26

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Podpinam się pod ciut stary wątek....

SpartaDOS X 4.49 na AVGcart (2.0.1)
Side Driver v.4.03  2020r
Partycje B,C,G,K    (K to Fat16)

Na utworzonej partycji 16MB (256B/sect) chcę utworzyć filesystem AtariDOS.  Można to zrobić np. z pod MyDos'a.
Do tego momentu podprowadził mnie kol. Lizard

Partycje mam od D2: i wyżej
Aspeqt wpinam D1:  z ATR (z Mydos4.53)
Mam dostęp do plików np. działa D1:DIRS

Wpisuje BOOT D1:DOS.SYS
Robię COLD

Widzę, że Aspeqt oddaje sektory 1,360-364
ale bootuje się potem SDX

Jak zrobić boot MyDosa, albo jak utworzyć filesystem AtariDOS na partycji ?

27

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

BOOT to jest polecenie Sparty i działa z dyskami z filesystemem Sparty, bo tylko tam jest miejsce do zapisania wskaźnika do pliku, który ma być załadowany automatycznie przez loader znajdujący się w boot-sektorach (Sparta DOS ma taki loader od najpierwszych wersji - na dyskietkowych Spartach BOOT wskazuje na DOS-a). Z partycją inną niż Sparta DOS (3.* lub X), czyli Atari DOS 1.x, 2.x, 3.x, MyDOS, BiboDOS, TinyDOS, TopDOS, DOS XL, Atari DOS XE, itd. polecenie BOOT nie będzie działać.

W innych DOS-ach trzeba przede wszystkim umieścić w sektorach 1-3 loader który umożliwia automatyczne wystartowanie jakiegoś pliku - np. xBootDOS, a następnie umieścić żądany plik z nazwą ustaloną odpowiednio do wymagań tegoż loadera (dla xBootDOS ma to być AUTO) na dysku.

Filesystem AtariDOS z poziomu SDX powinno się dać zrobić używając polecenia FORMAT.

Zdaje mi się, że trzymanie ESC podczas bootowania komputera powinno wyłączyć SDX (albo zablokuj w tym AVG).

Edit: Zapomniałem, że można odłączyć SDX podczas bootowania przez COLD /N.

Ostatnio edytowany przez mono (2022-04-30 19:55:00)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

28

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

mono napisał/a:

W innych DOS-ach trzeba przede wszystkim umieścić w sektorach 1-3 loader który umożliwia automatyczne wystartowanie jakiegoś pliku - np. xBootDOS, a następnie umieścić żądany plik z nazwą ustaloną odpowiednio do wymagań tegoż loadera (dla xBootDOS ma to być AUTO) na dysku.

Ale SDX musiałby chcieć najpierw odczytać ten loader, a tu nic.

mono napisał/a:

Filesystem AtariDOS z poziomu SDX powinno się dać zrobić używając polecenia FORMAT.

U mnie te funkcje są nieaktywne, klawisz M nic nie zmienia

mono napisał/a:

Zdaje mi się, że trzymanie ESC podczas bootowania komputera powinno wyłączyć SDX (albo zablokuj w tym AVG).

ESC nie wyłącza. A pod AVG zablokować nie umiem.

mono napisał/a:

Edit: Zapomniałem, że można odłączyć SDX podczas bootowania przez COLD /N.

:(   to wyłącza SDX oraz carta AVG czyli dostęp do partycji.

