851

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

baktraaa napisał/a:

To interesujące. Program ładujący UM ma następującą sekwencję instrukcji.

Mówisz o tych dwóch instrukcjach NOP? To nie powinno mieć teoretycznie znaczenia po potem procedura odczytu dla UM i tak czeka na "ton pilotujący".

852

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

seban napisał/a:

ps2) zauważyłem na filmiku że wpisujesz "D:*.*", nie wiem czy nie wygodniej pisać "D***", ja tak czynię bo szybciej, a efekt ten sam :) Tak zresztą było w instrukcji do KSO 2000 którą kiedyś dostałem jak mi je zamontowano.

Tu jest różnica we wczytywaniu. D:*.* powinien wczytać program bez zatrzymywania się na tytule, D*** zatrzyma się na tytule z pytaniem T/N - tak to pamiętam z mojego magnetofonu i turbo. Muszę się wreszcie do Ciebie pofatygować i go ożywić...

Sikor umarł...

853

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

I jeszcze jeden szybki test, procedura odczytu bajtu z "mini/pack":

    F65D: A0 08             LDY #$08
    F65F: AD 1F D0          LDA CONSOL
    F662: F0 D8             BEQ $F63C
    F664: 20 25 F7          JSR $F725              ;[contract]
      F725: A9 10             LDA #$10
      F727: 2C 0F D2          BIT SKSTAT
      F72A: 60                RTS
    F667: D0 F6             BNE $F65F
    F669: A2 00             LDX #$00
    F66B: 8E 1A D0          STX COLBK
    F66E: E8                INX
    F66F: 30 1C             BMI $F68D
    F671: 2C 0F D2          BIT SKSTAT
    F674: F0 F8             BEQ $F66E
    F676: A9 08             LDA #$08
    F678: 8D 1A D0          STA COLBK
    F67B: E0 36             CPX #$36
    F67D: B0 0A             BCS $F689
    F67F: 66 49             ROR $49
    F681: E0 1B             CPX #$1B
    F683: 26 30             ROL STATUS
    F685: 88                DEY
    F686: D0 D7             BNE $F65F
    F688: 60                RTS

i tej wersji która patchowałem;

    0758: A0 08             LDY #$08
    075A: EA                NOP
    075B: AD 1F D0          LDA CONSOL
    075E: F0 D6             BEQ $0736
    0760: 20 5E 08          JSR $085E              ;[contract]
      085E: A9 10             LDA #$10
      0860: 2C 0F D2          BIT SKSTAT
      0863: 60                RTS
    0763: D0 F6             BNE $075B
    0765: A2 00             LDX #$00
    0767: 8E 1A D0          STX COLBK
    076A: E8                INX
    076B: 30 1E             BMI $078B
    076D: 2C 0F D2          BIT SKSTAT
    0770: F0 F8             BEQ $076A
    0772: A9 08             LDA #$08
    0774: 8D 1A D0          STA COLBK
    0777: EC 0A 07          CPX $070A
    077A: B0 0B             BCS $0787
    077C: 66 49             ROR $49
    077E: EC 0B 07          CPX $070B
    0781: 26 30             ROL STATUS
    0783: 88                DEY
    0784: D0 D5             BNE $075B
    0786: 60                RTS

compare_table:

070A: 36 1B

Różnice są kosmetyczne! Właściwie nie powinno to mieć żadnego znaczenia. Wersja "patched" ma właściwe kod tożsamy z tym co się znajdzie w "KSO 2000", tzn. wartości do porównań długości zmierzonych impulsów pobiera z tabeli, wersja "mini&pack" ma te długości zaszyte bezpośrednio w kodzie. Różnica jest taka że CPX $xxxx od CPX #$xx wykonuje się o dwa cykle dłużej.

