1

Temat: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

Kilka dni temu wpadł mi w ręce wraz z Atari 800XL magnetofon XC12.
Ma on z boku przełącznik, możliwe że to jest jakieś Turbo, dodam że nie ma żadnego dodatkowego kabelka.
Co to za system, może ktoś podpowie?
Tymczasem nie mam jeszcze żadnej kasety w Turbo ani nawet w normal.

Ja miałem Atari 800XE i magnetofon XC12 z Turbo 2000 w 1988 roku.
Z tego co pamiętam, a mogę pamiętać źle nie było w nim chyba żadnego przełącznika i nie jestem pewien czy był kabelek dodatkowo. Turbo 2000 zamontował mi znajomy z Wrocławia.

I jeszcze pytanie: czy różne systemy Turbo mogą działać na tej samej przeróbce sprzętowej?
Mam też kartridż Turbo Blizzard (z epoki) ale nie dostałe go z tym magnetofonem tylko już jakiś czas temu.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Atari 800XL | Atari 130XE | Atari 65XE | California Access CA-2001 | Atari Jaguar | Atari 2600 | Atari XC12
Atari 520STe | Atari 1040STfm | Atari SC1224 | Atari SM124 | Benq BL702A
Amiga 500 | 1200 | CDTV | Commodore 64 + 1541 II | ZX Spectrum 48 | +3 | Commodore 1084S D2 | Commodore 1084

2

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

a rozkręcić nie możesz? Będzie łatwiej wróżyć :-)

Tak. Można zrobić tak by turbo było uniwersalne...

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2022-04-23 18:35:11)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

3

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

Czekaj, czekaj... dobrze że wkleiłeś duże zdjęcie z dodatkowymi meta-danymi... nie wiem jaki masz model aparatu/telefonu ale dzięki temu że robi także zdjęcie w widmie rentgenowskim:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9063&download=0

...to można powiedzieć że masz w ten magnet wbudowanego blizzarda, a dzięki przełącznikowi możesz ten interfejs włączyć na stałe... tak aby nie był sterowany poprzez soft dla blizzarda, więc jest szansa że dzięki temu przełącznikowi możesz używać magnetofonu do odczytu danych w innych systemach np. Turbo 2000F/2001/KSO, Czeskie/Wrocławskie Turbo 2000, AST/ATT/UM. Ale dokładniej to zależy od wersji interfejsu który masz wbudowany w ten magnetofon.

ps1) gdyby jednak rentgenowskie meta-dane były niepoprawne, to może to być równie dobrze zwykłe Turbo 2000F, a przełącznik służy do wyboru trybu pracy Turbo/Normal.

ps2) cartridge wygląda na replikę z obecnych czasów, a przynajmniej obudowa i naklejka wydrukowana na drukarce laserowej.

ps3) ażeby z całą pewnością stwierdzić co masz tak właściwie w tym magnetofonie to przydałby się zdjęcia ze środka pokazujące płytkę interfejsu z obu stron. To samo dotyczy carta... bo zdjęcia, a właściwie układ przełączników sugerują że masz prawdopodobnie taką wersję carta którą prezentowałem tutaj: Blizzard Big Cartridge lub jakiegoś klona tego typu, np. takiego: Shogun Blizzard Clone. Gdybyś pokazał co widać o uruchomieniu carta w każdej pozycji przełączników to bez "wróżenia" z fusów miałbyś odpowiedź jaki właściwie soft masz na carcie.

Ostatnio edytowany przez seban (2022-04-23 20:01:26)

Post's attachments

anx239.jpg 127.29 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

4

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

@seban

a.d.2 obudowa wygląda na oryginalną (Z7), po prostu jest pomalowana szarym sprayem.

5

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

całkiem możliwe, dlatego zdjęcia płytki drukowanej umieszczonej w obudowie mogły by rozwiać wszystkie wątpliwości co do wieku carta, bo artefakty (dithering) na naklejce carta:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9062&download=0

sugerują że to dość nowoczesny wydruk z laserówki.

