Temat: Ram-Cart

Witam, zakupiłem cadridz Ram-Cart z 2MB pamięci lecz nie umiem go obsłużyć...
Były na nim oprogramowanie (xdosrc) przez które jest możliwość kopiowania/wgrywania plików na niego ...lecz niby kopiują się ale nie pojawiają się po resecie na liście .
Jako stacje używam SIO2SD i z niego na carta chce skopiować.

Też niestety jakimś cudem usunąłem całe oprogramowanie z carta i teraz nie wiem jak w grać na niego z powrotem cokolwiek żeby działał.

Czy ktokolwiek może mi pomóc ? czy już tylko ponowne programowanie przez eprom pozostało ??

2

Odp: Ram-Cart

Posłuż się DOSem ale dedykowanym dla RAM-CARTA.
RAMCART to urządzenie D8:, przełącznik w pozycji ZAPIS
Z poziomu DOSa....
Sformatuj, przekopiuj interesujące Cię pliki.
Na koniec zainicjuj. Jest taka procedurka do tego, (jak pamiętam nazywa się INIT.COM), uruchom ją, też z poziomu DOSa. Postępuj w/g pojawiających się komunikatów.
Ramcart nie ma EPROMki, dane podtrzymuje bateryjka, powinna być sprawna.

3

Odp: Ram-Cart

Po sformatowaniu przy pomocy xinit256 i wgraniu inicjalizatora , potem zgrałem 3 pliki dos.sys bat i aut , zrobieniu init wyskakuje mi odrazu błąd 38 a po zrobieniu sw i resecie mam migoczący ekran ….
Chciałbym z powrotem mieć loader który kosztuje programy wgrane …nie wiem jak do tego wrócić :(

Ostatnio edytowany przez darczi1 (2022-04-26 18:37:14)

4

Odp: Ram-Cart

Na ramcarta nie możesz przekopiować DOS.SYS bo jest samouruchamialny. DOS.BAT i DOS.AUT są DOSami plikowymi i te możesz, są do tego przygotowane.
To kopia opisu z innego wątku na tym forum

Inicjalizacja carta (ręczna)
----------------------------
Inicjalizacja CART-a ma na celu przygotowanie go do używania go jako carta z programami
w sposób podobny jak się używa cartridży z grami (uruchomienie kompa, uruchomienie gry
bez żadnych dodatkowych urządzeń we-wy).

Zadziałał program XINIT256. W trybie 256k (przełącznik B = 256) należy:
- uruchomić komputer z domyślnym DOSem
- uruchomić XDOSRC
- uruchomić XINIT256
- wybrać opcję z formatowaniem i zapisaniem loadera
- po zakończeniu działania programu można wkopiowywać na D8: pliki, które później
  pokażą się w menu carta
- po skopiowaniu programów (gier) należy uruchomić SW.COM i przełączyć się w tryb read-only
- po tej operacji należy wyłączyć i włączyć komputer
- powinno się pojawić menu carta z zapisanymi na nim programami

Są dwa rodzaje inicjalizerów. XINIT wgrywa się na ramcarta po sformatowaniu go, potem kopiuje się potrzebne pliki.
Ten inicjalizer został przygotowany przez Jagera dla DOULE RAMCARTA, choć działa też z normalnym
Inicjalizer INIT należy uruchomić po skopiowaniu plików na ramcarta.

5

Odp: Ram-Cart

https://web.archive.org/web/20100720185 … tdial.html
Pod powyższym adresem znajdziesz co potrzebujesz. Jager wszystko opisał

6

Odp: Ram-Cart

Dzięki @zenon :) a jeszcze pytanie - jak mogę włączyć basic przy uruchomieniu carta ?

