226

Odp: POKEY MAX - stało się

Z racji powrotu do lat 80... i produkcji Delyego okazuje się, że w przypadku zamiennika Pokey'a (Pokeymax v2) nie ma do niego doprowadzonego sygnału SIO_Audio. W efekcie przy zabawie z magnetofonem nie słychać ścieżki audio z kanału lewego.
Patrząc na schematy połączeń poszczególnych wariacji Pokeymax'a, problem nie występuje tylko w wersji 3, która owy sygnał ma doprowadzony z 11 pinu SIO. Czy ktoś na wersji v2 rozwiązał ten problem?
Oczywiście na szybko można audio lewego kanału pobrać z wyjścia monitorowego (pin 3 + masa) - tam jest pełen mix pokey + sio_audio+ gtia bleep, no ale może ktoś jakoś bardziej elegancko to rozwiązał.. lub może powstał jakiś zmodowany wsad do v2... który eliminuje tą niedogodność?!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

227

Odp: POKEY MAX - stało się

Hej!

Ale co ma do tego POKEY? Sygnał AUDIO_IN z gniazda SIO w ogólnie nie idzie do POKEY-a... jest doprowadzony tylko i wyłącznie do układu LM358... i tam "domiksowany" analogowo do sygnału audio idącego do gniazda monitora... jeżeli masz wyprowadzone audio oddzielnie tylko z POKEY-a to po prostu nie usłyszysz tam sygnału przychodzącego z AUDIO_IN gniazda SIO, tak samo będzie w przypadku gdy zrobisz sobie stereo z dwóch prawdziwych POKEY-ów...

Dziwi mnie natomiast fakt że któraś wersja POKEY-MAX v3 doprowadzony ten sygnał i "domiksowuje" go do własnego wyjścia... ja bym tak nie chciał... bo bo co mi dodatkowy szum zbierany z zew. źródła i połowy płyty Atari? :)

Napisałeś że to niedogodność... a dla mnie to wręcz zaleta :D No ale to tylko moja prywatna opinia ... nie musisz jej brać pod uwagę :) Pewnie będzie tutaj zaraz tyle opinie ilu użytkowników forum :)

I żeby było jasne... bo czasami piszę w sposób pokręcony i mało zrozumiały... nie chodzi mi o torpedowanie Twojego pomysłu, po prostu "głośno" zastanawiam czy na pewno warto pakować ten cały analogowy szumek i zakłócenia do wyjścia z POKEY-MAX-a? Jak sam napisałeś kompletny analogowy sygnał audio możesz pobrać z wyjścia monitora lub bezpośrednio z LM358.

Ew. jak bardzo chcesz możesz domiksować to "analogowo" do obu wyjść POKEY-MAX. Nie sądzę aby POKEY-MAX v3 samplował to wejście (po co wprowadzać dodatkowy szum kwantyzacji) i miksował to cyfrowo, pewnie robi to analogowo już po wyjściu z DAC-a (nie wiem jak foft zaimplementował wyjście z FPGA, pewnie jakieś sigma-delta), oczywiście mogę się mylić, bo tylko i wyłącznie zgaduje i zastanawiam jak sam bym to zrobił.

Ostatnio edytowany przez seban (2022-07-12 19:35:02)

228

Odp: POKEY MAX - stało się

@seban, tu chodzi o to, że Dely wymyślił coś ciekawego w demie "Bring Back 80's" (w trakcie ładowania go z kasety "jak w latach 80-tych") ale żeby to usłyszeć, trzeba mieć odsłuch SIO-IN bo inaczej nic nie słychać. I tylko o to.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

229

Odp: POKEY MAX - stało się

No ale to wszystko działa POKEY-MAX w każdej wersji ... ten sygnał jest na wyjściu monitorowym. Oryginalne kasety z grą Yoomp! też są tak nagrane (przy wczytywaniu z magnetofonu w normalu leci kawałek fajnej muzy skomponowanej przez XRAY-a) ... nagrywając te kasety wiedziałem że nie będę tego słyszał na wyjściu "stereo" ze swojej Atarki, bo gdy sobie robiłem stereo (na oryginalnych POKEY-ach) to też sobie wyprowadziłem na gniazda cinch sam sygnał z POKEY-ów bez GTIA i AUDIO_IN z gniazda SIO (bo po co mi dodatkowe źródło szumu).

Ale jak pisałem już wyżej, gdy ktoś chce,  to może sobie to domiksować (za pomocą pewnie dwóch rezystorów), a jak ktoś chce być super-hyper-extra "politycznie poprawny" to zrobi sumator na dwóch tranzystorach czy tam jakimś low-noise op-ampie. Nie trzeba ingerować w POKEY-MAX w sensie dopisywać coś do VHDL-owego kodu, czy tam zmieniać coś na płytce POKEY-MAX-a.