Ostatnio edytowany przez seban (2022-04-23 19:16:41)

Post's attachments

label.jpg 13.12 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

6

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

jestem pod wrażeniem.. a myślałem, że wiele wiem o aparatach :-) bo dziś nie jest 1 kwietnia?

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

7

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

nie myśl tyle, bo zostaniesz myśliwym ;)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

8

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

Już jestem Panowie, wyjechałem na dwa dni.
Po kolei:
1 - oczywiście mogę rozkręcić i tak właśnie teraz zrobiłem, po prostu myślałem że są brak kabelka dodatkowego i zarazem obecność włącznika pozwolą łatwo zidentyfikować typ Turbo.
2 - kart jest z epoki, ma ze 30 lat. Oryginalnie obudowa (chyba Z7) była pomalowana PRLowską farbą, która się brzydko łuszczyła. Naklejkę odwzorowałem najbardziej zgodnie do zastanej w opłakanym stanie kawałeczku kaertki przyklejonym taśmą klejącą.
3 - są dwa przełączniki lecz chyba tylko trzy wsady (mogę się mylić) bo na jednym z ustawień zawsze wyświetla się Self-Test
4 - dodam, że kart i magnetofon pojawiły się u mnie osobno i pierwotnie nie był to komplet
Poniżej zapodaję fotki.
Bardzo dziękuję za zaangażowanie.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Atari 800XL | Atari 130XE | Atari 65XE | California Access CA-2001 | Atari Jaguar | Atari 2600 | Atari XC12
Atari 520STe | Atari 1040STfm | Atari SC1224 | Atari SM124 | Benq BL702A
Amiga 500 | 1200 | CDTV | Commodore 64 + 1541 II | ZX Spectrum 48 | +3 | Commodore 1084S D2 | Commodore 1084

9

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

Hej!

No teraz to zupełnie inna rozmowa :) skoro są zdjęcia to możemy już nie wróżyć z fusów, chociaż starałem się i właściwie to moje typy były całkiem poprawne, zmylił mnie trochę ten cart od Blizzarda, ale koniec końców Turbo 2000F było na mojej liście wróżb ;)

To co masz w magnetofonie to "Turbo 2000F" zwane czasami "Turbo 2001". Obawiam się że cartridge jest nie do kompletu. Nie wydaje mi się aby ten magnet z tą przeróbką uciągnął Blizzard-a, ale z ciekawości sprawdzę to u siebie jak skończę pilne sprawy w kolejce do zrobienia "na wczoraj".

anx239 napisał/a:

1 - oczywiście mogę rozkręcić i tak właśnie teraz zrobiłem, po prostu myślałem że są brak kabelka dodatkowego i zarazem obecność włącznika pozwolą łatwo zidentyfikować typ Turbo.

Niby tak, ale opcji było kilka, dlatego pozwoliłem sobie na żart z "rentgenem", bo przełącznik mógł sugerować Turbo 2000F, brak kabelka mógł sugerować albo Blizzard-a albo Czeskie (Super) Turbo 2000 albo właśnie w połączeniu z przełącznikiem właśnie Turbo 2000F.

anx239 napisał/a:

3 - są dwa przełączniki lecz chyba tylko trzy wsady (mogę się mylić) bo na jednym z ustawień zawsze wyświetla się Self-Test

To jak najbardziej prawidłowe zachowanie w tego typu carcie. To jest cart z 32KB pamięcią EPROM, i są w nim 3 "wsady" 2x po 8kB i 1x 16kB, a więc wszystko działa poprawnie.

anx239 napisał/a:

4 - dodam, że kart i magnetofon pojawiły się u mnie osobno i pierwotnie nie był to komplet

No i to by wszystko wyjaśniało.

Cartridge masz do systemu " Turbo Blizzard", a w magnetofonie masz "Turbo 2000F".