7

Odp: Ram-Cart

Jak moduł jest zainicjowany to uruchomi to co na nim.
Więc przekopiuj na niego np. DOS.AUT i uruchom moduł a potem tego DOSa.
Jak na ekranie pokaże się D1: to wpisz =ON i zatwierdź klawiszem RETURN.
Powrót do DOSa po wpisaniu w Basicu w trybie bezpośrednim DOS (RETURN) i gdy pokaże się D1: wpisz =OF (RETURN) Basic zostanie wyłączony.
Z Basica możesz na moduł coś nagrać ale wpierw trzeba przełącznik ustawić w pozycję ZAPIS, ale robi się to pod kontrolą procedurki do tego przeznaczonej  z poziomu DOSa bo inaczej dane w module ulec mogą przekłamaniu. Procedurka jak pamiętam to chyba SW.COM. I ważne, moduł symuluje stację dysków jako D8:

Wpisz w gogle... ATARIKI DOSII/D znajdziesz tam opis komend DOSa obsługującego RAMCARTa

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2022-04-26 21:54:21)

8

Odp: Ram-Cart

Zenon/Dial napisał/a:

Na ramcarta nie możesz przekopiować DOS.SYS bo jest samouruchamialny. DOS.BAT i DOS.AUT są DOSami plikowymi i te możesz, są do tego przygotowane.
To kopia opisu z innego wątku na tym forum

Inicjalizacja carta (ręczna)
----------------------------
Inicjalizacja CART-a ma na celu przygotowanie go do używania go jako carta z programami
w sposób podobny jak się używa cartridży z grami (uruchomienie kompa, uruchomienie gry
bez żadnych dodatkowych urządzeń we-wy).

Zadziałał program XINIT256. W trybie 256k (przełącznik B = 256) należy:
- uruchomić komputer z domyślnym DOSem
- uruchomić XDOSRC
- uruchomić XINIT256
- wybrać opcję z formatowaniem i zapisaniem loadera
- po zakończeniu działania programu można wkopiowywać na D8: pliki, które później
  pokażą się w menu carta
- po skopiowaniu programów (gier) należy uruchomić SW.COM i przełączyć się w tryb read-only
- po tej operacji należy wyłączyć i włączyć komputer
- powinno się pojawić menu carta z zapisanymi na nim programami

Są dwa rodzaje inicjalizerów. XINIT wgrywa się na ramcarta po sformatowaniu go, potem kopiuje się potrzebne pliki.
Ten inicjalizer został przygotowany przez Jagera dla DOULE RAMCARTA, choć działa też z normalnym
Inicjalizer INIT należy uruchomić po skopiowaniu plików na ramcarta.

Niestety to mi nie działa … wszystko jest ok nie ma błędów lecz po restarcie ekran to jest bootloop i tylko ekran skacze albo jest ekran czarny - próbowałem na dwóch „slotach” to robić i jest to samo …tak jakby loader nie chciał się wgrać ….

9

Odp: Ram-Cart

Hm...
Może przełącznik jest niewłaściwie ustawiony.
Na początku ustawić go w pozycję ZAPIS, uruchomić komputer, wykonać wskazane opcje i ostatecznie na samym końcu przełącznik należy przestawić w pozycję ODCZYT. Jak nie wystartuje to nacisnąć RESET w module a potem RESET w Atari.
Ale wszystkie operacje muszą być wykonane pod kontrolą DOSa dedykowanego dla RAMCARTa, np DOS.AUT, wtedy D8: to wyróżnik RAMCARTA jako symulowanej stacji dysków, a gdy używa się innego DOSa to D8: przekierowuje do RAMDYSKU i na moduł nic się nie zapisuje.

Na forum atarionline jest taki wątek:RAMCART 2MB, 4MB, 8Mb, 16MB, 32MB a w nim odszukaj post 40 i 42, znajdziesz tam instrukcję jako PDF, oraz potrzebne oprogramowanie jako ATR.

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2022-04-27 14:10:05)

10

Odp: Ram-Cart

Rozmawiałem z producentem tego i on mi pomagał , robiliśmy wszystko i nie ma efektu wiec odsyłam mu, ma zobaczyć u siebie :) mi wysyła drugi egzemplarz:)

11

Odp: Ram-Cart

Hej mam jeszcze pytanie… cart już działa w pełni i nie ma problemów :)
A pytanie mam o to - czy ktoś może podpowiedzieć jak na tym carcie włączyć basic ?
Ponieważ mam wgrany loader od sebana na tego carta i tam jest opcja wejścia basic lecz gdy próbuje odpalić to tylko ekran mignie i nic więcej …

Czy ktoś wie jak odpalic cart razem z dostępnym basic ?