Ostatnio edytowany przez pajero (2022-04-30 20:00:17)

29

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

W SDX nie ma sterownika do dysków MyDOS (formaty większe niż dyskietka obsługiwane są wariantem niekompatybilnym z AtariDOS - są tam inne linki i statusy w directory) a wyłącznie AtariDOS (sterownik ATARIDOS.SYS).
Musisz odłączyć SDX żeby zbootować MyDOS-a z dyskietki, więc:
1. Może masz jakieś narzędzie które po odłączeniu cartridge'a pozwala na ponowne jego podłączenie tak żeby partycje były widoczne?
2. Wyrzuć SDX (usuń fizycznie z carta) z AVG i bootuj MyDOS-a z włączonym cartem.
Oczywiście jeśli chcesz używać SDX potem, no to musisz sobie go z powrotem na carta nagrać.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

30

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

pajero napisał/a:

Ale SDX musiałby chcieć najpierw odczytać ten loader, a tu nic.

na stronie jest inicjalizator (zwykly plik binarny) ktory sam zapisze te 3 sektory w d1

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

31

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

mono napisał/a:

Filesystem AtariDOS z poziomu SDX powinno się dać zrobić używając polecenia FORMAT.

SpartaDOS X na partycjach dysku twardego i ramdyskach pozwala na utworzenie tylko systemu plików SpartaDOS-u. W przypadku dyskietek można zadecydować, czy ma być SDFS, czy AtariDOS.

mono napisał/a:

W SDX nie ma sterownika do dysków MyDOS (formaty większe niż dyskietka obsługiwane są wariantem niekompatybilnym z AtariDOS - są tam inne linki i statusy w directory) a wyłącznie AtariDOS (sterownik ATARIDOS.SYS).

ATARIDOS.SYS radzi sobie z partycjami MyDOS-a. Częściowo obsługuje nawet podkatalogi - czyta zawartość i zapisuje w nich pliki, ale nie pozwala na tworzenie i usuwanie.

pajero napisał/a:
mono napisał/a:

Edit: Zapomniałem, że można odłączyć SDX podczas bootowania przez COLD /N.

:(   to wyłącza SDX oraz carta AVG czyli dostęp do partycji.

COLD /N odłącza wszystkie kartridże. Spróbuj COLD /C, który odłącza tylko SDX.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

32

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Polecenie BOOT służy do wskazania programu na dysku w formacie SpartaDOS, jaki ma zostać wczytany podczas bootowania. Pierwotnie służył do uruchamiania SpartaDOS-a do wersji 3.x. SpartaDOS X uruchamia się z kartridża, więc nie ma potrzeby uruchamiania czegokolwiek z dysku.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

33

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

COLD /C   przechodzę do SIDE LOADER

@xxl - to nie jest problem zainicjowania ATRa - to umiem spoko. Jak odpalić MyDos (?), chciałem przez boot'owanie.

Widzę, że AVGcart (może i SIDE) nie daję takiej możliwości.

Coż - zostaje napisać se program, co skopiuje przygotowane sektory 1-3, $360-369 (ale pewnie łatwiej lepiej pierwsze 1-1010 niż całe 16MB bo i po co) na partycje SDX pobierając je poprzez Aspeqt w SIO z ATRa w którym jest MYDOS

To utworzy filesystem kopię na partycji z ATRa.

A może jest prog dla SDX co tak umie - kopiować sektorowo?

34

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

pajero napisał/a:

A może jest prog dla SDX co tak umie - kopiować sektorowo?

Disk Communikator powinien sobie z tym poradzić. Najpierw tworzysz obraz dysku, a potem go przywracasz.

Możesz także spróbować SCOPY dla SpartaDOS-u.

Ostatnio edytowany przez Lizard (2022-04-30 23:05:08)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

35

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Lizard napisał/a:

SpartaDOS X na partycjach dysku twardego i ramdyskach pozwala na utworzenie tylko systemu plików SpartaDOS-u. W przypadku dyskietek można zadecydować, czy ma być SDFS, czy AtariDOS.

ATARIDOS.SYS radzi sobie z partycjami MyDOS-a. Częściowo obsługuje nawet podkatalogi - czyta zawartość i zapisuje w nich pliki, ale nie pozwala na tworzenie i usuwanie.

COLD /N odłącza wszystkie kartridże. Spróbuj COLD /C, który odłącza tylko SDX.

