826

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dobra, wracam na chwilę do carta KSO2000 z którego dump zrobił Dely... obiecałem przetworzyć ten 8KB dump, tak aby był dostępny w różnych postaciach. Udało mi się znaleźć chwilę czasu aby to uczynić, ale tym razem wrzucam całe archwium z masą plików, może się komuś przyda. W archwimum oprócz wersji XEX, BOOT, BIN (oryginalnej i zawierającej patch) dodałem również skrypt i makefile przetwarzający to wszystko od początku do końca. Dodaję cały ten śmietnik w celach poznawczych, może ktoś będzie chciał sobie kiedyś samemu spróbować dokonać takich eksperymentów, może to być dobry materiał do startu. I proszę nie protestować że Linux potrzebny, etc. W dobie maszyn wirtualnych każdy może mieć Linuxa pod "windą", czy to będzie jakiś darmowy VirtualBox czy też WSL to już pozostawiam zainteresowanym tematem.

Dla nie zainteresowanych w archiwum są również gotowe i przetworzone pliki wynikowe czyli:

  • KSO2000_2k.bin - wyłuskana 2KB oryginalna zawartość pamięci EPROM

  • KSO2000_2k_cctl_patch.bin - oryginalny obraz + patch umożliwiający automatyczne (nie czasowe) wyłączenie carta

  • KSO2000_4k_cctl_patch.bin  - "powdojony" oryginalny obraz (do rozmiaru 4kB) + patch umożliwiający automatyczne (nie czasowe) wyłączenie carta - ten obraz bez problemu obsługuja emulatory, wystarczy wybrać Blizzard 4K pod emu i cart samoczynnie wystartuje.

  • kso2000.xex - obraz przetworzony do formatu XEX, można sobie go uruchomić z dowolnego urządzenia typu SIO2SD, SIO2PC, etc.

  • kso2000.boot - obraz przetworzony do formatu BOOT, można sobie nagrać na kasetę za pomocą jakiegoś programu kopiującego a potem wczytywać przez START+OPTION

  • kso2000.cas - obraz przetworzony do formatu CAS, można użyć np. Turgen aby nagrać sobie to na kasetę i wczytywać z magnetofonu w standardowej prędkości :P

suma SHA256 2kB obrazu EPROM:

03d1c0d28f7dd2fc71a19bff17fc8d0638fdefbcec51813476a5637453c2d0aa

W archiwum są też inne pliki, np. makefile, a8cas-util od FUJI-ego (potrzebny do wygenerowania pliku CAS), pliki .XSM (cart2boot.xsm oraz cart2xex.xsm) to kod kompilowany za pomocą Fox-owego XASM, extract.sh to BASH-owy sktypt umożliwiający wyciągnięcie początkowych 2KB z 8KB pliku generowanego przez "simple cart dumper", skrypt ten również aplikuje "patch" za pomocą narzędzia "bbe" dostępnego dla systemu Linux (taki SED tylko dla plików binarnych). Ale jak mówię te wszystkie dodatki, to tylko dla zainteresowanych "how it was done".

Post's attachments

KSO2000_supercart_from_Dely.zip 395.66 kb, liczba pobrań: 22 (od 2022-06-24) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

827

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Fajnie ,jako notoryczny posiadacz kso t2000 chętnie zajrzę w archiwum po weekendzie. :-)
No i chyba musze coś przedsięwziąć odnośnie moich kaset zestawów turbo 'the marauder'. Ale to może osobny wątek założę. Bo myślę nie tylko o dump'ie taśm, ale może bardziej o uzupełnieniu informacji, skąd one, ile, itp. w tamtych latach to moje ulubiene były..

828

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dzięki wielkie Seban za włożoną pracę. Jeśli będą stawiane pomniki, wręczane statuetki itp., to powinieneś być pierwszy w kolejce.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

829

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

takron27 napisał/a:

No i chyba musze coś przedsięwziąć odnośnie moich kaset zestawów turbo 'the marauder'. Ale to może osobny wątek założę. Bo myślę nie tylko o dump'ie taśm, ale może bardziej o uzupełnieniu informacji, skąd one, ile, itp. w tamtych latach to moje ulubiene były..

No koniecznie! To kawał historii, warto ją zachować i skatalogować i opisać! Czekam z niecierpliwością na Twój wątek!

dely napisał/a:

Dzięki wielkie Seban za włożoną pracę. Jeśli będą stawiane pomniki, wręczane statuetki itp., to powinieneś być pierwszy w kolejce.

