1

Temat: Atari 800XL z przerobka

Wiatm

Zakupilem Atari 800XL na czesci. Po otworzeniu maszyny okazalo sie ze ma ona dziwna przerobke.
Zgaduje ze to extra RAM ale to chyba nie wyglada jak 130KB, jeszcze te dodatkowe kosci z wlacznikiem.
Czy rozpoznaje ktos co to moze byc?

Dziekuje za wsparcie - zaczynam dopier swoja przygode z retro Atari kompami

Ostatnio edytowany przez mich77 (2022-04-16 02:24:48)

Post's attachments

pic1a.jpg 466.47 kb, liczba pobrań: 1 (od 2022-04-16) 

pic2a.jpg 480.08 kb, liczba pobrań: 1 (od 2022-04-16) 

pic3a.jpg 561.7 kb, liczba pobrań: 1 (od 2022-04-16) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Atari 800XL z przerobka

Rozszerzona RAM, 130XE to nie jest bo to komputer 800XL, wyjęte pamięci 8x64kx1, włożone 8x266kx1 + sterownik, sterowany przez PIA, (te cieniutkie przewody).
To coś z prawej strony to dorobiony OS, zapewne QMEG. Przełącznikiem dokonuje się wyboru: OS standardowy lub QMEG przed załączeniem zasilania.
Ejże.... spróbuj to przeznaczyć na części a piekło Cię pochłonie. Taki komp to skarb. Nie waż się tego niszczyć.

3

Odp: Atari 800XL z przerobka

Dziekuje za info. Nie spodziewalem sie ze to az taki skarb. Nie bede niszczyl tej plyty i podejme probe odnowienia tego kompa.
Problem z tym 800XL jest taki, ze jego obudowa i klawiatura, wszystkie oslony EM sa bardzo pordzewiale. Ktos trzymal tego kompa latami w jakims zawilgoconym pomieszczeniu. Rdza miejscami nawet wgryzla sie i odbarwila plastikowa obudowe, brakuje niektorych klawiszy, te co sa zacinaja sie..itd. Az dziw bierze, ze plyta glowna ocalala (w ocenie wizulanej) w takich fatalnych warunkach. W mojej ocenie. zeby ta maszyne, ozywic trzeba bedzie kupic kolejna 800XL jako dawce.

4

Odp: Atari 800XL z przerobka

Popytaj tu na forum o to co brakuje, ludziki pomogą. Nie takie rzeczy się wskrzeszało.
Można wybielić, usunąć rdzę, ubytki, coś dodrukować. Te technologie są już dobrze opanowane, powoli i do przodu i będzie jak nowy.
A drugi komp który przeznaczyć chcesz na części jest równie cenny... :) szkoda go.

5

Odp: Atari 800XL z przerobka

jeśli zależy Ci na sprawnym komputerze to możemy się dogadać/wymienić - chętnie przyjrzę się temu rozszerzeniu... aaa Stany.. to trochę komplikuje wymianę. W takim razie było by fajnie, gdybyś dokładnie obfotografował to rozszerzenie z góry bez układów jak i drugą stronę PCB - można by odtworzyć schemat...

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

6

Odp: Atari 800XL z przerobka

pancio.net napisał/a:

.... W takim razie było by fajnie, gdybyś dokładnie obfotografował to rozszerzenie z góry bez układów jak i drugą stronę PCB - można by odtworzyć schemat...

Nie ma problemu, chetnie obfotografuje co trzeba, ze zczytaniem wsadu z eproma tez nie powinno byc problemu.
Prosilbym tylko o wsparcie merytoryczne i serwisowe bo z Atari 800 XL/XE jeszcze nie mialem do czynienia.

7

Odp: Atari 800XL z przerobka

Fotki zrób wyraźne by dało się odczytać oznaczenia scalaków, choć już teraz widać jakie to.
Wyjmij moduł sterownika bo zapewne jest w podstawce i zrób foto drugiej strony .
Foto miejsc do których doprowadzone są przewody
Tam gdzie są te duże scalaki zrób foto płyty od spodu. Zapewne ten moduł też jest w podstawce więc foto jego drugiej strony
Jak zauważysz że gdzieś na płycie są przecięte ścieżki to zrób foto.
Przełącznik ma trzy przewody najpewniej boczne sterują wyborem pamięci, środkowy to GND lub Vcc (poprawka po umieszczeniu postu12, środkowy styk połączony jest z pinem oryginalnego OS jego sygnałem CS)
Wsad EPROM, oczywiście że tak. Jak to Qmeg to jest znany, ale dla porównania się przyda, bo może są jakieś cuda w środku.
Zapodaj też fotki pordzewiałych miejsc, da się to doprowadzić do porządku
A już teraz możesz przeczyścić gniazdo taśmy klawiatury na płycie bardzo drobnym papierem ściernym, tylko nie czyść styków taśmy która tam wchodzi, zrób fotkę w jakim jest stanie.
Białą obudowę na kardridż wyjmij z płyty i wymyj. Trzyma na dwu łapkach, zaciskach.
A ogólnie całą płytę przemyj pędzelkiem czystą benzyną.

