Temat: Pytania początkującego użytkownika Atari STF 1040

Witam Was bardzo serdecznie mam na imię Piotr i jestem z woj. opolskiego:-) Bardzo proszę o odpowiedzi na nurtujące mnie pytania ponieważ Atari posiadam od paru dni i wszystkiego  uczę się od początku.
Może zacznę od tego czego się już nauczyłem dzięki wujkowi google......
1: potrafię obsługiwać komputer za pomocą klawiatury:-) oraz z powodzeniem formatuje dyskietki:-)
2: Nagrywam obrazy gier programem floimg94 (floppy image v0.93)  na kompie z win xp i pecetową stacją dyskietek i proces nagrywania przebiega pomyślnie na dyskietkach DD

i zaczynają się schody... więc pytania.......

1: Mam monitor Atari SM 124 monochromatyczny i faktycznie są problemy z odpalanie nagranych gier (gdzieś o tym czytałem) np: Gra Commando uruchamia się bez obrazu tylko z dzwiękiem ale można nawet klikając na joy'u rozpocząć grę i strzelać w ciemno:-)
czy to faktycznie przez ten monitor????
2: Szukałem wiele obrazów dyskietek na Atari ST i widzę, że się różnią czasem...., więc ogromna prośba o link do sprawdzonej bazy gier (obrazów dyskietek) na atari ST
3: Niektóre gry się uruchamiają i pozostają na intro ale obraz jest jakby skaszaniony.....to też przez ten monitor??
4: Przy jednej grze po intro wyskoczyły dwie śliczne bombki:-) ??
4: Może istnieje baza gier i dem pod ten właśnie monitor ?? poproszę o link.......
5: Co robię żle z tym nagrywaniem? bo jak na razie nie udało mi się żadnej gierki odpalić:-(
To może tyle na początek:-)
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi:-) Piotr

P.S. jest tu ktoś z woj. opolskiego ? Może podjadę z tą maszynką na testy......

Post's attachments

WhatsApp Image 2022-07-29 at 12.11.39.jpeg 103.84 kb, liczba pobrań: 12 (od 2022-07-29) 

WhatsApp Image 2022-07-29 at 12.11.40.jpeg 244.63 kb, liczba pobrań: 6 (od 2022-07-29) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Pytania początkującego użytkownika Atari STF 1040

Witamy na forum :)
1. Na monitorze mono większość gier nie działa. Potrzebny monitor kolor lub jakiś współczesny który obsługuje 15kHz.
2. A choćby i tu
3 i kolejne. TAK - monitor mono nie lubi gier i vice versa, jest kilka gier na mono, ale to pojedyncze przypadki.

Ta gra działa na takim monitorze.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2022-07-29 11:37:21)

Było miło :) Do widzenia.

3

Odp: Pytania początkującego użytkownika Atari STF 1040

artik-wroc napisał/a:

Witamy na forum :)
1. Na monitorze mono większość gier nie działa. Potrzebny monitor kolor lub jakiś współczesny który obsługuje 15kHz.

kurcze to szkoda bo ten monitorek ma fantastyczny ostry obraz i nawet ma głośniki:-)

Mam też mały telewizorek Sony ze złączem scart :-) Czy te Atari da się podłączyć do niego ?? bo z tego co wyczytałem tylko Atari STE mają cinche.... istnieje kabel scart do 1040 STF???

Dzięki za odpowiedz....

4

Odp: Pytania początkującego użytkownika Atari STF 1040

Na Allegro znajdziesz kabel ST->SCART. Niektóre egzemplarze STF mogą wymagać ingerencji lutownicą w środku w celu dorobienia jednego sygnału i to można określić z góry patrząc na płytę główną, na region modulatora (którego w STF nie ma ale miejsce jest). I przeróbka to groszowa sprawa, bardziej kosztowne będzie dostarczenie komputera do kogoś kto to zrobi - o ile sam nie masz umiejętności albo nie znajdziesz kogoś w twojej miejscowości.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: Pytania początkującego użytkownika Atari STF 1040

Szukaj coś z tej listy http://15khz.wikidot.com/ zwracając uwagę na kolumnę 15 kHz RGB, żeby było Full :)
Miałem NEC LCD 71VM, Lizard teraz się nim cieszy, działa i w ST high i w Low (color) do gier.