Odpowiem tak... to nie moja zasługa, mi tylko stworzono taką możliwość... wszystko się tak poukładało że mogę robić to co robię... ale to wszystko dzięki różnym ludziom, którzy sprawili że to wszystko stało się możliwe. To wszystko co tu się dzieje, to także w dużej mierze zasługa forumowiczów, ludzie ze środowiska którzy zechcieli się podzielić, lub włączyć się do tego szalonego nieco przedsięwzięcia. Ja wiem że niewielu ludzi to interesuje... ale dla mnie to ciekawa przygoda. Mimo że jęczę sobie, narzekam, kwękam czasami... mam nadzieję że nie traktujecie tego poważnie i bierzecie poprawkę na te moje wygłupy... jakiś element humorystyczny musi w końcu w tym wszystkim być? Nieprawdaż? :)

A co do statuetki i pomników... to nie dla mnie one... są o wiele bardziej zasłużeni ludzie, dzięki którym to wszystko się zadziało :)

830

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban jestem pełen podziwu do tego co robisz, dzięki Twojemu programowi Simple Cart Dump mogę podzielić się z Wami moimi zgranymi kartridżami.
Udostępniam też zgraną kasetę, dostałem ją od kolegi pod koniec lat 80tych, jest w nie najlepszym stanie, w tamtych czasach udało mi się wgrać tylko jeden program z niej.
Mam nadzieje że Tobie uda się coś więcej z niej odzyskać.

https://drive.google.com/file/d/1YRZEyT … sp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1x2y51F … sp=sharing

Post's attachments

dumper 1.atr 90.02 kb, liczba pobrań: 13 (od 2022-06-25) 

dumper.atr 90.02 kb, liczba pobrań: 15 (od 2022-06-25) 

IMG_32601.JPG 502.01 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
ATARI 800xl, CA-2001, XCA12 mnóstwo kaset i dyskietek :)

831

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Dzięki za materiały do obróbki. Tak na szybko rzuciłem na to okiem! Jeden z cartów (Blizzard) udało Ci się poprawnie zrzucić! Podpowiedz proszę czy ten cart da się łatwo rozebrać? Pytam aby potwierdzić rozmiar pamięci która jest w cartridge. Powinno być coś wielkości 2764 lub mniejsze (z analizy dumpa wygląda że to będzie 2732). Dlaczego pytam? Bo mój dumper jest naprawdę sample i zrzuca tylko 8K blok pamięci znajdujący się w obszarze $A000-$BFFF. 

I właśnie dlatego drugi z dumpów (ten drugi cart z grami) nie  będzie kompletny, ponieważ ma on o wiele większą pamięć zapewne i zupełnie inną konstrukcję niż carty do Turbo... zapewne ma też jakiś mechanizm przełączania banków, którego "simple dumper" nie wspiera. Więc wykonany nim dump, dał tylko kawałek pamięci która jest w tym carcie z grami.

Jeżeli chodzi o taśmy, to szybki rzut okiem pokazuje że nie dość że są one w stanie dość kiepskim, to niestety są one wielokrotnie napisane innymi programami, są tam głównie niekompletne jakieś dłuższe nagrania, zastąpione krótszymi programami... niewiele chyba z tego da sie odzyskać... z pierwszej strony udalo mi się na szybko wczytać co ciekawe jakiś inicjalizer dla dyskietek oraz "Rythmizer AT1":

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9352

Jest tam też jakiś program zapisany w Turbo Blizzard, ale jeszcze tego nie analizowałem. Druga strona też nie wygląda lepiej, tzn. z tego co przesłuchałem na szybko, to część dłuższych nagrań jest niekompletna i podkasowa, w dodatku są też zaniki sygnału ta taśmie (pewnie zagniecenia). No ale temu się jeszcze przyjrzę...

Tera wrócę jeszcze do carta z blizzardem który udostępniłeś! Tego carta jeszcze nie mieliśmy tutaj w kolekcji! Za dump bardzo Ci dziękuję! Niebawem obrobię pliki i wystawię komplet, teraz tylko screen-shot:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9353

Post's attachments

game_bootstrap_II.png 2.63 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

game_loader.png 1.95 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

832

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Podrzucam zdjęcia płytki PCB masz racje siedzi tam 2732.