U mnie działają wszystkie z tych wersji. Naprawdę nie wiem co może być przyczyną tego że u Ciebie nie działa. Próbowałeś ładować jakoś inaczej niż z AVG? SIO2PC? (np. używając RespeQT i Boot Atari Executable)? Ew. czy możesz sprawdzić jeszcze czy jeżeli wykonasz po załadowaniu tej mojej wersji "patched" warm-start (RESET) to czy to cokolwiek zmienia?

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9380

Ostatnio edytowany przez seban (2022-06-29 19:38:22)

Post's attachments

respe_QT_boot_atari_executable.png 29.92 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

854

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Sikor napisał/a:

Tu jest różnica we wczytywaniu. D:*.* powinien wczytać program bez zatrzymywania się na tytule, D*** zatrzyma się na tytule z pytaniem T/N - tak to pamiętam z mojego magnetofonu i turbo. Muszę się wreszcie do Ciebie pofatygować i go ożywić...

To u mnie w instrukcji pisało że jak chce bez pytania o nazwę wczytać to trzeba napisać "D:@@@". Na filmiku od Piguły widać że "D:*.*" również zadaje pytanie "(T/N)" tak samo jak "D***".

855

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban - użyłem AspeQt - Twój program ustawiłem analogicznie jak Ty w RespeQT. Restart Atari wczytanie programu i o dziwo żyje... tzn. pierwszy program Demos Maker poszedł :) Drugi Heartlight podobnie. Czyli tutaj AVG wpływał negatywnie na Twoją wersje z patchem. Bardzo mnie to cieszy, w tym sensie, że będę mógł śmiało umieszczać go jako loader na początku kaset w T2000f :)

ps potwierdzam d:@@@ nie wymaga potwierdzenia wczytywania

ps2 z kasety, którą przerabiałeś do plików CAS do plików WAV zrzuciłem jeszcze Skarbnika, Trixa... no i o dziwo
twój soft ich nie chwyta... jak wybiorę jeden z wcześniejszych loaderów to widzę, że one są w speed2700 (mają loader ajka na początku) i potem lecą kolorowe paski (za pomocą tych dwóch loaderów co dołączałem wcześniej ładnie się wczytują).
Czyli reasumując - mój pech polegał na tym, że na początek mojej zabawy wybrałem soft w t2000f ale w trochę innym standardzie, którego Twój spatchowany program na moim magnetofonie nie ogarnia - dlatego błędnie założyłem, że coś jest z nim nie tak. Turbo 2000/2000f/2001 w moim województwie nie istniało, patrząc na mnogość loaderów i problemy z ładowaniem niektórych tytułów cieszę się, że tak było. Turbo UM jest o niebo przyjemniejsze w użytkowaniu...

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2022-06-29 20:45:13)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

856

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hmm, wydawało mi się, że jest, ja pisałem. Ale nie sprawdzę bez działającego magnetofonu, za to na pewno w instrukcji nie miałem małpek, choć chyba też działała. U mnie Turbo zakładał Mirosław Liminowicz (tylko zbieżność nazwisk) mieszkający na Rozłuckiej, a potem na Międzynarodowej (lub na odwrót).

Sikor umarł...

857

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Piguła/Shpoon napisał/a:

ps2 z kasety, którą przerabiałeś do plików CAS do plików WAV zrzuciłem jeszcze Skarbnika, Trixa... no i o dziwo
twój soft ich nie chwyta... jak wybiorę jeden z wcześniejszych loaderów to widzę, że one są w speed2700 (mają loader ajka na początku) i potem lecą kolorowe paski (za pomocą tych dwóch loaderów co dołączałem wcześniej ładnie się wczytują).

Czekaj, czekaj... abym dobrze zrozumiał... kiedy dokładnie pojawia się problem? Czy udaje się wczytać loader Speedy 2700 i potem dopiero nie idzie? Czy już się nie udaje wczytać samego loadera? Pytam o to bo loader dla Speedy 2700, ma niby procedurę detekcji ale ona jest nieco spaprana i może nie wykrywać dobrze źródła sygnału (loader do Speedy 2700 próbuje wykryć czy sygnał pojawi się na drugim porcie Joy-a (KSO2000) czy też na DATA_IN w porcie SIO.