Ostatnio edytowany przez sun (2022-07-29 12:00:46)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

6

Odp: Pytania początkującego użytkownika Atari STF 1040

artik-wroc napisał/a:

Witamy na forum :)
1. Na monitorze mono większość gier nie działa. Potrzebny monitor kolor lub jakiś współczesny który obsługuje 15kHz.
2. A choćby i tu
3 i kolejne. TAK - monitor mono nie lubi gier i vice versa, jest kilka gier na mono, ale to pojedyncze przypadki.

Ta gra działa na takim monitorze.

No niestety ta gra co ma działać nawet trzy razy na trzech różnych dyskietkach wywala mi błąd "Daten auf Disk A: defekt? Prufen Sie Disk und eie Verbindungskabel"....... czy to może być problem z wewnętrzną stacją w Atari?? Wyczyściłem ją nawet delikatnie pałeczkami nasączonymi alko izo głowice przetarłem......
Może znasz jeszcze jakiś tutuł pod ten monitor?? Dyskietki poprawnie się formatują na Atari bez zgrzytów......

7

Odp: Pytania początkującego użytkownika Atari STF 1040

perinoid napisał/a:

Na Allegro znajdziesz kabel ST->SCART. Niektóre egzemplarze STF mogą wymagać ingerencji lutownicą w środku w celu dorobienia jednego sygnału i to można określić z góry patrząc na płytę główną, na region modulatora (którego w STF nie ma ale miejsce jest). I przeróbka to groszowa sprawa, bardziej kosztowne będzie dostarczenie komputera do kogoś kto to zrobi - o ile sam nie masz umiejętności albo nie znajdziesz kogoś w twojej miejscowości.

Dzięki za info:-) spróbuję  temat ogarnąć

8

Odp: Pytania początkującego użytkownika Atari STF 1040

sun napisał/a:

Szukaj coś z tej listy http://15khz.wikidot.com/ zwracając uwagę na kolumnę 15 kHz RGB, żeby było Full :)
Miałem NEC LCD 71VM, Lizard teraz się nim cieszy, działa i w ST high i w Low (color) do gier.

Dzięki za info ale spróbuje jakoś to do mojego TV Sony 14 ze scart podłączyć:-)

9

Odp: Pytania początkującego użytkownika Atari STF 1040

Otwórz komputer i zrób dobre zdjęcie płyty głównej z góry. Będzie wiadomo od czego zacząć - czy od razu od kabla, czy od upgrade'u płyty.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: Pytania początkującego użytkownika Atari STF 1040

Proszę fotki środka (płyta)

Post's attachments

WhatsApp Image 2022-07-29 at 14.21.34 (1).jpeg 264.06 kb, liczba pobrań: 27 (od 2022-07-29) 

WhatsApp Image 2022-07-29 at 14.21.34 (2).jpeg 229.27 kb, liczba pobrań: 10 (od 2022-07-29) 

WhatsApp Image 2022-07-29 at 14.21.34 (3).jpeg 255.35 kb, liczba pobrań: 11 (od 2022-07-29) 

WhatsApp Image 2022-07-29 at 14.21.34.jpeg 214.11 kb, liczba pobrań: 6 (od 2022-07-29) 

WhatsApp Image 2022-07-29 at 14.21.35 (1).jpeg 190.26 kb, liczba pobrań: 6 (od 2022-07-29) 

WhatsApp Image 2022-07-29 at 14.21.35.jpeg 208.23 kb, liczba pobrań: 5 (od 2022-07-29) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

11

Odp: Pytania początkującego użytkownika Atari STF 1040

Masz układ generowania Composite Sync, więc kabel RGB-SCART powinien działać. Upewnij się tylko, czy Twój TV ma wejście RGB w złączu SCART, bo nie każdy to ma.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

Odp: Pytania początkującego użytkownika Atari STF 1040

4: problem jest z tym że do ściągnięcia z sieci są głównie pirackie wersje gier z których wycinano obsługę trybu Mono (żeby więcej weszło na dyskietkę), więc nawet jak coś będzie na liście to nie znaczy że pirat ruszy.