Tak jak pisałem wcześniej to z tej kasety udało mi się wczytać jeden program i był to właśnie ten Rythmizer AT1 a że jest inicjalizer to nie miałem pojęcia. Ciekawe co jeszcze uda się z tych nagrań wyłuskać.

Post's attachments

DSC00970.JPG 550.34 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

DSC00973.JPG 485.24 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
ATARI 800xl, CA-2001, XCA12 mnóstwo kaset i dyskietek :)

833

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Górecki... EGR... Może coś u źródła, bo chyba jakiś kontakt kiedyś był, być może tu, być może na aol, już nie pamiętam...

Sikor umarł...

834

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Ja znalazłem coś takiego:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9356&download=1

Ostatnio edytowany przez kkrys (2022-06-26 22:43:11)

Post's attachments

GAME.bin 4 kb, liczba pobrań: 15 (od 2022-06-26) 

GAME.jpg 271.98 kb, liczba pobrań: 412 (od 2022-06-26) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

835

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Udało mi się znaleźć chwilę aby ogarnąć ten Blizzard-owy cart Marka Góreckiego, w załączniku archiwum zawierające między innymi wersję .XEX oraz wyłuskany 4kB obraz. Pod emulatorem można go uruchomić wybierając typ carta "4K Blizzard". Archiwum zawiera wszystkie pliki które zostały wykorzystane do "obróbki" materiału, czyli źródło (.xsm) zamieniające zrzut pamięci EPROM w plik .XEX oraz makefile który obrabia oryginalny plik z "simple cart dumpera".

Coś mi się wydaje że będę musiał dorobić obsługę 16kB cartów do dumpera, bo pewnie też i takie carty zalegają w waszych szufladach ;D

@kkrys ... to to ciekawostka :) wygląda na "klona" carta od M.Góreckiego, co ciekawe M.Górecki próbował zabezpieczyć swój cart przed podmianą napisów :) Jednak autor "klona" podmenił również ten fragment kodu, tak aby po podmianie napisów XOR z wybranych komórek się zgadzał ze zmienioną zawartością :D Fajnie że wrzuciłeś ten "dump", bo można podejrzeć jak wyglądała walka autorów cartów z "klonerami" :D

SHA256 EPROM-a z carta od Grzegorza:

ec7a4803ff543c5edbe04065b07bbfbfd87ec4dd696c40c164ea7a955a350135  egrblz_4k.bin

W załączniku poniżej zgrany i obrobiony materiał.

A jeżeli chodzi o schemat carta to jest on tożsamy z tym cartem Blizzard 4K cartridge zaprezentowanym w poście #55 tegoż właśnie wątku. Wartości elementów są nieco inne ale to nie ma większego znaczenia. C1 w tym wypadku ma wartość 390pF, natomiast R1 wygląda na 6.2 kOhm (o ile ten pierwszy pasek to niebieski jest ;P)

Post's attachments

EGR_Blizzard_4k_cartridge.zip 12.24 kb, liczba pobrań: 18 (od 2022-06-27) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

836

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Okładki kaset Turbo i Normal.

Miałem zamiar uploadować tylko okładki kaset z Winter'88, ale jak już wyciągnąłem pudła z kasetami, to... zeskanowałem i pozostałe. Skan 600dpi przeskalowany na 50%.

Z zestawów Turbo Nr 2 i Nr 13 wymazałem dane poprzedniego właściciela, mam jeszcze kilka kaset tak podpisanych, jednak bezpośrednio na kasetach, które nie mają wkładek. Te kasety są w kiepskim stanie - już jak je dostałem miały w wielu miejscach pogiętą taśmę.

Kolorowe okładki pochodzą z budki na rondzie Waszyngtona (w tym te z Winter'88). Ta seria była nagrywana na kasetach Basf. Zestaw 14 ma ucięty spis, a zamiast tego jest większy spis składanki zawierającej m.in. pliki z zestawu 14.

Część tych zestawów dawno temu próbowałem zgrać, niektóre mam zgrane w całości, z innych tylko niektóre pliki, te które udało się odczytać. Fragmenty też archiwizowałem.

https://qtz.cwaboard.co.uk/atari/covers/alln.jpg (normal) https://qtz.cwaboard.co.uk/atari/covers … dpiJpg.zip

https://qtz.cwaboard.co.uk/atari/covers/allt.jpg (turbo) https://qtz.cwaboard.co.uk/atari/covers … 300dpi.zip

Uwaga: Linki pod skanami powyżej (w załączniku tylko kopia tego to co widać).

