26

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

Panowie,

Rzuciłem sobie na szybko okiem co robi ten obraz cart-a. To jest jakaś przysłowiowa kicha... po wybraniu "A" oprócz odpalania Turbo Basic-a czy tam wczytywania DOS-a... obszar $0700-$1C7F jest nadpisywany jakimś DOS-em znajdującym się w obrazie cart-a. Nie wiem dokładnie jaki to DOS bo dalej nie wnikałem... ale taki CART nie tak powinien być zrobiony. To powinien być normalny cart który ma dopuszczoną opcję BOOT z dyskietki, a nie nadpisywać zawartość pamięci jakimś tam DOS-em zawartym w obrazie carta.

Reasumując w stacji nie musi być obecna żadna dyskietka z DOS-em, bo i tak boot z niej nie jest wykonywany.

EDIT: sprawdziłem bazując na archiwum utilsów AtariOnline, wychodzi na to że przepisywany w obszar $0700...$1C7F to MyDOS 4.53 lub 4.54 ... ale wygląda na to że albo przepisywany fragment pamięci jest uszkodzony albo nie przepisują całości ... i stąd wynika błędne działanie DOS-a.

Widzę że polecenia DIR, SAVE, LOAD, etc. działają (oczywiście jeżeli dyskietka jest w formacie MyDOS) natomiast napisanie polecenia DOS poziomu TBXL powoduje próbę przejścia do DOS-a, który to powinien podjąć próbę załadowania z dyskietki pliku DUP.SYS, niestety ta operacja się totalnie wykrzacza (jeżeli użyjemy obrazu/dyskietki z MyDOS 4.53/4 podlinkowanej niżej to wszystko działa)

Szkoda chyba czasu na wnikanie w ten obraz cara, on jest po prostu źle zrobiony, ew. działa z jedną konkretną konf. MyDOS, tzn. gdyby na dyskietce mieć tak samo skonfigurowany MyDOS jak autor tego carta to być może by to działało (chodzi mi konf. DOS-a, tzn. liczbę buforów, liczba jednocześnie otwartych plików, ilość aktywnych napędów, etc.)

EDIT: dobra... jeszcze pogrzebałem... gdy stacji umieści się ten obraz: MyDOS 4.53/4  z archiwum AoL to zaczyna działać nawet  przejście do DOS z poziomu TBXL.

Ale jak pisałem wcześniej, to nie powinno być tak zrobione ;/ To jest typowy "dirty hack", działa cudem :P i to z jednym konkretnym DOS-em.

Ostatnio edytowany przez seban (2022-08-18 00:29:29)

27

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

ja sie tylko dziwie jak mu to dzialalo z "normalnym dos" ktory tam pokazal dos2.5, przeciez samo wpisanie dos rozpieprza system

Ostatnio edytowany przez xxl (2022-08-18 08:42:34)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

28

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

xxl napisał/a:

ja sie tylko dziwie jak mu to dzialalo z "normalnym dos" ktory tam pokazal dos2.5, przeciez samo wpisanie dos rozpieprza system

Może to kwestia konfiguracji maszyny, w tym pamięci? Zarówno w emulatorku (atari800), jak i w maszynie fizycznej mam 1M.

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

29

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

seban napisał/a:

Ale jak pisałem wcześniej, to nie powinno być tak zrobione ;/ To jest typowy "dirty hack", działa cudem :P i to z jednym konkretnym DOS-em.

Reasumując: zdecydowanie nie należy używać tego obrazu carta!

Swoją drogą, warto by było zaznaczyć na stronie AtariWiKi, że ten obraz nie-ten-tego-no:
https://atariwiki.org/wiki/Wiki.jsp?pag … BASIC%20XL

Dzięki za wyjaśnienie, co i jak się tam kaszani.

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

30

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

@seban, a tak z innej beczki. Dałbyś radę zrobić obraz takiego carta? Na kilka języków plus kompilator do TB XL byłoby super. Właśnie w taki sposób, że bootujemy z DOS-a?

Sikor umarł...