Ostatnio edytowany przez seban (2022-04-24 18:47:15)

10

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

@Seban - bardzo dziękuję.

To mam jeszcze jedno pytanie, mam stację dyskietek, 10502PC/SIO2PC od Lotharka no i ten magnetofon.
Jak/czym nagrać grę w normalu no i w Turbo.
Mam parę kaset i chciałem sobie nagrać kilka składanek marzeń...

Atari 800XL | Atari 130XE | Atari 65XE | California Access CA-2001 | Atari Jaguar | Atari 2600 | Atari XC12
Atari 520STe | Atari 1040STfm | Atari SC1224 | Atari SM124 | Benq BL702A
Amiga 500 | 1200 | CDTV | Commodore 64 + 1541 II | ZX Spectrum 48 | +3 | Commodore 1084S D2 | Commodore 1084

11

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

Naprawdę nie ma za co dziękować :) Cieszę się że mogłem w jakiś sposób pomóc.

A co do nagrania składanki marzeń, to najprościej to byłoby gdybyś miał jakiś klasyczny magnetofon z możliwością nagrywania... wtedy za pomocą oprogramowania "Turgen" mógłbyś wygenerować sobie pliki audio które po prostu nagrałbyś na kasety, zarówno w Turbo 2000F jak i standardzie.

Użycie SIO2PC i oryginalnego magnetofonu Atari wymagałaby o wiele większego nakładu pracy i wymagałaby znajomości systemu turbo na takim poziomie aby określić które pliki jak nagrać, tzn. czy wystarczy samo nagranie w turbo czy też należy dołączyć odpowiedni loader. W przypadku Turgen-a wszystko masz zautomatyzowane.

Ostatnio edytowany przez seban (2022-04-24 18:55:52)

12

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

Mam działający deck Technicsa w dobrym stanie.
Dzięki za podpowiedź, zapoznam się z tym programem i pobawię.
Dzięki!

Atari 800XL | Atari 130XE | Atari 65XE | California Access CA-2001 | Atari Jaguar | Atari 2600 | Atari XC12
Atari 520STe | Atari 1040STfm | Atari SC1224 | Atari SM124 | Benq BL702A
Amiga 500 | 1200 | CDTV | Commodore 64 + 1541 II | ZX Spectrum 48 | +3 | Commodore 1084S D2 | Commodore 1084

13

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

od siebie dorzucę, że też właśnie tak (turgen>wave>deck_technics) bawiłem się w robienie składanki dla (kso)t2000.

i, nie wiem czy to bug/ficzer mojego konkretnego technicsa podczas nagrywania, ale: w opcjach wtyczki turgena musiałem zaznaczyć 'inverse polarity of pulses', bo choć próbując wczytywać programy miałem sygnał wyraźny, głośny to programy wczytywały się raz na 10prób. zaznaczenie tej opcji i po problemie. tak więc spróbuj, generując wave'a, zrobić dwie wersje z tymi polaryzacjami impulsów.

14

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

Tworzenie kaset to złożona gra. TURGEN to dobre narzędzie, ale jego użycie nadal wymaga podstawowej wiedzy, zwłaszcza na temat plików binarnych i ich struktury. Polecam najpierw przeczytać instrukcje, zwłaszcza pierwszą część ogólną.

15

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

Kolega miał TurboROM (bez plusa) z przełącznikiem...

16

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

A macie gdzieś instrukcje do turgena ? Bo mam problem z nagrywaniem na kasetę , mimo zaznaczonej opcji polaryzacji to magnet mi nie wczytuje nic …a próbowałem kso i turbo 2000 ale bez efektów …nie wiem co robię złe ….
Od kolegi seban miałem nagrany przez niego plik wav i nagrałem go przy pomocy audiacity lecz ten sam efekt - nie wczytuje nagłówków..
Jeśli chodzi o głowice to czyszczona i ustawiona.
Może coś robię nie tak …

17

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

darczi1 napisał/a:

Od kolegi seban miałem nagrany przez niego plik wav i nagrałem go przy pomocy audiacity lecz ten sam efekt - nie wczytuje nagłówków..
Jeśli chodzi o głowice to czyszczona i ustawiona.

