Temat: Nowy cart dla Atari

Cześć, czekam na pełny zestaw do budowy carta do Atari (od Sikora), mam programator TL866II PLUS i Silent Service na celowniku.
Polecicie jakiś manual / film / instrukcję jak się zabrać od zera do tego tematu? Nie robiłem jeszcze nic takiego, ale chciałbym kilka cartów dla siebie zrobić - takie kolekcjonerskie, z pudełkiem, instrukcją i naklejkami. Z graficznymi aspektami sobie poradzę, ale jak złożyć i zaprogramować cart to już będzie wyzwanie...

--------------------------------
Atari 65 XE | CA-12 z KSO Turbo 2000 | SN-360 | SIO2SD | MATT | Dokumentacja + książki od Retronics'a! | Atari 2600 Junior

2

Odp: Nowy cart dla Atari

Gdzieś na forum jest temat o przerabianiu wersji dyskietkowej na cart. I chyba jest tam właśnie już zrobione Silent Service.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Nowy cart dla Atari

Na forum atarionline w wątku - projektowanie cartów - opisałem co i jak. Jest teoria, przykłady.
Jest też taki program MOJCARTRIDGE, (napisał go Jager). Pliki DOSowe elegancko przysposabia do potrzeb.
Ale jest też cała masa opisów na obydwu forach w temacie.

4

Odp: Nowy cart dla Atari

Tu jest wyżej wspomniany poradnik Pana Zenona.  --> KLIK
Korzystałem z niego nie raz i lepszego kompendium wiedzy o tym jak działają kartridże na Atari nie znajdziesz.

Jest też w miarę nowy artykuł o samym montowaniu i składaniu karta tutaj:
http://www.retronagazie.eu/sprzet-jak-z … ari-xl-xe/

5

Odp: Nowy cart dla Atari

Tu jest kilka słów więcej nt. carta, który zakupiłeś:
http://atarionline.pl/forum/comments.ph … e=1#Item_0

Tu jest Silent Service w wersji na tego carta:
https://atarionline.pl/forum/comments.p … ionID=6454
I ciekawy soft do przerabiania atrów.

W załączniku Silent Service w wersji na kostkę 512kB (Skoro kupiłeś od Sikora to pewnie o takiej pojemności). Nie testowałem, ale to pozostawiam tobie :P
Plik bezpośrednio programuje się na kostkę.

A, nie. Nie udało mi się tu umieścić załącznika... Plik pod linkiem:
http://chomikuj.pl/ccwrc/users/Z-takie- … 413560.car


Edit: sprawdziłem plik 512kB - działa.

Ostatnio edytowany przez ccwrc (2022-05-03 19:02:00)

6

Odp: Nowy cart dla Atari

Skoro cart od Sikora, to pewnie dokładnie tak, jak napisał ccwrc.
W podanym linku jest dokładny opis. Powiedz, czy zakupiłeś również kości 39SF040?
Jeśli chcesz zrobić sobie carta z zestawem gier, to z plików xex programem Creaxin1 robisz 4 zestawy gier i zapisujesz je jako pliki rom. Potem programem XEGS Merger łączysz te 4 pliki w jeden, wybierając pamięć 512kB. Programujesz tym wsadem 39SF040, programujesz GAL-a, lutujesz wszystko i ma działać.
Jeśli chcesz sobie zrobić cart z Silent Service, to ccwrc podlinkował CI odpowiedni wątek. Weź stamtąd plik Silent_Service.rom

Pamięć flash będziesz miał w podstawce?

Ostatnio edytowany przez x_angel (2022-05-03 18:54:52)

7

Odp: Nowy cart dla Atari

x_angel napisał/a:

Powiedz, czy zakupiłeś również kości 39SF040?

Jak pisał - kupił zestaw. Jutro idzie w paczkomat, bo jest już naszykowane ;)

Sikor umarł...