Ostatnio edytowany przez QTZ (2022-06-28 05:28:12)

Post's attachments

alln.jpg 149.72 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

allt.jpg 202.24 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

837

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dzięki QTZ za wrzucenie tego! Niezła kolekcja! Nie byłem świadom że tyle tego było! W sensie miejsc w których się takie zestawy sprzedawało, a co za tym idzie sporo wzorów i etykiet jest! Fajnie to zobaczyć po latach. Ja to widziałem na własne oczy tylko kilka sztuk z tych które zaprezentowałeś!

838

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban to ja tylko dodam, że Twoje spatchowane zabawki pod turbo 2000f na moim magnecie Turbo UM/AST/ATT nie działają. Trochę się namęczyłem, aby je uruchomić, bo to turbo odwołuje się do D: jako do magnetu... z pomocą przyszedł AVG Cart.
Jak uruchomie plik t200pack.exe i wybiorę turbo 2000f to tytuł mi się wczytuje. Na Twoich spatchowanych 2  programach nie jest w stanie rozpoznać tytułu.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2022-06-28 14:51:53)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

839

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Aby być pewnym co i jak to rozumiem że przekonwertowałeś CAS na WAV i nagrałeś to taki plik na kasetę, po czym próbowałeś wczytać to za pomocą przerobionego softu dla Turbo 2000F? Używałeś wersji z opcją odwracania fazy sygnału? Przy odwróconej fazie też nic nie działało?

A czemu aż trzeba było angażować AVG cart? Nie działało wczytanie tego xex za pomocą dowolnego loadera plików binarnych? Soft do turbo 2000F powinien zainstalować i tak swoje urządzenie "D:" niezależnie od tego czy już jakiś wpis dotyczący urządzenia "D:" w HATABS istnieje.

840

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

seban napisał/a:

Soft do turbo 2000F powinien zainstalować i tak swoje urządzenie "D:" niezależnie od tego czy już jakiś wpis dotyczący urządzenia "D:" w HATABS istnieje.

Niekoniecznie, spotkałem się z wersją montującą się jako T:, jak przy przegrywaniu kopierami dyskowymi. Nie wiem, czy to było zamierzone, czy przypadek... NIestety, poszlo w dawnych czasach, jak jeszcze handlowałem sprzętem na giełdzie (rzadko, ale się zdarzał).

Sikor umarł...

841

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Sikor napisał/a:

Niekoniecznie, spotkałem się z wersją montującą się jako T:, jak przy przegrywaniu kopierami dyskowymi.

Ale ja mówiłem o tym konkretnym przypadku. Muszę zajrzeć do procki instalującej handler. Być może ta wersja softu korzystna z systemowej procki i jej uruchomienie z poziomu np. DOS-a który to już instaluje wcześniej urządzenie "D:" powoduje jakiś problem. Sprawdzę to, może od razu dodam opcję wyboru urządzenia D/T. Ale tak czy inaczej ten soft z DOS-em współpracować nie będzie, ponieważ lokuje się w pamięci od adresu $700 a więc tak czy inaczej będzie kolidować z DOS-em. Ja tego .xex ładowałem używając SIO2PC ale używałem opcji "BOOT Atari Executable" z RespetQT. Nie ładowałem tego z poziomu DOS-a, więc nawet nie byłem świadomy istnienia takiego problemu.

Ostatnio edytowany przez seban (2022-06-29 07:24:15)

842

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban bez względu na wybór fazy loader nie jest w stanie odczytać tytułu programu. Paski na ekranie pokazują się zawsze.
Natomiast jak wybiorę plik XEX turbo200_pack.xex (udostępniony przez Ciebie tutaj w wątku) i wybiorę turbo200f to pięknie dekoduje tytuł i poszczególne kawałki. AVG użyłem dlatego, że wczytanie narzędzia ze stacji lub sio2pc powoduje problem z obsługą urządzenia D. Sikor - tak masz rację do T2000 są narzędzia i carty, które zamiast D używają T:.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

843

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

To jeszcze podpowiedz jak nagrywasz na kasetę plik i ew. z którego zestawu... konwertujesz z CAS-ów do WAVE-ów? Dopytuję bo ja testowałem to na magnetofonie z klonem czeskiego Turbo 2000 oraz Turbo ROM i wszystko działało. Nie testowałem natomiast na UM, bo nie miałem pod ręką, ale będę musiał to sprawdzić w takim razie.