Ze swojej strony mogę polecić grę Stone Age która działa na każdym 16/32bit Atari z każdym możliwym monitorem (nawet TT-High :))

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

13

Odp: Pytania początkującego użytkownika Atari STF 1040

Adam Klobukowski napisał/a:

4: problem jest z tym że do ściągnięcia z sieci są głównie pirackie wersje gier z których wycinano obsługę trybu Mono (żeby więcej weszło na dyskietkę), więc nawet jak coś będzie na liście to nie znaczy że pirat ruszy.

Ze swojej strony mogę polecić grę Stone Age która działa na każdym 16/32bit Atari z każdym możliwym monitorem (nawet TT-High :))

Ok dzięki jeszcze zobaczę to gierkę i muszę odetchnąć bo już trzy dni walczę o to Atari:-) a teraz po skręceniu jeszcze wyparowały mi ikonki dysku z pulpitu TOS........trochę mi ciśnienie skoczyło ale okazało się ,że odgiąłem piny w stacji i były obok taśmy...mała kosmetyka i na szczęcie wszystko wróciło do normy:-)

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi i będę myślał co dalej zrobić:-) Pozdrawiam serdecznie Piotr

14

Odp: Pytania początkującego użytkownika Atari STF 1040

heniek29cr napisał/a:

Proszę fotki środka (płyta)

Jak _tzok_ napisał, komputer jest gotowy na SCART. Więc tylko trzeba nabyć kabel i załatwione. Polecam ten od Marka Cabana ( https://allegrolokalnie.pl/oferta/kabel … 150cmm-hay albo dłuższy, jest w ofercie).

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-07-29 15:10:02)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

15

Odp: Pytania początkującego użytkownika Atari STF 1040

perinoid napisał/a:
heniek29cr napisał/a:

Proszę fotki środka (płyta)

Jak _tzok_ napisał, komputer jest gotowy na SCART. Więc tylko trzeba nabyć kabel i załatwione. Polecam ten od Marka Cabana ( https://allegrolokalnie.pl/oferta/kabel … 150cmm-hay albo dłuższy, jest w ofercie).

i tak zrobię bo ten Stone Age (a tam są zaś 4 wersje do pobrania) i w dwóch wywala mi 3 bombki albo monitor miga:-(
Poczekam na kabel SCART i będę atakował znowu:-) Teraz pauza:-) Dużo się już dowiedziałem i mam zamiar jeszcze temat tego Atari zgłębić"-) Generalnie na start po delikatnym oczyszczeniu sprzętu kilka dni temu szczęka mi opadła na widok tak ostrego obrazu oraz zaimplementowanie systemu już na kościach w komputerze :-)a o zasilaczu w środku nie wspomnę:-)..... Generalnie Te Atari są po prosto ładniejsze od Commodore czy od Amig (te pochyłe klawisze ...śliczne) Mam też i C64 różne wersje tak i Amigi 500 i 600 a ta ostatnia dość fajnie rozbudowana:-) i już od dłuższego czasu Atari chodziło mi po głowie no i spadło mi z nieba tzn: z przyczepy z elektrozłomem:-). Wprawdzie muszę się jeszcze rozliczyć z kolegą co mi ten zestaw wyciągnął z tej przyczepy i myślałem nad sprzedażą ale na razie się wstrzymuję:-).
Pozdarwiam

16

Odp: Pytania początkującego użytkownika Atari STF 1040

heniek29cr napisał/a:

4: Może istnieje baza gier i dem pod ten właśnie monitor ?? poproszę o link.......

http://www.atarimania.com/list_games_at … h_S_G.html

W kolumnie 'Resolution / ST Type' muszą mieć wpisane 'High' - czyli wysoka rozdzielczość. SM124 to właśnie monitor do tego trybu graficznego dla ST(E), w odróżnieniu od trybów Medium i Low (w którym działa większość gier). W wysokiej rozdzielczości (mono) działa za to więcej programów użytkowych. ST(E) samo wykrywa podłączony monitor przy włączeniu i zaczyna wyświetlać obraz w odpowiednim dla monitora trybie.