Człowiek uczy się całe życie. Dzięki! Widzę, że nadszedł czas na ponowne przeczytanie users manuala :)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

36

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Disk Communikator jak Percom Service
                                 
          ogłasza dla partycji błąd #138 

SCOPY ogłasza formatowanie partycji, ale daje info:  "Error on sending config"

Czyli AVGcart (jak i SIDE1) nie pozwala na taką zabawę ww programami.
IDE+ też mi SCOPY odmawia :(


@draco - czy jest jakieś ograniczenie w dostępie do sektorów partycji APT?  Potrzebuję jakiegoś sterownika?

Ostatnio edytowany przez pajero (2022-05-01 09:07:20)

37

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Błąd 138 oznacza timeout. Podejrzewam, że Disk Communicator używa własnych procedur SIO, które nie przewidują nowych urządzeń. :-/ Partycje mają niezmienialną liczbę ścieżek, sektorów itp., więc próba zmiany konfiguracji przez SCOPY (i nie tylko) kończy się błędem.

Nie ma ograniczeń w dostępie do partycji, prócz tych stawianych przez procedury SIO.

Suplement:
My tu kombinujemy próbując pchać łańcuch pod górę, a w SpartaDOS X Toolkit jest:

HDSC - hard disk sector copier

Purpose
Sector copier for large partitions.

Jedynym mankamentem może być:

The program should accept all source/destination combinations which match the following rules:
(...)

  • Both disks recognize PERCOM configuration commands.

(...)

Ten akurat jestem w stanie obejść, aby nie pisać nowego softu.

Ostatnio edytowany przez Lizard (2022-05-01 10:38:39)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

38

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

HDSC = ten dał radę. Jest kopia filesystem'u AtariDos na partycji

Skopiowałem plikowo z SIO (Aspect) na partycje.

EDDY = ten pokazał zawartość sektora 361 - jest prawidłowy wpis do katalogu.

Mogę więc szukać problemu, dlaczego nie chcę się wczytywać sektor w SIO, znowu błąd $8a
Czy partycja wymaga użycia innego kodu niż napęd FDD $3x  ??
Wpisuję
$300 = $31
$301 = $01
$302 = $52  ;'R'
$303 = $40
$304/5 = adr buf
$306/7 = $9 choć próbowałem i $30
$308/9 = $100
$30a/b = $169
jsr $E459


ps. powyższe działa z każdym FDD

Ostatnio edytowany przez pajero (2022-05-01 19:59:39)

39

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Wszystko wygląda ok. Jesteś pewny, że chcesz czytać D1? Wydawało mi się, że pod tym numerem masz urządzenie SIO, a nie partycję dysku. Timeout ($0306) możesz ustawić nawet na jeden - nie jest brany pod uwagę. :-)

Sprawdź pod debuggerem, czy SIOV skacze do obsługi nowego urządzenia. Na Altirze z SIDE2 nie idzie niczego uruchomić przez polecenie X. :-/

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

40

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Przemianowałem partycje, pod D1 dałem z FS AtariDos,  a SIO wypięte.

Pliki mogę listować TYPE więc zakładam, że SDX bez sterownika ATARIDOS.SYS także radzi sobie.

Dziś odpalę BUG HUNTERa. Po tylu latach :)

41

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Pod SDX  BUG HUNTER nie odpalisz....

No zrobiłem pod Altirrą emulację SIDE2 z kartą CF, partycjami. Zrobiłem programem HDSC partycję filesystem AtariDos. Włączyłem breakpointy i..... dupa, skok do SIO nie jest debug'owany:  "high level emulation"

No cóż... został podejrzeć, jako to robi HDSC :)  Jak on umie, to i ja mogę.

Na początek HDSC sprawdza czy SDX jest w pamięci i zamiast SIO skacze przez COMTAB-10 do LSIO
A owa procka, używając banku SDX wykonuje.... a tego już mi się nie chciało sprawdzać.

