie tylko PC) i na Mac-a.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2022-04-18 01:01:27)

7

Odp: Hex edytor

dd jest fajne, ale wymaga pętli i liczenia skopiowanych bajtów. Jest coś, co załatwia cały temat pięcioma literami. ;)

I=0
while dd if=input.file of=output$(printf '%04d' $I).file bs=1 skip=$((I*bytes_to_copy)) count=bytes_to_copy; do
  I=$((I+1))
done
$ split -b bytes_to_copy -d input.file output.file.

Ostatnio edytowany przez Lizard (2022-04-18 12:12:48)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

8

Odp: Hex edytor

QTZ napisał/a:

Ja używam SFK partcopy - jest wersja pod Windowsa, Linuxa (nie tylko PC) i na Mac-a.


O matko...

All commands in a 300 page PDF [...] Includes a 60 page tutorial for the most important functions.

9

Odp: Hex edytor

Dzieki za pomysły. Generalnie już wczoraj wieczorem użyłem na szybko to dd wg parametrów @mono i to co "wypluło" bez problemu otworzyło się w XnView! :)

Ostatnio edytowany przez jury (2022-04-18 16:43:09)

10

Odp: Hex edytor

Jakkolwiek to nie brzmi, to polecam również mojego Cutasa - funkcja split pozwala pociąć plik binarny.

https://bocianu.gitlab.io/cutas/

11

Odp: Hex edytor

Spoko, ale limit CutAs'a jest trochę za mały na cokolwiek powyżej 8-bitowego półświatka. Z ciekawości chciałem wyciągnąć jednego BMPka z tego mojego archiwum i przy próbie otwarcia pliku krzyknął, że plik ma 1,4MB a on umie otwierać dużo, dużo mniej :)

Edit:
Dobra, za szyko odpisałem.
Pobawiłem się tym trochę więcej i ten limit jest ustawialny w opcjach. Dodałem kilka zer na końcu domyślnego limitu i 1,4MB otwiera się już bezproblemowo.

Edit2:
Chyba rozumiem tak niską wielkość domyślną ładowanych plików. Po zwiększeniu limitu w opcjach, plik 1,4MB co prawda się otworzył, ale np takie pokazanie jego zawartości hex w Firefoksie zajęło około minuty. A w Operze to po jakichś kilku minutach próby wyświetlenia hex'ów dla tego archiwum dostałem komunikat "Page crashed ..."
Coś tam jednak jest nie halo, no ale rozumiem, że to narzędzie do działania na mniejszych plikach, na których zapewne działa lepiej ;)

Ostatnio edytowany przez jury (2022-04-18 19:23:26)