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2022-04-18 07:18:02)

8

Odp: Atari 800XL z przerobka

Taki opis w sieci
To rozszerzenie Wizztronics 256K RAM jest sprzedawane w stanie, w jakim się znajduje. Rozszerzenie Wizztronics 256K RAM jest przeznaczone do zainstalowania wewnątrz Atari 800XL. Oryginalne 64K zostało zastąpione nowymi urządzeniami 256K, dającymi 64K pamięci podstawowej i 192K pamięci rozszerzonej. Urządzenie Wizztronics ma tę samą podstawową konstrukcję, co Rambo i oba są oparte na poprawionym projekcie Charlesa Bucholtza. Jest to ten sam schemat stosowany w Atari 130XE. Większość gier i aplikacji wymagających 128K lub 256K pamięci RAM będzie działać z Wizztronics. Nienawidzę lutowania bezpośrednio do układów, więc stworzyłem mały adapter do podłączenia linii sterujących do PIA. Można go łatwo odłączyć, jeśli kiedykolwiek będziesz musiał go usunąć. Dołączam również układ PIA, aby instalacja była jeszcze prostsza. Jeśli twój 800XL nie jest wyposażony w gniazdo, będziesz musiał odlutować/wlutować 8 układów RAM, PIA i MMU. Dostarczono kompletne oryginalne instrukcje.Uwaga: Wizztronics działa tylko w 800XL. Nie ma instrukcji instalacji na żadnym innym 8-bitowym Atari. UWAGA: To był działający ściągacz sprzed kilku lat. To, w połączeniu z koniecznością wlutowania go do nowej maszyny, oznacza brak gwarancji na to.Zdjęcia przedstawiają rzeczywistą jednostkę.Dołączona do tej aukcji:Płytka rozszerzeń Wizztronics 256K RAM.Oryginalna drukowana instrukcjaChip Atari PIAUrządzenia pamięci 8x256K 15nsKilka uwag (licytowanie oznacza zgodę na to) Wysyłka jest tylko do USA. Płatność tylko przez Pay-Pal. Płatność oczekiwana w ciągu 36 godzin od zakończenia aukcji. Proszę o e-mail z wszelkimi pytaniami i dzięki za obejrzenie!

9

Odp: Atari 800XL z przerobka

To jest chyba link od tego modulu Wizztronics:
https://best-electronics-ca.com/wizztronics%202_256.htm

Daj mi znac czy nadal jest potrzeba zebym to fotografowal i podawal pinout?

Ostatnio edytowany przez mich77 (2022-04-16 22:18:30)

10

Odp: Atari 800XL z przerobka

Pancio był zainteresowany tym rozszerzeniem, jest dokumentacja którą wskazałeś to z pewnością go zadowoli.

11

Odp: Atari 800XL z przerobka

Rozszerzenie RAM to z całą pewnością jest 256 kB (niestety to jest 64 + 192, a nie 64 + 256) od Wizztronics (w Europie bardziej znane jako ICD RAMBO XL). Nie jest też w pełni zgodne ze 130 XE.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

12

Odp: Atari 800XL z przerobka

Wrzucam 1 partie zdjec kosci OS wraz z wsadem.
Dajcie znac jesli trzeba cos poprawic.