Co do odpalania tego z AVG to nie wiem co może być problemem, może loader AVG zmienia coś na stronie zerowej czy gdzieś w lokacjach systemowych tak że potem pojawia się przy ładowaniu danych z Turbo. Zmienię sposób startu tej wersji z patch-em, tam aby robiła sobie sama "ciepły start" przed uruchomieniem, to rozwiąże problem z kolizją z istniejącym urządzeniem "D:", dodam także możliwość wyboru pomiędzy "D:" a "T:"

Jeszcze raz dziękuję za testy! Wyjaśnia się wiele spraw.

858

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Piguła/Shpoon napisał/a:

Turbo 2000/2000f/2001 w moim województwie nie istniało, patrząc na mnogość loaderów i problemy z ładowaniem niektórych tytułów cieszę się, że tak było. Turbo UM jest o niebo przyjemniejsze w użytkowaniu...

A widzisz... to ja nie miałem innej alternatywy :) A Turbo KSO 2000 bardzo polubiłem, z tym że ja robiłem swoje kasety... i robiłem sobie wersje plików które ładowały się bezpośrednio z softu dostępnego na carcie, bez żadnych loaderów, etc. To była dla mnie swego rodzaju zabawa ... w sumie i nauka też... jak działa system operacyjny, jak zmieścić coś w pamięci wyżej tak aby nie było problemu z ładowaniem z systemowego menu.

W przypadku Turbo 2000/KSO/F problemem było to że rekord miał 3KB i tyle też miejsca trzeba było na bufor wyłuskać co ograniczało dostępną wolną pamięć dla ładowanych programów. Jak nie miałem EXT ram to sobie zrobiłem cart z pamięcią SRAM (o ile dobrze pamiętam była to 8KB kostka) którą się dało zmapować w obszar $A000-$BFFF i tam umieściłem bufory systemowe, jak ogarnę kolejkę spraw zaległych to też zacznę te moje "śmiecie" publikować. Ale szybko porzuciłem ten cart jak tylko udało mi się mieć dodatkowy RAM (192KB od Krzyśka Steca) ... wtedy przerobiłem sobie loadery tak aby bufor danych miały w dodatkowym banku pamięci.

W Turbo KSO/2000/F urzekło mnie to że działało z tym wiele narzędzie typu MAC/65, Assembler Editor, Speed Script... po prostu miałeś w systemie urządzenie "D:" które działało jak urządzenie blokowe, więc nie było problemem aby działały wszystkie "kopiery" i użytki które normalnie współpracowały z DOS.

Oczywiście takie podejście powodowało problem z ładowaniem gier które miały duży apetyt na pamięć podczas ładowania, ale to mi zupełnie nie przeszkadzało :) Jak zobaczyłem AST i jego obsługę to zastanawiałem się jak można czegoś takiego używać ... cieszyłem się że byłem posiadaczem KSO 2000/Turbo 2000F.

A co do UM to trafiłem kiedyś przez przypadek tylko jakieś loadery w standardzie do tego systemu i zastanawiałem się co do właściwie jest... i ten system w warszawie nie był zupełnie dostępny, bo tutaj spotykałem tylko KSO2000/F i ew. AST lub jego klony (ATT).

Po latach dopiero wyszło że AST/ATT/UM czy Turbo 2000 Wrocławskie było bardziej zorientowane na ładowanie tylko i wyłącznie gier, natomiast KSO2000/F, Blizzard o wiele lepiej współpracowało z różnymi użytkami czy językami programowania (np. Turbo Basic XL czy Action!")

Fajnie jest w tym wszystkim grzebać po latach i odkryć to na nowo i poznać że tak powiem te systemu do samego spodu. I nie chodzi o wybieranie najlepszego czy najgorszego... każdy z tych systemów ma swoje wady i zalety! W większości o popularności systemu decydowało dostępne dla niego oprogramowanie i łatwość jego obsługi. Wydaje mi się (może dlatego że byłem długo użytkownikiem tego systemu) że Turbo 2000F/KSO było całkiem intuicyjne i proste w obsłudze.