Ostatnio edytowany przez seban (2022-07-12 21:45:31)

230

Odp: POKEY MAX - stało się

Tak masz rację w sumie można zrobić banalny sumator na 2 rezystorach i pojemności. Bez tego jest jeszcze jedna przypadłość nie słychać w ogóle rozbiegówki na nagraniach w normalu (a tylko dopiero późniejsze brrrr.... brrrr).  Prawdą jest, że jak ktoś nie zamierza wracać do magnetofonu a używa jedynie nowocześniejszych urządzeń to nie będzie odczuwał tego dyskomfortu hihi.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

231

Odp: POKEY MAX - stało się

W sumie to można zrobić taki mikser (np. bazujący na kluczach analogowych 4066 lub podobnych) który byłby aktywowany sygnałem MOTOR_ON, tzn. klucze załączały by się gdy MOTOR_ON byłby aktywny i dopiero wtedy "domiksowywały" AUDIO_IN do obu kanałów wychodzących z POKEY-a.

232

Odp: POKEY MAX - stało się

UWAGA: nowy firmware 1.25 oraz 1.26 posiadają błąd. Po upgrade można skończyć z układem który nie wydaje żadnego dźwięku. Nawet pokey nie gra. By to naprawić należy wykonać flash firmware do wersji 1.23. Config będzie nieprawidłowy, ja ręcznie ustawiłem wartości dla wszystkich układów. Po tym zabiegu można się cieszyć ponownie dźwiękiem.

Ostatnio edytowany przez MADRAFi (2023-02-27 16:53:51)

233

Odp: POKEY MAX - stało się

Przygotowałem swoją wersję narzędzia konfiguracyjnego i flashującego.
CORE Flash i weryfikacja zostały przetestowane i działają.
NIE MA GWARANCJI, że program nie zepsuje twojego PokeyMAX. Nadal jest w fazie testów.

Dajcie znać co o tym myślicie.

Kod źródłowy jest dostępny na githubie.
Pobieranie przedpremierowej wersji beta.

234

Odp: POKEY MAX - stało się

@MADRAFi
Czy zaznaczone opcje widoczne po wejściu w menu Config są domyślne czy zaczytane z bieżących zapisanych w PokeyMaxie?

Czy jest jeszcze jakiś inny tool konfiguracyjny?

235

Odp: POKEY MAX - stało się

Jacques napisał/a:

@MADRAFi
Czy zaznaczone opcje widoczne po wejściu w menu Config są domyślne czy zaczytane z bieżących zapisanych w PokeyMaxie?

Czy jest jeszcze jakiś inny tool konfiguracyjny?

Opcje widoczne w programie sa zaczytanymi z konfiguracji pokeyMAX.
Nalezy tez wspomniec ze w pokeyMAX sa 2 miejsca z ustawieniami. w 1 to jest to co ustawiamy dla pokeyMAX, 2 to flash o ile dany pokeyMAX takowy posiada.

Tak jest inny tool do ustawien, stworzony przez autora firmware i dostepny na jego stronie.
http://www.64kib.com/pokeymax_files/pokeycfg_1_3.xex

Narzedzie zostalo przetestowane i jest bezpieczne.

wersja 1.0 zostala wlasnie opublikowana.
https://github.com/MADRAFi/PMAX_Update/ … s/tag/v1.0

236

Odp: POKEY MAX - stało się

Czy istnieje wersja SID playera Świętego, która gra na PokeyMaxie?
Użyłem na próbę tej zmodyfikowanej dla SlightSIDa, aleja jest cisza ;-)

237

Odp: POKEY MAX - stało się

Mi grał player z dyskietki od XXL-a. Ale nie działa spod SDX, jakby co.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

238

Odp: POKEY MAX - stało się

Tak, działa ten od xxl-a, od mono będzie dla SDX,  ale ten Świętego to już klasyk, bardzo go lubię i chciałoby się użyć z PokeyMaxem :-)

239

Odp: POKEY MAX - stało się

Ale player Świętego to robi synth i gra na pokey'u, to nie ma nic wspólnego z sidem w pokeymaxie. Tu tylko player xxla lub mono.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

240

Odp: POKEY MAX - stało się

@sun
Był przerabiany pod SlightSIDa:
http://atariki.krap.pl/index.php/Slight_SID

"SidPlayer 1.0beta fix - lekko przerobiony player Świetego (niestety nie odtwarza wszystkich utworów w formacie SID, autor nie przewiduje nowej wersji)."

241

Odp: POKEY MAX - stało się

To się zaraz spaczuje na d2 i będzie grać.

Ostatnio edytowany przez sun (2023-05-14 22:16:06)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

242

Odp: POKEY MAX - stało się

.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2023-05-16 22:22:03)

243

Odp: POKEY MAX - stało się

pablozp napisał/a:

no nie gra. przeleciałem całe zakresy. a jest jakiś tool  do konfiguracji pokeymaxa ?

Udało Ci się ostatecznie zagrać psgplayh na V3? Mi nie wykrywa PSG device pomimo podania w argumencie adresu ;-)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2023-05-16 22:22:26)