Ostatnio edytowany przez mich77 (2022-04-18 04:09:33)

Post's attachments

c3f4_BIN.zip 10.31 kb, liczba pobrań: 11 (od 2022-04-18) 

pic04a.jpg 455.35 kb, liczba pobrań: 1 (od 2022-04-18) 

pic05a.jpg 153.3 kb, liczba pobrań: 1 (od 2022-04-18) 

pic06a.jpg 512.83 kb, liczba pobrań: 1 (od 2022-04-18) 

pic07a.jpg 536.55 kb, liczba pobrań: 1 (od 2022-04-18) 

pic08a.jpg 385.6 kb, liczba pobrań: 2 (od 2022-04-18) 

pic09a.jpg 323.29 kb, liczba pobrań: 1 (od 2022-04-18) 

pic10a.jpg 417.54 kb, liczba pobrań: 1 (od 2022-04-18) 

pic11a.jpg 473.1 kb, liczba pobrań: 1 (od 2022-04-18) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

13

Odp: Atari 800XL z przerobka

Poprawiłem treść postu7.
Jasna sprawa, przełącznik dokonuje wyboru jednej lub drugiej EPROM, a po włączeniu zasilania komp odpala.
Ze zdjęć wynika wszystko. A wsad..... pierwszy raz widzę taką treść. Hm.... mój sprzęt na ten moment niesprawny i nie zaprogramuję EPROMki by zobaczyć jak komp zadziała na tym wsadzie.
A ta płyta daje się uruchomić? Sprawdź co na ekranie się pokazuje gdy uruchomisz raz z jedną, raz z drugą EPROM.

14

Odp: Atari 800XL z przerobka

Nie mam pojęcia co to za ROM, Altirra na nim się uruchamia. We wsadzie można znaleźć tekst "THE EXPANDERS RAM-DRIVE PROGRAM (C)1986 By R.G.T.".

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

15

Odp: Atari 800XL z przerobka

pod atari800 też da się uruchomić ten ROM. Zamiast SELF-TEST jest klasyczny "MEMOPAD", kolory tła, ramki i liter są zamienione, z Atari 8-bit FAQ wynika:

Expander / The Expanders, by R.G.T. for Synergy Concepts, (c)1986
- For computers with up to 512KiB of Port B banked memory (576KiB total system RAM)
- XL OS with added Executive Program for managing up to four RAM drives
- All RAM drives contain 707 sectors.  RAM drive configurations supported:
   - One RAM drive of 90KiB (emulated SS/SD floppy disk drive)
   - Two RAM drives of 90KiB (emulated SS/SD floppy disk drives)
   - Three RAM drives of 90KiB (emulated SS/SD floppy disk drives)
   - Four RAM drives of 90KiB (emulated SS/SD floppy disk drives)
   - One RAM drive of 180KiB (emulated SS/DD floppy disk drive)
   - Two RAM drives of 180KiB (emulated SS/DD floppy disk drives)
- Renumber drives and boot from any drive
- Built-in mini-DOS

Wciśnięcie RESET+SELECT odpala takie menu:

http://seban.pigwa.net/aa/the_exppanders_ROM_by_RGT.png

... i albo słabo szukam, albo nie wiem co... bo niewiele o tym produkcie w sieci znaleźć mogę.

Ostatnio edytowany przez seban (2022-04-18 16:46:12)

16

Odp: Atari 800XL z przerobka

Wyjmij moduł sterownika RAM z podstawki. Widać że brak na płycie scalaka U21 74LS74, najprawdopodobniej nie ma też jednego kwarcu Y2 i elementów współpracujących z generatorem, ( patrz post#1 zdjęcie 3)
W dokumentacji którą wskazałeś na płycie nie ma scalaka U21, kwarcu Y2 i elementów współpracujących z generatorem.
(Patrz post #9 i foto płyty w dokumentacji)
Słowem zrób foto płyty tego co jest pod sterownikiem. Zrób też foto ścieżek tego fragmentu płyty ale od spodu.
Ciekawe....

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2022-04-18 17:28:35)

17

Odp: Atari 800XL z przerobka

Ta konkretna płyta tutaj to z tego co widzę to 800XL NTSC dlatego nie ma tych kwarcy itp. Mam coś takiego założone w jednym kompie, płytka wizztronics wchodzi w podstawkę po 74ls158 i oprócz tego ma podłączenie do bitów port B PIA, nic więcej nie ma.

18

Odp: Atari 800XL z przerobka

No to jest krok w przód, jeszcze rozszyfrować co robi dodany ROM.

19

Odp: Atari 800XL z przerobka

Zenon/Dial napisał/a:

jeszcze rozszyfrować co robi dodany ROM

Ale to przecież opisał seban - masz wyżej, nawet screen jest.

Sikor umarł...

20

Odp: Atari 800XL z przerobka

Nieprecyzyjnie napisałem, chodziło mi o zobaczenie tego w akcji.

21

Odp: Atari 800XL z przerobka

A to inna sprawa :)

Sikor umarł...