Ja używając tego systemu turbo i MAC/65 popełniłem takie gnioty jak "The Syf Picture", "Tunnels Demo", czy tam nawet "ScrewLight" ;-) Wszystko kompilowałem i linkowałem używając Turbo KSO 2000 i kilku kaset ;D ... teraz bym to uznał za czyste szaleństwo ale wtedy było to dla mnie "normalne" ;D

Ostatnio edytowany przez seban (2022-06-29 21:44:09)

859

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

W Twoim spatchowanym sofcie nie ładuje się nawet tytuł... w tych cas'ach (tym razem uruchamiam, go już zawsze bez AVG). Nie wiem czy wybierasz się na Lost Party... zabiorę na zlot magnetofon plus AVG Cart'a i Atarkę.. będzie okazja sprawdzić wiele rzeczy na żywo :) Sprawdzałem też dla pewności czy poleci to z AVG Twoim zmodyfikowanym loaderem  i plikiem CAS... efekt ten sam - nie rozpoznaje nawet tytułu. Ale Avg + CAS + plus loader do 2000f bez patcha leci bez zarzutu.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2022-06-29 21:41:22)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

860

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

No Lost niestety nie będę... w tym roku niestety nie będzie to możliwe. Miałem magnet z UM turbo od ucr0Bee-iego, ale jak go testowałem mi wszystko działało ;/ Odesłałem go po przeglądzie i rozrysowaniu schematu, więc w razie czego mogę bez problemu ten interface odtworzyć i zamontować w jednym ze swoich trupków :D

Wybacz pytanie głupiego... i uproczywe drążenie tematu, ale próbuję zrozumieć gdzie tkwi problem piszesz że "... nie rozpoznaje nawet tytułu." Nawet jak odwrócisz fazę sygnału? A ten soft mini/pack daje radę to wczytać?

861

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Plus identyfikacji urządzenia jako D: w T2000 czy też w Blizzardzie jest ogromny. Tak jak już napisałeś dużo większa zgodność z oprogramowaniem, w szczególności z tym, które współpracowało ze stacją dysków. Ja pamiętam, że w czasach kiedy nie miałem stacji dysków a jedynie magnetofon z AST/ATT/UM ... czasami posiłkowałem się jakimiś handlerami, ale było to rozwiązanie niewygodne i do tego nie działało z każdym softem....  Co do Twojego pytania to:

Aspeqt + t2000ft+cmd 1.2 + próba wczytania Skarbnika lub Trixa z magnetu kończy się fiaskiem bo nie ładuje się nawet tytuł
Aspeqt + t2000ft+cmd 1.2 + próba wczytania Heartlight lub Demos Maker, pełen sukces

AVG i ustawienie pliku CAS Skarbnika/Trix'a/Heartlight/Demos Makera i wybór t2000f+cmd 1.2 jako xex efekt ten sam brak nawet tytułu.

AVG i ustawienie pliku CAS Skarbnika/Trix'a/Heartlight/Demos Makera i wybór t2000 minipack jako xex wszystko działa

AVG wybór t2000 minipack jako xex i próba wgrania Skrabnika/Trixa/Heartlight/Demos Makera z magnetu wszystko działa

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2022-06-30 07:07:24)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

862

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

WIELKIE Dzięki! Teraz wszystko jasne! Przyjrzę się temu dokładniej! Bo aż trudno mi uwierzyć że różnica 4 cykli w pętli pomiaru zliczania długości impulsów może dawać takie efekty! tzn. mam pewne podejrzenia związane z samym interfejsem, ale to na razie tylko spekulacje, sprawdzę to na pewno przy najbliższej okazji!

