1

Temat: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

No właśnie, tak mnie naszło. Chodzi głównie o zestawy na kasetach, ale też na dyskietkach. Może (tak z ciekawości) jakiś spis, gdzie były sklepy/giełdy itp. A skąd mi się to wzięło? Z wątku, w którym @seban walczy ze sprzętem i kasetami: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 21#p297221
Przykład okładek tam zawartych:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 15#p297215
Dobra, może zacznę sam. Proponuję dwie listy: giełdy oraz punkty.
GIEŁDY
1. Warszawa, ul. Grzybowska (Centralna Giełda Komputerowa, później zwana Giełdą Bajtka, później zwaną Giełdą Marmit, o ile dobrze pamiętam - od firmy wynajmującej teren szkoły). Tą zna każdy, było tam wielu sprzedawców, którzy działali wyłącznie na giełdzie, ale także mieli własne punkty, w tym własne rodzaje "okładek"
2. Warszawa, al. Jana Pawła II 26A (ówcześnie chyba Marchlewskiego), nieomalże po przekątnej Grzybowskiej, była krótko, głównie okupowana przez ludzi nie mieszczących się na Grzybowskiej
3. Warszawa, ul. Saska - tą opisywał @seban, byłem tam ze trzy razy w życiu
4. Warszawa, ul. Żeromskiego, w technikum księgarskim. Tam mi się udało kilka razy być
Punkty sprzedaży
1. Dom Towarowy "Sezam", Warszawa, pierwsze piętro (budynek już nie istnieje)
2. Dom Towarowy "Wars", Warszawa, - dwa punkty, antresola oraz pierwsze piętro, co ciekawe - mieli różne "okładki", więc raczej różne "firmy"
3. Dom Towarowy "Feniks", Warszawa, najpierw pierwsze piętro, później parter, ul. Żelazna - budynek już nie istnieje
4. Punkt przy dworcu Warszawa Śródmieście, na górze - Gzynio kiedyś zrobił zdjęcie (na szybie jeszcze były nazwy komputerów, już nie ma), może odnajdzie?
5. Studio Komputerowe "AS", Warszawa, ul. Abrahama 4A (o ile pamietam, tak, późniejszy "Mirage" też zaczynał od pirackich nagrań).
6. Pruszków, osiedle Staszica, w pawilonie od tyłu (nie pamiętam ulicy)

Jak ktoś może uzupełniać listę - byłoby miło. Kilka "sklepów" w Warszawie jeszcze kojarzę, ale muszę sobie przypomnieć szczegóły. Chodzi oczywiście o punkty z epoki, z różnych miast. Mile widziane zdjęcia jak i skany/zdjęcia okładek. Zdjęcia okładek przy okazji też porobię, jak nie będzie takich jak mam.

Sikor umarł...

2

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

Tak na szybko to:

1. Dom Towarowy "Skarbek", Katowice
2. Dom Towarowy "Zenit" , Katowice
2. Sklep firmowy "Bajtek" Bytom ul. Kolejowa

Mam po kilka kaset ze Skarbka i Bajtka.

Post's attachments

Kasety ze Skarbka.JPG 543.82 kb, liczba pobrań: 1 (od 2022-06-28) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
ATARI 800xl, CA-2001, XCA12 mnóstwo kaset i dyskietek :)

3

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

1. sklep "POMAREX" Lublin, ul. Buczka

.

4

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

Heh, w tym tygodniu mam przykrą uroczystość. Potem będę się starał uzupełniać listę w pierwszym poście.

Sikor umarł...

5

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

Sklep Atarex ul. Truchana, Chorzów
Giełda w Katowicach na Gliwickiej.

6

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

okładki przykładowe piratów 'firmowych', po egzemplarzu:

normal:
The Marauder

turbo 2000 i inne:
The Marauder

turbo 2000:
Sonix, Action, jakiś n-n

Maraudery kupowałem na hali w Gdyni. Miały różnokolorowe te wkładki. Zawartość tematyczna. Kasety zazwyczaj z firmowym nadrukiem. dobrze nagrywane, raczej nie było błędów odczytu. W normalu mam tylko jeden. Po so było kupować w normalu, jak w turbo były...