W załączeniu programy do testów na potwierdzenie ww.
Powinny pokazać na ekranie zawartość odczytanego sektora, poniżej prawy róg ekranu 2 pary komunikatów w formacie XY WZ
gdzie za
X może zobaczyć A - standardowe SIO z romu;  S - procka LSIO od sparty
Y numer napędu
WZ to kod statusu IO

Programy
RDSIO - napęd nr 1 próbuje odczytać z standardowego SIO z romu (czyli zobaczycie "A1")
RDS1  - napęd nr 1 testuje czy masz spartę (czyli zobaczycie "A1" albo "S1" )
RDSX  - ostatnio używany napęd testuje czy masz spartę (czyli zobaczycie "An" albo "Sn" gdzie "n": 1-F")

Także printscreen z działania RDS1 = próbuje wykonać odczyt sektora $169 z napędu D1 pod SDX co widać kończy się S1 01
Oraz printscreen z działania HDSC = tu zakończyłem poszukiwania - jak by ktoś chciał dalej dociekać.

EDIT:  uznaje weekend majowy za prawidłowo spożytkowany czasowo ale smutne że SIDE nie jest 100% atarowym new device  :(

Ostatnio edytowany przez pajero (2022-05-03 10:36:40)

Post's attachments

HDSC comtab LSIO.JPG 195.45 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

RDS.asm 1.81 kb, liczba pobrań: 1 (od 2022-05-03) 

RDS1.jpg 32.29 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

RDS1.xex 214 b, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

RDSIO.xex 217 b, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

RDSx.xex 212 b, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

42

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

pajero napisał/a:

Włączyłem breakpointy i..... dupa, skok do SIO nie jest debug'owany:  "high level emulation"

W wyłączyłeś D: patch (Disk SIO) w System/Configue System/Acceleration?

pajero napisał/a:

EDIT:  uznaje weekend majowy za prawidłowo spożytkowany czasowo ale smutne że SIDE nie jest 100% atarowym new device  :(

Polecam IDE+ 2.0. Ten z pewnością jest New Device, obsługuje sektory 512B pod SDX i nośniki o pojemności do 128PB. :-)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

43

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

D: patch no tego nie wiedziałem, że oto chodzi :)

----------------------------------

IDE+ 2.0 v.C   potwierdzam, ta sama karta CF przełożona z SIDE (wersja jeden) i program RDSIO pokazuje A1 01
    czyli masz racje, IDE+ wspiera standardowe SIO :)

Zgrałem przez Aspeqt (Sio2PC) na partycje filesystem AtariDOs wszystkie pliki BubbleShooter i gra się odpaliła, wczytuje i zapisuje stan  :D

-----------------------------------

Czy SIDE nie ma jakiegoś sterownika co ustali cartridge w tryb pracy, co kosztem prędkości IO pozwoli na dostęp do partycji sektorowo poprzez systemowe SIO ?

Ostatnio edytowany przez pajero (2022-05-03 21:00:26)

44

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

The U1MB PBI BIOS provides 'New Device' support for SIDE. SIDE driven by the SDX driver is an LSIO device.

Atari didn't provide SIO indirection in anything but the PBI handler, so you're out of luck without a RAM-based OS.

45

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

"The U1MB PBI BIOS provides 'New Device' support for SIDE"  I confirm. Works beautifully. And fast.

IDE+ can handle partitions via SIO. Why SIDE only via LSIO?

46

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

pajero napisał/a:

IDE+ can handle partitions via SIO. Why SIDE only via LSIO?

IDE+ is a PBI/ECI device so can supplant the math pack with a BIOS overlay which intercepts SIO. SIDE is a cartridge, so cannot. U1MB is a PBI device, though, so provides the overlay and intercepts the SIO. Works perfectly well with other PBI devices as long as there are no device ID conflicts. The U1MB PBI capability has many uses and also facilitates the bootable CF adapters on the 1088XEL/XLD (since one can replace the PBI code with whatever is needed for the mass storage device).

47

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Thank you for the information. U1MB, however, is a piece of a decent extension.