Piguła/Shpoon napisał/a:

AVG użyłem dlatego, że wczytanie narzędzia ze stacji lub sio2pc powoduje problem z obsługą urządzenia D

To sprawdzę również i ten problem. W sumie to nie wpadłem na to żeby to załadować z DOS gdy urządzenie "D:" juz w systemie istnieje. Ale załadowani z DOS i RESET (warm start) też ten problem występował? Niemniej jednak sprawdzę i poprawię.

Dobrze że zgłosiłeś uwagi, nie byłem świadom istnienia tych problemów.

Ostatnio edytowany przez seban (2022-06-29 10:29:06)

844

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Konwertuję na plik WAV narzędziem a8casutil. Na szybko skonwertowałem 3 pozycje Demo Maker Heartlight oraz grę Kult. Ten ostatni tytuł wysypuje mi się na emulatorze (na żywym sprzęcie też nie chce się wgrać). Dwa pierwsze śmigają aż miło.
Tak utworzone pliki wav nagrywam z PC na decku Pioneer'a.
Czysto technicznie dorzucam oba działające pliki cas, które po nagraniu z pliku wav pięknie się wczytują za pomocą obu loaderów (które też dołączyłem - wybieram oczywiście wariant turbo2000f).

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2022-06-29 12:09:27)

Post's attachments

01) Heartlight.cas 9.12 kb, liczba pobrań: 6 (od 2022-06-29) 

02) Demos Maker (Thor, 1992).cas 9.12 kb, liczba pobrań: 5 (od 2022-06-29) 

Turbo2000F_minisoft.xex 4.11 kb, liczba pobrań: 8 (od 2022-06-29) 

Turbo2000_pack.xex 8.09 kb, liczba pobrań: 8 (od 2022-06-29) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

845

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

eee.... Turbo2000F_minisoft.xex oraz Turbo2000_pack.xex w ogóle nie powinny Ci działać na magnecie z UM turbo! :) UM włącza się linią command... nie wydaje mi się aby *.minisoft czy *.pack sterowały linią COMMAND w odpowiedni sposób (ale mogę to sprawdzić). Sądziłem że używałeś softu z tego postu: Turbo 2000F CMD & Phase Select Patch v.1.2

Do kompletu wersje "minisoft" i "pack" lokują się pod ROM, dużo z tych gier które tu wrzucałem nie pójdzie. Tzn. wszystko co się będzie pakowało pod OS-ROM zniszczy procedury Turbo. Ten "... CMD & Phase ..." siedzi w pamięci nisko od $700 jak DOS i większość tych zestawów oczekuje właśnie takiej lokacji systemu turbo (pewnie dlatego KULT wysypuje Ci się na emulatorze). Ja każdy z tych CAS-ów sprawdziłem i każdy z nich ładował mi się na emulatorze. Używałem co prawda carta od KSO Turbo 2000 (sygnał na drugim porcie JOY-a)... ale robiłem tak dlatego że jeżeli były dołączone loadery L1, L2 to one były zazwyczaj w wersji dla KSO również, założyłem zatem iż te zestawy sa po prostu przeznaczone dla KSO.

Ostatnio edytowany przez seban (2022-06-29 13:34:38)

846

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban - no to jest zupełnie odwrotnie. Oba te loadery działają mi z moim magnetofonem w turbo UM (i masz rację turbo UM wykorzystuje linię command). Nie działa mi natomiast Twój soft o którym wspominasz czyli v1.2 (nie ma znaczenia, czy wybiorę tam odwrócenie fazy - loader nie potrafi zdekodować nawet nazwy programu).