heniek29cr napisał/a:

Dzięki za info ale spróbuje jakoś to do mojego TV Sony 14 ze scart podłączyć:-)

To powinno być niezłe rozwiązanie. W epoce nikt by nie pogardził takim SONY. Dziś 14" to trochę mało, ale siedząc blisko, do gier da radę.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

Odp: Pytania początkującego użytkownika Atari STF 1040

Dodam jeszcze że jest taki programik jak SEBRA który potrafi emulować tryb mono na monitorze kolorowym i tryby kolorowe na monitorze mono. Działa to generalnie z programami w GEMie i najprawdopodobniej bardzo nielicznymi grami - sam z niego niespecjalnie korzystałem, a jak już to emulując mono na kolorze, ale pamiętam że kumpel dzięki niemu grał w Railrod Tycon na monitorze mono.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

18

Odp: Pytania początkującego użytkownika Atari STF 1040

BARDZO Ci dziękuję za ten link kolego uicr0Bee i objaśnienia ponieważ nie dość, że teraz już mam pewność, że wszystko u mnie działa i proces nagrywania dyskietek wykonuję poprawnie:-)
Na tym monitorku wygląda to ślicznie i w końcu mogę pograć w gierki i z przyjemnością bawić się przy tym Atari
Zapraszam do zaglądnięcia do zdjęć bo jest tam też foto mojej maszynki typu Test-Bench do nagrywania dyskietek:-)
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Post's attachments

WhatsApp Image 2022-07-30 at 12.48.13 (1).jpeg 176.45 kb, liczba pobrań: 7 (od 2022-07-30) 

WhatsApp Image 2022-07-30 at 12.48.13 (2).jpeg 260.13 kb, liczba pobrań: 4 (od 2022-07-30) 

WhatsApp Image 2022-07-30 at 12.48.13.jpeg 85.63 kb, liczba pobrań: 5 (od 2022-07-30) 

WhatsApp Image 2022-07-30 at 12.48.14 (1).jpeg 121.26 kb, liczba pobrań: 5 (od 2022-07-30) 

WhatsApp Image 2022-07-30 at 12.48.14 (3).jpeg 128.57 kb, liczba pobrań: 4 (od 2022-07-30) 

WhatsApp Image 2022-07-30 at 12.48.14.jpeg 150.98 kb, liczba pobrań: 5 (od 2022-07-30) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

19

Odp: Pytania początkującego użytkownika Atari STF 1040

Nie-za-ma-co :)
To dodam jeszcze że zamiast SM124 można przez adapter DIN13->DSub, podłączyć do ST(E) dowolny monitor VGA, kineskopowy CRT lub LCD, do pracy w Hi-res(Mono). Z tym że nie na każdym, zwłaszcza LCD, obraz będzie znośny, a nawet jak będzie OK, to nie będzie to taki feeling jak na oryginalnym. Jednak dla oszczędności miejsca na biurku ma to sens.

Natomiast na monitorach VGA obsługujących sygnał wejściowy 15kHz, o których koledzy pisali wyżej, za pomocą małego przełącznika wpinanego do wyjścia monitorowego ST, z jednym wyjściem DSub, możesz mieć dwa monitory w jednym - Low/Mid color w 15kHz i Hi/Mono (31kHz). Np takie jak w sklepie Exxsos'a: https://exxosforum.co.uk/atari/store2/ - przewiń do "VGA ADAPTER LOW COST VERSION £12 33 In Stock [0170]", ale były też sprzedawane tu nas forum.

Natomiast, skoro już masz dwa monitory - SM124 i ten SONY-SCART i ew. miejsce aby mieć je obydwa na biurku, to rozwiązaniem jest zewnętrzny przełącznik monitorów - z jednej strony ma wtyczkę do ST, a z drugiej dwa gniazda do monitorów Color i Mono i przełącznik między nimi. Bywa to na aukcjach, a jak "umiesz" lutownicę, to możesz sam zrobić. Schematy na pewno są w sieci.

Przy przełączaniu mono/color ST(E) się resetuje.

Powodzenia.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.