Zestawy Sonix. trzy kasety trafiły do mnie razem z pierwszym 800xl. misz-masz zawartościowy. taśmy raks lub basf (takie mam). nagrywane dobrze, rzadko kiedy jakiś tytuł się nie wczytywał. (że też Sonix piraceniem się zajmował; to raczej zanim wziął się za wydawanie oryginałów).

Action Pack. paskudne. na tych zestawach często wywalało błędy odczytu. miszmasz zawartości. żonglerka loaderami L1 i L2. taśmy niewiadomego pochodzenia, bez nadruków. głupie pudełka -te zwężane, taśmą od strony otwierania. nie wiem skąd go mam, może też z hali albo z jakiejś wymiany z kolegą.

zestaw n-n. pomarańczowy. mam go z wymiany lub odkupienia od kogoś. dobrze nagrany, wchodziło chyba wszystko.

Ostatnio edytowany przez takron27 (2022-06-29 10:02:34)

Post's attachments

pirat-normal-marauder.jpg 232.27 kb, liczba pobrań: 2 (od 2022-06-29) 

pirat-t2000-action.jpg 322.78 kb, liczba pobrań: 1 (od 2022-06-29) 

pirat-t2000-nn.jpg 203.3 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

pirat-t2000-sonix+marauder.jpg 357.78 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

7

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

"the marauder" chyba w całym kraju był ;) Chociaż kojarzę, że ja mam chyba nieco inne okładki, ale też kolorowy papier.

Sikor umarł...

8

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

Seban pisał o giełdzie komputerowej na Saskiej w Technikum Chemicznym. Niestety nie wiedziałem wtedy, o istnieniu tej giełdy, bo bym z pewnością był częstym bywalcem.

Giełda była też przez kilka weekendów w Technikum Łączności, nie pamiętam na tej giełdzie kaset, generalnie było tylko kilka stoisk, a kupujących prawie wcale.

Jak pisałem kasety z kolorowymi wkładkami (z obrazkiem jakby miny) sprzedawali na rondzie Waszyngtona w budce, przy przystanku autobusowym. Do budki się wchodziło i za ladą siedziało kilku chłopaków, którzy przeważnie grali na Amidze, pamiętam jakiegoś pokera. Budka ta później przez krótki czas pełniła funkcję kantoru. Potem stała długo zamknięta i zniknęła. Na ściance miała narysowany brylant. Być może wcześniej też coś innego w niej było.

Jak już kiedyś pisaliśmy - kasety można było też zamówić w prywatnych mieszkaniach - na osiedlu w okolicy Brazylijskiej i gdzieś niedaleko od pl. Przymierza (nie znalazłem tego miejsca, ale ktoś wtedy polecił, więc zakładam, że istniało).

Ostatnio edytowany przez QTZ (2022-07-29 14:15:28)

9

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

Jak dojdzie fizyczna kaseta to zrobię lepszy skan

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2022-08-01 20:16:53)

Post's attachments

P20731-193255.jpg 1.05 mb, liczba pobrań: 1 (od 2022-08-01) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

10

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

I jeszcze druga

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2022-08-01 20:18:12)

Post's attachments

P20731-193353.jpg 1.14 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

11

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

Tych z mapasoftu nie znałem, druga tradycyjna :)

Sikor umarł...

12

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

Giełda krakowska, czyli ELBUD przy ul. Wadowickiej, wcześniej KARLIK na miasteczku studenckim (ul. Reymonta).

A tu niestety wzmianka o akcji z 2019 roku:

https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/ … GyC3iLY5W0

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

I trzeci typ...