Sebana plik powinien zadziałać. czasem problemem jest... Za silny sygnał - pobaw się jego korekcją. Kolejna rzecz - głowica ustawiona, ale w magnetofonie? Pewnie od Atari, a to nie oznacza tego samego skosu w sprzęcie, na którym nagrywasz.

Sikor umarł...

18

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

Możesz zajrzeć tutaj, zapoznaj się z sekcją „Nagrywanie pierwszej taśmy”. Zacząłbym od standardowych taśm przed wypróbowaniem turbo.
https://sourceforge.net/p/turgen/turgen … format=raw

19

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

Jeśli chodzi o nagrywanie w normal to idzie bezproblemu , programy wczytują się - jedynie nagrywanie w turbo mi nie działa ....
Głowica ustawiona była także w magnetofonie od atari na jak najściślejsze paski oraz pisk :-)

Nagrywam w turgen na :
- Turbo 2000F : loader przerobiony przez sebana ponieważ nie mam przełącznika lecz nie wczytują się nagłówki ....Posiadam kasete kupiona nagrana w systemie Turbo2000F i one się wczytują
- Turbo 2000 : loader nie wczytuje niczego
- KSO 2000 : żaden ze znalezionych loaderów tez mi nie wczytuje

Nagrywam pliki przy głośności 0dB oraz stereo...albo mój sprzęt robi za duży szum przy nagrywaniu albo już nie wiem....zaznaczam, że wcześniej plik ( wrocławskie turbo2000) który przygotował mi kolega Seban i nagrany przez audiocity wczytał się ....

20

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

Byłbym zainteresowany tym loaderem od Sebana.

Polecam też, jeśli Omicron Turbo działa. Tyle tylko, że Omicron ma w standardzie ładowarkę, więc trzeba będzie szybko przestawić przełącznik. Omicron nie jest wrażliwy na polaryzację impulsów.

21

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

baktraaa napisał/a:

Byłbym zainteresowany tym loaderem od Sebana.

Polecam też, jeśli Omicron Turbo działa. Tyle tylko, że Omicron ma w standardzie ładowarkę, więc trzeba będzie szybko przestawić przełącznik. Omicron nie jest wrażliwy na polaryzację impulsów.

Link do tego loadera jest w moim poscie o turbo2000 :)
Doszliśmy z Sebanem do wniosku ze wyślę mu swój magnetofon i on go już przejrzy czy wszystko z nim gra :)

22

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

Pobrałem program ładujący. Stworzyłem testowy plik WAVE. Program ładujący współpracuje z emulatorem atari800-a8cas, ale nie chce współpracować z żadną nowszą wersją Altirry. Blok z nazwą pliku ładuje się, ale następny blok o wielkości 3 KB kończy się niepowodzeniem z błędem 143. Używam Altirra 4.10-test10.

23

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

baktraaa napisał/a:

Byłbym zainteresowany tym loaderem od Sebana.

No zmienione oprogramowanie dla Turbo2000F jest w tym poście: Turbo 2000F_CMD.


Ja testowałem używając zarówno Atari800-cas jak i Altirra 4.00, używałem Turgen 8.9.2 do wygenerowania pliku, wszystko działa bez problemu.

Ustawienia Altirra wyglądają tak:

http://seban.pigwa.net/aa/alt_turbo_cfg.png

Przykład ładowania pod Altirra:

Ostatnio edytowany przez seban (2022-05-01 19:05:45)

24

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

Teraz działa również dla mnie. Zapomniałem zresetować wszystkie ustawienia Altirry. Przepraszam.

25

Odp: Jak rozpoznać co to za Turbo (chyba?) w XC12?

Spoko! Nie ma problemu! :)