Jeżeli miałbyś jeszcze chwilę czasu i cierpliwości to czy możesz zrobić zdjęcie swojego interface w magnetofonie? (góra i dół płytki) porównałbym z tym co widziałem wcześniej w magnetofonie od uicr0Bee-iego: UM-Ex Atari Turbo System.

Ostatnio edytowany przez seban (2022-06-30 07:35:22)

863

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban wyślij mi jako privmsg tutaj na forum email, telefon i oznaczenie paczkomatu w Twojej okolicy. Mam 4 magnety z UM (trzy po przeglądzie) - wyślę Ci jeden na paczkomat to sam na spokojnie sobie porównasz jego modyfikację. I sobie poeksperymentujesz... potem mi go odeślesz :)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

864

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Wysłałem e-mail via forum! Dzięki za chęć wypożyczenia magnetofonu. Będzie druga sztuka z turbo UM do porównania!

865

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Piguła/Shpoon napisał/a:

Plus identyfikacji urządzenia jako D: w T2000 czy też w Blizzardzie jest ogromny. Tak jak już napisałeś dużo większa zgodność z oprogramowaniem, w szczególności z tym, które współpracowało ze stacją dysków.

Ja tak miałem nagranego Kyan Pascala i nawet udało mi się coś skompilować ;) (pod K.S.O. Turbo 2000)

Sikor umarł...

866

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

seban napisał/a:
baktraaa napisał/a:

To interesujące. Program ładujący UM ma następującą sekwencję instrukcji.

Mówisz o tych dwóch instrukcjach NOP? To nie powinno mieć teoretycznie znaczenia po potem procedura odczytu dla UM i tak czeka na "ton pilotujący".

Nie, chciałem tylko zaznaczyć, że prawidłowo podłączony magnetofon kasetowy UM przełącza się w tryb turbo, gdy sygnał COMMAND jest aktywny (log. 0). Te dwa NOPy są prawdopodobnie po to, aby umożliwić stabilizację elektroniki.

867

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

baktraaa napisał/a:

Nie, chciałem tylko zaznaczyć, że prawidłowo podłączony magnetofon kasetowy UM przełącza się w tryb turbo, gdy sygnał COMMAND jest aktywny (log. 0)

I tak dokładnie robię w tej patch-owanej wersji Turbo 2000F/CMD. Dokładnie tą samą sekwencją włączam aktywność linii COMMAND.

868

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban - paczkę nadałem. Sprawdziłem na szybko dwa pierwsze programy Demos Maker i Heartlight na nim się wczytały... głowica w nim nie jest na pewno na ustawieniach standardowych.. więc jak coś możesz spokojnie kręcić. Jak Ci się chce to możesz nawet z niego to turbo UM wymontować a wrzucić KSO.... dla mnie będzie to o tyle fajniejsze, że będę dysponował magnetofonem w innym standardzie...

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

869

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Super! Dziękuję! Jak dotrze to zabiorę się możliwie szybko za testy.

Teraz chciałem jeszcze dorzucić resztę kaset z kolejki, zostały dosłownie 3 szt. A potem dokończę sprawę Turbo 2600 firmy Szok ze Świebodzina, bo jeszcze nie odesłałem wypożyczonego interface do właściciela bo jakoś nie mogłem ogarnąć weryfikacji schematu przez zmontowanie prototypu na płytce stykowej. Mam nadzieję że w końcu uda mi się tę zaległość nadrobić. Kasety ogarnę pewnie w ciągu nadchodzących dni. Potem zostanie trochę cartów i parę magnetów z kolekcji uicr0Bee-iego... podchodzę do nich jak do jeża (do magnetów) bo same wredne przypadki zostały :) i co się nie zabiorę to grubsza sprawa wymagająca rozebrania połowy magnetofonu :D

Piguła/Shpoon napisał/a:

Jak Ci się chce to możesz nawet z niego to turbo UM wymontować a wrzucić KSO.... dla mnie będzie to o tyle fajniejsze, że będę dysponował magnetofonem w innym standardzie...