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2022-08-04 17:32:07)

Post's attachments

turbo_rom_zestaw4_przod_b.jpg 1.11 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

turbo_rom_zestaw4_tyl.png 804.95 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

14

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

Firma Komputerowa "Grubcio"
Bogdan Lizak
Niedomice, ul Wyspianskiego 6

Pozniej (badz wczesniej?) mial miec siedzibe w Tarnowie

ATAREX

Post's attachments

ATAREX-1.jpeg 1.12 mb, liczba pobrań: 49 (od 2022-08-07) 

ATAREX-2.jpeg 1.03 mb, liczba pobrań: 16 (od 2022-08-07) 

GRUBCIO-1.jpeg 987.38 kb, liczba pobrań: 21 (od 2022-08-07) 

GRUBCIO-2.jpeg 992.99 kb, liczba pobrań: 19 (od 2022-08-07) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

15

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

Możesz te Atarexy jakoś bardziej wyprostować?

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

16

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

Jak bede mial chwile (bardziej jutro ;) to wrzuce skany w uczciwej rozdzielczosci

17

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

Obiecane skany

Post's attachments

Atarex-1-hr.jpg 648.98 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Atarex-2-hr.jpg 736.94 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Grubcio-hr.jpg 416.08 kb, liczba pobrań: 1 (od 2022-08-09) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

18

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

Teraz to piękny materiał do wektoryzacji! Wielkie dzięki

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2022-08-10 17:18:18)

Post's attachments

Atarex - red.png 530.74 kb, liczba pobrań: 1 (od 2022-08-10) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

19

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

Nie ma za co :)

20

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

Ladnie wyszedl Ci ten wektor :) czekam na niebieska ;) ;p

21

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

Wlasciwie to gdzies jeszcze mam jedna kasete z niebieska okladka (rozni sie delikatnie od poprzedniej)

Ostatnio edytowany przez dimass (2022-08-10 18:58:02)

Post's attachments

Atarex-3.jpg 722.58 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

22

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

No to tak na szybko - tam jest wymagana jeszcze jakaś lekka korekta...

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2022-08-11 09:20:43)

Post's attachments

Atarex - blue1.png 684.06 kb, liczba pobrań: 2 (od 2022-08-11) 

Atarex - blue2.png 638.83 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

23

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

Byłem niedawno na rodzinnej wsi, więc pamiętając o tym wątku, zabrałem ze sobą parę reliktów z tamtych czasów i zeskanowałem.

1. Katalog jedynego bodaj studia komputerowego w Zamościu. T&D to pierwsze litery imion ojców założycieli. T mieszkał po sąsiedzku w rodzinnej wsi, ale współprowadził właśnie to studio w pobliskim Zamościu z D.
Jak to zwykle w biznesach bywa, T i D po jakimś czasie się rozdzielili. T przeniósł się do jednego z największych domów towarowych wtedy w Zamościu, mianowicie do Hetman'a. Jeśli dobrze kojarzę to jego nowe studio nosiło nazwę Quatro i zbyt długo nie istniało.
D natomiast zainstalował się na pięterku w domu rodziców gdzie miał mały pokoik służący za studio. Potem się rozrósł i przeniósł do własnej siedziby gdzieś na mieście. I trwa tam do dzisiaj, tyle, że zfranczyzował się do jakiejś sieci (jak dobrze pamiętam to Sferis). Czasem u niego bywam jeszcze. Kupić czyste płyty DVD, myszkę, ... czy cuś.

Na tylniej części katalogu (drugi skan) są ceny. 65XE mieliśmy do lipca 90, więc przez te 3 i pół roku chodzenia tam po gry, ceny zmieniały się czterokrotnie.

2. Natomiast skan zestawu, to cholera wie co to. Jeśli mnie pamięć nie myli (muszę się spytać ojca/brata czy potwierdzają to co tu napiszę) to na początku roku 87 jak rodzice kupowali nam 65XE z XC12 w Peweksie, to od razu przywieźli je z jedną kasetą. Czyli tym oto zestawem w którego skład wchodziła kaseta ze zwykłą oryginalną (bodaj TDK) wkładką zapisaną ołówkiem. Na tej kasecie zmieściły się gry: Montezuma's Revenge, Agent USA, HACKER i Spellbound. Plus właśnie taka kilku stronicowa instrukcja opisująca wszystkie te cztery gry.
Strzelam, że sprzedawca w Peweksie stworzył sobie taki mały biznesik (nie miał nigdzie punktu na mieście) i jak ktoś kupował komputer, to od razu proponował gotowe zestawy. I taki oto właśnie zestaw rodzice nam kupili na "dzień dobry". Ale to tylko moje domysły po prawie 40 latach. Niestety nie znalazłem już samej kasety. Pewnie po przerobieniu magnetofonu na Turbo i tak kaseta została zapisana większą ilością gier.

