Temat: Na początek - jak?

Koledzy, mam pytanie trochę z czapki, ale... jak programujecie na małym Atari? Robicie to wprost na komputerze, czy raczej przez emulator? Jak przez emulator, to który/jaki? W czym programujecie, jeśli nie w Basicu?
Chciałbym wrócić do tej zabawy (przed 30-laty właśnie w Basicu dłubałem...), ale ciekaw jestem, jak teraz to robicie, żeby było efektywnie.
Poradźcie noob'owi...

--------------------------------
Atari 65 XE | CA-12 z KSO Turbo 2000 | SN-360 | SIO2SD | MATT | Dokumentacja + książki od Retronics'a! | Atari 2600 Junior

2

Odp: Na początek - jak?

NetSerwer napisał/a:

jak programujecie na małym Atari?

wydaje mi sie, ze chodzilo Ci o to jak mozna pisac programy DLA atari. Wiele osob wybiera pisanie na PC po czym kompilacja i test na emulatorze - nie trzeba pisac "pod" emulatorem.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

3

Odp: Na początek - jak?

Książka Mapping Atari (jest online) dysponuje świetnym opisem mapy pamięci Atari, do tego jakiś kurs 6502 assemblera (Tebe napisał jeden), emulator Altirra ze świetnym debuggerem i Mads assembler, ewentualnie dużo prościej MAD pascal

4

Odp: Na początek - jak?

xxl napisał/a:
NetSerwer napisał/a:

jak programujecie na małym Atari?

wydaje mi sie, ze chodzilo Ci o to jak mozna pisac programy DLA atari. Wiele osob wybiera pisanie na PC po czym kompilacja i test na emulatorze - nie trzeba pisac "pod" emulatorem.

Dokładnie o to chodziło, dzięki.
A co sądzicie o książce "Mapa Pamięcie PPSO" Retronics Publishing? Warto, czy lepiej "Mapping Atari"?
@gorgh - dzięki, Altirra już na dysku!

--------------------------------
Atari 65 XE | CA-12 z KSO Turbo 2000 | SN-360 | SIO2SD | MATT | Dokumentacja + książki od Retronics'a! | Atari 2600 Junior

5

Odp: Na początek - jak?

jak bardzo chcesz, to napisałem w zeszłym roku podręcznik do assemblera, miał być wydany przez Retronics, ale jak obiecasz, że nikomu go nie udostępnisz to mogę ci wysłać kopię

Ostatnio edytowany przez gorgh (2022-04-29 15:11:14)

6

Odp: Na początek - jak?

Obiecuję... obiecuję.... trzy palce na serce !!!
Plis....plis....

7

Odp: Na początek - jak?

Dla mnie najważniejsza książka to "Poradnik programisty Atari", cały często tam zaglądam.

8

Odp: Na początek - jak?

Ja polecam pisanie w Mad Pascalu.
Piszesz sobie w czym Ci wygodnie na pececie, kompilujesz, testujesz pod Altirra.
Tu jest szybki start opisany przez bocianu: https://bocianu.atari.pl/blog/madgeany
Materiałów znajdziesz całe mnóstwo, a Mad Pascal jest obecnie na bieżąco wspierany i cały czas rozwijany.

9

Odp: Na początek - jak?

Albo CC65 czyli C.

Ostatnio edytowany przez tooloudtoowide (2022-04-29 17:55:59)

/|\ 800 Incognito+Supercard - 800XL - 1088XEL CF3 - XE GS Ultimate VBXE - SIO2SD - SIDE2 - CA2001 - 1050 - XF551 clone by Zaxon /|\ PORTFOLIO

10

Odp: Na początek - jak?

Sprzęt i soft są mniej istotne. Podstawa to wiedza.

NetSerwer napisał/a:

A co sądzicie o książce "Mapa Pamięcie PPSO" Retronics Publishing?

Ja uczyłem się głównie z "Asembler 6502" Ruszczyca, "Mapa pamięci PPSO" i "Mapa pamięci - procedury wejścia/wyjścia".

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

11

Odp: Na początek - jak?

tooloudtoowide napisał/a:

Albo CC65 czyli C.

http://www.atari.org.pl/artykul/kompila … o-atari/19

___
Press play on tape...

12

Odp: Na początek - jak?

gorgh napisał/a:

jak bardzo chcesz, to napisałem w zeszłym roku podręcznik do assemblera, miał być wydany przez Retronics, ale jak obiecasz, że nikomu go nie udostępnisz to mogę ci wysłać kopię

No krzyżyk na sercu, dwa paluszki i nie przyznam się na torturach, że mam!

--------------------------------
Atari 65 XE | CA-12 z KSO Turbo 2000 | SN-360 | SIO2SD | MATT | Dokumentacja + książki od Retronics'a! | Atari 2600 Junior

13

Odp: Na początek - jak?

A z innej beczki - czy jako członkowie forum mamy jakieś zniżki na książki w Retronics? Właśnie sobie wyliczyłem na Allegro, że za komplet 4 książek trzeba wyłożyć 526 PLN... Ups!

--------------------------------
Atari 65 XE | CA-12 z KSO Turbo 2000 | SN-360 | SIO2SD | MATT | Dokumentacja + książki od Retronics'a! | Atari 2600 Junior

14

Odp: Na początek - jak?

Mamy zniżki. Polegają na tym, że te książki w ogóle są wydawane.

15

Odp: Na początek - jak?

lemiel napisał/a:

Mamy zniżki. Polegają na tym, że te książki w ogóle są wydawane.

Też fajnie. Chwała Retronics!

--------------------------------
Atari 65 XE | CA-12 z KSO Turbo 2000 | SN-360 | SIO2SD | MATT | Dokumentacja + książki od Retronics'a! | Atari 2600 Junior