PS Natomiast jak chce wczytać coś w blizzardzie to przy UM zamieniam  DATA OUT z linią COMMAND wtedy działa Blizzard, a nie działa UM :)

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2022-06-29 13:24:04)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

847

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

No to muszę rzucić na schemat Turbo UM, bo to jest ciekawostka. Ten soft "... CMD patch ...", jak pisałem sprawdzałem z klonem czeskiego turbo 2000 który akurat miałem pod ręką, sprawdziłem tez na magnecie z Turbo ROM i było OK! Wygląda na to że w przypadku UM (przynajmniej tego w Twoim magnecie) linia COMMAND ma zupełnie odwrotne działanie :) tzn. jej aktywacja powoduje że magnetofon przechodzi w tryb NORMAL, zatem mój patch tylko psuje :) Teraz rozumiem czego nie zrozumiałem wcześniej "pack", "patch", etc.  pomerdałem wszystko i nie zrozumiałem co do mnie mówisz ;D

No ale to że kult się nie wczytuje poprawnie wynika z tego co pisałem wyżej  "mini" i "pack" pakują się pod OS-ROM. W załączniku wrzucam wersję Turbo 2001 (zgodne z F) która lokuje się od $700, gdybyś mógł to sprawdzić. To wersja bez żadnych przeróbek dotyczących linii COMMAND.

Ostatnio edytowany przez seban (2022-06-29 14:23:19)

Post's attachments

turbo2001.xex 2.22 kb, liczba pobrań: 11 (od 2022-06-29) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

848

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

To interesujące. Program ładujący UM ma następującą sekwencję instrukcji.

 lda #$34   ; Silnik włączony
 sta PACTL  ;
 sta PBCTL  ;CMD aktywny (log. 0) 
 nop
 nop
 rts

Ostatnio edytowany przez baktraaa (2022-06-29 14:43:36)

849

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Po uruchomieniu turbo2001.xex niestety nie widzę żadnych pasków na ekranie po wybraniu ładowania z D:*.*

Tutaj filmik video pokazujący ładowanie Heartlights na magnecie z UM:
filmik

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2022-06-29 16:58:54)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

850

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Przejrzałem kod "mini" i "pack"... procedury odczytu faktycznie zmieniają także stan linii COMMAND...  czyli wychodzi dokładnie na to samo co zrobiłem robiąc "patch" w tej wersji turbo 2000F którą wrzucałem na forum. Nie wiem czemu wersja którą udostępniłem u Ciebie nie działa... stan linii jest dokładnie taki sam:

Altirra> .pia
Port A control:   34 (IOR, motor line: low / on, proceed line: -edge)
Port A direction: 00
Port A output:    00
Port A edge:      pending
Port B control:   34 (IOR, command line: low / on, interrupt line: -edge)
Port B direction: ff
Port B output:    ff
Port B edge:      none

tyle że w przypadku mini/pack OS-ROM jest odłączony bo procedury odczytu są pod OS-ROM:

Altirra> .pia
Port A control:   34 (IOR, motor line: low / on, proceed line: -edge)
Port A direction: 00
Port A output:    00
Port A edge:      pending
Port B control:   34 (IOR, command line: low / on, interrupt line: -edge)
Port B direction: ff
Port B output:    fe
Port B edge:      none

Jest to dla mnie kompletne zaskoczenie! Do tej pory sądziłem że poza lokacją w pamięci wersje systemów Turbo 2000F/2001, etc. nie różnią się procedurami odczytu! A jednak jest jakaś różnica skoro wersje "mini" i "pack" u Ciebie działają, a mój "patch" nie działa (oczywiście wszystko działa niezależnie od wersji, etc. na magnecie wyposażonym w Turb 2000F lub ten klon czeskiego Turbo 2000 - u mnie działają wszystkie trzy wersje).

Po pierwsze będę musiał zgłębić temat nieco bliżej, po drugie zaskoczyło mnie to że owe wersje "mini" i "pack" sterują linią COMMAND, do tej pory wersje Turbo 2000F/2001 które widziałem nie dotykały PBCTL. Kolejny temat do wyjaśnienia zatem! Ale to niech się trochę chłodniej zrobi! ;-)

ps1) Wersja Turbo 2001 którą sprawdziłeś nie działa bo nie dotyka linii COMMAND, chciałem się upewnić czy aby na pewno UM ma tak samo aktywowany tryb pracy turbo interfejsu. Już się bałem że coś na schemacie mam źle, albo że u Ciebie jest jakoś inaczej. Dzięki za test!

ps2) zauważyłem na filmiku że wpisujesz "D:*.*", nie wiem czy nie wygodniej pisać "D***", ja tak czynię bo szybciej, a efekt ten sam :) Tak zresztą było w instrukcji do KSO 2000 którą kiedyś dostałem jak mi je zamontowano.

Ostatnio edytowany przez seban (2022-06-29 19:11:42)