Edit:
Kurde, dopiero zobaczyłem, że skaner mi cholerka zeskanował do PDFów a nie jakiś JPG. Poprawię to, ale że zaraz wybywam na kilka godzin, więc dopiero dużo później.

Ostatnio edytowany przez jury (2022-09-05 21:04:47)

Post's attachments

katalog1.PDF 341.24 kb, liczba pobrań: 40 (od 2022-09-05) 

katalog2.PDF 414.29 kb, liczba pobrań: 34 (od 2022-09-05) 

zestaw.PDF 511.06 kb, liczba pobrań: 27 (od 2022-09-05) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

24

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

jury napisał/a:

Byłem niedawno na rodzinnej wsi, więc pamiętając o tym wątku, zabrałem ze sobą parę reliktów z tamtych czasów i zeskanowałem.

1. Katalog jedynego bodaj studia komputerowego w Zamościu. T&D to pierwsze litery imion ojców założycieli. T mieszkał po sąsiedzku w rodzinnej ...ciach reszta....

Hehehe. Znałem ich osobiście. Bywałem na osiedlu w "podziemiach", potem na Orlej u Darka. Spędzałem tam jako młody człowiek trochę czasu, bo jakoś tak zaznajomiliśmy się. Quatro Tomka też z Hetmana pamiętam. Oj, były to czasy...

Ostatnio edytowany przez Charlie Runkle (2022-09-05 18:10:04)

25

Odp: Rodzaje "pirackich" okładek, giełdy, punkty sprzedaży.

Sikor napisał/a:

Proponuję dwie listy: giełdy oraz punkty.

Dorzucam:

Giełdy:
Lubin, Kino MUZA, antresola nad szatnią. Obecnie ul. Armii Krajowej 1, ale pewnie przed 1990r. ulica nosiła inną nazwę. Nie pamiętam jaką.
Lubin, Klub "u Walerka", ul. Sportowa

Obydwie to były małe giełdy, na miarę wielkości miasta. W Muzie było może z 7-10 stolików? Bywali Adrian Chmielarz, Pepe, Leszek i Paziu z Opacus Chiroptera, a z naszego forum jeszcze Monsoft ze swoim XC11 (ech... :-) ). "U Walerka" była chyba mniejsza i raczej istniała krótko i nie wiem nawet czy regularnie. Na obydwu byłem "za stolikiem" :)

Punkty:
- ImproV Software, os. Przy Arce xx/yy, Kraków. Mam dokładny adres, bo był na pieczątkach(!) na kopertach dyskietek, ale może po latach ktoś już nie życzy sobie publicznego podawania. Dyskietki uruchamiają się z menu Super Micro-DOS z podpisem (c) '89 IMPROV-Soft

Może ktoś z Krakowa doda jakieś wspomnienia?

--edit--

- Mikrosoft / Microsoft - Poznań ul. Podwiejska xx /w podwórzu/. Przez "k" było wydrukowane na wkładkach do kaset (zestaw 10 i 11 które miałem), a przez "c" w loaderach:

--- Nie widzisz tu obrazka? Zaloguj się ==--



- AjaSoft sp. z o.o. - Dąbrowa Tarnowska, ul. Joselenicza:

--- Nie widzisz tu obrazka? Zaloguj się ==--

Obrazy z emulatora, dumpy z moich kaset by Duddie / Fuji.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2022-09-25 21:42:31)

Post's attachments

AjaSoft.jpg 104.92 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Microsoft-TaxDodge.jpg 61.38 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.