8

Odp: Nowy cart dla Atari

Paczka od Sikora dojdzie jutro, dziś odbieram programator, a etykiety już gotowe!
Dzięki Wszystkim za szczodre informacje, dam znać jak wyszło finalnie :-)

--------------------------------
Atari 65 XE | CA-12 z KSO Turbo 2000 | SN-360 | SIO2SD | MATT | Dokumentacja + książki od Retronics'a! | Atari 2600 Junior

9

Odp: Nowy cart dla Atari

Tak tylko napiszę, bo trzeba chwalić jak jest co - cart od Sikora to taki merc w swojej klasie: wszystko doskonale zabezpieczone i wysokiej jakości. Gorąco polecam!
PS. Koszulka też super ;-)

--------------------------------
Atari 65 XE | CA-12 z KSO Turbo 2000 | SN-360 | SIO2SD | MATT | Dokumentacja + książki od Retronics'a! | Atari 2600 Junior

10

Odp: Nowy cart dla Atari

To ja dziękuję, a obudowa - jak obudowa ;)

Sikor umarł...

11

Odp: Nowy cart dla Atari

Cześć, prośba o pomoc...
Silent Service z wątku https://atarionline.pl/forum/comments.p … ionID=6454 działa jak złoto. Na fali sukcesu wziąłem więc kolejny CAR (Star Riders II), ale niestety po zaprogramowaniu odpala mi Selftest. Cart jest dobrze słożony, bo jak wgram Silent Service, wszystko jest OK. Zrobiłem też test na Flight Sim II - znowu Selftest.
Chciałem zatem spróbować ATRSD2CAR, ale (i teraz można się śmiać) nie wiem jak! Rozumiem, że proces jest do wykonania na Atari, ale nie wiem jak zamapować w Sio2SD katalog z ATRSD2CAR. A może przez emulator, ale nadal nie wiem jak...
A może wogóle coś pokręciłem? A może coś jeszcze z CAR'ami muszę zrobić przed wgraniem.
HELP! :-)

--------------------------------
Atari 65 XE | CA-12 z KSO Turbo 2000 | SN-360 | SIO2SD | MATT | Dokumentacja + książki od Retronics'a! | Atari 2600 Junior

12

Odp: Nowy cart dla Atari

To ja się naprodukowałem na maila a ty jeszcze tu coś wklejasz :) 

Na szybko i w skrócie także tu:
- plik powinien być dopasowany do kostki pamięci pojemnością,
- soft (właściwie źródła) atr2car https://github.com/GienekP/ATR2CAR nie jest skompilowany: trzeba użyć najpierw kompilatora C a później już działać na wygenerowanym pliku z konsoli wg. instrukcji. Proces raczej nie jest do wykonania na Atari :) potrzebna współczesna maszyna np. z jakimś linuxem na pokładzie.

13

Odp: Nowy cart dla Atari

Dla potomności zostawiam mini-instrukcję dla kompletnie początkujących:

1. Bierzemy plik XEX z grą i odpalam na emulatorze (ewentualnie SIo2SD). Musi działać!
2. Odpalamy CreaXin1 i konwertujemy XEX do ROM z opcją Autoloader
3. Odpalamy XEGS Merger i z ROM tworzymy nowy ROM dopasowany do rozmiaru kości jaką mamy na carcie do zaprogramowania
4. Tak stworzony ROM testujemy na emulatorze - jak działa, nagrywamy na cart
5. Cart testujemy na Atari, czyli bawimy się zacnie we wgraną grę

Wielkie dzięki dla ccwrc za cierpliwość i pomoc! Bez wsparcia byłaby kiszka, a tak Silent Service i Star Riders II już ograne. Niebawem wrzucę finalne wersje, razem z etykietami, pudełkiem, instrukcją itd...

--------------------------------
Atari 65 XE | CA-12 z KSO Turbo 2000 | SN-360 | SIO2SD | MATT | Dokumentacja + książki od Retronics'a! | Atari 2600 Junior