KSO można dołożyć bez usuwania UM, także to nie problem :) Oba systemy mogę koegzystować razem. Z tym że KSO Turbo 2000 to ten system co się podłączało kabel do drugiego portu JOY-a, rozumiem że ten system miałeś na myśli?

870

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

seban napisał/a:

Potem zostanie trochę cartów i parę magnetów z kolekcji uicr0Bee-iego... podchodzę do nich jak do jeża (do magnetów) bo same wredne przypadki zostały :) i co się nie zabiorę to grubsza sprawa wymagająca rozebrania połowy magnetofonu :D

Tak jak pisałem na priv, odpuść naprawy, jeżeli wymagają niewspółmiernie dużego nakładu pracy do spodziewanego efektu. Nie uzupełniaj też klapek jeżeli brakują, itd. Najważniejsza jest analiza systemów turbo w nich występujących.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

871

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Ja wiem i pamiętam... ale nie do końca tak się da... bo już rozgrzebałem 3 szt. i każdej coś dolega :) np. w ostatnio rozgrzebanym magnecie  z "Turbo ROM" od MapaSoft... ślizga się rolka napinająca przez co mamy "uniwersalny wciągacz kaset" :D Tego się nie da tak zostawić ;-)

872

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Turbo 2000f jak mniemam jest kompatybilne z 2000 bez f i nie ma kabelka do portu joy'a... wiec może być takie.... jeżeli będzie wymagany jakiś przełącznik to spoko... też akceptuje... po prostu widzę, jaki ogrom kaset w T2000 się zachował...i fajnie byłoby się tym trochę pobawić :)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

873

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Dokładnie tak jest... tzn.

  • Turbo 2000F/2001/2002, etc. są zgodne formatem danych pomiędzy sobą i nie wymagają kabelka do drugiego portu JOY-a ... transmisja odbywa się przy pomocy linii DATA_IN w porcie SIO. Nie posiadają one za to automatyki i wybór Turbo/Normal następuje za pomocą przełącznika.

  • KSO Turbo 2000 - zgodny jest formatem danych z Turbo 2000F/2001/2002, etc. ale transmisja odbywa się za pomocą dodatkowego kabla idącego do drugiego portu joysticka, za to nie ma przełącznika a jest siermiężny kabel.A sygnał z interfejsu turbo jest oczekiwany na bicie #7 PORTA układu PIA.

874

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

No to szybciej i estetyczniej będzie dla wariantu 2000f.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

875

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Przesyłka dotarła, to turbo które jest w tym magnecie to "oryginał" od UM? Jeżeli tak to jest to o wiele bardziej uproszczona i zapewne wcześniejsza wersja niźli Turbo UM-Ex, turbo składa się właściwie z dwóch scalaków, technologia montażu pionierska... chłopaki z UM montowali w technologii 3D bez użycia PCB ;-)

http://seban.pigwa.net/pigula/um_turbo/photos/um_turbo_a.jpg

http://seban.pigwa.net/pigula/um_turbo/photos/um_turbo_b.jpg

http://seban.pigwa.net/pigula/um_turbo/photos/um_turbo_c.jpg

^^^ górny scalak to 7414, czyli 6-krotny inwerter z wejściami Schmidta, drugi ze scalaków to prawdopodobnie 7400 7402 lub coś podobnego, i tworzy on multiplekser przełączający sygnały pomiędzy Normal a Turbo. Co ciekawe to turbo wygląda tak jakby było zmontowane z dość nowoczesnych elementów, tzn. nie z epoki głębokiego PRL-u. Rezystory tworzące układ wstępnej polaryzacji inwertera są dość precyzyjne (1%) i wyglądają dość nowocześnie, zresztą tak samo te kondensatory foliowe. Oczywiście jak będzie chwila to przerysuję schemat i wrzucę tu do wątku.

EDIT/UPDATE: schemat i dokładniejszy opis tej wersji turbo w tym poście... Unerring Master Turbo System.

Ostatnio edytowany przez seban (2022-07-19 11:38:47)